Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Trolling - jak ugryźć?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1809 odpowiedzi w tym temacie

#1781 OFFLINE   Kaczuszka

Kaczuszka

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 79 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Piotr

Napisano 04 luty 2023 - 11:43

Trout i Pirania Melka. Fatso. Jak dla mnie Slider nie działa. Trout 25/30 cm SS też robi robotę.

Hej, te fatso to F prawda? Chce kupić i się złapałem na tym, że nie zapytałem czy F czy S :D 


  • irekmisiak lubi to

#1782 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15588 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 04 luty 2023 - 14:04

Hej, te fatso to F prawda? Chce kupić i się złapałem na tym, że nie zapytałem czy F czy S :D

Na płytką wodę F. Można go nawet poprowadzić tuż pod powierzchnią wody .



#1783 OFFLINE   Kaczuszka

Kaczuszka

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 79 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Piotr

Napisano 04 luty 2023 - 14:46

Na płytką wodę F. Można go nawet poprowadzić tuż pod powierzchnią wody .

3-4 metry, ale z roślinami, więc jak w trolu będzie szedł na metrze, to będzie dobrze.



#1784 OFFLINE   Kaczuszka

Kaczuszka

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 79 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Piotr

Napisano 08 luty 2023 - 15:31

Trafiła się promocja w pewnym sklepie na salmo -15%, kupiłem na próbę 6 sztuk F xD 


  • Sebulba lubi to

#1785 OFFLINE   Radbraw

Radbraw

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1148 postów
  • LokalizacjaBug i bużyska

Napisano 18 marzec 2024 - 13:22

Hej, szukam wedki pod multik ok 240 cm możecie polecić coś ciekawego do 150/200g ?

#1786 OFFLINE   highvoltage

highvoltage

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 253 postów
  • Imię:Krz

Napisano 18 marzec 2024 - 17:14

Typowo do trolingu szczupakowego ?

#1787 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15588 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 18 marzec 2024 - 18:57

3-4 metry, ale z roślinami, więc jak w trolu będzie szedł na metrze, to będzie dobrze.

A jak powiem że 10-15 cm czasem go trzeba poprowadzić? I tak robię - model 10 .



#1788 OFFLINE   Bolesław

Bolesław

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 501 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 18 marzec 2024 - 19:39

A ja w temacie trolla zadam inne pytanie.. Pływanie po wodzie 3 metrowej w pobliżu trzcin.. plywamy im po glowach i płoszymy ?😉 Z takiego pływania "na wczasowicza" przed laty zawsze byla zabaw z 60cm.. 75 max... z każdym rokiem gorzej. Oczywiście to nie jest jedyna metoda którą łowię.

Użytkownik Bolesław edytował ten post 18 marzec 2024 - 20:10

  • Sylwek1981 lubi to

#1789 OFFLINE   Radbraw

Radbraw

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1148 postów
  • LokalizacjaBug i bużyska

Napisano 19 marzec 2024 - 01:41

Typowo do trolingu szczupakowego ?


Tak trolling za szczupakiem na dużym jeziorze

#1790 OFFLINE   skrzyp

skrzyp

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 166 postów
  • LokalizacjaW-wa

Napisano 19 marzec 2024 - 12:17

Hmmm, przypomnieliście mi o istnieniu w moim pudełku Fatso czy Executorów albo Jaxona Holo Karasia. Może czas wrócić do tych sprawdzonych wzorów i pochylić się nad nimi w tegorocznym trollingu..



#1791 OFFLINE   highvoltage

highvoltage

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 253 postów
  • Imię:Krz

Napisano 20 marzec 2024 - 00:23

Tak trolling za szczupakiem na dużym jeziorze


Na pewno coś z dodatkiem szkła, żadne sztywne pałki węglowe.
  • DeepRunner lubi to

#1792 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6183 postów
  • Imię:Krzysztof

Napisano 20 marzec 2024 - 08:20

To może ja też wtrącę swoje 3 grosze w tym temacie, bo tak czytam i aż mnie ręce świerzbią...

 

Grosz pierwszy. Mam wrażenie, że część wędkarzy fiksuje się na twardych przynętach. Tymczasem trolować można praktycznie każdą gumą (mi się zdarza na przelocie np. Cannibalem 10 - skutecznie), a część z nich nie wymaga nawet dociążenia - wystarczy samo zbrojenie. Gumę można poprowadzić niemal dowolnie płytko, wręcz smużąc po powierzchni (choć nie każdą i niekoniecznie będzie to skuteczne).

 

Grosz drugi. Pokutuje jakiś mit, że pływanie w trolu po płytkiej wodzie płoszy ryby. Co właściwie ma je płoszyć? Dźwięk silnika (śruby)? Ruch łodzi? Polecam posnurkować (choćby np. w Adriatyku :) ) w okolicy pływających łódek/pontonów i przekonać się, jak słychać przepływającą łódkę np. na 3 i na 6 metrach. Oczywiście, jak będziemy pływać po półmetrowej wodzie, rybom po głowach, mieląc śrubą dno, to będziemy je płoszyć. Ale już 1,2-1,5m to dość głęboko dla małej łodzi, a 2,5-3m to studnia. Czy będą brały, to jest zupełnie inna historia. Jak będą brały na trolling, to przeważnie również z rzutu (choć są wyjątki).

 

Grosz trzeci, ostatni. W większości konstrukcji blanków, które łamałem, ciąłem, oglądałem połamane - były maty szklane. I często nie były to tanie blanki. Mówienie o konstrukcji blanku to moim zdaniem ślepa uliczka. Ważna jest charakterystyka. Zgadzam się z tym, że bardzo sztywne konstrukcje nie nadają się do trollingu, w tym kije o bardzo sztywnych dolnikach. Z drugiej strony wędziska na blankach z dużą domieszką szkła typu downrigger, konstrukcje morskie czy np. jakieś uglysticki czy powersticki nadają się przede wszystkim do uchwytu. Jak ktoś lubi łowić z łapy, to będą męczące. A także mało uniwersalne - ciężko będzie nimi łowić z rzutu. Na rynku jest aktualnie dostępnych tyle blanków i gotowych konstrukcji, że spokojnie można dobrać/zbudować taki kij węglowy, który będzie uniwersalny, a przy tym skuteczny w trollingu.


  • kostom63 i JerryM lubią to

#1793 OFFLINE   Radbraw

Radbraw

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1148 postów
  • LokalizacjaBug i bużyska

Napisano 20 marzec 2024 - 10:27

Podaj ze trzy konkrety grosza trzeciego chodzi o gotowe już wedki najlepiej pod multik

Edyta: mam dwa uglysticki 210 i 240 cm 25 i 40 lb lecz są strasznie uzbrojone i nie mają pazura… zastanawiam się czy dać je do przezbrojenia czy może kupię coś ciekawego w rozsądnych pieniądzach. Ewentualnie wymienię tylko szczytową przelotkę.

Użytkownik Radbraw edytował ten post 20 marzec 2024 - 10:40


#1794 OFFLINE   skrzyp

skrzyp

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 166 postów
  • LokalizacjaW-wa

Napisano 20 marzec 2024 - 10:32

Ja trolluję głównie gumami, ale wówczas najczęściej z ręki, aby wyczuć minimalne różnice w pracy po złapaniu zielska i nie mieć pustych przelotów. W uchwyt wkładam kij, gdy potrzebuję się nieco rozprostować. Woblery są o tyle "wdzięczne", że mocno kopią i łatwiej kontrolować ich pracę i pewnie dlatego często wybierane. Sam najczęściej płynę po spadach i staram się nie pływać szczupakom po głowach, choć i w trzcinach czaiły się potwory. Do trollingu używam albo kija, którym łowię z ręki (węgiel) albo ciężkiego castingu węglowego, ale o nieco glutowatej charakterystyce podobnej do szklaka. 


  • krzysiek lubi to

#1795 ONLINE   Sławek77

Sławek77

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1371 postów
  • LokalizacjaWielkopolska

Napisano 20 marzec 2024 - 10:48

A płoszy wam ryby silnik elektryczny na płytkiej wodzie?np.dziobowy?

#1796 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6183 postów
  • Imię:Krzysztof

Napisano 20 marzec 2024 - 10:49

Podaj ze trzy konkrety grosza trzeciego chodzi o gotowe już wedki najlepiej pod multik

Edyta: mam dwa uglysticki 210 i 240 cm 25 i 40 lb lecz są strasznie uzbrojone i nie mają pazura… zastanawiam się czy dać je do przezbrojenia czy może kupię coś ciekawego w rozsądnych pieniądzach. Ewentualnie wymienię tylko szczytową przelotkę.

 

Praktycznie nie używam gotowych kijów. Ale np. używam przezbrojonego Shimano Sustain AX70H. Miał katastrofalnie krótką rękojeść, więc znacznie ją wydłużyłem. Oprzelotkowany był w miarę poprawnie, więc tego nie trzeba było ruszać, choć i tak zrobiłem po swojemu. Do tego mega wygodny uchwyt typu Edge. Bardzo przyjemny i głęboko pracujący kompozyt, który świetnie się nadaje i do trola i do ręki. Z rzutu z powodzeniem obsłuży gumy do 60-70g. Pewnie spokojnie coś wybierzesz z lżejszych swimmbaitówek SG czy Westina W3/W4, takich w przedziale do 80 albo 120g. Nie jest to co prawda szczyt finezji i ergonomii, ale i tak będą o niebo lepsze niż wspomniane sticki.


  • Radbraw lubi to

#1797 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6183 postów
  • Imię:Krzysztof

Napisano 20 marzec 2024 - 10:55

A płoszy wam ryby silnik elektryczny na płytkiej wodzie?np.dziobowy?

 

Szczupaki - nie stwierdziłem. Często staję na dziobówce, kiedy holują dużą rybę. Lubią stać blisko siebie, więc po akcji dokładnie obrzucam okolicę i zdarza się regularnie, że doławiam następnego klocka.

Kolczaste przy jigowaniu - nie stwierdziłem. Wręcz wolę łowić z zakotwiczonego elektryka niż tradycyjnej kotwicy, szczególnie na porywistym wietrze. Za to przy vercie wolę łowić z dryfu z wiatrem lub z prądem niż z wymuszonego dziobówką.



#1798 OFFLINE   Bolesław

Bolesław

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 501 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 20 marzec 2024 - 18:48

To może ja też wtrącę swoje 3 grosze w tym temacie, bo tak czytam i aż mnie ręce świerzbią...

Grosz pierwszy. Mam wrażenie, że część wędkarzy fiksuje się na twardych przynętach. Tymczasem trolować można praktycznie każdą gumą (mi się zdarza na przelocie np. Cannibalem 10 - skutecznie), a część z nich nie wymaga nawet dociążenia - wystarczy samo zbrojenie. Gumę można poprowadzić niemal dowolnie płytko, wręcz smużąc po powierzchni (choć nie każdą i niekoniecznie będzie to skuteczne).

Grosz drugi. Pokutuje jakiś mit, że pływanie w trolu po płytkiej wodzie płoszy ryby. Co właściwie ma je płoszyć? Dźwięk silnika (śruby)? Ruch łodzi? Polecam posnurkować (choćby np. w Adriatyku :) ) w okolicy pływających łódek/pontonów i przekonać się, jak słychać przepływającą łódkę np. na 3 i na 6 metrach. Oczywiście, jak będziemy pływać po półmetrowej wodzie, rybom po głowach, mieląc śrubą dno, to będziemy je płoszyć. Ale już 1,2-1,5m to dość głęboko dla małej łodzi, a 2,5-3m to studnia. Czy będą brały, to jest zupełnie inna historia. Jak będą brały na trolling, to przeważnie również z rzutu (choć są wyjątki).

Grosz trzeci, ostatni. W większości konstrukcji blanków, które łamałem, ciąłem, oglądałem połamane - były maty szklane. I często nie były to tanie blanki. Mówienie o konstrukcji blanku to moim zdaniem ślepa uliczka. Ważna jest charakterystyka. Zgadzam się z tym, że bardzo sztywne konstrukcje nie nadają się do trollingu, w tym kije o bardzo sztywnych dolnikach. Z drugiej strony wędziska na blankach z dużą domieszką szkła typu downrigger, konstrukcje morskie czy np. jakieś uglysticki czy powersticki nadają się przede wszystkim do uchwytu. Jak ktoś lubi łowić z łapy, to będą męczące. A także mało uniwersalne - ciężko będzie nimi łowić z rzutu. Na rynku jest aktualnie dostępnych tyle blanków i gotowych konstrukcji, że spokojnie można dobrać/zbudować taki kij węglowy, który będzie uniwersalny, a przy tym skuteczny w trollingu.

Podziwiam zawsze Twoje wnioski i doświadczenie z łownych łowisk.. ale wiesz że to sporo z tego można obalić ? Adriatyk.. i zachowanie tam ryb porównujesz do przełowionych łowisk mazurskich gdzie łódka za łódką lata po głowie szczupakom na 3 metrowej wodzie... myślę że inne są reakcje ryb.. chociażby bialorybu przy którym stoi drapieżnik.. To wszystko to są nasze trochę gdybania, bo nie jesteśmy pod wodą i tego nie widzimy... stąd niewiadome.

Użytkownik Bolesław edytował ten post 20 marzec 2024 - 18:51


#1799 OFFLINE   highvoltage

highvoltage

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 253 postów
  • Imię:Krz

Napisano 20 marzec 2024 - 23:01

Nie do końca gdybania , to co uwisi się na końcu zestawu zawsze jest wyznacznikiem postawionego pytania. Jeżeli pływasz po płytkiej wodzie i łowisz duże ryby i to sporo to silnik płoszy czy nie ? Ja jednak jestem zdania że to kwestia bezrybnych wód w Polsce bo jakoś na północy kontynentu już te ryby takie płochliwe nie są
  • krzysiek lubi to

#1800 OFFLINE   Misiek1

Misiek1

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 162 postów
  • LokalizacjaMyślenice
  • Imię:Michał

Napisano 21 marzec 2024 - 00:36

To może ja też wtrącę swoje 3 grosze w tym temacie, bo tak czytam i aż mnie ręce świerzbią...

 

Grosz pierwszy. Mam wrażenie, że część wędkarzy fiksuje się na twardych przynętach. Tymczasem trolować można praktycznie każdą gumą (mi się zdarza na przelocie np. Cannibalem 10 - skutecznie), a część z nich nie wymaga nawet dociążenia - wystarczy samo zbrojenie. Gumę można poprowadzić niemal dowolnie płytko, wręcz smużąc po powierzchni (choć nie każdą i niekoniecznie będzie to skuteczne).

 

Grosz drugi. Pokutuje jakiś mit, że pływanie w trolu po płytkiej wodzie płoszy ryby. Co właściwie ma je płoszyć? Dźwięk silnika (śruby)? Ruch łodzi? Polecam posnurkować (choćby np. w Adriatyku :) ) w okolicy pływających łódek/pontonów i przekonać się, jak słychać przepływającą łódkę np. na 3 i na 6 metrach. Oczywiście, jak będziemy pływać po półmetrowej wodzie, rybom po głowach, mieląc śrubą dno, to będziemy je płoszyć. Ale już 1,2-1,5m to dość głęboko dla małej łodzi, a 2,5-3m to studnia. Czy będą brały, to jest zupełnie inna historia. Jak będą brały na trolling, to przeważnie również z rzutu (choć są wyjątki).

 

Grosz trzeci, ostatni. W większości konstrukcji blanków, które łamałem, ciąłem, oglądałem połamane - były maty szklane. I często nie były to tanie blanki. Mówienie o konstrukcji blanku to moim zdaniem ślepa uliczka. Ważna jest charakterystyka. Zgadzam się z tym, że bardzo sztywne konstrukcje nie nadają się do trollingu, w tym kije o bardzo sztywnych dolnikach. Z drugiej strony wędziska na blankach z dużą domieszką szkła typu downrigger, konstrukcje morskie czy np. jakieś uglysticki czy powersticki nadają się przede wszystkim do uchwytu. Jak ktoś lubi łowić z łapy, to będą męczące. A także mało uniwersalne - ciężko będzie nimi łowić z rzutu. Na rynku jest aktualnie dostępnych tyle blanków i gotowych konstrukcji, że spokojnie można dobrać/zbudować taki kij węglowy, który będzie uniwersalny, a przy tym skuteczny w trollingu.

Co do 1 przez wiele lat trollingowałem tylko gumami - efekty były ewidentnie gorsze w porównaniu do woblerów. Mało tego czasem na łodzi goszczę kolegę co łowi tylko gumami -efekty pokrywają się z tym co napisałem wcześniej. Tak nawiasem mówiąc , takiej złej opinii jaką u mnie mają Cannibale to nie ma chyba żadna przynęta. Nie rozumiem fenomenu tej przynęty w mojje opinii zwykły Relax bije ja an głowę. Ale ja jestem specyficzny: nie uznaje Firetigera i wszystkich jego wariacji ( brak efektów na nie) , dalej idąc koloru naturalnego okonia (to samo), oraz szczupaka ( raz w jednym dniu 2 szczupaczki na nie wyjąłem poza tym brak efektów). Jeżeli miałbym powiedzieć na jakie ryby już się sprawdzają gumy to okonie  a raczej okonki , potem sandacze ( ale to promil) i co najciekawsze nie przypominam sobie żebym złowił w trollingu szczupaka na gumę. A z ręki/ z rzutu  to jest na porządku dziennym by się uwiesił szczupak.  

Co do 2 -kwestia gdzie te ryby stoją - ja uwielbiam głęboki trolling albo ultra płytki , bo latem , pomimo ,że książki podają ,że drapieżnik jest pod stadami drobnicy /sieczki to ja mam doświadczenie ,ze jest nad tym stadem i stoi max metr od powierzchni . I wtedy jak pisałeś ma znaczenie .Ja nie jestem w stanie tego sprawdzić , ale moja rada na to jest prosta od samego początku -ultra długi ,,dyszel" ( u mnie rozmowy zaczynamy od 40 metrów wypuszczenia , 60-80 to jest standard , czasem jak jest możliwość jade jeszcze grubiej) .Dodatkowo w 100% nie zgadzam się z stwierdzeniem ,że jak biorą w trollingu to z ręki też  . Prosta odpowiedź jak ja mam efekty w trollingu to inni wędkarze łowiący stacjonarnie wracają ,,o kiju" jak ja trollingując wracam o kiju tamci mają eldorado. Dodatkowo bardzo wiele razy na echosondzie widziałem interesujące stada ryb i stałem nad nimi godzinę bez brania tylko rozpoczynałem trollingu od razu zaczynały się ataki i brania. 






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych