Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Przygoda z wędką - rękojeść - nowy artykuł

artykuł dolnik

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
40 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 05 kwiecień 2006 - 12:37

Cześć,
Wydawać by się mogło, że rękojeść jest jednym z mniej istotnych elementów wędki. Znaczenia blanku i przelotek nikt nie kwestionuje, natomiast rękojeść jest jakby niedoceniona. Czy słusznie? W następnym, już trzecim, artykule z serii Przygoda z wędką próbujemy odpowiedzieć na to pytanie.
Zapraszam serdecznie do lektury oraz wspólnej dyskusji. Myślę, że po raz kolejny dostajemy ogromny zastrzyk wiedzy z zakresu budowania wędki.

Przy okazji chciałbym podziękować Friko, za bardzo profesjonalne podejście do tematu, wielkie poświęcenie (bardzo dużo pracy nie tylko w pracowni Irka ale również własnej w celu pozyskania wiedzy). Dziękuję również Irkowi za cierpliwość i dostęp do pracowni.

Pozdrawiam
Remek

 



#2 ONLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14823 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 05 kwiecień 2006 - 12:45

To bedzie powtorka, tego co mowilem przy poprzednich czesciach, ale wartosc edukacyjna cyklu jest nie do przecenienia.

Naprawde DUZE slowa uznania.

Czekam niecierpliwie na czesc o rozmieszczaniu przelotek. ;)

WINSZUJE

Guzu

#3 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18579 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 05 kwiecień 2006 - 12:49

He he, dzieki Koledzy :D ja swoje podziękowania, a myslę że należą się kilku osobom, umieszczę na koniec cyklu B)

a teraz Wam jeszcze taką ciekawostę dorzucę, skoro o niej już napisałem

http://www.cobrahandle.com

Pozdrawiam

#4 OFFLINE   ORION99

ORION99

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 314 postów
  • LokalizacjaKoszalin
  • Imię:Rafał

Napisano 05 kwiecień 2006 - 13:14

Super, ze na jerkbait-cie tyle ciekawych informacji sie pojawia.
Normalnie przeglad wszystkiego, o czym chce sie czytac.
Do Administratorow : >>> Tylko reklam prosze nie wprowadzac. :mellow:
Kolejny artykul z tego cyklu, poprostu super.
Zawsze warto wiedziec co i jak ze sprzetem.

A ta Cobra to ciekawa sprawa.
Wyglada to tak jakby zaraz miala ozyc. :mellow:
Ja jednak wole normalnijsze rozwiazania.

Rafal B)

#5 OFFLINE   adasio

adasio

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 574 postów
  • LokalizacjaWarszawa Jelonki
  • Imię:Adam

Napisano 05 kwiecień 2006 - 13:29

mnie ździwił tylko sposób mocowania uchwytu kołowrotka,myślałem że są do tego jakieś super hiper patenty a okazało się że wystarczy do tego zwykła taśma samoprzylepna :unsure:

#6 OFFLINE   rognis_oko

rognis_oko

    Zaawansowany

  • Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3395 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 05 kwiecień 2006 - 15:41

@Friko,

dobra robota. Tak trzymać.
Artykuł o dużej wartości edukacyjnej. :D

Mam podobną uwagę jak @Adasio. Jeszcze do tej pory nie dotarło do mnie, że uchwyt osadza się na nawiniętej taśmie... :huh:


#7 OFFLINE   mifek

mifek

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 11308 postów
  • LokalizacjaWioska Z Tramwajami
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:...znane...

Napisano 05 kwiecień 2006 - 19:06

@rognis tak czy siak - moim zdaniem - ideałem jest takie dobranie wewnętrznej średnicy ochwytu by takowa tasma potrzebna nie była :mellow: co też zamierzam zrobić w swoim kolejnym patyczku

#8 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18579 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 05 kwiecień 2006 - 19:31

@Adasio
@Rognis

muszę Was uspokoić, mocowanie na taśmie to nie jest żadna ekstrawagancja ani błąd w sztuce, trzeba pamiętać że i tak istotą sprawy jest żywica. Generalnie, oprócz taśmy można zastosować pierścienie z różnych materiałów np. korkowe lub grafitowe, ale dłużej zajmuje korekta ich średnicy w stosunku do blanku (I.D. pierścienia) i uchwytu (O.D. pierścienia)- taśmę po prostu dowija się i już.

@mifek
to nie do końca tak ale tez juz nie moge sie doczekac na nasze uchwyty ECS

Pozdrawiam

#9 OFFLINE   phalacrocorax

phalacrocorax

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 794 postów
  • LokalizacjaDziekanów Leśny

Napisano 05 kwiecień 2006 - 19:35

@Friko, naprawdę świetna robota. Każdy kolejny atrykuł jest coraz lepszy. Nie mogę się doczekać kolejnego.

#10 OFFLINE   mifek

mifek

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 11308 postów
  • LokalizacjaWioska Z Tramwajami
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:...znane...

Napisano 05 kwiecień 2006 - 19:46

uchwyty uchwytami a moj kistlerek boleni sie doczekac nie moze... podobnie zresztą jak i ja :Dw tym roku ide w zupełnie innym kierunku. białego drapieżnika nie będe szukal w Odrze... Pojawiła się zupełnie inna koncepcja :mellow: <_< <_< <_< <_<

#11 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 05 kwiecień 2006 - 21:24

Pierścienie stosuje też st. croix. Również takie rozwiązanie można spotkać w japońskich konstrukcjach np. megabass :D

Moje pierwsze wrażenie było takie jak Wasze - zdziwienie.

Pozdrawiam
Remek

#12 OFFLINE   shad

shad

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 183 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 05 kwiecień 2006 - 22:24

No prosze, kolejny artykol i znowu same ciekawe rzeczy :D .
Widze ze nie tylko ja bylem mocno zdziwiony widzac mocowanie uchwytu :unsure: .

@Mifek i @ Friko
Co za patyczki szykujecie Pochwalcie sie

@Mifek
Hmm o czym myslisz piszac ze bedziesz szukal bialych drapieznikow poza Odra....

#13 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18579 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 06 kwiecień 2006 - 08:28

@shad
ze swojej strony nie chce jeszcze zapeszac, najpierw musi przyjsc do mnie czesc komponentow :unsure: ogólnie moge powiedzieć iż myślę o kijach castingowych dedykowanych pod multiplikatory niskoprofilowe :D nie wiem tylko jakie blanki wykorzystam, jeden z kijow prawie na pewno bedzie na blanku Batsona, drugi byc moze na Shikari albo Talonie

A @Mifek niech powie sam za siebie B)

Pozdrawiam


#14 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 06 kwiecień 2006 - 08:56

super!
bravo!
dziekuje!
prosze o wiecej!
;) :D :mellow:


#15 OFFLINE   Thymallus

Thymallus

    Zaawansowany

  • Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1837 postów
  • Lokalizacjainternet

Napisano 06 kwiecień 2006 - 09:08

Widzisz Remku piszesz o firmach z pierścieniami dystansowymi. Sądzę, że to zależy od marki, modelu i ceny. Taki przykład z innej dziedziny. Wymieniałem kiedyś łożysko piasty koła w mojej Alfie. Jeszcze prawdziwej alfie. Po założeniu łożyka była gruba dystansowa podkładka, potem koronkowa nakrętka z elementem plastikoym (takim uszczelniaczem) w środku, później zawleczka, smar, plastikowy kapturek i na konieć blaszany kapturek. Ostatnio próbowałem zrobić to samo we Fiacie Punto. Niestety. zwykła podkładka, nakręrka kołnierzoma i przypier....na młotkiem, żeby się nie odkręcało i już. NIby to trzyma i tamto trzymało. Tylko różne technologie wynikłe z innych tradycji i ceny. Cena też jest ważna. Przeciesz Friko napisał, że głównie trzyma żywica, a z pierścieniami jest dużo roboty. Więc w czym problem? a jednak coś jest do zastanowienia, nieprawdaż?

pozdrawiam

#16 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 06 kwiecień 2006 - 09:51

Tak sie sklada, ze ja bawilem sie troche w zywice epoksydowe...
To, co zaobserwowalem to to, ze zywica bardzo bobrze wsiaka i penetruje wszelkiego rodzaju szczeliny i tkaniny...zwlaszzca jezeli zastosuje sie metode cisnieniowa.(tutaj w pewnym sensie zostala ona zastosowana)
Moim zdaniem, przy rozsadnym wyborze materialow, nie ma znaczenia, czego uzyje sie do wypelnienia przestrzeni miedzy scianka uchwytu a blankiem.
Decyduje zywica i jej wlasnosci. W przypadku tasmy, po zalaniu zywica w podany sposob, po zastygnieciu closc bedzie stanowic jednolity kamien.
A w przypadku tej konkretnej zywicy, bedzie to ponadto kamien, ktory pracuje razem z uchwytem.
Gumo
p.s.Niedowiarkom proponuje zrobic eksperyment... B) ...okaze sie, ze samego uchwytu nie da sie zdjac, nie niszczac go.
p.s.2.Podobnie przy klejeniu korka do blanku, przy uzyciu odpowiednich proporcji i odpowiednim wklejeniu, nie da sie korka inaczej zdjac, jak po kawalku.
Przy gorszym korku zdarza sie nawet, ze zywica tak dobrze penetruje szczeliny, ze wyplywa na zewnetrzna jego powierzchnie.

#17 OFFLINE   Ireneusz Matuszewski

Ireneusz Matuszewski

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 315 postów

Napisano 06 kwiecień 2006 - 18:09

Witam,
Gumo, Twoja wypowiedź świadczy o dużej wiedzy w tym temacie. Co do taśmy pod uchwyt - w mojej pracowni przerabianych było kilkaset rękojeści klasowych wędzisk różnej maści montowanych fabrycznie od St.Croix po Lamiglasy, Loomisy, H&H i inne. Nie spotkałem się nigdy z innym nateriałem jak taśma. W dużych montowniach pracują specjalne do nawijania taśmy maszyny, automaty które programuje się pod określony wymiar blanku i uchwytu. Urządzenia takie w zależności od typu mogą owinąć taśmą około 700 szt wędzisk na zmianę. Dysponuję katalogami i parametrami technicznymi takich urządzeń.
Pozdrawiam,
Irek

#18 OFFLINE   rognis_oko

rognis_oko

    Zaawansowany

  • Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3395 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 06 kwiecień 2006 - 19:19

@Gumo, @Irek,

dzięki za fachowe wyjaśnienie tematu taśm, które znajdują się pod uchwytem do kołowrotka.
Pierwszą moją reakcją, było pytanie jak to możliwe, że do takich celów wykorzystuje się taśmę.
Ale teraz wszystko jasne. :D


#19 OFFLINE   Tomek Wielgus

Tomek Wielgus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 519 postów
  • LokalizacjaTarnów

Napisano 06 kwiecień 2006 - 21:58

Witam!!
Coprawda nie uzbroiłem jeszcze bardzo wielu wędek,ale kilka już mam za sobą,we wszystkich ,zarówno muchowych ,jak i spinningach stosowałem taśmę i żywicę,zapewniam że trzyma doskonale!
Pozdrawiam !!
Tomek

#20 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 07 kwiecień 2006 - 07:22

Cześć Tomku,
Już zwyczajem stało się moje przywitanie, każdej nowej osoby. Mam przyjemność czynić to po raz kolejny. Witam Ciebie i zapraszam do dalszych dyskusji.

Pozdrawiam
Remek





Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: artykuł, dolnik

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych