Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Pomoc dla świeżaka


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1839 odpowiedzi w tym temacie

#841 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4365 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 26 luty 2018 - 10:01

Niby tak. Czort zatem wie dlaczego DT lepiej mi się łowi na krótszym dystansie.
WF-ka jakby nie latała do momentu póki nie wskoczę klasę wyżej niż DT. 😕
Szybkim kijem #4 dając DT4 jest w miarę dobrze, DT5 kij już klęka chcąc dalej, WF5 jest prawie cacy na krótkim, na dłuższym super.

#842 OFFLINE   hi tower

hi tower

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1975 postów
  • Lokalizacja3miasto

Napisano 26 luty 2018 - 10:22

Ale porównujesz e same modele linek w wersjach DT i WF?



#843 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4365 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 26 luty 2018 - 10:32

Przody (głowice) niby te same. Inne marki, inne modele.

#844 OFFLINE   darek1

darek1

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1330 postów
  • LokalizacjaChrząszczyżewoszyce powiat Łękołody
  • Imię:Grzegorz
  • Nazwisko:Brzęczyszczykiewicz

Napisano 26 luty 2018 - 14:17

Bo WF w tej samej # jestlzejszaod DT zuwagi na tylny stożek...kij 5 to dt5 lub WF6.
:-))

#845 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4365 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 26 luty 2018 - 14:38

A Venom pisał że tylny stozek nie ma nic do rzeczy. Skoro DT lepiej rzucac krócej to jednak ma. Co do dystansów (metrów) może się mylę bo nigdy nie mierze. Rzucam, łowię i czuje czy jest ok czy beeee. :)

#846 OFFLINE   venom_666

venom_666

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1834 postów
  • LokalizacjaRypin
  • Imię:Marian
  • Nazwisko:Stępniewski

Napisano 26 luty 2018 - 15:26

Bo WF w tej samej # jestlzejszaod DT zuwagi na tylny stożek...kij 5 to dt5 lub WF6.
:-))

Ale tylko jeśli zważymy na długości uwzględniającej ten stożek i większej, czyli czasem powyżej 11m, a znaczące różnice wyjdą powyżej 14-15...

 

Edit:

 

Chyba pisałes gdzieś że używasz rio Trout LT.

 

Prszę profile:

Załączony plik  troutlt.jpg   21,89 KB   7 Ilość pobrań

 

A teraz popatrzmy i policzmy - 8 +12+8 +8+6 = 36stóp czyli około 11m (nie wliczam tylnego tapera)

Do tego momentu nie rózni się od DT (róznica pół stopy na długości przedniego stożka skompensowana połową stopy na nastepnym segmencie pomijalna) Do tego momentu nie zauwazysz żadnej róznicy w obsłudze linki, na nastepnych dwu metrach może minimalną)

 

Istotną różnicę  na mniejszym dystansie , zauważysz dopiero zmieniając profil linki, czyli biorac np. WF TLT i zwykła DT z cylindrcyzną głowica i krótkimi taperami ale to wyniknie tylko i wyłacznie z profilu linki, bo przy porównaniu "zwykłej, klasycznej" WF i DT wyjdzie dokładnie to co na diagramie powyżej...


Użytkownik venom_666 edytował ten post 26 luty 2018 - 16:10


#847 OFFLINE   OloPe

OloPe

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1088 postów
  • LokalizacjaOtwock

Napisano 26 luty 2018 - 17:43

Panowie, Mości Panowie, liczycie, przeliczacie, dyskutujecie, spieracie się, udowadniacie :-) A jak producenci niedokładnie opiszą wagę swoich linek czy głowic? Na pudełku linka X ma podane tyle a w praktyce inaczej. Linka Y to samo. Wędka #5 wędce #5 nie równa. Nie da sie inaczej jak nad wodą sprawdzić co z czym najlepiej funguje jak to Ślązaki (chyba) mówią.
  • Adrian Tałocha, trout master i Grzegorz78 lubią to

#848 OFFLINE   venom_666

venom_666

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1834 postów
  • LokalizacjaRypin
  • Imię:Marian
  • Nazwisko:Stępniewski

Napisano 26 luty 2018 - 17:54

Dlatego Olo wstawiłem konkretne dwie linki tej samej serii, bo stąd się biorą różne rozwazania że porównuje się zupełnie nieporównywalne rzeczy ;)



#849 OFFLINE   OloPe

OloPe

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1088 postów
  • LokalizacjaOtwock

Napisano 26 luty 2018 - 18:10

Marian, spoko 😉

#850 OFFLINE   wojciiech

wojciiech

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1618 postów
  • LokalizacjaOstrów Wielkopolski / Toruń

Napisano 26 luty 2018 - 19:09

Jeszcze raz zapytam, bo w powyższych rozkminach już się zgubiłem :-)

Do suszu na krótkich dystansach (do 10 metrów) jaką linka, o jakim profilu? Coś typu Barrio Smallstream?

#851 OFFLINE   Grzegorz78

Grzegorz78

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 436 postów
  • LokalizacjaLondonabad, North Pakistan

Napisano 26 luty 2018 - 19:33

Jeszcze raz zapytam, bo w powyższych rozkminach już się zgubiłem :-)

Do suszu na krótkich dystansach (do 10 metrów) jaką linka, o jakim profilu? Coś typu Barrio Smallstream?

 

Przerobisz z dziesięć różnych linek, to będziesz wiedział :)  Nawet jak za pierwszym razem dobierzesz linkę idealną, to i tak będziesz dalej kombinował, bo takie to hobby już nasze jest :)

Pozdrawiam


  • wojciiech lubi to

#852 OFFLINE   mack

mack

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1194 postów
  • LokalizacjaWro
  • Imię:Maciek

Napisano 26 luty 2018 - 19:58

Jeszcze raz zapytam, bo w powyższych rozkminach już się zgubiłem :-)

Do suszu na krótkich dystansach (do 10 metrów) jaką linka, o jakim profilu? Coś typu Barrio Smallstream?


Może być, w klasie kija albo 1 oczko wyżej jeśli dużo kotwiczonych rzutów się zapowiada. Choć moim zdaniem ego micro skagit tez by się fajnie sprawdził... i jeszcze z 10 innych ale ego jest dość tania...
  • wojciiech lubi to

#853 OFFLINE   wojciiech

wojciiech

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1618 postów
  • LokalizacjaOstrów Wielkopolski / Toruń

Napisano 26 luty 2018 - 19:58

Nie kuś, już myślę żeby mieć dwie linki do mojego 5 wt - 5ke i 6ke...

#854 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4365 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 26 luty 2018 - 21:08

"Jeszcze raz zapytam, bo w powyższych rozkminach już się zgubiłem :-)

Do suszu na krótkich dystansach (do 10 metrów) jaką linka, o jakim profilu? Coś typu Barrio Smallstream?"


DT w klasie kija lub WF wyżej. Profil zależny od wielkosci podawanych przynet.
Nie wyobrażam sobie podawania jeteczki na #20 linką Ego Micro Scagit a to przecież "susz".

#855 OFFLINE   Radek79

Radek79

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 604 postów
  • LokalizacjaCentrum

Napisano 26 luty 2018 - 21:25

Venomie 666.
Zapewniam Cię,że potrafię wywalić 20 metrów runningu i łowić nim na małej rzeczce gdzie łowi się tymi wspomnianymi 5 metrami.
Ale na matematyce nauczyli mnie liczyć i jeżeli klasa #5 pierwszych 9 metrów linki to około 140 granów to ile będzie ważyć 5 metrów?100 czy nawet mniej?To oznacza że jeżeli będziemy łowili linką #5 na średnio 5 metrach to tak jakbyśmy łowili linką 3 na standartowych aftmafowych 9 metrach.Skoro dwa 2 czy 4 gramy to nie problem to rozumiem,że nie będzie problemu jak ktoś będzie se łowił kijem #5 i linką #3 na dystansach ok.10 metrów.
Uwaga Panowie linkę dobiera się do warunków.
Jeżeli jestem na wodzie gdzie w większości będe łowił na dystansach małych tych ok.4-6 metrowych to napewno nie będe utrudniał sobie życia i założę linkę przynajmniej jedną klasę wyższą.
Jest jeszcze jedna korzyść z tego.
Otóż cięższa linka poprawi nam skuteczność łowienia bo:
-łatwiej będzie linka nosić większe strimy
-lepiej taką linką będzie się łowić na tzw.daleką nimfę.Linka będzie lepiej pływała szczególnie przy ciężkich nimfach i łatwiej wtedy będzie je kontrolować.
Także kto jak chce niech sobie tak jak chce łowi.
Mi Pan Bóg dał rozum i staram się z niego korzystać i nie utrudniać,a raczej ułatwiać sobie życie i łowienie.

Użytkownik Radek79 edytował ten post 26 luty 2018 - 22:25


#856 OFFLINE   venom_666

venom_666

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1834 postów
  • LokalizacjaRypin
  • Imię:Marian
  • Nazwisko:Stępniewski

Napisano 26 luty 2018 - 21:38

no kombinując z klasami to jest raczej utrudnianie sobie życia...

Dla mnie wszystko jest proste - Sucha i minaturowe mokre czy mikronimfki - biorę kij #3, linke #3 i łowię na takim dystansie jaki akurat jest potrzebny.

Wieksze mokre czy mikrostrimki, biore kija #5 z taką samą linką, a jak idę typowo na strima to biorę #7 z linką #7 i nie myslę nad grainami czy gramami czy metrami linki.

No i popatrz działa. Nie odczuwam jakiegos niedoladowania z 5 metrami linki, ani przeładowania jak cała glowica za kijem. Zmienia się jedynie przyspieszenie i długośc pauzy...

Chcecie rpzkminiac zawartośc cukru w cukrze i nosić 5 linek do jednego kija - Wasza koledzy sprawa, dla mnie życie i łowienie jest prostsze i po prostu działa.


  • Grzegorz78 lubi to

#857 OFFLINE   Radek79

Radek79

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 604 postów
  • LokalizacjaCentrum

Napisano 26 luty 2018 - 21:50

Dla mnie jeśli uważnie przeczytałeś też jest proste.Jak łowię na wodzie gdzie rzuty są krótkie to też chodzę z dedykowaną jedną linką.Czyli np.do kija #5 biorę #6,a lepiej #7,bo przy tak krótkim łowieniu to będzie ta odpowiednia linka,a nie #5tka.Przy dużych odległościach(powyżej 20metrów)schodzę klasę niżej.Na standardowych odległościach gdzie średnio się łowi na 7-15 metrów łowię linką #5.Nic nie trzeba ważyć,mierzyć(choć oczywiście można).Wszystko podane mamy na tacy.Klasy kijów i linek opisane.Tylko brać i sobie do potrzeb dobierać i z przyjemnością łowić.

Użytkownik Radek79 edytował ten post 26 luty 2018 - 21:59


#858 OFFLINE   OloPe

OloPe

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1088 postów
  • LokalizacjaOtwock

Napisano 26 luty 2018 - 22:04

Najlepiej na żyłe łowić. I nie ma rozkminek ile co waży i grosza w kieszeni zostanie 😀
  • wojciiech lubi to

#859 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4365 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 26 luty 2018 - 22:14

Najlepiej na żyłe łowić. I nie ma rozkminek ile co waży i grosza w kieszeni zostanie 😀


:)

#860 OFFLINE   Radek79

Radek79

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 604 postów
  • LokalizacjaCentrum

Napisano 26 luty 2018 - 22:23

Najlepiej na żyłe łowić. I nie ma rozkminek ile co waży i grosza w kieszeni zostanie 😀


Jak to nie ma?
A kaski wolframowe to co?
Spod ogona wypadły?
A tak poważnie to nie dziwię się że ludzie za żyłkę chwytają skoro proponuje im się tylko i wyłącznie trzymanie się klasy teoretycznej a nie faktycznej której potrzebujemy do najczęściej występujących warunków w jakich będziemy łowili.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych