Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Moja miejscówka - nauka czytania wody


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
51 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   coma

coma

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2022 postów
  • Lokalizacjamałopolskie\łódzkie

Napisano 19 luty 2016 - 11:24

Za sprawą poniższego artykułu popełnionego przez Jokera wpadł mi do głowy pewien pomysł.

http://jerkbait.pl/t...echo-dna-rzeki/

 

Chciałbym by w tym wątku osoby zainteresowane nabyciem umiejętności "czytania" wody (takie jak ja ;) ) dodawały zdjęcia interesujących ich miejsc na rzekach. Fotki mogłyby być okraszone próbą samodzielnej interpretacji zawirowań lub prośbą o pomoc doświadczonych kolegów. Oczywiście brzegi można a czasem nawet trzeba wyretuszować by nie zdradzać potencjalnie obiecującego stanowiska. Niech to będzie taka szkółka z ćwiczeniami dla uczących się oraz miejsce wymiany własnych spostrzeżeń dla starych wyjadaczy ;)

 

Jeśli ktoś "obstukał" ciekawe miejsce ciężkimi główkami bądź też napłynął na nie z echosondą to prośba o niezdradzanie informacji o rzeczywistym ukształtowaniu dna tylko sfotografowanie tafli wody nad nim. Będzie to dobry test na "czytanie" wody dla forumowiczów, którego wynik na końcu można będzie porównać z rzeczywistością.


Użytkownik coma edytował ten post 19 luty 2016 - 11:30


#2 OFFLINE   Sławek77

Sławek77

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1371 postów
  • LokalizacjaWielkopolska

Napisano 19 luty 2016 - 11:28

Super pomysł.Jestem za.

#3 OFFLINE   gutekjelonki

gutekjelonki

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 536 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Marcin

Napisano 19 luty 2016 - 11:59

Dobra opcja. Ja swoją drogą polecam tak jak polecił Robert w swoim artykule. Pstrykać foty przy niskich i wysokich stanach, a do tego najlepiej z takiej samej perspektywy. Do tego oczywiście przyglądać się wodzie, kierunkom rozmywania się prądów i wszystkiemu co jest związane z hydrodynamiką. Na postawie obserwacji, można nawet wytypować miejscówkę, która po jakimś czasie stanie się atrakcyjna.

Załączony plik  Stan1.jpg   39,41 KB   76 Ilość pobrańZałączony plik  Stan2.jpg   92,65 KB   81 Ilość pobrań


Użytkownik gutekjelonki edytował ten post 19 luty 2016 - 11:59


#4 OFFLINE   coma

coma

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2022 postów
  • Lokalizacjamałopolskie\łódzkie

Napisano 19 luty 2016 - 15:11

Ja ostatnio będąc nad Wisłą zastanawiałem się nad miejscami z zagęszczonymi drobnymi zmarszczkami zaznaczonymi poniżej. W ich okolicy pojawiały się też co jakiś czas wiry ale fotka tego nie wyłapała. To znak dołków czy raczej górek?

 

dae67bb7d10f3ef60b477780cf747d99.jpg

 

I to samo zdjęcie bez zaznaczonych miejsc. Sory za jakość ale było robione telefonem. Mam nadzieję, że coś widać.

 

674800dae4a945b2f4817fcb9733f4b8.jpg


Użytkownik coma edytował ten post 19 luty 2016 - 15:12


#5 OFFLINE   David72

David72

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 149 postów
  • LokalizacjaBiałystok

Napisano 19 luty 2016 - 15:36

Świetny pomysł. Może, żeby wątek był czytelny, przyjmijmy zasadę, że potencjalnie dobre stanowiska będziemy zakreślać na zielono, a miejsca gdzie raczej ryb nie będzie na czerwono.

Temat bardzo ciekawy, nie tylko dla początkujących wędkarzy, ale myślę też, że skorzystają z niego ci bardziej doświadczeni.
  • coma i graf74 lubią to

#6 OFFLINE   luk_80

luk_80

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 826 postów
  • Lokalizacja03-980

Napisano 19 luty 2016 - 16:02

@Gutekjelonki

 

Jeżeli to jest to miejsce o którym myśle to teraz wygląda zupełnie inaczej. Kopara w zeszłym roku rozjechała brzegi i zrobiła teraz kanał. Miesiąc temu miejsce wejścia wyglądało tak:)

Załączone pliki


  • gutekjelonki i coma lubią to

#7 OFFLINE   luk_80

luk_80

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 826 postów
  • Lokalizacja03-980

Napisano 19 luty 2016 - 16:10

Wisła. Ta sama miejscówka, Ten sam rok. Zdjęcie z 24 czerwca i 12 września. Rybki stały za tymi drugimi kamieniami na przelewie.

Załączone pliki



#8 OFFLINE   Sicu

Sicu

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 357 postów
  • LokalizacjaGdańsk/Warszawa
  • Imię:Maciej

Napisano 19 luty 2016 - 16:11

Potwierdzam, trochę ziemi tam przerzucili.

#9 OFFLINE   gutekjelonki

gutekjelonki

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 536 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Marcin

Napisano 19 luty 2016 - 17:53

@Gutekjelonki

 

Jeżeli to jest to miejsce o którym myśle to teraz wygląda zupełnie inaczej. ....

 

Prawie to miejsce ;) Blisko, ale nie ten port.

Z kolei na drugich Twoich fotach widzę super przelew, który zawsze mnie ciekawił jak wygląda przy niżówce  :) W tym roku muszę nawiedzić te stare miejsca.

ps. Jeśli posiadasz więcej fot tej okolicy przy niżówkowym stanie, to będę wdzięczny za przesłanie na priv ;)



#10 OFFLINE   Wedkarz 1987

Wedkarz 1987

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 160 postów

Napisano 19 luty 2016 - 18:17

Coma, sadzac ze nie wial silny wiatr to prawdopodobnie sa to wyplycenia. Bardzo mozliwe ze sa to dolki i gorki... Ktos bardziej doswiadczony moze to jasno sprecyzuje.


  • coma lubi to

#11 OFFLINE   G r e g

G r e g

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 647 postów
  • LokalizacjaOpole
  • Imię:Grzegorz

Napisano 19 luty 2016 - 18:33

Ja ostatnio będąc nad Wisłą zastanawiałem się nad miejscami z zagęszczonymi drobnymi zmarszczkami zaznaczonymi poniżej. W ich okolicy pojawiały się też co jakiś czas wiry ale fotka tego nie wyłapała. To znak dołków czy raczej górek?

 

dae67bb7d10f3ef60b477780cf747d99.jpg

 

I to samo zdjęcie bez zaznaczonych miejsc. Sory za jakość ale było robione telefonem. Mam nadzieję, że coś widać.

 

674800dae4a945b2f4817fcb9733f4b8.jpg

Lekkie "zwarki" może byc na dnie kamienna łaszka ,rafka coś w tym sęsie na dołek mi to nie wygląda nie taki układ wirów...To tak na Oko co widzę lepszy obraz po zbadaniu Jigiem ;)


Użytkownik Greg #2 edytował ten post 19 luty 2016 - 18:36

  • Dawido, Jarasszy i coma lubią to

#12 OFFLINE   coma

coma

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2022 postów
  • Lokalizacjamałopolskie\łódzkie

Napisano 19 luty 2016 - 19:04

Wezmę cięższe czeburaszki, sprawdzę przy najbliższej okazji i opiszę wrażenia. Też stawiam raczej na górki niż zagłębienia.
  • radek_u lubi to

#13 OFFLINE   G r e g

G r e g

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 647 postów
  • LokalizacjaOpole
  • Imię:Grzegorz

Napisano 19 luty 2016 - 19:11

Wezmę cięższe czeburaszki, sprawdzę przy najbliższej okazji i opiszę wrażenia. Też stawiam raczej na górki niż zagłębienia.

Zwykłym Jigiem tez sprawdzisz :)


  • joker lubi to

#14 OFFLINE   Tommek

Tommek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1171 postów
  • LokalizacjaPolska

Napisano 19 luty 2016 - 20:17

Lekkie "zwarki" może byc na dnie kamienna łaszka ,rafka coś w tym sęsie na dołek mi to nie wygląda nie taki układ wirów...To tak na Oko co widzę lepszy obraz po zbadaniu Jigiem ;)

Każdy "widzi" co innego dla mnie to płytka woda



#15 OFFLINE   joker

joker

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5133 postów
  • LokalizacjaWzgórze Tumskie nad Wisłą
  • Imię:Robert
  • Nazwisko:Ciarka

Napisano 19 luty 2016 - 21:05

Coma, to wygląda na płytką wodę. Tam może być tylko piach.


  • coma lubi to

#16 OFFLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14824 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 19 luty 2016 - 21:44

W zoltych zaznaczonych obszarach typowalbym plycizne.


  • coma lubi to

#17 OFFLINE   Patryk1125

Patryk1125

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 1885 postów
  • LokalizacjaTarnobrzeg
  • Imię:Patryk

Napisano 19 luty 2016 - 21:57

W zoltych zaznaczonych obszarach typowalbym plycizne.


Zdecydowanie
  • coma lubi to

#18 OFFLINE   gutekjelonki

gutekjelonki

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 536 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Marcin

Napisano 19 luty 2016 - 22:29

Analogiczne porównanie z Bugu. Na zdjęciu z mgłą widać krzaczki w wodzie. Zaraz za krzaczkiem był pół metrowy dołek i miałem ładny kilku sekundowy odjazd na hamulcu. Ostatnia fota pokazuje układ dna jaki panuje w tych rejonach rzeki. Żwirek, muszle i raczej płaskie dno. Zdjęcie zostało zrobione zza wyspy, która jest na dwóch zdjęciach z wyższą wodą z lewej strony.

 

Załączony plik  bug3.jpg   65,26 KB   54 Ilość pobrańZałączony plik  bug1a.jpg   53,91 KB   57 Ilość pobrańZałączony plik  bug1.jpg   85,36 KB   62 Ilość pobrań

 

Drzewo w poprzek nurtu z dołkiem pod spodem. Super miejsce ;)

 

Załączony plik  jerk.jpg   59,81 KB   59 Ilość pobrań

 

Przykosa w przerwanej klatce z mocno kręcącą wodą. Czerwone linie, to układ rozchodzenia się nurtu. Duży boleń stał w zielonym polu, tam gdzie woda najbardziej kręciła i w moim zamyśle, żerowała drobnica. Za kantem przykosy, czyli poniżej wszystkich czerwonych znaków, woda martwa.

 

Załączony plik  wiska.jpg   50,19 KB   60 Ilość pobrań

 

 



#19 OFFLINE   SpinDoktor

SpinDoktor

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 183 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 20 luty 2016 - 00:08

@Gutekjelonki

 

Jeżeli to jest to miejsce o którym myśle to teraz wygląda zupełnie inaczej. Kopara w zeszłym roku rozjechała brzegi i zrobiła teraz kanał. Miesiąc temu miejsce wejścia wyglądało tak:)

To prawda. Jeden brzeg wyregulowany na cacy. Tydzień temu połaziłem i po rozdeptywałem troszkę te gładkie brzegi.



#20 OFFLINE   G r e g

G r e g

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 647 postów
  • LokalizacjaOpole
  • Imię:Grzegorz

Napisano 20 luty 2016 - 15:24

Każdy "widzi" co innego dla mnie to płytka woda

Dlatego napisałem wyżej że do zbadania jigiem bo tak to można zgadywać ,też mi to wygląda na jakieś wypłycenie ale czym spowodowane  ? możliwości jest trochę






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych