Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Pomoc dla świeżaka


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1839 odpowiedzi w tym temacie

#821 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4363 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 23 luty 2018 - 23:28

jesli nie powyżej 8m sznura, to jakie ma znaczenie czy to DT czy WF, poza tym że DT w razie uszkodzenia można odwrócić i mieć "nową" linkę??
Jesli to będzie przytaczane tutaj Trout LT czy jakikolwiek inny model jakiegokolwiek producenta, to niezaleznie od rodzaju WF/DT w danej serii będzie miał taki sam taper.
Praktycznie do dystansu +/- 15m nie odczujemy róznicy.


Wszystko zależy jaka długość ma głowica. Jeżeli 9m to rzucając na taki dystans odczujemy czy to DT czy WF. Jeżeli 12.5m lub więcej (Delta) to już nie.
A 15m .... to już dobry wynik wiec DT musi być dobrana idealnie do kija aby go nie składać w miedzywymachach. Dla mnie utrzymać 15m linki DT w powietrzu nie jest prosta sprawa a mając taka linke (ciężar z tylu) w przelotkach nie jesteś w stanie wywalić jej więcej poza nie.

#822 OFFLINE   Forest-Natura

Forest-Natura

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1293 postów
  • LokalizacjaŚląsk
  • Imię:Ziemowit
  • Nazwisko:Nowakowski

Napisano 24 luty 2018 - 00:15

Witam.

Ale po co tyle rzucać linką DT ? Od tego są właśnie linki WF  :P

Jak doliczymy do sznura długość kija (2,7 - 3 m) i przypon w całości (3 - 3,5 m) to do każdej linki dodać trzeba około 6 metrów.

Na rzeczkach podobnych do tej ze zdjeć (i na znakomitej większości innych) to sznurka ledwie się 4-6 metrów wysnuwa ze szczytówki, bo daje to w sumie z powyższym spory dystans ... 10-12 metrów.

Po jaką cholerę pchać się na samym początku w linki WF skoro to nawet często połowy głowicy nie wysnuje z przelotki ostatniej ?

Potem większość początkujących narzeka że linka albo kijek jednak do bani (no bo wiadomo - tanie przecież) i zaczyna się słuchanie historii o koniecznej niezbędności przeciążania kija sznurkiem o klasę wyższym ... że niby lepiej tak zaczynać muchowanie. I że trzeba koniecznie zmienić jak najszybciej sprzęt na lepszy, bo lepiej się przez to będzie rzucać ...

A żółtodziub łyka to jak gąsior kluski.

Autopsja.

I nagle odkrycie linek DT ... i olśnienie że robi się z taką linką co tylko się chce - jednorąćz, oburącz, z boku, znad głowy, kotwicą wszelaką czy rolką i cały zestaw nagle "słucha się nas" we wszystkim co tylko chcemy zrobić. I lata gdzie chcemy i jak chcemy.

W ostatniej SŁ jest artykuł popełniony przez P. Piotra Talmę o rzekomym zmierzchu linek DT.

Gucioprawda.

I kolejny mit o tym że trzeba koniecznie jak najdalej rzucać.

A ja się zapytowywuję ... a po co ... i czy aby koniecznie ... ?

Z całym szcunkiem do olbrzymiej wiedzy Pana Piotra oczywiście.

Mojemu synowi nie daję nawet do ręki kija z linką WF. Przyjdzie na to jeszcze czas. Śmiga DT bo po co ma powtarzać błędy głupiego starego  :D

Pozdrawiam.


Użytkownik Forest-Natura edytował ten post 24 luty 2018 - 00:26

  • nick lubi to

#823 OFFLINE   venom_666

venom_666

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1831 postów
  • LokalizacjaRypin
  • Imię:Marian
  • Nazwisko:Stępniewski

Napisano 24 luty 2018 - 09:13

Arku, każdy patrzy przez pryzmat warunków w jakich łowi. Dałeś dobry przykład, ale łowisz glownie na dużej wodzie, a i zapewne czasem na mniejszych. Logiczny wybór linki WF. Ktoś kto łowi głownie na małych rzeczkacpu linki??h, nie zobaczy prawie nigdy runningu poza przelotkami, jaki wiec sens i wykorzystanie zalet tego typu linki??

Inna sprawa - w linkach o niskich klasach, #3/4 to naprawdę niewielka różnica. zadałem sobie trud zmierzenia mikrometrem i w mojej Orvisowskiej WF3F róznica grubości między głowicą w najgrubszym miejscu a runningiem, to 0,2mm, więc i róznica w wadze pomiędzy WF3 a DT3 przy całej lince wychodzi niewielka.

 

Ziwmowit, Piotr ma rację że powoli linki DT odchodzą do lamusa, ale On patrzy przez podobny pryzmat jak Arek. Ludzie są coraz bardziej mobilni, łowią w różnych waunkach i na większych wodach oraz odległościach, tam spokojnie wykorzystasz zalety linki WF jako bardziej uniwersalnej.

 

Innymi słowy - punkt widzenia zalezy od punktu lowienia ;)


  • Pisarz.......ewski Piotr i Forest-Natura lubią to

#824 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4363 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 24 luty 2018 - 09:43

Ja na suchą na krótkim dystansie zdecydowanie wolę łowić linką DT. A dystans? 5-7m. Chyba że mam "złą miarkę" w oczach. :(

Jeżeli linka WF miałaby taką samą głowicę (i ciężar) jaki moja wyrzucana z przelotek  DT to pewnie i ona by hulała dobrze. 

 

"Gruba" linka DT pozostająca w przelotkach lepiej ładuje kij niż cienki running po wywaleniu głowicy linki WF poza kij. 

Może się mylę ale takie mam odczucia. Gdyby poszukał podobnych profili, długości i ciężaru głowic to pewnie wyszłoby tak jak piszesz Venom.

Ale ... ja nie jestem pewny a próbować i kombinować nie myślę mając dobrane wszystko jak trzeba do mojego patyka i metod jakie stosuję.   :huh:


  • marian-56, Pisarz.......ewski Piotr i venom_666 lubią to

#825 OFFLINE   Janusz Wałaszewski

Janusz Wałaszewski

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 4473 postów
  • LokalizacjaGrzybowo - Kołobrzeg

Napisano 25 luty 2018 - 00:58

Od niedawna łowię ponownie na muchę i zgadzam się z Kacprem, jeśli chodzi o wędkę na nasze małe pomorskie rzeczki, #5 i 9' będzie uniwersalna praktycznie do każdej metody. Od końca kwietnia łowię prawie wyłącznie na suchą i mokrą, wcześniej na streamera i trochę też na nimfę, na rzeczkach jak na fotkach ... i ryby też się trafiają  ;)

Rzuty na tych bardziej zakrzaczonych odcinkach to głównie rolka lub płaskie nad wodą 

 

Załączony plik  Moja rzeczka.jpg   122,05 KB   12 Ilość pobrań

 

Załączony plik  moja_2.jpg   79,01 KB   12 Ilość pobrań

 

Załączony plik  Mołstowa.2.10.03.jpg   135,94 KB   12 Ilość pobrań

 

Załączony plik  Kropek.48.jpg   95,25 KB   12 Ilość pobrań

 

Załączony plik  Jaśek.jpg   75,95 KB   12 Ilość pobrań

 

 

 


  • Maciek Rożniata, marian-56, Pisarz.......ewski Piotr i 1 inna osoba lubią to

#826 OFFLINE   darek1

darek1

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1330 postów
  • LokalizacjaChrząszczyżewoszyce powiat Łękołody
  • Imię:Grzegorz
  • Nazwisko:Brzęczyszczykiewicz

Napisano 25 luty 2018 - 08:12

Ja na suchą na krótkim dystansie zdecydowanie wolę łowić linką DT. A dystans? 5-7m. Chyba że mam "złą miarkę" w oczach. :(
Jeżeli linka WF miałaby taką samą głowicę (i ciężar) jaki moja wyrzucana z przelotek  DT to pewnie i ona by hulała dobrze. 
 
"Gruba" linka DT pozostająca w przelotkach lepiej ładuje kij niż cienki running po wywaleniu głowicy linki WF poza kij. 
Może się mylę ale takie mam odczucia. Gdyby poszukał podobnych profili, długości i ciężaru głowic to pewnie wyszłoby tak jak piszesz Venom.
Ale ... ja nie jestem pewny a próbować i kombinować nie myślę mając dobrane wszystko jak trzeba do mojego patyka i metod jakie stosuję.   :huh:

Głowica ma stożek przedni,brzuch i stożek tylny...chowając część tylnego zmniejszasz luz pojawiający się przy napędzaniu linki cięższej przez lżejszą rozbiegówkę.
Rezygnując z 9 ,a Używając 5-7 m linki 'podklasowo' w zasadzie 'kombinujesz'...
Takie spostrzeżenia bezkrytycznie.
Poszukiwania nowych rozwiązań wykorzystania podstawowych narzędzi -wyciągają ze stagnacji,przynajmniej w moim przypadku.
Osobiście wolę mieć świerzość 'rzutu życia' przy każdej kolejnej próbie.

#827 OFFLINE   Radek79

Radek79

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 604 postów
  • LokalizacjaCentrum

Napisano 25 luty 2018 - 15:32

Foreście jeżeli przeważnie 4-6 metrów linki wystaje za przelotki przy łowieniu to żeby linka miała masę jaka jest dedykowana do kija np.#5 to linka powinna być w klasie minimum #6,A najlepiej #7.Bo jeżeli użyjesz linki#5 to będzie po prostu za lekko i kiepsko będzie ładował się kij.
  • darek1 lubi to

#828 OFFLINE   Janusz Wałaszewski

Janusz Wałaszewski

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 4473 postów
  • LokalizacjaGrzybowo - Kołobrzeg

Napisano 25 luty 2018 - 16:13

Foreście jeżeli przeważnie 4-6 metrów linki wystaje za przelotki przy łowieniu to żeby linka miała masę jaka jest dedykowana do kija np.#5 to linka powinna być w klasie minimum #6,A najlepiej #7.Bo jeżeli użyjesz linki#5 to będzie po prostu za lekko i kiepsko będzie ładował się kij.

Prawda, chyba, że wykorzysta się kotwicę wodną. Tak łowię na swoich ciurkach z fotek powyżej, łowiąc na mokrą lub lekką nimfę rzucam pod prąd. Ale w taki sposób, ze najpierw wypuszczam odpowiednią ilość linki (właśnie te ok 6/7 m) z prądem, następnie podnoszę linkę z wody i przerzucam w górę tak aby połowa jej długości znalazła się na mojej wysokości, następnie wykorzystując kotwicę wykonuję rzut rolowany czy raczej switch, bo linka nie przetacza się po wodzie ale leci w powietrzu stosunkowo nisko nad wodą - i tyle ...

Dodam tylko, że kij to Vision Attack 9' #5, linka też Vision Attack WF5f, w najbliższym czasie zamierzam wypróbować EGO micro skagit ...


  • analityk lubi to

#829 OFFLINE   venom_666

venom_666

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1831 postów
  • LokalizacjaRypin
  • Imię:Marian
  • Nazwisko:Stępniewski

Napisano 25 luty 2018 - 16:28

Panowie, czy Wy aby nie przesadzacie, że jak bedzie 5 a nie 9m linki to kij sie nie naładuje??

Czym się rózni blank muchowy od spinningowego prócz uzbrojenia??

Te 2-4 gramy (przy wyższych klasach linek) i już kij nie zabangla?? a jednak jakoś spinningowe opisane po amerykańsku mają np. 10-21 gram, a realnie daje się rzucać powiedzmy 5-30. Klasa podana, to klasa optymalna, róznice w wadze na 9 metrach linek w sąsiadujących klasach to półtora grama mniej więcej, bo klasa ma też swój dolny i górny zakres tolerancji. To niepopularne stwierdzenie, ale czasem warto popracować nad techniką, bo jak ktoś potrafi, to wywali 20 mertów samego runningu kijem w klasie 10 i pokaże że nie jest za lekko.


  • marian-56 i sierżant lubią to

#830 OFFLINE   Janusz Wałaszewski

Janusz Wałaszewski

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 4473 postów
  • LokalizacjaGrzybowo - Kołobrzeg

Napisano 25 luty 2018 - 16:34

Otóż to, na zwodach rzutowych specjaliści rzucają linkami w #5 klasie kijami w #10 - i rzucają dobrze ponad 40 m  ;)

Michał Dużyński kilka filmów na YT wstawił



#831 OFFLINE   venom_666

venom_666

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1831 postów
  • LokalizacjaRypin
  • Imię:Marian
  • Nazwisko:Stępniewski

Napisano 25 luty 2018 - 16:40

no i ta 10 mu strzeliła przy backcascie ;)



#832 OFFLINE   Janusz Wałaszewski

Janusz Wałaszewski

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 4473 postów
  • LokalizacjaGrzybowo - Kołobrzeg

Napisano 25 luty 2018 - 17:07

no i ta 10 mu strzeliła przy backcascie ;)

A taki fajny był Sexyloops HotTorpedo, "amerykanski" chciałoby się rzec cytując Pawlaka, ale on (kij nie Pawlak) nie amerykański  :P



#833 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4363 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 25 luty 2018 - 17:31

"To niepopularne stwierdzenie, ale czasem warto popracować nad techniką, bo jak ktoś potrafi, to wywali 20 mertów samego runningu kijem w klasie 10 i pokaże że nie jest za lekko".

______
Chodzi o to żeby pokazywać czy żeby było skutecznie i przyjemnie? Później narzekanie że ręka więdnie lub kije strzelają przy robieniu czegoś na siłę bo .... chcę lub muszę. :(
________

Użytkownik trout master edytował ten post 25 luty 2018 - 17:32

  • sierżant lubi to

#834 OFFLINE   darek1

darek1

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1330 postów
  • LokalizacjaChrząszczyżewoszyce powiat Łękołody
  • Imię:Grzegorz
  • Nazwisko:Brzęczyszczykiewicz

Napisano 25 luty 2018 - 17:47

A taki fajny był Sexyloops HotTorpedo, "amerykanski" chciałoby się rzec cytując Pawlaka, ale on (kij nie Pawlak) nie amerykański :P

Te 9'#5 od 'Trout5' zwykle mają AA ok 60-70 czyli realne #6-7 ;-)
zaś strzelają tylko zbyt słabe...:-/
Sexyloops HT to wynalazek P.Arden'a,nie interesowałem się na jakim blanku(China?).
SageTCR 9'#5 dźwiga ze 30 gram w 25 m pętli,stary ale jary..."born in the USA".
Zasięg zależy w dużej mierze od pogody,powyżej 40 to wiatr pomaga.
10'#8-10 to w innej konkurencji : 'Seatrout27'.
Rzut opisywany wczešniej to raczej 'snapT' lub 'perryPoke' z wodną lekką kotwicą ew. suma obu 'wombat' ;-)),
bo 'switch' to k. powietrzna bez przesunięcia kątowego.

______
Chodzi o to żeby pokazywać czy żeby było skutecznie i przyjemnie? Później narzekanie że ręka więdnie lub kije strzelają przy robieniu czegoś na siłę bo .... chcę lub muszę. :(
________

Trening uczy kończyny współpracy...wystarczy rzucać z nóg- przecież powinny być silniejsze.
:-)))
Nie ma przymusu,jest umiejętność.
O ile podklasowo łatwizna,o tyle nadklasowo np 10# uczy płynnego przyspieszania i czucia- optymalnej:aplikacji siły,płaszczyzny,kąta,rotacji,dryfu..potem klasy przestają mieć jakiekolwiek znaczenie.
TPO
Dł. 9' Wędki i przyponu to już 5,5m...i to bez udziału linki-dobrze liczę?dodac 5-7m linki to 10,5-12,5m zasięgu.
Sugerowane przez producenta 9,14 i 5,5 to niecałe 16(ew. tippet).

Użytkownik darek1 edytował ten post 25 luty 2018 - 18:17


#835 OFFLINE   Forest-Natura

Forest-Natura

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1293 postów
  • LokalizacjaŚląsk
  • Imię:Ziemowit
  • Nazwisko:Nowakowski

Napisano 25 luty 2018 - 18:02

Witam.

Radek ... linka DT w klasie kija naładuje go już wystrczająco żeby rzucało się całkiem komfortowo ...  :P

Pozdrawiam.



#836 OFFLINE   venom_666

venom_666

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1831 postów
  • LokalizacjaRypin
  • Imię:Marian
  • Nazwisko:Stępniewski

Napisano 25 luty 2018 - 18:09

______
Chodzi o to żeby pokazywać czy żeby było skutecznie i przyjemnie? Później narzekanie że ręka więdnie lub kije strzelają przy robieniu czegoś na siłę bo .... chcę lub muszę. :(
________

Arku, chodzi mi po prostu o zwykłe nauczenie się prawidłowego rzucania, bo żaden kij nie ma tak wąskich widełek, żeby rzucał tylko i wyłacznie 9 metrami linki.

Patrze jak ludzie rzucają i widać ewidentny brak właściwego przyspieszenia, zatrzymania, pauzy. Próbują rzucać własnie siłowo jak spinningiem. Mam do suchara 8'6" kij w klasie #3/4 i spokojnie pracuje z linką WF3 już od 2-3m linki za szczytówką, jak i z 10 metrami DT4.

Lekko, bez wysiłku "samo lata" zmienia się tylko prędkość i czas wymachów.

Mamy też z kumplem inne identyczne kije, na jednakowych blankach które były opisane jako 3/4 10'. Ja do swojego uzywam DT4 bo rzucam nim głownie rolką, a kumpel WF5 + szybkotonacy polyleader znad głowy. Obaj jestesmy zadowoleni ;)


  • marian-56 lubi to

#837 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4363 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 25 luty 2018 - 20:15

Venom.

Nie mów mi że 2-3m linki spokojnie, szybko i bez wysiłku wysuszysz muchę. Równie dobrze można to robić samym przyponem.
Nie mów że utrzymując 10m linki DT4 nie meczy cię? Chyba że nie mówimy o suchej muszce.

Czy jest to komfortowe i robione bez wysiłku? Wg mnie nie. Może zależy to od akcji kija. Ja wolnych nie lubię a one, szklaki jak i bambus zakresy maja takie o jakich piszesz.

Wiele razy już pisałem że nie lubię machania (suszenia) zestawem żeby sobie pomachać. Wielu ludzi z Polski przyjeżdża nad San właśnie po to. Ja podrywam zestaw, robie jeden wymach do przodu i po kolejnym odrzucie do tylu kładę suchą muchę na wodę. Czasami muszę zrobić 2/3 miedzywymachy ale wszystko to odbywa się szybko z b. dużym przyspieszeniem linki, na granicy "strzału z bata" (tak odbierają to inni). Ja tak lubię ale tylko na krótkim dystansie 5-12m. Im dalej tym wszystkie ruchy, miedzywymachy i podanie zestawu jest już wolniejsze i płynne podobnie jak przy podaniu streamera na max odległości.

P.S.
Przypominam że dyskutuję o łowieniu na suchą muchę. Gdyby ktoś inne metody miał na myśli to nie ma o czym pisać.

Użytkownik trout master edytował ten post 25 luty 2018 - 20:18


#838 OFFLINE   venom_666

venom_666

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1831 postów
  • LokalizacjaRypin
  • Imię:Marian
  • Nazwisko:Stępniewski

Napisano 25 luty 2018 - 20:33

Arku, zmieniasz linkę kilka razy dziennie w zakresie kilku klas zeby zawsze mieć ta samą wagę za szczytówką??

O tym przecież rozmawiamy i odniosłem się do wpisu że 5 metrów linki nie naładuje kija...

Zmieniasz linkę na cięższą, jak łowiąc na 15 metrach zobaczysz oczka na 5 lub na lzejszą jesli odwrotnie??

Podejrzewam że nie ;)

Jak sie "umi" to się wysuszy muchę i samym przyponem i 15 metrami linki ;)

 

Odnośnie "Wielu ludzi z Polski przyjeżdża nad San właśnie po to" to ja sam własnie po to zaglądam na takie wody. na krótkim dystansie to łowię u siebie, a tam mogę sobie spokojnie wywalić całą 55stopową głowicę switchowej linki i jeszcze troche rozbiegówki bez konieczności rzucania wzdłuż rzeki i patrzenia żeby za blisko zakrętu nie było ;)


  • Janusz Wałaszewski i thymalus lubią to

#839 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4363 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 25 luty 2018 - 22:08

Nie zmieniam linek. Lowie WF ale czasami tęsknie za DT gdy do 9m wychodzą mi ryby.

Przyjedziesz, pokażesz 10m DT na suchą przez cały czas wędkowania i znikną moje wątpliwości. Lepszej opcji nie widzę. Lubie patrzeć jak ktoś ładnie rzuca i łowi ryby myśląc i z sensem.

#840 OFFLINE   darek1

darek1

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1330 postów
  • LokalizacjaChrząszczyżewoszyce powiat Łękołody
  • Imię:Grzegorz
  • Nazwisko:Brzęczyszczykiewicz

Napisano 26 luty 2018 - 06:51

Do 10 m linki to nie ma żadnej różnicy między DT i WF -większość głowic jest dłuższa .




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych