Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Co widzi szczupak? Jak atakuje?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
129 odpowiedzi w tym temacie

#21 OFFLINE   Kadet

Kadet

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1003 postów

Napisano 24 listopad 2014 - 07:52

Odnośnie koloru.
Czy będzie widoczny kolor przynęty lub innego przedmiotu oglądanego pod światło czyli od dołu na tle nieba? Wiadomo ze będzie problem. Jedyna barwa jaka się ukaże naszym oczom to szary lub czarny. Inaczej będzie może gdy przynęta jest atakowana na podobnej głębokości na której znajduje się szczupak, wtedy powinien widzieć barwy przynęty. Ogólnie nie wierze w kolor. Bardziej on łowi wędkarzy w sklepach którzy ulegają magii barw. Producenci tylko zacierają ręce. Przypominał ze moje zdanie na temat koloru przynęt dotyczy tylko szczupaka.

Użytkownik Kadet edytował ten post 24 listopad 2014 - 07:55


#22 OFFLINE   ictus

ictus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1610 postów
  • LokalizacjaWawa
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:W.

Napisano 24 listopad 2014 - 11:45

@Darecki72 Zgadzam sie z twoimi watpliwosciami co do wechu. Sam mialem w glowie publikacje Barrego jaj wstawialem info o wechu. Jesli pisal o przypadku z rzeki to woda przeplywa wtedy przez nos szczupaka, nawet gdy poluje stacjonarnie. Gdy plynie za przyneta sytuacja jest podobna. Akurat w przypadku szczupaka wech nie jest tak mocny jak u innych ryb i on nie lepszego wechu od czlowieka.

Nie tylko on zreszta podwaza brak uzywania wechu przez szczupaka. W innej ksiazce jest przyklad stosowania oleistych trupkow ktore sa skuteczniejsze wlasnie dzieki zapachowi. Jednak wiekszosc zrodel wech u szczupaka uznaje za bardzo slaby. Co nie znaczy ze jest kompletnie bez znaczenia. Do tego dochodzi smak, ktory jest kolejnym elementem ktory wiaze sie czesto z zapachem.

#23 OFFLINE   ictus

ictus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1610 postów
  • LokalizacjaWawa
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:W.

Napisano 24 listopad 2014 - 12:50

@Kadet Tylko u szczupaka trzeba wziac pod uwage zolty filtr ktory jest ewolucyjnym wspomagaczem do rozpoznawania elementow na tle nieba. Dzieki filtrowi zmniejsza sie kontrast na tle niebieskiego, wiec lepiej rozpozna kolory niz czlowiek. Niebieski jest dla niego znacznie ciemniejszy.

#24 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6183 postów
  • Imię:Krzysztof

Napisano 24 listopad 2014 - 13:29

Skoro o Reynoldsie mowa. Z tym powolnym zbliżaniem się do ofiary to różnie bywa ;) Jeżeli ryby "są na chodzie" to zdążą podpłynąć np. z 5-6 metrów do ostro podszarpywanego jerka i zaatakować go z dobrych dwóch metrów wyraźnie przyspieszając. Wiele razy to obserwowałem, a na filmach Reynoldsa można to zobaczyć na własne oczy. Głodne bydlę zapiernicza do przynęty tak, że robi falę jak nie przymierzając rekin w kreskówkach albo filmach grozy. Szczupak potrafi również wiele metrów płynąć za przynętą - o czym już wspominałem - i nie jest to jednorazowa obserwacja. Moje doświadczenia jerkowe i trollingowe potwierdzają tą determinację w ściganiu wabików. Generalnie wydaje mi się, że szczupaki są znacznie bardziej ruchliwe, niż się powszechnie przypuszcza


  • Dienekes i Pisarz.......ewski Piotr lubią to

#25 OFFLINE   Dienekes

Dienekes

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2272 postów
  • LokalizacjaSyreni Gród/ Jadwisin
  • Imię:Radosław

Napisano 24 listopad 2014 - 13:44

Mit szczupaka-lenia, polującego z zasadzki został obalony już dawno temu - w sieci mnożą się filmy ukazujące tryb pościgowy tego drapieżcy ;) Doświadczeni Koledzy pozytywnie weryfikują ten fakt.

To, co mnie nurtuje, choć metoda ta znajduje się poza kręgiem moich zainteresowań, to skuteczność mocno pachnących trupków, w kontekście tak słabego, wg wpisów Ictusa, zmysłu węchu szczupaka. Czyżby Mick Brown i wielu innych brytyjskich łowców okazów było w błędzie?

Sam zauważyłem, w oderwaniu od gatunku ryb, że obecnie łowię dużo więcej ryb, niż w czasach, kiedy paliłem papierosy. I to nie tylko dlatego, że czas na dymka zamieniam w kilka-kilkanaście dodatkowych rzutów :D :D :D

Bardzo fajne kompendium wiedzy, nam tu Ictusie tworzysz.

Użytkownik Dienekes edytował ten post 24 listopad 2014 - 13:45

  • Marioo lubi to

#26 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 24 listopad 2014 - 13:53

kiedys rozmawialem z kolega, zaraz po tym jak wrocil z wakacji na mauritiusie, opowiadal mi (chyba juz raz o tym gdzies pisalem), ze poplynal z guidem poza rafe sprobowac zlapac GT, pierwsze pytanie przewodnika bylo: uzywales kremu do opalania? jezeli tak i sam sie nim smarowales to nie dotykaj wedek i wabikow, tylko powycieraj rece w jakas brudna scierke, umyj i powycieraj raz jeszcze, potem zaczniemy lowic ... w ten sposob marcel dowiedzial sie jaki wplayw ma zapach chemii, w tym przypadku sun blockera, na brania ryb, w tym przypadku GT


  • ...not here i ms80 lubią to

#27 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6183 postów
  • Imię:Krzysztof

Napisano 24 listopad 2014 - 13:56

Gdy szczupak poluje pasywnie, zwykle atak następuje gdy ofiara jest pół długości jego ciała od pyska.

 

Nawet gdy aktywnie żeruje a ofiara jest za daleko, nie następuje szybki atak z daleka tylko najpierw powolne zbliżenie się do ofiary i dopiero wtedy szybki atak.

 

 

Mit szczupaka-lenia, polującego z zasadzki został obalony już dawno temu - w sieci mnożą się filmy ukazujące tryb pościgowy tego drapieżcy ;) Doświadczeni Koledzy pozytywnie weryfikują ten fakt.

 

Zatem takie stwierdzenia powinny być warunkowe. Jakby czytać to wprost to można by pomyśleć, że jeżeli ofiara jest na więcej niż pół długości ciała, to szczupak się do niej skrada :) Wiele razy widziałem szybkie starty z dobrych kilku metrów z przyspieszeniem w końcowej fazie ataku.

 

Wpływu palenia na brania nie zauważyłem. Wiele razy zdarzyło mi się złoić dupę niepalącym (w tym samym czasie, na tej samej wodzie, a nawet na tej samej łodzi) i odwrotnie :) Może dlatego, że ja łowię tylko bardzo głodne ryby - innych nie umiem :)



#28 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6183 postów
  • Imię:Krzysztof

Napisano 24 listopad 2014 - 13:58

kiedys rozmawialem z kolega, zaraz po tym jak wrocil z wakacji na mauritiusie, opowiadal mi (chyba juz raz o tym gdzies pisalem), ze poplynal z guidem poza rafe sprobowac zlapac GT, pierwsze pytanie przewodnika bylo: uzywales kremu do opalania? jezeli tak i sam sie nim smarowales to nie dotykaj wedek i wabikow, tylko powycieraj rece w jakas brudna scierke, umyj i powycieraj raz jeszcze, potem zaczniemy lowic ... w ten sposob marcel dowiedzial sie jaki wplayw ma zapach chemii, w tym przypadku sun blockera, na brania ryb, w tym przypadku GT

 

Może trzeba będzie spróbować dip-ów :)

Byłem ostatnio w sklepie z dobrze zaopatrzonym stoiskiem karpiowym. Panowie, czego tam nie było :rolleyes:

Z drugiej strony gumy walą chemią aż miło, a raczej aż nie miło, a połowić można.



#29 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 24 listopad 2014 - 14:00

zgadza sie, tylko czy my wiemy co naszym ulubiencom, tak na prawde, smierdzi a co nie? ;)


  • gooral lubi to

#30 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6183 postów
  • Imię:Krzysztof

Napisano 24 listopad 2014 - 14:04

Odpowiedź można uzyskać tylko maczając - np. wspomniane gumy. Tylko jak wyeliminować efekt "pierwszych rzutów", które są najczęściej skuteczniejsze na nowym spocie? Nie jest to prosty temat :)



#31 OFFLINE   ictus

ictus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1610 postów
  • LokalizacjaWawa
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:W.

Napisano 24 listopad 2014 - 14:53

@Dienekes Ja bym ponizsze zdanie interpretowal inaczej

"Skuteczność mocno pachnących trupków"
"Czyżby Mick Brown i wielu innych brytyjskich łowców okazów było w błędzie?"

Moze wlasnie ze wzgledu na slaby "nos" trupki musza byc mocno pachnace aby ten drapieznik je znalazl.

#32 OFFLINE   Dienekes

Dienekes

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2272 postów
  • LokalizacjaSyreni Gród/ Jadwisin
  • Imię:Radosław

Napisano 24 listopad 2014 - 14:59

To ciekawe. Być może tak właśnie jest, choć pachnące trupki miały to do siebie, że właśnie za sprawą zapachu wabiły esoxy z dużych odległości. W wodzie bardzo zimnej, a więc gorzej transportującej zapachy, zdaje się.

#33 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6183 postów
  • Imię:Krzysztof

Napisano 24 listopad 2014 - 15:00

O ile pamiętam bodajże Wilson sugerował, że trupki/filety powinny mocno pachnieć.



#34 OFFLINE   ictus

ictus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1610 postów
  • LokalizacjaWawa
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:W.

Napisano 24 listopad 2014 - 16:16

@Krzysiek Poprawie te zdania na warunkowe. Moze jeszcze doloze inny punkt widzenia z innych zrodel. Im wiecej uwag, tym trafniejsze kompendium.

#35 OFFLINE   ictus

ictus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1610 postów
  • LokalizacjaWawa
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:W.

Napisano 24 listopad 2014 - 17:31

Jak widac kwestia zapachu, palenia fajek (Krzys vs Reynolds) itd pozostaje niejednoznaczna. Chyba nie jest to jednak u szczupaka czynnik decydujacy. Moze ktos ma z zapachami przy szczupaku jakies szersze doswiadczenia w polaczeniu z przynetami sztucznymi?

#36 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6183 postów
  • Imię:Krzysztof

Napisano 24 listopad 2014 - 17:40

Moze jeszcze doloze inny punkt widzenia z innych zrodel. Im wiecej uwag, tym trafniejsze kompendium.

Dokładnie tak :)

#37 OFFLINE   pablom

pablom

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2024 postów
  • LokalizacjaSulejówek

Napisano 24 listopad 2014 - 22:15

Okonhel - nurek nie moze okreslic kierunku i odleglosci dzwieku. Mam to przerobione - bo nurkuje. Jedyne co pod woda mozna stwierdzic to czy zrodlo dzwieku sie przybliza czy oddala na podstawie natezenia dzwieku. Predkosc dzwieku pod woda jest 4 krotnie wieksza niz na powierzchni. Roznica czasu w odbiorze miedzy lewym i prawym uchem jest za mala i dlategi nie mozna stwierdzic odleglosci.

 

Może i tak, ale ryby to jednak inne stworzenia niż ryby. Będąc jeszcze pacholęciem, pamiętam starych żywcarzy (szczególnie na rzekach), którzy po dłuższym czasie moczenia żywca w jednym dołku często skakali. Bardzo często po chwili następował odjazd bombki. Nie wiem jaka była tego przyczyna - to tak na temat słuchu ryb.



#38 OFFLINE   Dienekes

Dienekes

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2272 postów
  • LokalizacjaSyreni Gród/ Jadwisin
  • Imię:Radosław

Napisano 25 listopad 2014 - 07:13

Może i tak, ale ryby to jednak inne stworzenia niż ryby

Serio? ;)

Może, choć to tylko moje domysły, skakanie miało na celu spłoszenie drobnicy, której ucieczka aktywowała drapieżniki? Edyta: I tu drgania odbierane były pewnie przez linię (na)boczną.

Użytkownik Dienekes edytował ten post 25 listopad 2014 - 07:15


#39 OFFLINE   ictus

ictus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1610 postów
  • LokalizacjaWawa
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:W.

Napisano 25 listopad 2014 - 22:02

Samuel M. McGinnis podaje szczupaka jako przyklad ryby ktora moze polowac w calkowitej ciemnosci tylko za pomoca lini bocznej. Wg tego samego pana fala hydroakustyczna przynet moze miec znaczenie takie samo jak wielkosc, kolor czy ksztalt przynety.

 

Ile je szczupak

ilejeszczupak_zps2f95cfd5.jpg

 

Kanibalizm

szczupak-kanibalizm_zps1498516e.jpg

Wiek i dlugosc:

szczupak-wiek-dlugosc_zps0483e744.jpg

Zuzycie tlenu w zaleznosci od temperatury

szczupak-tlen_zps73b7550c.jpg

 

Kolory ktore szczupak widzi najlepiej:

bialy

zolty

zielony fluo


Użytkownik ictus edytował ten post 25 listopad 2014 - 22:47

  • Dagon i Dienekes lubią to

#40 OFFLINE   Dienekes

Dienekes

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2272 postów
  • LokalizacjaSyreni Gród/ Jadwisin
  • Imię:Radosław

Napisano 26 listopad 2014 - 07:13

Bardzo dziwna rzecz. Gdy tylko zaczynam oglądać tabelki, wywala mnie z tematu :[




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych