Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Czy 11-letnie dziecko może łowić na spinning?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
90 odpowiedzi w tym temacie

#41 OFFLINE   mwitek

mwitek

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 32 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Maciek

Napisano 04 marzec 2020 - 21:58

Dzięki alex. Wszystko jasne.

Wysłane z mojego SM-G960F przy użyciu Tapatalka
  • Alexspin lubi to

#42 OFFLINE   Alexspin

Alexspin

    No comment - subjective opinion only

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3696 postów
  • LokalizacjaŁódź (łowiska O/Sieradz, O/Piotrków).
  • Imię:Aleksander
  • Nazwisko:senatorskie

Napisano 05 marzec 2020 - 06:22

Każdy musi sam sobie sprawdzić, bo każdy okręg ma swój RAPR i mogą być lokalne różnice.

To fakt. Trzeba uważnie przestudiować okręgowe regulaminy, bo różnice mogą być nawet niewielkie, ale bolesne finansowo.



#43 OFFLINE   grizzly83

grizzly83

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 7 postów
  • Lokalizacjaokolice Krakowa
  • Imię:Michał

Napisano 29 marzec 2020 - 21:06

W Krakowie oczywiście ostrzej

3. Osoba pełnoletnia posiadająca kartę wędkarską i zezwolenia na amatorski połów ryb wędką, może sprawować opiekę nad osobami do lat 14;

• dwoma - dokonującymi amatorskiego połowu ryb - metodą gruntowo-spławikową, opieka nad dwoma osobami wyklucza amatorski połów ryb opiekuna.

jedną - dokonującą amatorskiego połowu ryb - metodą spinningową, opieka nad jedną osobą nie wyklucza amatorski połów ryb opiekuna na jedną wędkę.

jedną - dokonującą amatorskiego połowu ryb - metodą muchową, opieka nad jedną osobą nie wyklucza amatorski połów ryb opiekuna na jedną wędkę.

 

Czyli jak chcę wziąć obu synów żeby sobie pospinningowali to ciągnę dziadka jako drugiego opiekuna :D


Użytkownik grizzly83 edytował ten post 29 marzec 2020 - 21:09

  • Alexspin lubi to

#44 OFFLINE   kon

kon

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 80 postów
  • Imię:Marcin

Napisano 30 marzec 2020 - 12:57

W Krakowie oczywiście ostrzej

3. Osoba pełnoletnia posiadająca kartę wędkarską i zezwolenia na amatorski połów ryb wędką, może sprawować opiekę nad osobami do lat 14;

• dwoma - dokonującymi amatorskiego połowu ryb - metodą gruntowo-spławikową, opieka nad dwoma osobami wyklucza amatorski połów ryb opiekuna.

jedną - dokonującą amatorskiego połowu ryb - metodą spinningową, opieka nad jedną osobą nie wyklucza amatorski połów ryb opiekuna na jedną wędkę.

jedną - dokonującą amatorskiego połowu ryb - metodą muchową, opieka nad jedną osobą nie wyklucza amatorski połów ryb opiekuna na jedną wędkę.

 

Czyli jak chcę wziąć obu synów żeby sobie pospinningowali to ciągnę dziadka jako drugiego opiekuna :D

 

 

 

 

Wyrób im legitymacje członkowskie, opłać składki (62zł/rok chyba płaciłem) i mogą łowić na swoje wędki. Jak dobrze czytam, to po ukończeniu 7 lat, przy spławiku i gruncie, nawet na dwie... ;)


Użytkownik kon edytował ten post 30 marzec 2020 - 12:58


#45 OFFLINE   grizzly83

grizzly83

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 7 postów
  • Lokalizacjaokolice Krakowa
  • Imię:Michał

Napisano 01 kwiecień 2020 - 09:09

Wyrób im legitymacje członkowskie, opłać składki (62zł/rok chyba płaciłem) i mogą łowić na swoje wędki. Jak dobrze czytam, to po ukończeniu 7 lat, przy spławiku i gruncie, nawet na dwie... ;)

Też taki miałem plan, ale to mi nie rozwiązuje sprawy bo wiesz, że my głównie spinning a synów mam dwóch... a dwóch nie mogę wziąć pod opiekę... Ten zapis jest bardzo niekonsekwentny.

Dzwoniłem nawet w tej sprawie do komendanta z Okręgu, ale nie był w stanie mi pomóc.

Zapis 2 mówi: Zabrania się połowu ryb osobie od lat 8 do lat 14;• na więcej niż jedna wędkę, za wyjątkiem osoby od lat 8 do lat 14 posiadającej zezwolenia na amatorski połów ryb wędką na danym łowisku.

Czyli jak starszy ma 9 lat to teoretycznie wykupuje mu składkę członkowską i łowi we własnym limicie, a młodszy w moim, ale i tak trzyma mnie przepis z pkt. 3 że mogę mieć maksymalnie jedno dziecko do 14 roku życia pod opieką przy spiningu.

Wkurza mnie to, bo mi nie chodzi o to żeby sobie rozstawić 6 wędek na Przylasku tylko żeby chłopcy mogli sobie oboje legalnie pospinningować pod moją opieką, a limit i tak mi zwisa bo wszystko wraca do wody...


Użytkownik grizzly83 edytował ten post 01 kwiecień 2020 - 09:28

  • eRKa lubi to

#46 OFFLINE   kon

kon

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 80 postów
  • Imię:Marcin

Napisano 01 kwiecień 2020 - 14:12

Też taki miałem plan, ale to mi nie rozwiązuje sprawy bo wiesz, że my głównie spinning a synów mam dwóch... a dwóch nie mogę wziąć pod opiekę... Ten zapis jest bardzo niekonsekwentny.

Dzwoniłem nawet w tej sprawie do komendanta z Okręgu, ale nie był w stanie mi pomóc.

Zapis 2 mówi: Zabrania się połowu ryb osobie od lat 8 do lat 14;• na więcej niż jedna wędkę, za wyjątkiem osoby od lat 8 do lat 14 posiadającej zezwolenia na amatorski połów ryb wędką na danym łowisku.

Czyli jak starszy ma 9 lat to teoretycznie wykupuje mu składkę członkowską i łowi we własnym limicie, a młodszy w moim, ale i tak trzyma mnie przepis z pkt. 3 że mogę mieć maksymalnie jedno dziecko do 14 roku życia pod opieką przy spiningu.

Wkurza mnie to, bo mi nie chodzi o to żeby sobie rozstawić 6 wędek na Przylasku tylko żeby chłopcy mogli sobie oboje legalnie pospinningować pod moją opieką, a limit i tak mi zwisa bo wszystko wraca do wody...

Ano z 2 to już nie pospiningujesz...:( 

Ja teraz już tylko mucha a tam brodzenie, i tak więcej niż jednego bym się bał zabrać.

Ale na Przylasek to zabieram po 2 chłopaków, dam im tylko po 1 wędce, ale chociaz ja też będę mógł teraz sobie spławiki pomoczyć...;)

 

Pzdr


  • grizzly83 lubi to

#47 OFFLINE   grizzly83

grizzly83

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 7 postów
  • Lokalizacjaokolice Krakowa
  • Imię:Michał

Napisano 02 kwiecień 2020 - 12:07

To musimy się koniecznie umówić w szóstkę jak już miną te czasy dziwne i straszne... :huh: 



#48 OFFLINE   Krisu23

Krisu23

    Zniewalam okazy

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2620 postów
  • LokalizacjaPensjonat pod pstrągiem

Napisano 04 kwiecień 2020 - 17:58

Dokładnie. Pozmieniało się kupujesz opłatę dla członka uczestnika i składkę ulgową na zagospodarowanie. Dzieciak ma swój rejestr, nie ma karty białej, jego znaczki są w twojej książeczce jako opiekuna. Trzeba przy wykupywaniu mu znaczków wpisać u skarbnika jego imię i nazwisko a numer karty swój. Uprawnia to do łowienia przez dziecko w obrębie własnego stanowiska metodą gruntową i spławikową. Co do muchy i spina to chyba dalej jest tak, że trzeba małolatowi dać własny kij do ręki. Nowe przepisy umożliwiają jego łapanie na metody ww. a Ty w tym czasie możesz spinningować lub muchować.

#49 OFFLINE   Krisu23

Krisu23

    Zniewalam okazy

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2620 postów
  • LokalizacjaPensjonat pod pstrągiem

Napisano 04 kwiecień 2020 - 18:22

Takie mamy zalecenia teraz z okręgu. Składki na własną książeczkę a numer karty wpisywac swój. Dzieciak ma rejestr połowu wypisany na niego jako osobę. Okręg Bielsko Biała.

#50 OFFLINE   Mjynsiorz

Mjynsiorz

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 81 postów
  • LokalizacjaMszana
  • Imię:Karol
  • Nazwisko:Marek

Napisano 07 wrzesień 2021 - 22:56

Cześć
Jak wygląda sprawa z łowieniem z dziećmi, czy ja jako dorosły mogę łowić z dzieckiem na spinning na dwie wędki (jedna ja, druga dziecko)?
Czy jest możliwość wykupienia składki/karty dla dziecka, które ma 6 lat, tak aby można razem z nim łowić na 4 wędki?

#51 OFFLINE   RedJin

RedJin

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 423 postów
  • Lokalizacja07-300 Bug, Narew
  • Imię:Piotr

Napisano 07 wrzesień 2021 - 23:00

Tu się pytasz? Skarbnika koła gdzie masz? Słowo klucz "członek uczestnik"

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka
  • golsyl i Alexspin lubią to

#52 OFFLINE   Alexspin

Alexspin

    No comment - subjective opinion only

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3696 postów
  • LokalizacjaŁódź (łowiska O/Sieradz, O/Piotrków).
  • Imię:Aleksander
  • Nazwisko:senatorskie

Napisano 08 wrzesień 2021 - 04:55

Kłaniają się ustawa i regulamin.


  • golsyl lubi to

#53 OFFLINE   jachu

jachu

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1098 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Janusz
  • Nazwisko:Skowron

Napisano 08 wrzesień 2021 - 06:39

Jakoś nie wyobrażam sobie dzieciaka w wieku 6 lat łowiącego na dwie wędki. :) Czyżby tata chciał na trzy, a może chcesz zniechęcić dzieciaka do wędkarstwa? Członek PZW do lat 7 ma prawo łowić wyłącznie na jedną, przynajmniej u mnie w okręgu. Jeśli dasz dzieciaczkowi spinning lub muchówkę, to już sam możesz się tylko przyglądać jak łowi. Zabiera Twoje uprawnienia. Radzę poczytać okręgowy RAPR tego okręgu, gdzie masz zamiar łowić. Tam jest wszystko czarno na białym.


  • golsyl lubi to

#54 OFFLINE   elmo

elmo

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 485 postów

Napisano 08 wrzesień 2021 - 08:13

.

Użytkownik elmo edytował ten post 08 wrzesień 2021 - 08:22


#55 OFFLINE   Alexspin

Alexspin

    No comment - subjective opinion only

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3696 postów
  • LokalizacjaŁódź (łowiska O/Sieradz, O/Piotrków).
  • Imię:Aleksander
  • Nazwisko:senatorskie

Napisano 08 wrzesień 2021 - 09:29

(...) Jeśli dasz dzieciaczkowi spinning lub muchówkę, to już sam możesz się tylko przyglądać jak łowi. Zabiera Twoje uprawnienia.(...)

Nieprawda, spinningowanie przez dziecko, nie wyklucza równoczesnego spinningowania przez opiekuna.

 

(...) Radzę poczytać okręgowy RAPR tego okręgu, gdzie masz zamiar łowić. Tam jest wszystko czarno na białym.

To jest podstawa.
 



#56 OFFLINE   Alexspin

Alexspin

    No comment - subjective opinion only

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3696 postów
  • LokalizacjaŁódź (łowiska O/Sieradz, O/Piotrków).
  • Imię:Aleksander
  • Nazwisko:senatorskie

Napisano 08 wrzesień 2021 - 10:43

Ps

Błąd Kolego:

MłodzieŜ niezrzeszona w wieku do 14 lat ma prawo wędkować:

a) w ramach uprawnień i dziennego limitu połowu ryb swojego opiekuna metodą

spinningową lub muchową. Przekazanie uprawnień nie wyklucza wędkowania

opiekuna na jedną wędkę.

 

 

Tyle w okręgu wrocławskim.nic o trolu nie ma

Interpretacja przepisów dotyczących młodych wędkarzy
Aktualności | 2020-02-05 | Publikujący: PZW Okręg we Wrocławiu

 

 

Odnosząc się do punktu nr 6 RAPR wyjaśniamy, że młodzież do 14 roku życia niezrzeszona w PZW może wędkować pod opieką osoby pełnoletniej posiadającej kartę wędkarską i zezwolenie na amatorski połów ryb w ramach uprawnień opiekuna.

 

W praktyce oznacza to że osoba do 14 roku życia niezrzeszona w PZW może dokonywać połowu na 1 wędkę metodą spławikową, gruntową, spinningową lub muchową, bez prawa połowu na żywca i martwą rybkę, w ramach uprawnień opiekuna.

Wędkowanie przez w/w młodą osobę nie wyklucza wędkowania na 1 wędkę metodą spławikową, gruntową, spinningowa lub muchową przez opiekuna.

Wędkowanie opiekuna i osoby do 14 roku życia niezrzeszonej w PZW musi odbywać się tą samą metodą oraz w ramach stanowiska i limitu dobowego opiekuna.

 

Admin

 

 

Cytat:

 

Wędkowanie przez w/w młodą osobę nie wyklucza wędkowania na 1 wędkę metodą spławikową, gruntową, spinningowa lub muchową przez opiekuna.

 

BZDURA :excl:

 

"Załącznik do uchwały nr 172/IX/2019 ZG PZW
z dnia 20 września 2019 r.


Regulamin Amatorskiego Połowu Ryb

II. PRAWA WĘDKUJĄCEGO W WODACH PZW

7. Pod opieką osoby pełnoletniej, posiadającej kartę wędkarską mają prawo wędkować jednocześnie dwie osoby do lat 14 wymienione w pkt. 5 i 6 na jedną wędkę każda, za wyjątkiem Wód Krainy Pstrąga i Lipienia. Udostępnienie stanowiska i limitu dwóm osobom, wymienionym w pkt., 6 wyklucza wędkowanie opiekuna, natomiast ich udostępnienie jednej osobie nie wyklucza wędkowania opiekuna na jedną wędkę."

 

I to byłoby na tyle.

 

W Krakowie oczywiście ostrzej

3. Osoba pełnoletnia posiadająca kartę wędkarską i zezwolenia na amatorski połów ryb wędką, może sprawować opiekę nad osobami do lat 14;

• dwoma - dokonującymi amatorskiego połowu ryb - metodą gruntowo-spławikową, opieka nad dwoma osobami wyklucza amatorski połów ryb opiekuna.

jedną - dokonującą amatorskiego połowu ryb - metodą spinningową, opieka nad jedną osobą nie wyklucza amatorski połów ryb opiekuna na jedną wędkę.

jedną - dokonującą amatorskiego połowu ryb - metodą muchową, opieka nad jedną osobą nie wyklucza amatorski połów ryb opiekuna na jedną wędkę.

 

Czyli jak chcę wziąć obu synów żeby sobie pospinningowali to ciągnę dziadka jako drugiego opiekuna :D

 


  • elmo lubi to

#57 OFFLINE   jachu

jachu

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1098 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Janusz
  • Nazwisko:Skowron

Napisano 08 wrzesień 2021 - 23:16

Nieprawda, spinningowanie przez dziecko, nie wyklucza równoczesnego spinningowania przez opiekuna.

 

 

  Nie wiem gdzie ma zamiar łowić pytający i oczywiście trudno bym znał rozwiązania przyjęte przez wszystkie okręgi, ale w moim w RAPR na 2021napisano wyraźnie - cytuję:

"9. Na wodach Krainy Pstrąga i Lipienia oraz przy metodzie dopuszczającej stosowanie jednej wędki (np. met. spinningowa, muchowa) pod opieką osoby pełnoletniej, posiadającej kartę wędkarską i zezwolenie, ma prawo wędkować tylko jedna osoba niezrzeszona w PZW do lat 14 (lub jedna osoba zrzeszona w PZW do lat 14 nie posiadająca własnego zezwolenia). Udostępnienie wędki wyklucza wędkowanie opiekuna."

Moim zdaniem to i słuszne i uczciwe. 



#58 OFFLINE   bartsiedlce

bartsiedlce

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 6254 postów
  • LokalizacjaSiedlce
  • Imię:Bartek

Napisano 09 wrzesień 2021 - 08:43

Janusz, to jest po prostu zaostrzenie przepisu ogólnego, wyłącznie na wodach Twojego okręgu.

Generalnie, żeby łowić zgodnie z przepisami należy znać przepisy ogólne i szczegółowe dla konkretnej wody.


  • Alexspin lubi to

#59 OFFLINE   jachu

jachu

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1098 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Janusz
  • Nazwisko:Skowron

Napisano 09 wrzesień 2021 - 10:14

Ja to Bartku widzę raczej w kategoriach racjonalności. Jak siedzę z dzieciakiem obok siebie nad jakimś bajorem i jedną z moich spławikówek łowi on, ja mu stale pomagam, podpowiadam, to nie widzę problemu. Ale ze stojącym w rzece z muchówką lub wędrującym ze spinningiem malcem widzę to słabo. Ani sam sobie spokojnie nie połowię, ani do końca nie jestem w stanie pełnić roli nauczyciela i opiekuna.  



#60 OFFLINE   bartsiedlce

bartsiedlce

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 6254 postów
  • LokalizacjaSiedlce
  • Imię:Bartek

Napisano 09 wrzesień 2021 - 11:29

To jest pole do dyskusji.

A jeśli mój małolat łowi od dłuższego czasu i świetnie posługuje się sprzętem? Pięć lat nie łowiłem i uczyłem go, czemu przez następne dwa nie mogę łowić obok niego?   ;)

Chyba roztrząsanie tego nie ma większego sensu. Jest przepis, trzeba się do niego stosować. Czy jest racjonalny, czy nie? Bez różnicy, można pomarudzić, ale ostatecznie i tak nic z tego marudzenia nie wynika  :)


  • Alexspin i Nales lubią to




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych