Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Moja miejscówka - nauka czytania wody


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
51 odpowiedzi w tym temacie

#21 OFFLINE   Wedkarz 1987

Wedkarz 1987

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 162 postów

Napisano 20 luty 2016 - 15:40

W dolnej czesci zdjecia moze byc ciekawy dolek, sadze to tylko po spokojniejszej wodzie i po tym ze do brzegu niedaleko a tam woda odbija. Moze jeszcze jakis zdjecia omowimy? Ja akurat takich nie posiadam.


  • coma lubi to

#22 OFFLINE   Szymon82

Szymon82

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1588 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Szymon

Napisano 20 luty 2016 - 22:23

4423290_W1.jpg

Na powyższym zdjęciu zaznaczony obszar , z którego brały sandacze i sumiki . Wysunięty brzeg daje dobre schronienie od nurtu a poniżej niski stan wody odkrywa całą tajemnicę tworzenia się warkocza i miejscówki wartej dokładnego obłowienia.

4423295_W2.jpg



#23 OFFLINE   Negra

Negra

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3372 postów
  • LokalizacjaNiebo

Napisano 20 luty 2016 - 22:51

Wisła jest piękna :). Temat fantastyczny, dobra odskocznia od zauberow i innych kijów na kleniosandacza.

#24 OFFLINE   Szymon82

Szymon82

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1588 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Szymon

Napisano 20 luty 2016 - 23:20

Temat zaproponowany przez autora miał w zamyśle być też okazją do zabawy w opisywanie co przypuszczalnie pod wodą bulgocze :) dlatego mam jeden fajny obrazek do zinterpretowania dla młodych i starych wyjadaczy :) Czy ta miejscówka jest ciekawa , jak kształtuje się dno , czy są dołki, płycizny , zawady ? itd...

Niebawem wstawię foto z maksymalnej niżówki na tym odcinku :)

4423580_Q.jpg



#25 OFFLINE   Dawido

Dawido

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 204 postów
  • LokalizacjaŚwiat daleki
  • Nazwisko:W.K.

Napisano 20 luty 2016 - 23:24

Ja o pasiakach i ustawicznym towarzyszu, szczupaku.
Oj, wiele bym znalazł takich zdjęć... Ale pokażę tylko dwa typowe, ponieważ póki co, ich tutaj nie ma. Z biegiem czasu człowiek, to taka bestia, że uczy się CZYTAĆ między wierszami i uważam, że żaden z kolegów nie będzie się tą wiedzą chciał podzielić, m.in. z szacunku dla tych kolegów, którzy jeszcze tego nie posiedli, lecz niechybnie sami do tego dojdą i sprawi to niepomierną radość.  Czas spędzony nad wodą i otwarty umysł, wreszcie najmniejsza zmarszczka w dużej rzece da okonia. :) Choć jeśli miałbym coś komuś zielonemu poradzić, to będą to próby czytelnicze i ich weryfikacje na małych ciekach, a później... Wystarczy zmienić skalę. 

Zjadłem zęby na rzecznych garbach i jadł będę je dalej. Co do cyfr, to oznaczają kolejność wydłubywanych ryb, nic ponadto, sporządzałem to na swojego bloga wędkarskiego (lewostronny dawido).
 

Załączone pliki


Użytkownik Dawido edytował ten post 20 luty 2016 - 23:26

  • Szymon82, coma i MariuszS lubią to

#26 OFFLINE   coma

coma

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2023 postów
  • Lokalizacjamałopolskie\łódzkie

Napisano 20 luty 2016 - 23:37

Dziękuję Panowie - właśnie o to chodziło. Super, że będzie można zweryfikować interpretację niektórych z Waszych miejsc z rzeczywistym stanem niżowym. Sam postaram się zasilić wątek zdjęciami ciekawych miejsc z Sanu bo właśnie dziś dojechałem w Bieszczady i w poniedziałek planuję pierwszy raz w swojej krótkiej karierze zapolować na pstrąga. Na pewno znajdę tu ciekawe miejsca do obfocenia.

Użytkownik coma edytował ten post 20 luty 2016 - 23:45


#27 OFFLINE   analityk

analityk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1892 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 22 luty 2016 - 17:37

Temat zaproponowany przez autora miał w zamyśle być też okazją do zabawy w opisywanie co przypuszczalnie pod wodą bulgocze :) dlatego mam jeden fajny obrazek do zinterpretowania dla młodych i starych wyjadaczy :) Czy ta miejscówka jest ciekawa , jak kształtuje się dno , czy są dołki, płycizny , zawady ? itd...
Niebawem wstawię foto z maksymalnej niżówki na tym odcinku :)

Zgaduję że to płytki równy brzeg - stopniowo równomiernie się zagłębiający.

#28 OFFLINE   Szymon82

Szymon82

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1588 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Szymon

Napisano 22 luty 2016 - 17:53

Hmm, analiza trafna ...

Użytkownik Szymon82 edytował ten post 22 luty 2016 - 17:54


#29 OFFLINE   Szymon82

Szymon82

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1588 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Szymon

Napisano 22 luty 2016 - 20:26

Zgaduję że to płytki równy brzeg - stopniowo równomiernie się zagłębiający.

W sumie zagadka rozwiązana - bardzo równo , i baaardzo równomiernie się zagłębiające dno ;)



#30 OFFLINE   strary

strary

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1940 postów

Napisano 22 luty 2016 - 20:31

A tamto nie jest robione przy tym drzewku na samej górze?



#31 OFFLINE   pursuit

pursuit

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 202 postów

Napisano 22 luty 2016 - 20:38

 

Na powyższym zdjęciu zaznaczony obszar , z którego brały sandacze i sumiki . Wysunięty brzeg daje dobre schronienie od nurtu a poniżej niski stan wody odkrywa całą tajemnicę tworzenia się warkocza i miejscówki wartej dokładnego obłowienia.

 

Poniżej bardzo oczywista miejscówka , bardziej chciałem ukazać potęgę wody i jej niszczycielską siłę.Wielka wyrwa w lądzie powstała podczas wysokiego stanu wody na Wiśle.Napierający nurt utworzył ogromny dół , którego głębokość przy zeszłorocznej niżówce sięgała 5 m.Padały z tego miejsca już okazowe sumy , sporo zostało niewyjętych ponieważ uciekają w powyższe zatopione drzewa osiadłe na dnie.Sam dostęp jedynie z łodzi lub ...podczas niżówki mozolne przedzieranie się na pieszo po płyciznach na drugą stronę ''wyspy'' (tutaj robione foto). Gdzieś między Toruniem a Krakowem

ale dałeś szymon rozbieżność położenia  miejscówek chyba bardziej charakterystycznych miejsc tam nie ma  :D

ta z ostatniego zdjęcia była parę lat do tyłu 100% lepsza przed przerwaniem kępy( wyspy)  :(



#32 OFFLINE   Szymon82

Szymon82

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1588 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Szymon

Napisano 22 luty 2016 - 21:24

ale dałeś szymon rozbieżność położenia  miejscówek chyba bardziej charakterystycznych miejsc tam nie ma  :D

ta z ostatniego zdjęcia była parę lat do tyłu 100% lepsza przed przerwaniem kępy( wyspy)  :(

I na tym kończę - wiadomo, że jak ktoś zorientowany to zaraz będzie wiedział :) Dlatego temat nie cieszy się powodzeniem ;)

Największe skarby zostawiam w tajemnicy dla wtajemniczonych a jak wiadomo jest ich sporo i nie tylko na tym odcinku ...Faktycznie tematem mogą posiłkować się ''nieproszeni'' goście , których jakby nie patrzeć sporo tutaj ''incognito'' :ph34r:


Użytkownik Szymon82 edytował ten post 22 luty 2016 - 21:35

  • sajdol1 lubi to

#33 OFFLINE   coma

coma

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2023 postów
  • Lokalizacjamałopolskie\łódzkie

Napisano 29 luty 2016 - 22:39

Wątek trochę przycichł, trzeba go rozruszać ;)

 

Zgodnie z obietnicą po wizycie w Bieszczadach wrzucam kilka zdjęć miejsc, które wydały mi się ciekawe.

 

1. W miejscu czerwonej linii widać jakby granicę nurtów - czy to wypłycenie, przeszkoda? Czego można się spodziewać w obszarach 1 i 2 - czy to według Was w ogóle miejsce warte chwili łowienia czy raczej przeszlibyście obok niego obojętnie?

 

fb72326b2a9a43cb40447700de0e51f0.png

 

I bez zaznaczenia:

 

545f2a065c6da3d02792c4050c39bbae.jpg

 

 

2. Na zielono zakreślony obszar o mniej wartkim nurcie, po lewej od niego mały warkoczyk powstały za kawałkiem zatopionego drzewa. Jak odczytalibyście dno w zaznaczonym miejscu?

 

120881d871f7a1fe38b10f05a408f0bb.png

 

To samo zdjęcie bez upiększeń:

 

06417aeb7ca45401de3cdf0050382c2c.jpg

 

 

3. Na tym zdjęciu w żółtym obszarze wyraźny warkocz. Które z zaznaczonych miejsc jest dla Was najbardziej obiecujące i dlaczego? Gdzie i jakiej szukalibyście ryby?

 

d228b5c3cca0ff4573adb7a11dae9854.png

 

Bez dodatków:

 

0ce773752ee38854eced56d91da52b59.jpg

 

 

Zapraszam do próby interpretacji przedstawionych zdjęć. Oczywiście jeśli znajdują się na nich jakieś niezaznaczone obszary, które zwróciły Waszą uwagę to zaznaczajcie i opisujcie śmiało :)


Użytkownik coma edytował ten post 29 luty 2016 - 22:40

  • remek lubi to

#34 OFFLINE   wujek

wujek

    Ekspert

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 5827 postów
  • Imię:Jan
  • Nazwisko:Soroka

Napisano 01 marzec 2016 - 09:00

W zoltych zaznaczonych obszarach typowalbym plycizne.

Może być też drzewo, zwary układają się po skosie. Jak się pływa trzeba na coś takiego uważać.


Użytkownik wujek edytował ten post 01 marzec 2016 - 09:00

  • Guzu lubi to

#35 OFFLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14825 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 01 marzec 2016 - 09:30

@Coma

 

Traktujac Twoje zdjecia jako wode pstragowa, a tak chyba nalezy to rozumiec, pozwole sobie na kilka slow komentarza.

 

Wode pstragowa zawsze ogladam od dolu. Bo zawsze ide w gore rzeki. Taka perspektywa, jak ta na zdjeciach to dla mnie rzadkosc :)

 

Za najciekawszy uznalbym ten fragment ze zdjecia numer 1. 

Ale jak staniesz w tym miejscu, tam gdzie zrobiles to zdjecie to slabo widze wynik. 
Ryba (ryby) juz dawno Cie widzialy. Wejda pod kamienie albo w inne kryjowki. Moze je wydlubiesz, zalezy od ich aktywnosci.

Ciekawiej byloby oblowic to miejsce stajac jakies 15 metrow ponizej. 

Oblowilbym to miejsce wykonujac 7 do 10 rzutow. 

Najpierw przyneta laduje od strony wody. Oczywiscie powyzej tego ciekawego obszaru z gladka, glebsza woda. Conajmniej metr przed wygladzeniem.
Jesli ryba jest aktywna to stoi na poczatku tego dolka i czeka na to co jej naplynie z gory. 

W obecnej sytuacji wedkarskiej podalbym tam duza muche, ktora mialaby szanse zostac skasowana w momencie jak nurt wniesie ja w strefe glebszej wody. 

Takze 2 przeprowadzenia w ten sposob.

Potem podanie przynety jakby na srodek glebokiego, ale wciaz na plytkie. To dla ryby, ktora stalaby w dolnej czesci tego przeglebienia. Mechanizm znow ten sam. Wabik w naturalny sposob splywa do strefy glebszej wody.  2-3 defilady. 

Nie wiem czy ponizej mozna wejsc do wody, ale probowalbym podac przynete wzdluz brzegu. Znow przerzucajac glebokie. 
Ostroznie z linka, nie kladz jej na tym dolku w linii, gdzie za chwile przejdzie Twoja przyneta. Takze wtedy wedka w gore. 

2-3 przeprowadzenia wzdluz brzegu z nurtem w ramach tej wyrazniejszej strugi widocznej blizej brzegu.

Nie znam rybostanu tej rzeki. Ale wyglada na duza wode. To miejsce na naprawde DUZEGO pstraga. Brakuje moze troche "daszka" z galezi lub innego systemu zacieniania, ale mocno obmywane spore kamienie w nurcie daja kapitalna kryjowke najwiekszym rybom. 

 

Powodzenia!



#36 OFFLINE   coma

coma

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2023 postów
  • Lokalizacjamałopolskie\łódzkie

Napisano 01 marzec 2016 - 09:55

Zgadza się, to woda górska a dokładnie San. To były moje pierwsze kroki w polowaniu na kropki. Niestety na tej rzece byłem gościnnie i łowiłem jeden dzień tylko na spinning z brzegu bo nie dorobiłem się jeszcze śpiochów. Bardzo dziękuję za cenne rady Guzu - na pewno zapadnie mi od tej pory w pamięć ta żeby zawsze przy polowaniu na kropy iść w górę rzeki a nie w dół. Do tej pory nie przywiązywałem do tego uwagi ale teraz gdy o tym napisałeś wyobraziłem sobie jak ryby ustawiają się głową w stronę nurtu i pewnie rzeczywiście łatwiej je niezauważenie podejść od "zawietrznej" :)



#37 OFFLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14825 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 01 marzec 2016 - 09:58

Odnosnie zdjecia numer 2.

 

Brakuje mi kilku metrow w gore rzeki.

Ktore moim zdaniem tez beda ciekawe.

Oblowilbym to miejsce stajac na tym materiale drzewnym nazbieranym ponizej .

Widac taka jakby kope galezi. 

To byloby moje stanowisko, tam byl stal i lowil.

Warto zauwazyc jeszcze takie plaskie placki na srodku rzeki. Troche ponizej tego drzewa na pierwszym planie.

Tam koniecznie raz czy dwa razy przyneta. Kontrolnie.

Jak ryba stoi aktywna na srodku po wyjsciu z kryjowki to kasuje co jest. Nie pyta :)

 

Konczac ten wywod napisze, ze w do oblowienia tych dwoch miejsc ze zdjec 1 i 2, jesli nie muchy, uzylbym lekkiej, podluznej gumy na glowce 3 gramy.

Rozmiar gumy, kolor i model to juz kwestia osobistych preferencji.


  • woblerwz, ezehiel i coma lubią to

#38 OFFLINE   coma

coma

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2023 postów
  • Lokalizacjamałopolskie\łódzkie

Napisano 01 marzec 2016 - 10:20


Konczac ten wywod napisze, ze w do oblowienia tych dwoch miejsc ze zdjec 1 i 2, jesli nie muchy, uzylbym lekkiej, podluznej gumy na glowce 3 gramy.

Rozmiar gumy, kolor i model to juz kwestia osobistych preferencji.

 

Łosz kurde - jasnowidz! Forumowy Nostradamus Guzu! :blink: :D

 

b8783e0316f3cc86f8b3fa87a25f03b9.png

 

3de8e40275b4a73666c1ecf796247c4d.png


Użytkownik coma edytował ten post 01 marzec 2016 - 10:21

  • Kuballa44 i mmiedzianyy lubią to

#39 OFFLINE   ezehiel

ezehiel

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3591 postów
  • LokalizacjaLa La Land
  • Imię:Marcin

Napisano 01 marzec 2016 - 10:53

Guzu, lepiej się nie da tego opisać

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka
  • Guzu i joker lubią to

#40 OFFLINE   Wedkarz 1987

Wedkarz 1987

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 162 postów

Napisano 01 marzec 2016 - 11:30

Ostatnie dwa zdjecia jesli sie nie myle sa z miejscowosci Łączki...? Trafiles na wysoka wode a przy niej jest trudno o rybe. Od strony skarpy jest piekna rynna w ktorej mialem dobre wyniki. A jesli chodzi o interpretacje wody to sa tam co kawalek  rownolegle i skosne rynienki zrobione z wielkich sliskich:( głazow, betonow. Zawsze lepsza jest strona od skarpy, co wiekszy kamien to kropek;)