Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Sumy - na co i czym?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
609 odpowiedzi w tym temacie

#361 OFFLINE   Piotrek454

Piotrek454

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 28 postów
  • LokalizacjaBiała Podlaska
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:P

Napisano 02 lipiec 2019 - 19:42

Dzięki za rady , zmienię na pewno kotwice i kółka łącznikowe , no i chyba trzeba szukać plecionki . W jaką grubość celować ?

Mam też 2 czy 3 miejsca na Polskim odcinku Bugu . Rynna w sąsiedztwie łachy , obecnie 1m pod wodą . Wieczorami grasują tam bolenie (...chyba). Znajomy miał tam hol lokomotywy , ale na grunt.

Na granicznym któregoś wieczora zaryzykowałem mandat i zostałem z godzinę po zachodzie słońca . Żerowały w zatoczce po wewnętrznej części zakrętu na jego wyjściu, w tym wypadku miałem pewność , że to sumy bo widziałem płetwy. Pływalem też z echo , w miejscach ze słabszym nurtem trzyma się mnóstwo białorybu.

Miejscówki na 100proc Polskim odcinku rzeki mają maks 4 m głębokości. Przeważnie 2-3 .

Pokombinuje z różnym tempem ściągania .
Jadę jutro walczyć . Dam znać .

#362 OFFLINE   cinn

cinn

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 613 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk
  • Imię:Marcin
  • Nazwisko:W

Napisano 02 lipiec 2019 - 20:25

A właśnie kotwiczki...
W swoich przynętach powymieniałem na Kamatsu grand prix, morskie, najmniejsze jakie używam do mniejszych woblerów nr 6 spokojnie podnoszą około 11kg za jeden grot, lekko się odginają przy tym ale po opuszczeniu ciężaru na ziemię wracają do swojego pierwotnego kształtu. Nic im się nie dzieje. Największy rozmiar jaki używam to nr 1 też tej firmy. Przy obciążeniu około 11kg za jeden grot nic się nie rozginają. Myślę że można by się na nich powiesić. Przy czochraniu po kamienistych opaskach, gdzie czasami kotwiczki czepiają się kamieni nie zauważyłem żeby któraś z kotwic się stępiła.

Plecionki używam 0.30mm ok.30kg.
Przy zaczepie, kiedy łowiłem gumami, ciężko było zerwać. Jak już się zaparłem i puściło to padłem na ziemię aż kolega się śmiał.
Przypon jak dotąd fluorocarbon 0.80 spisuje się nieźle. W zapasie mam przypony big game dragona jak by się coś działo z fc.

Krótko mówiąc jeśli któryś element WYDAJE Ci się że jest mocny to wymień na mocniejszy.
Znajomy z którym jeżdżę na sumy twierdził że kotwiczki w jego woblerach są mocne. Do pierwszego kontaktu z większą rybką i głośnym "kur...a mać... porozginał" słyszanego nocą z jego ust.

Jak dla mnie najlepszą porą jest noc, ale i wieczorem też były efekty.
Szkoda że nie możesz łowić w nocy.
Atak przy powierzchni na płytszych miejscach podczas nocnych połowów jest bezcenny i czasami można się wystraszyć jak walnie przy samych nogach.

#363 OFFLINE   Piotrek454

Piotrek454

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 28 postów
  • LokalizacjaBiała Podlaska
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:P

Napisano 02 lipiec 2019 - 21:07

Na "Polski" Bug mam tylko 10km dalej . Ale w okolicy Gnojna/Niemirowa ta rzeka staje się szeroka i płytka , poza wyjątkami , prawie że prosta. Mam tam kilka rynien , przykos i dołów . Ale presja jest olbrzymia . Graniczny Bug jest całkiem inny . No i ma jedną zasadniczą zaletę . Mięsiarze siedzą na brzegu po Polskiej stronie . Białorusini mają zakaz dostępu do Bugu .Widziałem ich tylko ze dwa razy przez 3 lata , a na Bugu jestem co 2-3 dni.

Tak czy siak , zaatakuje w dzień Bug graniczny , wieczorem przerzuce się na Lubelsko-Mazowiecko-Podlaski .

Jest jakiś konkretny, sprawdzony wobler na płycizny ?

#364 OFFLINE   cinn

cinn

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 613 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk
  • Imię:Marcin
  • Nazwisko:W

Napisano 02 lipiec 2019 - 21:11

Z własnych obserwacji przynętowych jak na razie to najwięcej ryb dał mi wobler o pracy drobny X na który łowię sandacze, zmienione kotwiczki i wylądował w pudełku sumowym.
Trzeba mieć kilka woblerów o różnej akcji, głębokości na jaką schodzą, baryłkowate o mocnej akcji, lub delikatnie pracujące.
Rybki zweryfikują jakie przynęty w danej chwili przypadną do gustu.
Zależy co w danej chwili rybki preferują.
Zazwyczaj polecają te o mocnej pracy, ale ja akurat mam kilka sztuk różnych woblerów.
Łowię przeważnie w nocy.

Jeszcze na płycizny będę chciał wyprubować gumy soft4play savage gear.
Uzbrojone w systemik z samą kotwiczką dają się poprowadzić nawet przy samym wierzchu, prawie że smużąc.

Użytkownik cinn edytował ten post 02 lipiec 2019 - 21:20


#365 OFFLINE   binio1111

binio1111

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 528 postów
  • LokalizacjaŁódź

Napisano 08 lipiec 2019 - 18:20

Koledzy proszę o poradę odnośnie "złożenia" spina pod wąsatego. Łowię z reguły na Wiśle 70% z brzegu  30% łódka. Czasami łowiąc szczupłe czy polując na sandałka zdarzył mi się przyłów w postaci sumka i mój sprzęcik trochę klękał. Nie spodziewam sie 200+ ale  160ki często ktoś wyciągnie  na  "moim" odcinku. Dlatego chcę mieć pod ręką trochę mocniejszy spin od obecnego (Okuma Black Rock 10-35)  , żebym mógł i za wąsem porzucać.

Moja propozycja : 

1. KOŁOWROTEK PENN SLAMMER 360    2. SHIMANO Catana EX Spinning 270 50-100g    3.DAIWA CROSSFIRE SPIN 270/40-100g    4.SPINNING DAIWA LEGALIS SPIN 270/50-100g

5. Plecionka  w przedziale 0,28-0,32 (coś w miarę markowego)

 

Nie chcę wydawać niewiadomo jakiej kasy ale żeby już było coś w miarę sensownego.

Pozdrawiam


Użytkownik binio1111 edytował ten post 08 lipiec 2019 - 18:21


#366 OFFLINE   urasenty

urasenty

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 767 postów
  • LokalizacjaGrodzisk Mazowiecki
  • Imię:Daniel

Napisano 08 lipiec 2019 - 20:45

Poszukaj wędki 240cm,cw ok.
Slammer 360 sobie poradzi.
Plecionke kup zwykle power pro 0.32 .

Pzdr

#367 OFFLINE   binio1111

binio1111

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 528 postów
  • LokalizacjaŁódź

Napisano 10 lipiec 2019 - 08:38

Coś odnośnie kijków ? Nikt nie miał z nimi do czynienia?
Urasenty zostanę jednak przy 2.7m wolę mieć większy komfort na brzegu
  • urasenty lubi to

#368 OFFLINE   binio1111

binio1111

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 528 postów
  • LokalizacjaŁódź

Napisano 19 lipiec 2019 - 18:21

Która wędka jest sztywniejsza?

 

SHIMANO Catana EX Spinning 270 50-100g  czy

 

SHIMANO Vengeance Spinning BX Shad 270 XH 50-100 

mam catanę ale leciutką (3-14g) i ona jest miękka. Obawiam się , że może na sumka była by lepsza sztywniejsza wędka ?

Chodzi mi po głowie jeszcze ta DAIWA CROSSFIRE SPIN 270/40-100g (ogólnie mało opinii o tych kijach)

Czekam na Wasze podpowiedzi.

Pozdrawiam

 

#369 OFFLINE   SID

SID

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 823 postów
  • LokalizacjaŚrem https://www.youtube.com/watch?v=Sy7k5ZgA_RU
  • Imię:Roger
  • Nazwisko:Sikora

Napisano 26 lipiec 2019 - 21:43



#370 OFFLINE   Marcinnow

Marcinnow

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 63 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Marcin
  • Nazwisko:N

Napisano 27 lipiec 2019 - 15:32

A tak z innej beczki czy macie do polecenia jakieś kwoki sumowe? Obecnie używam najprostszego kwoka mad cat z tym że zaczyna się już "kończyć" i teraz pytanie czy kupić jakiś z seryjnej produkcji czy może hand made?

#371 OFFLINE   urasenty

urasenty

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 767 postów
  • LokalizacjaGrodzisk Mazowiecki
  • Imię:Daniel

Napisano 29 lipiec 2019 - 20:26

Piotr Bąk ew JP .
  • Adrian Tałocha, rapek i fred88 lubią to

#372 OFFLINE   Piotrek454

Piotrek454

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 28 postów
  • LokalizacjaBiała Podlaska
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:P

Napisano 04 sierpień 2019 - 07:48

Panowie , miesiąc nauki mi zleciał bez ryby w zasadzie , to około 4 wyjazdów ( kilka razy byłem też bez cięższego spinningu). Udało mi się jednak zauważyć pewne rzeczy .

Załączony plik  20190804_083056-1848x1211.jpg   38,01 KB   45 Ilość pobrań

Na rysunku moje łowisko na które się uparłem. Sumy pojawiły się jak tylko spadł poziom wody. Bug w tych okolicach stał się bardzo płytki, a to jest najgłębsze miejsce w okolicy 3 km. Pech chciał , że zawsze jak żerowały (w miejscach na różowo) miałem wędkę do 20 gr :/ . W warkoczu pojawiały się w dzień . Płycizny wieczorem i nocą . Jakieś rady , oprócz wytrwałości?


  • Adrian Tałocha i coma lubią to

#373 OFFLINE   cinn

cinn

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 613 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk
  • Imię:Marcin
  • Nazwisko:W

Napisano 04 sierpień 2019 - 13:01

Jeszcze więcej wytrwałości :D
A tak na poważnie to być co wieczór na miejscu, zasiąść i obławiać miejsca w których widziałeś żerujące ryby.
Mieć kilka różnie pracujących woblerów, większych, mniejszych. Mocno pracujących i lekko.

Mi przeważnie na wieczorno nocne łowy sprawdziły się woblery płytko chodzące, max do 1m, lekko pracujące, najczęściej zchodziły do około 50-60cm.

Na ostatniej miejscówce wody tak ubyło że musiałem kija trzymać wysoko żeby woblery nie haczyły o kamienie ( łowię przeważnie na opaskach) i był efekt.
Jeśli nawet nie widać, słychać żerujących ryb to wcale nie znaczy że ich tam nie ma.
Jedna z moich wypraw nie dawała oznak jakichkolwiek żerujących ryb.
Cicho zająłem stanowisko i czekałem aż zacznie się ściemniać. Dalej nie było widać ani słychać oznak żeru. Czasami jakaś drobna rybka wyskoczyła nad wodę. Po kilku posłaniach woblera do wody nastąpiło lekkie, wogule nie pasujące mi do brań suma, przytrzymanie, zacięcie, chwilę później odwrót i już wiedziałem co będzie na końcu zestawu. Okazał się moim nowym największym sumem w tym roku.

Zdażały mi się wyjazdy że nie miałem zadnego kontaktu.
Jak jadę na nową miejscówkę to mam dwa kije ze sobą. Ciężki spining zawsze.
Wytrwałości w znalezieniu swojego sposobu na te ryby.
Zobaczysz że w końcu Ci się trafi.
  • Piotrek454 i SID lubią to

#374 OFFLINE   SID

SID

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 823 postów
  • LokalizacjaŚrem https://www.youtube.com/watch?v=Sy7k5ZgA_RU
  • Imię:Roger
  • Nazwisko:Sikora

Napisano 17 sierpień 2019 - 21:00

Zastanawiam się nad skutecznością tych przynęt:

https://fishing-test...adusta-zacrawl/

Może w pewnych okolicznościach będą odstraszać suma?

Wczoraj w nocy sumy żerowały na mocno zarośniętej wodzie o głębokości 1m. więc przynęty którymi dysponowałem gasły po zebraniu zielska.


Użytkownik SID edytował ten post 17 sierpień 2019 - 21:13


#375 OFFLINE   Adrian Tałocha

Adrian Tałocha

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 986 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Adrian
  • Nazwisko:Tałocha

Napisano 18 sierpień 2019 - 02:45

Panowie , miesiąc nauki mi zleciał bez ryby w zasadzie , to około 4 wyjazdów ( kilka razy byłem też bez cięższego spinningu). Udało mi się jednak zauważyć pewne rzeczy .
20190804_083056-1848x1211.jpg

Na rysunku moje łowisko na które się uparłem. Sumy pojawiły się jak tylko spadł poziom wody. Bug w tych okolicach stał się bardzo płytki, a to jest najgłębsze miejsce w okolicy 3 km. Pech chciał , że zawsze jak żerowały (w miejscach na różowo) miałem wędkę do 20 gr :/ . W warkoczu pojawiały się w dzień . Płycizny wieczorem i nocą . Jakieś rady , oprócz wytrwałości?


Rzucaj po kilka razy z rzędu w to samo miejsce, kilkoma różnymi przynętami. Zmieniaj kąt prowadzenia.

Użytkownik Adrian Tałocha edytował ten post 18 sierpień 2019 - 02:51


#376 OFFLINE   saitt

saitt

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 777 postów
  • LokalizacjaWrocław
  • Imię:Paweł

Napisano 19 sierpień 2019 - 12:56

Cześć. Czy do trola sumowego stosowanie przyponu z FC to dobry pomysł? Jeśli tak to jakiej grubości bylby wystarczajacy?
Z góry dziękuję i pozdrawiam

#377 OFFLINE   cinn

cinn

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 613 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk
  • Imię:Marcin
  • Nazwisko:W

Napisano 19 sierpień 2019 - 13:18

Zastanawiam się nad skutecznością tych przynęt.....
Może w pewnych okolicznościach będą odstraszać suma?
Wczoraj w nocy sumy żerowały na mocno zarośniętej wodzie o głębokości 1m. więc przynęty którymi dysponowałem gasły po zebraniu zielska.


Myślę że jeden dobry strzał wąsatego i z tych skrzydełek zrobi się harminijka.
Ale w pewnych okolicznościach może być skuteczna, fajnie chlapie, ale rybki zweryfikują.
  • SID lubi to

#378 OFFLINE   jaceen

jaceen

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 562 postów

Napisano 19 sierpień 2019 - 14:28

Zastanawiam się nad skutecznością tych przynęt:

 

Może w pewnych okolicznościach będą odstraszać suma?

Wczoraj w nocy sumy żerowały na mocno zarośniętej wodzie o głębokości 1m. więc przynęty którymi dysponowałem gasły po zebraniu zielska.

Nie ma się czego obawiać. W tym sezonie bardzo często łowiłem na tego typu przynęty. Konkretnie na te z Twojego postu nie, ale to nie ma znaczenia. Od mniejszych chlapaków cykad ok. 4cm/4g, do 10cm i kilkadziesiąt gram. Ta powstająca harmonijka po ataku, to może być prawda. Przynajmniej może powstać mocne odkształcenie. Po kilku naprawach/prostowaniu w SG odłamało się skrzydło i byłem zmuszony dorabiać zamienniki.

Najlepiej, najczęściej i chyba najtrwalsze, dodatkowo obrzydliwie najtaniej wychodziło mi zrobienie we własnym zakresie, coś w stylu tych crawlerów na korpusie gumowej żaby. Wycinam skrzydło z poliwęglanu, kleję na "kropelkę" i sumy żują je, jak gumę Donald z historyjką. Na wodzie +/- 100cm bardzo dobrze się sprawdzają. Zielsko nie zielsko, zawsze znajdzie się kawałek wody do przeciągnięcia. Na "grubej", głębokiej wodzie jeszcze nie próbowałem.

Załączony plik  WP_20190731_23_38_53_Pro.jpg   151,93 KB   28 Ilość pobrań

 

Za połowę ceny w porównaniu do Adusty, w krajowym sklepie kupisz Supernato Beetle. Bardzo mięciutka guma, pracuje podobnie do plastikowych i drewnianych crawlerów a dodatkowo spełnia warunki do łowienia w trudnych zarośniętych miejscach. Kilka ryb na niego wyjąłem i jeszcze jest sprawny. Nie przeżuty:)

 

Kto nie ryzykuje, ten nie łowi:)


  • woblery z Bielska i SID lubią to

#379 OFFLINE   SID

SID

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 823 postów
  • LokalizacjaŚrem https://www.youtube.com/watch?v=Sy7k5ZgA_RU
  • Imię:Roger
  • Nazwisko:Sikora

Napisano 19 sierpień 2019 - 16:08

Może faktycznie cena nieadekwatne do wytrzymałości, więc może lepiej użyć Poppera który dużo więcej wytrzyma.
Dziękuję

#380 OFFLINE   cinn

cinn

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 613 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk
  • Imię:Marcin
  • Nazwisko:W

Napisano 19 sierpień 2019 - 18:44

Ostatnio wpadł mi w ręce smużak manns'a, 7cm długości i jakieś 15-20 g wagi z grzechotką. Mocną grzechotką, którą da się usłyszeć w nocy na około 30m, nie wiem czy nie za mocną. Mieli wodę całkiem nieźle. Przetestuje w innym czasie. Jak na razie tylko kilka razy z ciekawości pracy był w wodzie. Zostawie go na inną chwilę.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych