Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Mój pierwszy w życiu dzień z castem - wrażenia.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
45 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   graf74

graf74

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 173 postów
  • LokalizacjaToruń
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:G.

Napisano 21 sierpień 2015 - 19:01

Drodzy Koledzy,

 

 

Na początku pragnę zaznaczyć, że ostatnie dni spędziłem czytając i wertując forum w te i wew te. I zagłębiając się w niezmierzone zasoby wiedzy tu omawianej. A wszystko po to, żeby nie być posądzonym o lenistwo i brak chęci samodzielnego pomyszkowania. Po za tym po co denerwować kolegów np Szanownego "Pitta" po raz 129 pytając o zestaw castingowy na początek do nauki.

 

OK, więc zestawem to tu nikogo nie zaskoczę, i mam nadzieje, że nikogo nie zniesmaczę ale to standard, kij Millenium Fatso 25-60 i multik HS200iL. Nie są to wysokie loty to wiem bo to ani St.Croix premier ani abu Revo ale od czegoś trza zacząć.

 

Kij odebrałem wczoraj a multik dzisiaj, co musiało zakończyć się testem nad wodą dzisiejszego wieczora.

 

Aha dodam jeszcze, że pletka 0,25 Spiderwire.

 

I do sedna, teraz moje wrażenia.

 

Najpierw trwała długo regulacja hamulców, a potem pierwsze rzuty. Nie powiem, kilka bród było.

Rzuca się komfortowo, dodam że rzucałem Algą 3 gumami 10cm, 12,5cm na główkach 20, 25 gram np Fatty, reno killer, ripery relaxa. Pierwsze rzuty nie były dalekie ale w miarę upływu czasu szło coraz lepiej.

Jeszcze  nie wiem czy załapałem bakcyla, ale bardzo mi się spodobało i wciągnęło.

Szkoda, że jutro muszę do pracy jechać.

 

Prowadzi się przynęty jak dla mnie super, jakoś lekko szczególnie z algą mi się podobało. I wydaje mi się, że jest więcej możliwości kombinowania z wabikiem.

 

Jak nabiorę wprawy z gumami to w ruch pójdzie slider, fatso, glidin rap, subwalk rap i inne.

Muszę się jeszcze zaopatrzyć w tytanową linkę, żeby sobie przypony porobić i będzię OK.

 

Szkoda, że tak późno się na to skusiłem.

 

Połamania

 

Pozdrawiam.

 

 



#2 OFFLINE   woblerek48

woblerek48

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1178 postów
  • LokalizacjaBiała Podlaska

Napisano 21 sierpień 2015 - 20:49

witam  Co do przyponów nie pchaj się w koszty masz tu tanie i dobrehttp://www.pirania-s...ace---28cm.html



#3 OFFLINE   WHITE14

WHITE14

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 576 postów
  • LokalizacjaFestung Breslau
  • Imię:Mirko
  • Nazwisko:Filipovic

Napisano 22 sierpień 2015 - 07:58

Witamy kolejnego zakreconego



#4 OFFLINE   pickok

pickok

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 566 postów
  • LokalizacjaKatowice

Napisano 22 sierpień 2015 - 10:49

Powodzenia
Początki są najlepsze nauka ,testowanie pierwsze odstrzelone Sliderki ;)


  • lajcik i kafarus lubią to

#5 OFFLINE   Kamil_Be

Kamil_Be

    Nie doradzam na PW, dajcie mi spokój :D

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1459 postów
  • LokalizacjaOlsztyn
  • Imię:Kamil
  • Nazwisko:Be

Napisano 22 sierpień 2015 - 12:43

Na naukę rzutów polecam ołowiane ciężarki. Odstrzelenie nie boli tak jak z woblerem za kilka dyszek :)

Zawsze też lepiej za mocno odkręcić rzutowy niż za lekko.
  • granvorka lubi to

#6 OFFLINE   graf74

graf74

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 173 postów
  • LokalizacjaToruń
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:G.

Napisano 22 sierpień 2015 - 20:20

Dzięki za miłe słowa i powitanie. Myślałem też o tych przyponach:

 

http://www.pirania-s...-jerk-25cm.html

 

może też się sprawdzą??

 

Bo tych co kolega podał linka to akurat nie ma, są niedostępne.



#7 OFFLINE   Kamil Z.

Kamil Z.

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5317 postów
  • LokalizacjaWałbrzych/Wrocław
  • Imię:Kamil

Napisano 22 sierpień 2015 - 20:32

Twarde przypony najlepiej wg mnie sprawdzają się przy pullbaitach, kiedy wabik dosłownie pcha przypon przed sobą i zmniejsza ilość splątań kotwic o linkę. Jednak powyginany przypon trudno przywrócić do idealnie prostego kształtu, a to ma wpływ na pracę wabika. Osobiście wolę przypony z materiałów bardziej plastycznych.



#8 OFFLINE   zlodar

zlodar

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 127 postów

Napisano 22 sierpień 2015 - 22:31

Gratuluje zakupu - fakt nie jest to sprzęt górnych lotów ale od 2 miechów także operuje identycznym zestawem i jestem z niego b. zadowolony. Jednakże miotam naprawdę daleko przynętami ( głównie jerkami) od 30g w górę z magnetykiem na 4-5 i szpulą nie za mocno skręconą, lżejsze ten multik nie obsługuje no może inaczej ja nie umiem obsłużyć. Idzie się zarazić castingiem :) Połamania


Użytkownik zlodar edytował ten post 24 sierpień 2015 - 09:40


#9 OFFLINE   peresada

peresada

    Tug is the Drug....

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2291 postów
  • LokalizacjaBow River

Napisano 23 sierpień 2015 - 05:37

parę lat temu łowiło sie wyłącznie st. croix, abu, shimano ect. z prostej przyczyny,

innych kiji ani młynków na rynku nie było.

kiedy ja zaczołęm łowić na casting ( mam na mysli te bardziej finezyjne metody) to młynki trzeba było sporowadzać z japonii. u nas co najwyżej c3 lub c4

wiec nie ma co deprecjonować dragona, mikado czy innych marek.

dobrze ze mają w swoje ofercie sprzęt castingowy i dobrze że ludzie po niego sięgają, łowią i mają z tego frajdę.

pociechy!

 

pozdrówka



#10 OFFLINE   graf74

graf74

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 173 postów
  • LokalizacjaToruń
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:G.

Napisano 24 sierpień 2015 - 06:07

Do nie jest deprecjonowanie sprzętu dragona tylko ideą tego forum jest propagowanie wędkarstwa  przy użyciu najwyższej klasy, lub wysokiej klasy sprzętu. Ja specjalnie kupiłem taki do nauki, bo za sezon lub dwa mój syn też będzie się miał na czym szkolić, a myślę, że ja do tego czasu będę mieć już lepszej klasy może nawet dwa więcej zestawy w tym jeden z okrąglakiem.

 

Bo muszę powiedzieć, że bardzo mi się to spodobało. I świetnie czułem pracę przynęty.

Szczerze, to nie mogę się doczekać wypadu nad jeziorko jak z pracy wrócę.

 

Połamania.



#11 Guest_Drac_*

Guest_Drac_*
  • Guests

Napisano 24 sierpień 2015 - 08:12

 Myślałem też o tych przyponach:

 

http://www.pirania-s...-jerk-25cm.html

 

może też się sprawdzą??

Masz dość grubą / mocną linkę, wytrzymałość pewnie ok 18 - 20 kg.

Przypon który podałeś ma 12 kg wytrzymałości - znacznie osłabi zestaw - chodzi mi o odstrzelenie przynęty.

Świeży jestem w tych tematach, ale wg mnie lepiej dobrać przypon niewiele słabszy lub porównywalny do linki.

 

Przy takich linkach /ja mam 40lb stren/ myslałem że przynety będa na wieczność bo przecież każdy zaczep wyjmę / kotwicę rozegnę.

Guzik!

Odstrzeliłem ze dwie gumy.

Ale zawsze w pierwszym rzucie po rozplątaniu brody.

Gdzieś linka była kapkę mocniej wciśnięta, przytrzymało przy wyrzucie, szarpnięcie i JEB!

Zwróć na to uwagę :)

Miłego rzucania na jeziorze 

 

edit:

rozważ przypony spinwal leader surfstrand.


Użytkownik Drac edytował ten post 24 sierpień 2015 - 08:14


#12 OFFLINE   Pudlik

Pudlik

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 7 postów
  • LokalizacjaLodz
  • Imię:Sebastian

Napisano 26 sierpień 2015 - 12:53

Masz dość grubą / mocną linkę, wytrzymałość pewnie ok 18 - 20 kg.

Przypon który podałeś ma 12 kg wytrzymałości - znacznie osłabi zestaw - chodzi mi o odstrzelenie przynęty.

Świeży jestem w tych tematach, ale wg mnie lepiej dobrać przypon niewiele słabszy lub porównywalny do linki.

 

Przy takich linkach /ja mam 40lb stren/ myslałem że przynety będa na wieczność bo przecież każdy zaczep wyjmę / kotwicę rozegnę.

Guzik!

Odstrzeliłem ze dwie gumy.

Ale zawsze w pierwszym rzucie po rozplątaniu brody.

Gdzieś linka była kapkę mocniej wciśnięta, przytrzymało przy wyrzucie, szarpnięcie i JEB!

Zwróć na to uwagę :)

Miłego rzucania na jeziorze 

 

edit:

rozważ przypony spinwal leader surfstrand.

Witam

 

Mam problem opisany w powyższym poście. Jestem początkującym castingowcem.

1.) Problem numer jeden - broda na multiku - jeśli odpowiednio wcześnie nie zatrzymam szpuli palcem, następuj jej praca w drugą stronę (przy zetknieciu przynety z wodą) i broda gotowa. Czy da się tego uniknąć ustawieniami multika ? Czy zawsze musze hamować palcem.

 

2.) Problem numer dwa - odstrzeliwujące przynęty, raz na jakiś czas nastepuje strzał na multiku i przynęta lepici w pizd...

 

Czy ktoś może mi podpowidzieć jak w łatwy sposób ominąć te problemy ?


  • rej lubi to

#13 Guest_Drac_*

Guest_Drac_*
  • Guests

Napisano 26 sierpień 2015 - 13:13

Rozwiązując problem nr 1 w znacznym stopniu zmniejszysz częstotliwość występowania problemu nr 2 :)

 

1. Najlepiej kciukiem kontroluj - sekundę przed zetknięciem przynęty z wodą hamujesz. 

Ale oczywiście na początek lepiej zwiększyć siłę hamulca magnetycznego /jest tam taki?/ - lub innego rzutowego, coby lekko szpulę przyhamowac.

 

2. Plecionka 0,25 do przynęt 60g wg mnie powinna wystarczyć. A strzela przypon czy pletka? jak plecionka, i pomimo braku bród dalej będzie strzelać - zmień.

I zwracaj uwagę czy linka nie wciska się między zwoje na szpuli.

 

Wraz z multikiem otrzymałem jakąś plecionkę. czerwona, sztywna. Miała tendencje do wciskania się między zwoje już nawiniętej. Odstrzeliłem gumę. brody jedna za drugą. Multik  zmieniłem po 30min męczarni.

Plecionka ma wpływ na komfort rzucania.



#14 OFFLINE   yacaré

yacaré

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 394 postów
  • LokalizacjaBremen

Napisano 26 sierpień 2015 - 13:31

@Pudlik

1. do tej pory, o ile jestem poinformowany, nie ma takiego wynalazku wyhamujacowego szpule w momencie styku przynety z woda... ;-)

Musisz wiec wyhamowac sam (kciukiem). Z czasem wejdzie Ci to w krew, na tyle, ze bedziesz w stanie rzucac o zmroku i bez kontaktu wizualnego z przyneta wyhamowac szpulke w odpowiednim momencie (nie koniecznie cala sekunde przed jej kontaktem z woda - to kosztuje metry!).

2. Odstrzaly przynet to efekt: niedopasowanego sprzetu, nieodpowiednich nastawien kolowrotka, gwaltownych rzutow i niedopracowanej techniki (lub kombinacji tych czterech komponentow). Postaraj sie rzucac nie na sile, dobry technicznie rzut daje lepsza odlegiosc, niz "na gwalt", z czasem opanowanie sprzetu i techniki pozwoli na zwiekszenie dozy "sily".

A tak na marginesie, nie ma co dorabiac teorii, casting jest prosty jak drut, udowadnia to moja 10-letnia cora, ktora na wakacjach okazyjnie siega po kij z multikiem i bez wiekszych komplikacji daje sobie z nim rade, ale to pewnie dla tego, ze nie czyta Jerkbait-a i nie wie, jakie to trudne ;-)


Użytkownik yacaré edytował ten post 26 sierpień 2015 - 13:32


#15 OFFLINE   Alek.

Alek.

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 278 postów
  • Lokalizacjaraz tu, raz tam

Napisano 26 sierpień 2015 - 14:09

Sam zaczynając naukę ustawiłem hamulec magnetyczny prawie na maxa. Rzuty były bliskie, ale splątań linki nie było. Dopiero jak się wprawiłem ( a trwało to kilka miesięcy ) luzowałem hamulec, a tym samym przynęta lądowała dalej.

W okresie kilku lat poławiania castingiem straciłem tylko 2 przynęty i w obu przypadkach po zmianie przynęty lżejszej na cięższą. Linka się wbiła w luźno nawinięte zwoje.Nie od razu Kraków zbudowano i nie od razu oczekuj najdalszych rzutów. 



#16 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15590 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 26 sierpień 2015 - 14:13

1. Nocny tryb w niektórych multikach Shimano z DC tak działa, 


  • M@rczysko lubi to

#17 OFFLINE   BOB

BOB

    SUM

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 10147 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Robert

Napisano 26 sierpień 2015 - 15:10

...faktycznie działa, choć rzuty krótsze (co mi nie przeszkadza) ;)



#18 OFFLINE   Kamil_Be

Kamil_Be

    Nie doradzam na PW, dajcie mi spokój :D

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1459 postów
  • LokalizacjaOlsztyn
  • Imię:Kamil
  • Nazwisko:Be

Napisano 27 sierpień 2015 - 21:07

Ja mam 0,25mm Cod Red-a do jerków, dużych gum itd. Nigdy nie odstrzeliło przynęty z ABU 5501S z rzutowym na max lajtowo (broda może raz na około 30 wypadów.

#19 ONLINE   graf74

graf74

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 173 postów
  • LokalizacjaToruń
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:G.

Napisano 28 sierpień 2015 - 07:22

Masz dość grubą / mocną linkę, wytrzymałość pewnie ok 18 - 20 kg.

Przypon który podałeś ma 12 kg wytrzymałości - znacznie osłabi zestaw - chodzi mi o odstrzelenie przynęty.

Świeży jestem w tych tematach, ale wg mnie lepiej dobrać przypon niewiele słabszy lub porównywalny do linki.

 

Przy takich linkach /ja mam 40lb stren/ myslałem że przynety będa na wieczność bo przecież każdy zaczep wyjmę / kotwicę rozegnę.

Guzik!

Odstrzeliłem ze dwie gumy.

Ale zawsze w pierwszym rzucie po rozplątaniu brody.

Gdzieś linka była kapkę mocniej wciśnięta, przytrzymało przy wyrzucie, szarpnięcie i JEB!

Zwróć na to uwagę :)

Miłego rzucania na jeziorze 

 

edit:

rozważ przypony spinwal leader surfstrand.

No linke mam Red Code 42lb i po pierwszym wypadzie nie zanotowałem odstrzału, tylko kilka niewielkich bród.

Magnetyczny ustawiony na połowe (4,5) a rzutowy dość mocno skręcony.

 

A co do przyponów to rozważałem dwa:

http://www.pirania-s...nwal-mocny.html

 

bo takie już mam, tylko nie do 20 a do 12 kg

oraz:

 

https://www.sklep.br...ny-4,6m15ft/563

 

coś takiego do samodzielnego montażu.



#20 Guest_Drac_*

Guest_Drac_*
  • Guests

Napisano 28 sierpień 2015 - 08:44

Te Spinwala mam sprawdzone.

Na tytanowych się nie znam, choć czytałem że plecionka tytanowa będzie lepszym rozwiązaniem - i taką będę kupować.

Z firmy AFW chłopaki używają i chwalą sobie.

 

EDIT

A jak chcesz gotowy tytanowy szukaj pod nazwą Dragona - oni sprzedają wykonane z komponentów AFW, więc chyba pewniak.


Użytkownik Drac edytował ten post 28 sierpień 2015 - 08:45





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych