Jump to content

  •      Sign In   
  • Create Account

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Photo

Brody robione przez Penn'a - jak rozwiązać problem?


  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#21 OFFLINE   Sławek Oppeln Bronikowski

Sławek Oppeln Bronikowski

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4,905 posts
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Oppeln Bronikowski

Posted 01 September 2015 - 06:13

Nie ma kołowrotków robiących brody. Są tylko nieodpowiednie nawoje. Czy wędkarstwo mogłoby być wolne od temu podobnych mitów? Nigdy!!



#22 OFFLINE   Okonhel

Okonhel

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1,056 posts
  • Lokalizacjajuż nie Hel
  • Imię:Jacek

Posted 01 September 2015 - 06:15

To pokaż jak nawinąć plecionkę na Sargusa by nie robiły się  brody - wielu tu zgromadzonych będzie Ci wdzięcznych. Albo na Spro Crestę - ten to też mistrz...


Edited by Okonhel, 01 September 2015 - 06:18.


#23 OFFLINE   Sławek Oppeln Bronikowski

Sławek Oppeln Bronikowski

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4,905 posts
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Oppeln Bronikowski

Posted 01 September 2015 - 06:35

Jak już napisałem są dwa elementarne sposoby utworzenia nawoju. Do nich dochodzi sposób jego późniejszego odtwarzania na szpuli,  uwarunkowany stosowana techniką,  skąd przychodzą do nas czasem niespodziewane kłopoty. Dodatkowe skręcenia, luźne ułożenie szczególnie często występujące pośród łowiących z tzw opadu :) Kołowrotek snujący bez względu na półkę czy nazwę jest narzędziem skrajnie niedoskonałym. Wybór zatem jest prosty..


  • Negra likes this

#24 OFFLINE   Siemson

Siemson

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 207 posts
  • LokalizacjaPolska
  • Imię:Przemo

Posted 01 September 2015 - 07:42

Ja miałem identyczny problem z kołowrotkiem Okuma Alumina . Okazało sie ze brody tworzą sie z dwóch powodów, pierwszy: po rzucie i zbiciu kabłąka plecionka nie zawsze trafiała idealnie do szpuli kołowrotka tak jak powinna i tworzyły sie luźne nawoje co przy następnym rzucie robiło brodę, gdy nauczyłem sie to kontrolować odnotowałem o 30% mniej bród. Drugi powód: Przy nawijaniu nowej plecionki. Nawinięta była za luźno i była poskręcana wiec nowa plecionkę nawijałem w sposób taki ze nalewałem wodę do wanny, wrzucałem szpule z plecionka i nawijałem na sztywno przez sucha szmatkę. Mi pomogło i teraz zawsze tak nawijam nawet zyłke...



#25 OFFLINE   woblerek48

woblerek48

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1,178 posts
  • LokalizacjaBiała Podlaska

Posted 01 September 2015 - 11:19

Jak pisałem wcześniej mój sposób na brody to czy to nowa czy stara plecionka to rozwijam ja na wodzie jak pływam łódką .Przyczepiam solidnego wobka tak do 30g szczytówka do wody i nawijam .Mam z głowy 2-4 miesiące.



#26 OFFLINE   kleniu25

kleniu25

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 206 posts
  • Imię:Tomek

Posted 01 September 2015 - 11:43

Używam dosyć ciężkich przynęt, zamykam kabłąk ręcznie i zawsze uważam na jakiś luźny nawój, więc to nie tutaj jest problem.

Ze slammerem bylo podobnie. W spro zalt arcu, choć miałem go krótko, nie było tego problemu, choć nawinięte było na full. Tam problem był z czymś innym, ale brody nie zaliczył ani jednej.

 

Może wypowie się ktoś o wyższych lub nowszych konstrukcjach Penn'a. Jak nowy spinfisher, battle, sargus albo conflict czy conquer??



#27 OFFLINE   Maraky

Maraky

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 525 posts
  • LokalizacjaMesogeios

Posted 01 September 2015 - 13:30

Ludzie powiązani z Pennem na forach bąkali, że przy projektowaniu nowego Clash-a pracowano nad tym zagadnieniem, testerzy potwierdzają, że niby problem nie występuje.

Nawet nowa plecionka Spiderwire jest dedykowana temu kołowrotkowi.

Na przełomie roku powinny być już opinie ludzi co kupią pierwsze egzemplarze 



#28 OFFLINE   Okonhel

Okonhel

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1,056 posts
  • Lokalizacjajuż nie Hel
  • Imię:Jacek

Posted 01 September 2015 - 14:11

Używam dosyć ciężkich przynęt, zamykam kabłąk ręcznie i zawsze uważam na jakiś luźny nawój, więc to nie tutaj jest problem.

Ze slammerem bylo podobnie. W spro zalt arcu, choć miałem go krótko, nie było tego problemu, choć nawinięte było na full. Tam problem był z czymś innym, ale brody nie zaliczył ani jednej.

 

 

 

Zalt Arc robi nawój wklęsły ale brody nie robi przy rzutach, czego by na niego nie nawinął czy plecionka miękka czy sztywniejsza.i ile by na niego nienawinął. Czyli da się zrobić kołowrotek który nie robi bród. Spro Passion też nie robi. A Sargus robił nawet na dorszach, mimo że pilker 150 gr daje wystarczajaco silny opór by ciasno nawinąć kilkadziesiąt metrów plecionki wlokąc go z dużej głębokości.



#29 OFFLINE   Woytec

Woytec

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 721 posts
  • LokalizacjaŚląsk

Posted 01 September 2015 - 14:15

Zanim zacząłem łowić kręciołkiem Penna, to myślałem, że brody i tego typu problemy to domena żyłek wynikająca z łowienia na obrotówki. Penn Fierce, którego używam do cięższego łowienia na większe woblery i gumy, pokazał, że jest inaczej. Początkowo myślałem, że to wina linki, ale po zmianie ( nadal nawijałem pod rant ) tendencja nadal się utrzymywała. Dopiero lektura jp.pl rozjaśniła mi sytuację  ;) Zmieniłem sposób nawijania linki i wędkę na taką z przelotkami na wyższych stopkach i problem praktycznie nie występuje. 



#30 OFFLINE   kleniu25

kleniu25

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 206 posts
  • Imię:Tomek

Posted 01 September 2015 - 20:18

NIkt nie używa nowych Penn'ów?? albo nowości?  A jak spinfishery V???



#31 OFFLINE   Woytec

Woytec

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 721 posts
  • LokalizacjaŚląsk

Posted 01 September 2015 - 22:49

@kleniu25, mój Penn był nową nowością w 2014 r. , a w 2015 chyba nie było zalewu nowych modeli  ;) Niedługo przygarnę Slammera to napiszę jak nam się układa w związku. 



#32 OFFLINE   kleniu25

kleniu25

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 206 posts
  • Imię:Tomek

Posted 02 September 2015 - 10:54

@kleniu25, mój Penn był nową nowością w 2014 r. , a w 2015 chyba nie było zalewu nowych modeli  ;) Niedługo przygarnę Slammera to napiszę jak nam się układa w związku. 

 

Jeżeli slammer, to Ameryki nie odkryjesz. Od razu nawiń ok 3mm mniej bo będziesz tylko stratny.

 

Dziwi mnie, że żaden z użytkowników spinfishera v się nie wypowiedział. Czyżby on był pozbawiony tej przypadłości?



#33 OFFLINE   Krzysztof Jeżyna

Krzysztof Jeżyna

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 292 posts
  • LokalizacjaNowa Aleksandria

Posted 02 September 2015 - 15:12

Mam spinfishera v od premiery i jak bylo duzo pletki to sie cos platało. Poodcinalem a nowa nawinieta mam do kreski na szpuli i jest w miare okej. Jednak czasami jak rzucam czym lzejszym i rzut jest lekko nie udany to tez lekko sie zaplacze. Zylki nie uzywalem na tym mlynku. Czasami zakladam go do karpiowki i rzucam daaaleko ale ciezko i problem nigdy nie wystapil.

#34 OFFLINE   kleniu25

kleniu25

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 206 posts
  • Imię:Tomek

Posted 02 September 2015 - 20:57

Dzięki za info. To nadal wychodzi na to, czy lekko czy ciężko , na Penn'a nie można nawijać na full..