Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Nowa zaporówka.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
21 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   samwieszkto

samwieszkto

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1078 postów
  • LokalizacjaBytom
  • Imię:Jacek
  • Nazwisko:Wichrowski

Napisano 05 sierpień 2013 - 11:27

Bardzo często bywam w Rabce. Przeważnie trasę Śląsk - Rabka pokonuję jadąc przez Kraków ; jednak tym razem postanowiłem pojechać bokiem - przez Oświęcim - Tychy. Jadąc tą drogą przejeżdża się wzdłuż nowopowstającej ogromnej zaporówki na Skawie.
http://budownictwo.w...3620_1_0_0.html
Zbiornik miał być zalewany w tym roku ale prace się przeciągają i nastąpi to dopiero w przyszłym a może jeszcze później. Miejsza o to.....
Chciałbym zapytać : Ile czasu - mniej więcej -potrzeba żeby taki świeżo zalany zbiornik o powierzchni 1000 ha. stał się atrakcyjny dla nas - wędkarzy.
Są wśród nas koledzy pamiętający czasy powstawania jeziora Czorsztyńskiego albo Pogorii czy innych wielkich zbiorników. Ile wtedy lat trzeba było czekać ?
Pytam bo wpadłem na pomysł że może wartoby tam kupić jakąś działkę( puki jeszcze można ) , postawić domek i na starość chodzić na ryby na piechotkę. Dodam że z tego co widać obecnie , to dno i linia brzegowa będą bardzo urozmaicone ; będą tam rozległe płyciny i przepastne głębiny , zarośnięte połacie lasu , drogi , budynki i złomowiska skalne. Na moje oko może powstać świetny zbiornik wędkarski , o ile ktoś czegoś nie sp.......oli.

#2 OFFLINE   miramar69

miramar69

    jadę na ryby i nie będzie mnie trochę , trzeba odpocząć od

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 4961 postów
  • LokalizacjaSANDOMIERZ
  • Imię:MARIUSZ

Napisano 05 sierpień 2013 - 11:45

Jeżeli ktoś czegoś nie spartoli to od momentu całkowitego zalania /napełnienia zbiornika ,przy wcześniejszym w trakcie zalewania intensywnym :D  :D :D zarybianiu - po 4 -5 latkach będzie bum szczupaka ,okonia i wszędobylskiego karasia z karpiem. Potem dopiero w zależności od wykształcenia się nisz środowiskowych przyjdzie kolej na inne gatunki biorąc pod uwagę zarybienia.



#3 OFFLINE   skippi66

skippi66

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1723 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Michał
  • Nazwisko:K.

Napisano 05 sierpień 2013 - 12:52

Działkę zawsze warto kupić. Dobry Bóg już więcej ziemi nie stworzy. Ziemia i złoto to najlepsze lokaty na starość.


  • Pawele lubi to

#4 OFFLINE   jabadaon

jabadaon

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 597 postów
  • LokalizacjaMałopolska

Napisano 05 sierpień 2013 - 16:53

wcale nie będzie prostym zakup tej działki

już kilka lat temu był tam bum na ziemię



#5 OFFLINE   Andrzej Stanek

Andrzej Stanek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4086 postów
  • LokalizacjaŚLĄSK

Napisano 05 sierpień 2013 - 17:32

Bardzo często bywam w Rabce. Przeważnie trasę Śląsk - Rabka pokonuję jadąc przez Kraków ; jednak tym razem postanowiłem pojechać bokiem - przez Oświęcim - Tychy. Jadąc tą drogą przejeżdża się wzdłuż nowopowstającej ogromnej zaporówki na Skawie.
http://budownictwo.w...3620_1_0_0.html
Zbiornik miał być zalewany w tym roku ale prace się przeciągają i nastąpi to dopiero w przyszłym a może jeszcze później. Miejsza o to.....
Chciałbym zapytać : Ile czasu - mniej więcej -potrzeba żeby taki świeżo zalany zbiornik o powierzchni 1000 ha. stał się atrakcyjny dla nas - wędkarzy.
Są wśród nas koledzy pamiętający czasy powstawania jeziora Czorsztyńskiego albo Pogorii czy innych wielkich zbiorników. Ile wtedy lat trzeba było czekać ?
Pytam bo wpadłem na pomysł że może wartoby tam kupić jakąś działkę( puki jeszcze można ) , postawić domek i na starość chodzić na ryby na piechotkę. Dodam że z tego co widać obecnie , to dno i linia brzegowa będą bardzo urozmaicone ; będą tam rozległe płyciny i przepastne głębiny , zarośnięte połacie lasu , drogi , budynki i złomowiska skalne. Na moje oko może powstać świetny zbiornik wędkarski , o ile ktoś czegoś nie sp.......oli.

 

To się Kolega mocno spóźnił, co było do sprzedania ma już nowego właściciela. Jeśli chodzi o samo łowienie - jak tylko będzie można to z marszu (tak było na Czorsztynie), ryby zapewne są i to całkiem niezłe. Tam gdzie stoi zapora Świnna Poręba - kilka set metrów po wyżej biwakowałem z rodzicami w latach '80-tych aż nas pogoniły spychacze, parę lat to trwało. Piękne łowisko na klenie, brzany, świnki, sporo pstrąga, czasami lipienie. Mowa o tym konkretnym odcinku. Zaporę budują "sto lat", wiecznie brakowało pieniędzy na ukończenie, módl się by w ogóle pozwolono użytkować zbiornik wędkarsko...


  • spy i Krzysiek P lubią to

#6 OFFLINE   krakus

krakus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 793 postów
  • LokalizacjaAFG...

Napisano 05 sierpień 2013 - 19:06

Andrzej pierwsi pracownicy którzy zaczeli prace przy zaporze sa juz dawno na emeryturze zeby bylo smieszniej :)  co do samego wedkowania to doszly mnie sluchy ze RZGW bedzie gospodarowac ta woda a nie PZW

A... ziemia fakt co lepsze kawalki juz dawno sprzedane bo mam nad samym ,,zbiornikiem,,  kilku znajomych i w tym temacie akurat jestem na biezaco


  • spy lubi to

#7 OFFLINE   Andrzej Stanek

Andrzej Stanek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4086 postów
  • LokalizacjaŚLĄSK

Napisano 05 sierpień 2013 - 19:22

Ja tam jeździłem od momentu jak było całkiem dziewiczo, czas szybko leci. Dzisiaj nie pamiętam dokładnie roku. Od "stanu wojennego" tylko Dunajec, wychodzi na to, że były to lata '70-te... :D  Miejscowość Czartak,, później zrobili tam pole namiotowe. Były to czasy, gdy jadąc do Wadowic na zakupy rodzice zostawiali przyczepę i cały dobytek na miejscu. Nikogo nad wodą, spokój cisza. Aż trudno w to uwierzyć... :(

 

PS

Co do działki - jakieś naście lat temu znajoma sugerowała zakup, nawet miała konkretną na oku. Był jeden problem z tego co pamiętam - jest to teren zalewowy i trudno ocenić do którego miejsca podejdzie woda. Musiałem akceptować fakt, że jakaś tam część gruntu będzie zalana. Z jednej strony fajnie, dostęp do wody z drugiej znaczna część inwestycji była by "utopiona". Odpuściłem. Dwa byłem za cienki w uszach. Fajny pretekst by się wycofać. :D


  • spy lubi to

#8 OFFLINE   jabadaon

jabadaon

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 597 postów
  • LokalizacjaMałopolska

Napisano 05 sierpień 2013 - 20:56

Czartak, Świnna, Mucharz, Zagórze - wychowałem się na tej wodzie. Piękne czasy - jak się stanęło na nasypie kolejowym i świnka żerowała, to był widok jakiego nigdy sie nie zapomni. Było trochę brzany, ale bez szału, mnóstwo klenia, trochę pstrąga, no może więcej niż trochę, ale raczej niewielkego i jak Andrzej wspomniał trochę lipienia głównie z zarybień. Były nawet próby zarybienia głowacicą, ale nieudane - została wybrana jako pstrąg zapewne. Aczkolwiek raz widziałem w Świnnej pod kładką wiszącą jak klenie na brzeg wyskakiwały ... Myślę, że teraz już jest tam sporo zębatego, bo po powodzi, jak szła duża woda, w zeszłym roku w okolicach Wadowic można było go sporo złowić, nawet takie do metra, ale też już wytłuczone. A czyja to będzie woda? też słyszałem, że RZGW...


  • spy lubi to

#9 OFFLINE   spy

spy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1309 postów

Napisano 05 sierpień 2013 - 20:57

Gdy byłem małym chłopcem jeździłem tą drogą z moim dziadkiem nową na tamte czasy syrenką. Dziadek podczas przejazdu drogą pokazywał mi palcem gdzie będziemy łowić ryby przy zaporze. Kazał zapamiętywać gdzie doły a gdzie górki, gdzie drzewa a gdzie domy. Mówił: Już następnym razem jak będziemy jechać do prababci to staniemy sobie i połowimy tu ryb. Zobaczysz, następnym razem wszystko tu będzie zalane. :-)


  • Marcel i Pawele lubią to

#10 OFFLINE   covent

covent

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 267 postów

Napisano 05 sierpień 2013 - 21:36

Widzę, że nie jestem sam w ostrzeniu sobie zębów na nowy zbiornik:) szczupak to myślę, że do łowienia będzie już po 2-3latach bo przecież świeżo zalane zielska to raj dla esoxa do tarła i podrstania. Ale trzeba być spokojnym z chłodną głową bo ta budowla to już pomnik polskiej bezradności inwestycyjnej... Oby faktycznie zalali go w 2015



#11 OFFLINE   Andrzej Stanek

Andrzej Stanek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4086 postów
  • LokalizacjaŚLĄSK

Napisano 05 sierpień 2013 - 21:51

Mucharz, Zagórze w latach gdy tam bywałem były miejscami jak z bajki. Co do ryb - kleń i świnka, stada nieprzebrane. Na dolnym odcinku w okolicach Zator-a widziałem dwa klenie idące w górę rzeki. Ryby miały monstrualne rozmiary. Trudno mi dzisiaj ocenić 80-90 cm, nie wiem... Takie smoki po OSIEMDZIESIĄT sporadycznie łowiono. Nie dla tego, że nie było, tylko mało który sprzęt wytrzymywał furię tej ryby. Czasy gorzowskich żyłek. Miałem wtedy kilkanaście lat i rekord trzydzieści kilka sztuk świnek w siatce. Wiem - ale to inne czasy. Białe robaki załatwiało się na rzeźni za "rybaka" pięć złotych. Dostawałem mały worek płócienny po mące robaków + trociny. Nie było zanęt, nęciło się z ręki po wyżej kilkadziesiąt metrów od miejsca łowienia, robale spływając pobudzały świnki do żerowania. W wodzie po kolana jedno wielkie lustro od żerujących ryb. Jak mniemam Skandynawia była na południu Polski. Tylko powspominać...



#12 OFFLINE   000kamyk000

000kamyk000

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 213 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Mateusz

Napisano 05 sierpień 2013 - 22:43

Hmm, a ja z rozmarzeniem wspominam początek, a nawet prawie całe lata 90-dziesiąte ...  Aż strach pomyśleć co się tam działo  wcześniej ...



#13 OFFLINE   jabadaon

jabadaon

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 597 postów
  • LokalizacjaMałopolska

Napisano 06 sierpień 2013 - 20:21

No to Andrzeju pojechałeś z tymi świnkami w siatce  :angry: i o ile pamiętam tam była roślinna przynęta i sztuczna  :wacko:

W mucharzu pod tzw skałkami byłem świadkiem, jak trzech gości w ciągu jednego dnia wybiło stado świnki tak na oko około 150 sztuk. W tym bele już się nie odrodziły .... niestety ... A najwiekszego klenia miałem na porzeczkę  :) 67 cm. Do dzisiaj nie mogę tego pobić i pewnie już na tej wodzie nie pobiję.



#14 OFFLINE   Andrzej Stanek

Andrzej Stanek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4086 postów
  • LokalizacjaŚLĄSK

Napisano 07 sierpień 2013 - 10:30

No to Andrzeju pojechałeś z tymi świnkami w siatce  :angry: i o ile pamiętam tam była roślinna przynęta i sztuczna  :wacko:

W mucharzu pod tzw skałkami byłem świadkiem, jak trzech gości w ciągu jednego dnia wybiło stado świnki tak na oko około 150 sztuk. W tym bele już się nie odrodziły .... niestety ... A najwiekszego klenia miałem na porzeczkę  :) 67 cm. Do dzisiaj nie mogę tego pobić i pewnie już na tej wodzie nie pobiję.

 

Łapałem dla frajdy, kto chciał zabierał i tyle. Większość świnek wypuściłem, zabierałem zwykle kilka sztuk - dla Taty, Mamy i na mój talerz. Do siaty by pochwalić się przed Ojcem, taka mała rywalizacja. Zdecydowana większość wracała do wody. Miałem wtedy 12 lat. Co do odcinka Skawy to napisałem "w okolicach Zator-a" tam nigdy nie było wody górskiej. Od 1974 roku zacząłem łowić na muchę i spining, radykalnie zmieniło się moje podejście. Ryby czasami zabierałem, zawsze w ramach rozsądku - kilka sztuk na kolację. W okolicach Mucharza, Zagórza łowiłem tylko na muchę. Jeśli chodzi o cyfrę "67", największa moja świnka złowiona na pijawkę, okolice Piwnicznej - Poprad. Pozdrawiam.



#15 OFFLINE   jabadaon

jabadaon

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 597 postów
  • LokalizacjaMałopolska

Napisano 07 sierpień 2013 - 19:47

Spoko o ile pamiętam kazda przynęta była od mostu w Grodzisku. A świnki takiej jeszcze na oczy nie widziałem. Kiedyś ojciec na woblera :blink: miał taką na 61 cm. Zapiętą prawidłowo, ale to na Sole. Na Skawie takie po 50 cm były normą. 



#16 OFFLINE   -PYTOON-

-PYTOON-

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 963 postów
  • Lokalizacja...

Napisano 17 czerwiec 2017 - 20:53

Koledzy czy już coś wiadomo na temat zbiornika? Ukończenie budowy planowane jest na 2017r.. Wyczytałem również, że zbiornik jest napełniany.



#17 OFFLINE   -PYTOON-

-PYTOON-

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 963 postów
  • Lokalizacja...

Napisano 17 czerwiec 2017 - 20:59

https://www.facebook.com/swinnazalew/



#18 OFFLINE   Wojtek14

Wojtek14

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 91 postów

Napisano 18 czerwiec 2017 - 14:36

Już pierwsi amatorzy łowią ryby  z łódek :)



#19 OFFLINE   -PYTOON-

-PYTOON-

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 963 postów
  • Lokalizacja...

Napisano 27 czerwiec 2017 - 21:28

Już pierwsi amatorzy łowią ryby  z łódek :)

Wolno tam łowić?



#20 OFFLINE   Wojtek14

Wojtek14

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 91 postów

Napisano 28 czerwiec 2017 - 16:57

Nie, póki co jest to dalej teren budowy więc ani pływać ani łowić. Aktualnie ręke na tym trzyma RZGW i wydaje mi sie ze jeszcze z rok, może dwa trzeba bedzie poczekac. ;)




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych