Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Malowanie woblerów oklejonych folią aluminiową


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
49 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   flygobius

flygobius

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 95 postów
  • LokalizacjaOstrów Wielkopolski
  • Imię:Michał
  • Nazwisko:Majchrzak

Napisano 28 styczeń 2015 - 17:36

Witam

Zwracam się z pytaniem dotyczącym technik malowania woblerów po oklejeniu ich folią aluminiową. Nie miałem do tej pory do czynienia z takimi egzemplarzami, a sam wykonałem kilka takich sztuk. Chodzi o to, ile dajecie warstw lakieru na dość głęboko wyciskaną łuskę. W załączeniu zamieszczam surówkę. Myślałem nad lakierowaniem tak długo, aż cały wobler się nie wygładzi całkiem i dopiero wtedy pryskać grzbiet i brzuch. Co Wy na to? Czy trzeba go całkiem wygładzić wieloma warstwami lakieru czy może być porowaty?

Pozdrawiam

Załączone pliki



#2 OFFLINE   Tomek1988

Tomek1988

    Zaawansowany

  • TWÓRCY+
  • PipPipPip
  • 1456 postów
  • LokalizacjaBasonia
  • Imię:Tomek
  • Nazwisko:Janeczek

Napisano 28 styczeń 2015 - 17:46

Po oklejeniu daję 6 warstw lakieru, potem malowanie i jeszcze 4 warstwy na farbę. W sumie 10 warstw lakieru ale jest większe prawdopodobieństwo, że nic się nie odklei a i przejścia kolorów fajniej wyglądają.



#3 OFFLINE   flygobius

flygobius

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 95 postów
  • LokalizacjaOstrów Wielkopolski
  • Imię:Michał
  • Nazwisko:Majchrzak

Napisano 28 styczeń 2015 - 18:22

No to lakierujemy!!! 6 warstw co 12h jedna, hmm duuuużo cierpliwości potrzebuję ;-)

#4 OFFLINE   spinnerman

spinnerman

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4607 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 28 styczeń 2015 - 18:27

10 warstw lakieru??? A co tym będziesz łowił? Tigerfishe? :-) Faktura jak najbardziej Pożądana przy prawidłowo pracującym wobku działa tylko na jego korzyść; załamanie światła, fala hydroakustyczna itp. bajery :) Pamiętaj, że każda dodatkowa warstwa lakieru to 10 % w plecy na dynamice woblera.
  • krzyko, Parf i la-bazooka lubią to

#5 OFFLINE   spinnerman

spinnerman

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4607 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 28 styczeń 2015 - 18:32

I nie 12 h tylko 24 bo w takim czasie utwardzają się poliuretany. I żadnego podgrzewania, wyprażania itp. cudów. Lakier poliuretanowy utwardza się absorbując wilgoć z atmosfery jak jej nie dostanie to wcześniej czy później pęknie :(
  • judo 1988, krzychun i Obcy lubią to

#6 OFFLINE   flygobius

flygobius

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 95 postów
  • LokalizacjaOstrów Wielkopolski
  • Imię:Michał
  • Nazwisko:Majchrzak

Napisano 28 styczeń 2015 - 19:16

Czy chłodna piwnica +- 8-12 stopni to nie za mało na domalux? Na puszce producent sugeruje malowanie w temperaturze 15 - 25 stopni. Czy chłód tylko wydłuża czas schnięcia czy również lakier nie utwardza się jak trzeba?

#7 OFFLINE   tymon

tymon

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 864 postów
  • Imię:Tomek

Napisano 28 styczeń 2015 - 19:41

I nie 12 h tylko 24 bo w takim czasie utwardzają się poliuretany. I żadnego podgrzewania, wyprażania itp. cudów. Lakier poliuretanowy utwardza się absorbując wilgoć z atmosfery jak jej nie dostanie to wcześniej czy później pęknie :(


Jesteś pewny, że się nie pomyliłeś z tymi 24h ?

#8 OFFLINE   woblery z Bielska

woblery z Bielska

    Jak coś cię przerasta - dorośnij:)

  • Moderatorzy
  • 6867 postów
  • LokalizacjaBielsko
  • Imię:Janusz

Napisano 28 styczeń 2015 - 19:46

(...)Pamiętaj, że każda dodatkowa warstwa lakieru to 10 % w plecy na dynamice woblera.

:blink:

Jeśli na niektóre woblery stosowałem 15 warstw lakieru, to chyba miały już odwrotną dynamikę. Taką "anty grawitację" :D  :D  :D

 

I nie 12 h tylko 24 bo w takim czasie utwardzają się poliuretany. I żadnego podgrzewania, wyprażania itp. cudów. Lakier poliuretanowy utwardza się absorbując wilgoć z atmosfery jak jej nie dostanie to wcześniej czy później pęknie :(

Pozwolę sobie na zdanie odrębne. Jeśli pierwsza warstwa jest prawidłowo położona, to właściwie zastosowana suszarka pozwala bezpiecznie kłaść nawet 5 warstw dziennie. I nic nie pęka. Ani wcześniej, ani później. 


  • szpieg lubi to

#9 OFFLINE   krzychun

krzychun

    Giełda rulez

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2189 postów
  • LokalizacjaWieluń
  • Imię:Krzysiek

Napisano 28 styczeń 2015 - 19:55

:blink:

Jeśli na niektóre woblery stosowałem 15 warstw lakieru, to chyba miały już odwrotną dynamikę. Taką "anty grawitację" :D  :D  :D

 

Chyba Pan strugał woblery na lekcjach z "procentów".



#10 OFFLINE   tebe

tebe

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 358 postów
  • Imię:Tomasz

Napisano 28 styczeń 2015 - 19:55

 

Jeśli na niektóre woblery stosowałem 15 warstw lakieru, to chyba miały już odwrotną dynamikę.

 

 

Co daje 15 warstw lakieru, chodzi tylko o wytrzymałość czy coś jeszcze ?



#11 OFFLINE   krzychun

krzychun

    Giełda rulez

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2189 postów
  • LokalizacjaWieluń
  • Imię:Krzysiek

Napisano 28 styczeń 2015 - 19:58

I nie 12 h tylko 24 bo w takim czasie utwardzają się poliuretany. I żadnego podgrzewania, wyprażania itp. cudów. Lakier poliuretanowy utwardza się absorbując wilgoć z atmosfery jak jej nie dostanie to wcześniej czy później pęknie :(

Nie ma co pisać takich rzeczy tutaj, bo jerkbaitowe tuzostwo stworzyło odrębną dziedzinę chemii użytkowej. Wiesz, te lakiery, mieszania smarów z olejem itd.


  • spinnerman lubi to

#12 OFFLINE   flygobius

flygobius

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 95 postów
  • LokalizacjaOstrów Wielkopolski
  • Imię:Michał
  • Nazwisko:Majchrzak

Napisano 28 styczeń 2015 - 19:59

Łooo Matko, i bądź tu mądry, ile wpisów tyle pomysłów hahahaha no nieźle.

#13 OFFLINE   flygobius

flygobius

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 95 postów
  • LokalizacjaOstrów Wielkopolski
  • Imię:Michał
  • Nazwisko:Majchrzak

Napisano 28 styczeń 2015 - 20:17

Wiem, że najlepszym sposobem na zdobywanie wiedzy są doświadczenia własne, ale takie miejsca jak to służą chyba wymianie informacji. Tacy ludzie jak ja zaglądają tu po to aby czerpać wiedzę, chwalić się swoimi postępami, woblerkami i co widzą do tego ... dogryzanie, zgrzyty, "jerkbaitowe tuzostwo" ??? Ma ktoś pomysł jak odnaleźć prawidłową odpowiedź na zadane pytanie jeśli otrzyma się kilka totalnie różnych poglądów na dany temat?? Pozostaje znów doświadczać?
Takie przemyślenie....

#14 OFFLINE   lysy69

lysy69

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 611 postów
  • LokalizacjaTarnów
  • Imię:Paweł

Napisano 28 styczeń 2015 - 20:34

Witam.Może trochę Ci pomogę.Oklejam folią  z głębokim wzorem (coś tak jak Ty) ale maluje albo nakładam pyłki przed lakierem. Jakoś tak się przyzwyczaiłem . Farby transparentne,tylko grzbiet i dół cos nie przeźroczystego.Mam trochę gęsty domalux ,daje 5-6 warstw,tak żeby wszystko się zalało. I to wszystko w jeden dzień  :P  :P  :P  :P .



#15 OFFLINE   flygobius

flygobius

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 95 postów
  • LokalizacjaOstrów Wielkopolski
  • Imię:Michał
  • Nazwisko:Majchrzak

Napisano 28 styczeń 2015 - 20:49

Czy chłodna piwnica +- 8-12 stopni to nie za mało na domalux? Na puszce producent sugeruje malowanie w temperaturze 15 - 25 stopni. Czy chłód tylko wydłuża czas schnięcia czy również lakier nie utwardza się jak trzeba?


Ponawiam pytanie, zależy mi na opinii na ten temat bo szkoda byloby roboty jeśli ma się okazać, że musi być 15 - 20 stopni.

#16 OFFLINE   Tomek1988

Tomek1988

    Zaawansowany

  • TWÓRCY+
  • PipPipPip
  • 1456 postów
  • LokalizacjaBasonia
  • Imię:Tomek
  • Nazwisko:Janeczek

Napisano 28 styczeń 2015 - 20:54

10 warstw lakieru??? A co tym będziesz łowił? Tigerfishe? :-) Faktura jak najbardziej Pożądana przy prawidłowo pracującym wobku działa tylko na jego korzyść; załamanie światła, fala hydroakustyczna itp. bajery :) Pamiętaj, że każda dodatkowa warstwa lakieru to 10 % w plecy na dynamice woblera.

 

Adam a kto wie czy tigerfish się w Wiśle nie zapląta? :P Minimalna ilość warstw jaką dawałem na folię to 8 zanurzeń w domaluxie. Jako, że głównie robię boleniówki nic a nic nie przeszkadza to w ich pracy a przynajmniej mam pewność, że folia nie odklei się nawet gdy wobki będą leżeć w upały na słońcu a znam takie przypadki, że folia odłaziła z wblera bo było mało lakieru. Ile warstw Twoim zdaniem wystarczy na folię? Po 5 warstwach gruba łuska jest bardzo wyczuwalna, dopiero po 8 jest ok, chociaż raz na bardzo grubą łuskę dawałem 14 warstw na woby szczupakowe. Co do lakierowania to robię to co 12h, pierwsza warstwa tak jak Janusz napisał musi wyschnąć wolniej a potem woby w suszarkę i nic się z nimi nie dzieje.


  • woblery z Bielska i Radbraw lubią to

#17 OFFLINE   woblery z Bielska

woblery z Bielska

    Jak coś cię przerasta - dorośnij:)

  • Moderatorzy
  • 6867 postów
  • LokalizacjaBielsko
  • Imię:Janusz

Napisano 28 styczeń 2015 - 20:55

Co daje 15 warstw lakieru, chodzi tylko o wytrzymałość czy coś jeszcze ?

Wytrzymałość i................................... głębię. Potrafiłem nakładać kolejne kolory oddzielone warstwą lakieru, w ten sposób, że najpierw 5 warstw samego lakieru, a później kolejne transparentne kolory, efekt był (dla mnie) wart wysiłku. Sama gruba warstwa np. żywicy nie daje takiego efektu.

 

Ponawiam pytanie, zależy mi na opinii na ten temat bo szkoda byloby roboty jeśli ma się okazać, że musi być 15 - 20 stopni.

8-12 stopni wystarczy, by lakier stwardniał. Jednak będzie to trwało sporo dłużej. Ile? Trzeba samemu sprawdzić. To zależy m. in. od wilgotności w piwnicy i świeżości lakieru.



#18 OFFLINE   Tomek1988

Tomek1988

    Zaawansowany

  • TWÓRCY+
  • PipPipPip
  • 1456 postów
  • LokalizacjaBasonia
  • Imię:Tomek
  • Nazwisko:Janeczek

Napisano 28 styczeń 2015 - 20:56

Ponawiam pytanie, zależy mi na opinii na ten temat bo szkoda byloby roboty jeśli ma się okazać, że musi być 15 - 20 stopni.

Próbowałem kiedyś w chłodnym miejscu (coś jak piwnica z wilgocią) lakier nawet po 24h nie był taki jak trzeba, powłoka gumowata.



#19 OFFLINE   GregorS

GregorS

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 708 postów
  • LokalizacjaOlsztyn
  • Imię:Grzegorz

Napisano 28 styczeń 2015 - 21:05

Witam, 10 stopni wystarczy. Lakier poliuretanowy może być gumowaty jak jest w piwnicy za SUCHO. Do utwardzenia potrzebuje wilgoci. Warto powiesić hydrometr jak masz problem z wysychaniem lakieru.

Co do malowania "alusów" warto odtłuścić przed jakimkolwiek malowaniem czy pierwszym lakierowaniem.

Pierwsza powłoka jest najważniejsza, bo jak słabo złapie pierwsza to i setna nie pomoże i bedzie odłazić :(.

Im więcej lakieru tym wobler cięższy i zaczyna zmieniać kolor.

Miłej zabawy.



#20 OFFLINE   WOBLER-W1

WOBLER-W1

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1784 postów
  • LokalizacjaKonin
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Brzuskiewicz

Napisano 28 styczeń 2015 - 21:26

Ja dosuszam wobki w łazience . Mam tam i odpowiednią temperaturę i odpowiednią ilość wilgoci . To jest idealne miejsce .  :)


  • spinnerman i G_rzegorz lubią to




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych