Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Ciezszy jerk dluzszy kij


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
26 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   yglo

yglo

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 1642 postów
  • LokalizacjaGrzegorzewice

Napisano 09 maj 2014 - 06:35

Czesc,
chcialbym poznac Wasze zdanie. Mi przez ostatnie lata wyszlo, zw jerki do 60g najlepiej obsluguje sie kijami di do 2m, rekojesc konczaca sie tuz przed lokciem, Jerki powyzej 60g a nie wiecej jak 150g to juz kije powyzej 2m a nie wiecej jak 230 i rekojesc i wystajaca za lokiec zdecydowanie, czyli w pierwszym przypadku dl dolnika mierzona od konca uchwytu w dol to 25-30cm, a w drugim powyzej 30cm. Moze to moje indywidualne odczucie a moze prawidlowosc pomagajaca w tym, aby caly bozy dzien ciskac lekkimi i ciezkimi jerkami bez zmeczenia ?

Użytkownik yglo edytował ten post 09 maj 2014 - 06:42

  • Raffaello lubi to

#2 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6183 postów
  • Imię:Krzysztof

Napisano 09 maj 2014 - 08:58

Co do tych lżejszych kijków, to dla mnie preferowana długość dolnika w cascie to ca. 28cm. Do cięższych zastosowań wolę dłuższy dolnik, niezależnie od długości kija.



#3 OFFLINE   yglo

yglo

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 1642 postów
  • LokalizacjaGrzegorzewice

Napisano 09 maj 2014 - 09:55

Nie wiem czy to kolejna moda czy wynik tego o czym pisalem ale jak ogladam filmy na ktorych szwedusy lowia ciezko i grubo duze szczupaki, to ich dolniki jerkowek wystaja za lokiec a tak z 10cm, kije przy rzucie laduja sie jak karpiowki i wcale nie wygkadaja na grafity ponizej 200cm....

#4 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 09 maj 2014 - 17:59

zbychu, mysle ze to nie jest moda a raczej naturalna ewolucja, w usa juz dawno jerkuje sie wedkami o dlugosci 220-240, dla przykladu podam takich tuzow jak saric, maina czy tauchen, powiem wiecej, juz kilka lat temu pisal o tym remek, pisalem i ja, jednakze pisanie z wlasnego wieloletniego doswiadczenia jest czyms innym jak kurczowe trzymanie sie schematow, jak np. jerkujemy tylko w dol, napieprzamy w wabik jak szaleni, wedka ma miec dlugosc wykalaczki a kolowrotek przelozenie 10:1 tak zeby bron cie panie luzu na lince nie bylo ... a potem? a potem polowa tzw. zawodnikow dziwi sie, ze nie maja zadnych wynikow, no moze oprocz pozrywanych nadgarstkow i rozwalonych kolowrotkow ... taki lajf ^_^

 

sam sie zastanawiam, czy nie zamienic mojego krotkiego phenixa na dluzszego st.croixa ... tzn. nie zastanawiam sie, tylko nie wiem, kto chcialby sie zamienic ;)



#5 OFFLINE   yglo

yglo

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 1642 postów
  • LokalizacjaGrzegorzewice

Napisano 10 maj 2014 - 06:40

Pitt, znalazłem jerkówke dla Ciebie :)

 

 

I wszystko mam sens, długi fore na dłoń i dzielona rekojesc która laduje pod pachą... juz widze to zaciecie z półobrotu hehehe 


Użytkownik yglo edytował ten post 10 maj 2014 - 07:41

  • joker lubi to

#6 OFFLINE   pacek222

pacek222

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 297 postów
  • LokalizacjaKielce
  • Imię:Grzegorz

Napisano 15 maj 2014 - 14:22

Każdy łowi jak lubi zaczynałem jerkować slammerem 260 podpiętym do 3,0m kija i technika dokładnie jak na filmie powyżej i efekty super były a co najważniejsze zasięg napewno dużo większy niż z kija 2m co ma znaczenie przy łowieniu z brzegu ,teraz tylko castem jerkuję rok temu krótki kij i fajnie było ale to nie to ,od tego sezonu batson 2,6m 25lb i naprawdę na krótkiego niezamieniłbym go napewno dłuższym kijem  dużo lepiej animuję mi się jerki,

ale każdy ma swoje preferencje. :)



#7 OFFLINE   Jakub jerkbait

Jakub jerkbait

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 38 postów
  • LokalizacjaNorge
  • Imię:Jakub

Napisano 29 maj 2014 - 23:54

Ja do ciężkich przynęt tzn.od 100-200 g.używam krótkich kijów tj.do 2m.i jest dobrze jak dla mnie,choć zacząłem się zastanawiać nad dłuższym blankiem.Dzisiaj po próbie odzyskania gumy z zaczepu zobaczyłem,że mój st.croix premier extra heavy power 6'3 długości i mocy 30-80lb.3-8oz jest pęknięty......masakra jakaś.Zacząłem się zastanawiać czy oby wędzisko nie powinno być bardziej elastyczne właśnie do castingu dużymi przynętami,a idzie za tym długość,czy to jakaś wada fabryczna ten mój kij,bo nie zdążyłem nim połowić dobrze,a nie przypominam sobie żebym go uszkodził w inny sposób.Innym jednoskładem 2m,savagear do 150g.nie miałem żednych problemów,a przeciążałem go często,a ten st.dużo mocniejszy niby i taki zonk.....Nie wiem gdzie go wysłać do naprawy bo chyba da się coś wykombinować.Pękł wzdłuż na 1/4 długości od szczytówki.Zdażyło się komuś coś podobnego?

Użytkownik Jakub jerkbait edytował ten post 29 maj 2014 - 23:57


#8 OFFLINE   Dienekes

Dienekes

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2272 postów
  • LokalizacjaSyreni Gród/ Jadwisin
  • Imię:Radosław

Napisano 30 maj 2014 - 05:53

Oglądałem kiedyś klip Maina, w którym zdecydowanie rekomendował patyki o długości pod 3 m. Pod Muskie. Tyle że tam chodziło o problemy z amortyzacją przy baaardzo sztywnych kijach, co kompensowane było długością właśnie. Z pewnością wykonywanie rzutów przy dłuższym dolniku i tak powstałej dźwigni jest efektywniejsze, zwłaszcza przy ciężkich gratach ;) Ja jednak lubię mikro-dolnik, ze względu na wygodę pomiędzy rzutami :D Inna sprawa, że u mnie wabie kończą się na 90 gr...

#9 OFFLINE   Sławek Oppeln Bronikowski

Sławek Oppeln Bronikowski

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4891 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Oppeln Bronikowski

Napisano 30 maj 2014 - 06:15

Miałem krótko , obok IMC 906T , flipping na IMC 966T Lamiglasa ośmiostopowej długości , którego uzywałem również do jerkowania . Z długościa robią się jednak coraz mniej przyjemne w obsłudze oraz bardziej wołowate . Może do łowienia z kołowrotka .. :)  



#10 OFFLINE   Dienekes

Dienekes

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2272 postów
  • LokalizacjaSyreni Gród/ Jadwisin
  • Imię:Radosław

Napisano 30 maj 2014 - 06:19

Z biodra Panie Sławku, z biodra. I, w zasadzie, z półobrotu.

#11 OFFLINE   Jakub jerkbait

Jakub jerkbait

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 38 postów
  • LokalizacjaNorge
  • Imię:Jakub

Napisano 30 maj 2014 - 06:23

Ja lubię krótkie wędki jeśli chodzi o próbę złowienia rekordowego szczupaka z łódki szczególnie,ale i z brzegu łowię je systematycznie na jerki.Krótkie sztywne jednoskłady to brak komfortu przy castingu,ale za to pełna moc w ręku po zapięciu ponad metrowej zdobyczy....he i cieszy się gęba i serce szybciej bije.Dla mnie te wędki to prawdziwe karabiny.Czy może ktoś z Was wskazać konkretną pracownię w której ogarniają wędki jerkowe,gdzie mogę ją naprawić? Chciał bym z powrotem mojego st.croix w całości......

Użytkownik Jakub jerkbait edytował ten post 30 maj 2014 - 06:24


#12 OFFLINE   yglo

yglo

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 1642 postów
  • LokalizacjaGrzegorzewice

Napisano 30 maj 2014 - 08:04

Z biodra Panie Sławku, z biodra. I, w zasadzie, z półobrotu.

 

...a i to zapewne za mało... za słabo.  Wczoraj przy okazji sprawdzania wedki pod wzgledem rzutowym, razem z kolegą zrobilismy taki maly test, jeden trzymał woblerka w dłoni a drugi oddalony o niecałe 30m zacinał a potem naginał wedke 17lb az grał kołowrotek.... plecionka przecież mało rozciagliwa a przeniesienie siły na woblerka mizerniutkie wręcz śmieszne... jak nasze wysiłki wogóle działąja na ryby.... trudno pojąć :)

Jedyne... to skracanie dystansu i amortyzacja ma sens... tak sobie pomyślałem po tym doświadczeniu


Użytkownik yglo edytował ten post 30 maj 2014 - 08:05

  • pepso lubi to

#13 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6183 postów
  • Imię:Krzysztof

Napisano 30 maj 2014 - 14:10

Jaka długość kija?



#14 OFFLINE   yglo

yglo

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 1642 postów
  • LokalizacjaGrzegorzewice

Napisano 30 maj 2014 - 14:46

8'6'' 



#15 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6183 postów
  • Imię:Krzysztof

Napisano 30 maj 2014 - 14:53

Ha, to całkiem długo. Ja bezwzględnie przestrzegam jednej zasady: dobieram moc kija do wielkości i grubości kotwic przynęty, a nie odwrotnie. Co z tego, że witka 12lb udźwignie sporego woba z kotwicami 1, jeżeli najzwyczajniej w świecie nie wbije ich w paszczękę ryby? Niestety im większy wobler tym także prawdopodobieństwo zaciśnięcia na nim zębów przez szczupaka, czy sandacza jest większe, a wtedy jeszcze trudniej skutecznie zaciąć...


  • Sławek Oppeln Bronikowski i joker lubią to

#16 OFFLINE   yglo

yglo

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 1642 postów
  • LokalizacjaGrzegorzewice

Napisano 30 maj 2014 - 15:06

Po prostu siła jaką jeden z nas wkładał w zacinanie, a potem w probe holowania i  pompowania na dokreconym hamulcu  miała sie nijak do siły jaka woblerek próbował sie wyrwac z dłoni trzymajacego....  woblerek był bez kotwic, ale po tej próbie chyba bym sie odwazył zamknać w dłoni woblerka z kotwicami, odejsc na 30m od wedki i poddać się  zacięciu !



#17 OFFLINE   Rheinangler

Rheinangler

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5356 postów
  • LokalizacjaDusseldorf
  • Imię:Arek
  • Nazwisko:Wałęga

Napisano 30 maj 2014 - 15:19

Czyżby mowa o NFC Zbyszku ?



#18 OFFLINE   yglo

yglo

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 1642 postów
  • LokalizacjaGrzegorzewice

Napisano 30 maj 2014 - 15:22

Tak, próby odbyly sie za pomocą wędki na blanku NFC St865-2 (IM)



#19 OFFLINE   Rheinangler

Rheinangler

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5356 postów
  • LokalizacjaDusseldorf
  • Imię:Arek
  • Nazwisko:Wałęga

Napisano 30 maj 2014 - 15:27

Kiedyś przy okazji sprawdzania czegoś innego robiłem podobne testy ale z twardą balsą zamiast ręki, z tą samą odległością i wyniki były także słabe... A jednak te wędki były niezłe i zacinały ryby,- może gdzieś popełniamy błąd w doborze podobieństw...?


Użytkownik Rheinangler edytował ten post 30 maj 2014 - 16:33


#20 OFFLINE   yglo

yglo

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 1642 postów
  • LokalizacjaGrzegorzewice

Napisano 30 maj 2014 - 15:38

Nie wdaje sie w obalanie mitów o zacinaniu, docinaniu ryb, przesuwaniu im przynet w pysku...  Pewnie całkiem inaczej ma sie sprawa z kijem 7ft 25lb i linką taką jak nominał, gdy odległosc jest 10-15m ....  Jedyne na co chciałem zwrocic uwage niewspołmiernosc siły po stronie wedki a odczuwalnej po stronie przynety...

 

a ryby nie dłoń, i jak to one po braniu robia rózne cyrki.. bywa ze luzuja linkę.... takie panie branie :)

 

ale nie o zacinaniu z półobrotu tylko o długości jerkówek  tu.... :)


Użytkownik yglo edytował ten post 30 maj 2014 - 15:38





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych