Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Brody robione przez Penn'a - jak rozwiązać problem?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
33 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   kleniu25

kleniu25

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 206 postów
  • Imię:Tomek

Napisano 31 sierpień 2015 - 20:11

Witam,

zakładam ten temat, ponieważ zaczyna mnie drażnić mój sargus3000.

Czy jest jakiś sposób na brody robiące przez Penny? Czy jedynym tylko sposobem jest zmiana kołowrotka na inny?

Co do nawoju to nie ma się do czego przyczepić, ale brody są drażniące. OK, nie nawinąłem do końca, bo przy slammerze był ten sam problem. Ale czy tzn., że ma być pół szpuli? Plecionka za 50zł za 100zł, bez różnicy.

Sama praca jak i wytrzymałość są jak najbardziej na plus. Obrotówki 18-20gr, wahadła 20-30gr i nawet nie jęknie na pomorskiej rzece.

Ma ktoś inny sposób na tą markę??



#2 OFFLINE   @Wojti

@Wojti

    trolling for pike

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1818 postów
  • LokalizacjaGdynia/Rumia
  • Imię:Wojciech
  • Nazwisko:Kuczkowski

Napisano 31 sierpień 2015 - 20:13

plecionkę jakiej grubości używasz? 



#3 OFFLINE   popper

popper

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9495 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk
  • Imię:Waldek

Napisano 31 sierpień 2015 - 20:13

Może wystarczy zmiana linki (linek) na sztywniejszą? Próbowałeś?

Czasami te miękkie, niekoniecznie służą komfortowemu łowieniu.



#4 OFFLINE   woblerek48

woblerek48

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1178 postów
  • LokalizacjaBiała Podlaska

Napisano 31 sierpień 2015 - 20:19

Witam Sprawdź w pierwszej kolejności rolkę czasami staje i tak się dzieje.Jak masz gdzie to rozwiń całą plecionkę najlepiej na łódce i zobacz czy nie skręcona.Tak się dzieje jak nie ma przy niektórych przynętach krętlika.



#5 OFFLINE   kleniu25

kleniu25

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 206 postów
  • Imię:Tomek

Napisano 31 sierpień 2015 - 20:22

Używałem od 0,10 do 0,18 czy 0,20 z kilku firm : dragon, mikado, power pro i jeszcze jakieś i problem bród ciągle wraca.

Rolka chodzi idealnie. Plecionka nowa czy już trochę użyta to nie ma różnicy.

A jak Wasze Penn'y??


Użytkownik kleniu25 edytował ten post 31 sierpień 2015 - 20:23


#6 OFFLINE   Roberto70

Roberto70

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 154 postów
  • Lokalizacjałódzkie
  • Imię:ROBERT

Napisano 31 sierpień 2015 - 20:28

Mam nawiniętą na slammera 260 power pro 0,28 .Przy pelnej szpuli plątało się co chwila odwinąłem 2-3 mm od rantu i już nic sie nie plącze.



#7 OFFLINE   albercik2

albercik2

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 690 postów
  • LokalizacjaChotylow
  • Imię:albercik
  • Nazwisko:przemyslaw

Napisano 31 sierpień 2015 - 20:30

Używam Battle 3000 z plecionką YGK G-Soul i nic się nie dzieje. Podobne przejścia miałem z turnamentem 8 braid ale na Twin Power-że 5000 dopiero zmiana plecionki poprawiła sytuacje.



#8 OFFLINE   kleniu25

kleniu25

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 206 postów
  • Imię:Tomek

Napisano 31 sierpień 2015 - 20:32

Ja mam już na jednej ze szpul prawie pól cm mniej, więc to też chyba nie to. W slammerze pamiętam, że wystarczyło te 2-3mm. Ale bez jaj. To mam chodzić z połową szpuli??



#9 OFFLINE   kleniu25

kleniu25

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 206 postów
  • Imię:Tomek

Napisano 31 sierpień 2015 - 20:32

Używam Battle 3000 z plecionką YGK G-Soul i nic się nie dzieje. Podobne przejścia miałem z turnamentem 8 braid ale na Twin Power-że 5000 dopiero zmiana plecionki poprawiła sytuacje.

 

A ile masz nawinięte, pod rant? czy trochę mniej?



#10 OFFLINE   albercik2

albercik2

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 690 postów
  • LokalizacjaChotylow
  • Imię:albercik
  • Nazwisko:przemyslaw

Napisano 31 sierpień 2015 - 20:51

Jakieś 3mm poniżej rantu.



#11 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15595 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 31 sierpień 2015 - 20:53

Miałem Battle , Sargusa i Slammera. Wszystkie brodziły. Slammer najmniej. Tylko miałem nawinięte prawie na full. 



#12 OFFLINE   kleniu25

kleniu25

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 206 postów
  • Imię:Tomek

Napisano 31 sierpień 2015 - 20:57

Czyli póki co, wszyscy mówimy i wiemy to samo. Nawijać znacznie mniej, choć to nie zawsze coś daje, albo zmienić markę kołowrotka.



#13 ONLINE   beton007

beton007

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 471 postów
  • LokalizacjaBielsk
  • Imię:Andrzej

Napisano 31 sierpień 2015 - 21:04

Mam ten sam problem tyle, że z Twin Powerem 4000 2000r. ......... żyłki stosowałem różnych firm przewaznie 0,20 i każdą skreca, plecionke dragon hm ultra nano 0,17 też..... rolka ok, więc chyba ten typ tak ma..


  • blackabyss lubi to

#14 OFFLINE   Okonhel

Okonhel

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1056 postów
  • Lokalizacjajuż nie Hel
  • Imię:Jacek

Napisano 31 sierpień 2015 - 21:05

Nawiń na niego żyłkę, do tego się jeszcze nada - do plecionki używaj innych kołowrotków.  Jeśli dalej będziesz na nim testował plecionki to stracisz kupę kasy a jedyne co zyskasz to "czarny pas" w rozplątywaniu plecionek.

Tą samę plecionkę którą plątał przewiń na inny kołowrotek (byle nie Penn) i Twoje problemy znikną. Może być nawet tani Spro Passion czy Shimano Catana - nie bedą plątać...


Użytkownik Okonhel edytował ten post 31 sierpień 2015 - 21:06


#15 OFFLINE   Sławek Oppeln Bronikowski

Sławek Oppeln Bronikowski

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4893 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Oppeln Bronikowski

Napisano 31 sierpień 2015 - 21:45

Nie ma kołowrotków robiących brody. Nie ma rolek skręcających żyłkę. Brody to prawie zawsze efekt wybranego nawoju. Są dwa podstawowe sposoby - w pierwszym żyłka jest nawinięta na szpulę skręcona, bo z fabrycznego opakowania spada bokiem, a przy rzucie się prostuje - w drugim mamy żyłkę nawiniętą bez skręcenia, bo odwijaną od czoła, ale skręcającą się przy rzucie. I dodatkowo wszystkie snujące kołowrotki mają tendencję do zrzucania nadprogramowej ilości zwojów . Dlatego nie należy ich używać, porzucające je jak najszybciej na rzecz multiplikatorów :) 


  • Tomek88 i sierżant lubią to

#16 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15595 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 31 sierpień 2015 - 21:56

Są kołowrotki robiące brody. Kwestia złego projektu pewnie. Zabrałem kiedys na Słowację dwa młynki z identycznie nawiniętą plecionką z tej samej szpulki. Stren Sonic. Stelka 98 4000 i Battle 4000. Kolega łowiący na Penna robił brody co 2-3 rzuty. Na Stelce nic. Początkujący był, więc sobie myślę że coś robi nie tak. Zamieniliśmy się. Początkujący był.

Po zamianie to ja robiłem brody. Rzadziej - bo co 15-20 rzutów ale jednak.

Łowilismy dosyć cieżko.



#17 OFFLINE   Tomek88

Tomek88

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3209 postów
  • LokalizacjaGrójec
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Zienkiewicz

Napisano 31 sierpień 2015 - 22:17

Co prawda korbą wędkuje już sporadycznie, ale doszedłem kiedyś do tego jak ważne jest, żeby linka ze szpuli była odwijana zgodnie z ruchem rotora wokół szpuli tak właśnie, aby nie powodować naprężeń skręcających na linkę, bo czym ciaśniej się to zrobi tym prędzej się to zemści. Najlepiej szpula do naczynia z wodą (nie śmiecimy na zbiornikach) czołem do wierzchu, bo w ten sposób najczęściej odwija się przeciwnie do wskazówek zegara zgodnie z ruchem rotora wokół szpuli i jazda, najlepiej w pewnej odległości od naczynia aby miała miejsce się prostować i nie za ciasno, ułoży się z czasem nad wodą jak powinna po serii rzutów. Prozaiczne, ale skuteczne  :good:

Kołowrotki oczywiście też skręcają mniej lub więcej, ale każdy w pewnym stopniu jeśli szpula konfekcjonowana jest innej średnicy niż szpula kołowrotka, wchodzi wtedy więcej lub mniej "okrążeń" na szpulę docelową i chciał nie chciał są jakieś naprężenia także konkludując przechodźmy na multiki i zmieniajmy charakter bród i odstrzelania przynęt ;)



#18 OFFLINE   Negra

Negra

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3372 postów
  • LokalizacjaNiebo

Napisano 31 sierpień 2015 - 22:43

A może wina plecionki. Łowię zauberem i nawijalem na niego Berkeleya, streen, balzer, sufix i power pro. Z czego 2 ostatnie poskrecane, sufix trochę a pp wygląda jak wiertło.

#19 OFFLINE   Tomek88

Tomek88

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3209 postów
  • LokalizacjaGrójec
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Zienkiewicz

Napisano 31 sierpień 2015 - 23:00

Oczywiście wstążka będzie potęgować negatywne skutki, chociaż posilę się kontrprzykładem mianowicie nie musi to być tylko wstążka. Problemów z brodami na moich młynkach dużych nie miałem dosłownie z dwoma wyjątkami.

 

Ad1. Lata temu jak kupiłem plecionkę dragona plecioną z dwu kolorów czarnego i zielonego. Miękka strasznie i potrafiła się "pruć" jak zaczepiła niefortunnie o przelotkę jednak była bardzo mocna przy swojej grubości i dobrze rzucała, bo jak napiła się dobrze wody można było machać niczym muchówką  :rolleyes:

 

Ad2. Berkley'owska zemasta "pedofila" i wszystko jasne ;)



#20 OFFLINE   Okonhel

Okonhel

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1056 postów
  • Lokalizacjajuż nie Hel
  • Imię:Jacek

Napisano 01 wrzesień 2015 - 05:49

Zawsze nawijam odwrotnie do wskazówek zegara a i tak na Sargusie miałem brody. Oczywiście zmieniałem plecionki, efekt - uzyskałem poprawę z  50 % rzutów z brodą do ok 25 % rzutów z brodą.

Ktoś może powiedzieć cżłowieku co ty robisz że tak plączesz. Sargusa kupiłem do morskiego spina z plaży a tam rzuty wykonuje się jak najdalej. Gdy tym samym Sargusem łowiłem szczupaki z łódki i nie potrzebne mi były ekstremalnie dalekie rzuty, splatań było oczywiście mniej ale nadal były. Zabrałem go raz na dorsze by zobaczyć jak się zachowuje z cięzkimi przynętami - pilker odleciał w siną dal...

Są kołowrotki dobrze układające plecionki są takie co ją ukłądają po prostu źle i będą plątać. Dobrze układały mi (niezależnie czy równy nawój czy wklęsły ale nie plątały): Spro Passion, Spro Zalt Arc, Shimano Catana, Daiwa Exceller Plus E, Dragon Fishmaker, Dragon Fishmaker Ti, Team Dragon 735.

Ewidentnie plecionkę plątały mi: Spro Cresta Match&Feeder, Penn Sargus 4000 , Penn Slammer .






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych