Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Rabunkowa polityka na pojezierzu Drawskim


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
9 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   P62

P62

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 14 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 05 maj 2016 - 10:09

Niniejszym chciałbym poinformować wszystkich kolegów wędkarzy o tym jakiego barbarzyństwa dokonano na pojezierzu Drawskim.

Mianowicie pod pozorem pozyskiwania ikry z ryb odłowiono na jeziorze Komorze bardzo dużą ilość szczupaka. Jak sami oprawcy się przyznali

miało to być oficjalnie 2,5 tony tej ryby a z nieoficjalnych przekazów wiadomo mi, iż było to około 4 ton.

Sprawa o tyle dziwna ponieważ po pozyskaniu ikry rybę wpuszcza się do wody, przynajmniej tak robi się w cywilizowanych krajach a u nas cały przyłów pojechał do sprzedaży.

Jezioro które było takim polskim eldorado, złapałem tam wiele pięknych szczupaków ale niestety  kolejne jezioro w Polsce podzieliło los pozostałych wód. Powszechna degradacja wód na pojezierzu Drawskim za sprawą PGR Czaplinek przyniesie regionowi jedynie same szkody.

Są to chwilowe korzyści, natomiast działania tam prowadzone odstraszą wielu wędkarzy i turystów co w efekcie przyniesie straty całemu regionowi.

Bardzo mnie dziwi taka postawa tamtejszych władz które same sobie podcinają gardło.

Ten rok miał być kolejnym w którym udam się nad "moje" jeziorko ale cóż, muszę poszukać jakiejś alternatywy na wakacje.


  • Dokuś lubi to

#2 ONLINE   Dokuś

Dokuś

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1338 postów
  • Lokalizacjaどこ水と自然!
  • Imię:Dok

Napisano 05 maj 2016 - 10:21

Jezu... A miałem tam jechać w drugi weekend maja!... To straszne co się dzieje... Już prawie nie ma gdzie na rybki pojechać... Na Komorzu byliśmy z kolegami w ubiegłym roku jesienią kilka dni i było przepięknie, choć ryby dopisywały raczej słabo i nie były duże... trzeba się było sporo napływać żeby coś namierzyć. Poza tym gdzie było jakieś obiecujące miejsce - to stała tam siatka... Po tym, co napisałeś, to już nie ma nadziei... - Ogromne ilości bezrybnej wody w otoczeniu przepięknych krajobrazów... Smutne!... ;(


  • P62 lubi to

#3 OFFLINE   P62

P62

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 14 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 05 maj 2016 - 10:51

Jak sobie wszystko przemyślałem i policzyłem to wyszło co następuje. Zakładając, że średnio odłowiona ryba miała 3kg to wychodzi na to ze odłowiono około 1300 ładnych szczupaków.



#4 ONLINE   Dokuś

Dokuś

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1338 postów
  • Lokalizacjaどこ水と自然!
  • Imię:Dok

Napisano 05 maj 2016 - 11:33

Przecież nad taką akcją powinien być jakiś nadzór... Nikt tego nie pilnuje? Nie można zgłosić takiego rozboju?



#5 OFFLINE   milijon

milijon

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 130 postów
  • Lokalizacjavistula/aug
  • Imię:Adam

Napisano 05 maj 2016 - 11:39

Za chwile wpadnie w watek SOB i stwierdzi, ze to przez wedkarzy nie ma ryb, rybacy przeprowadzili racjonalna gospodarke, a otumanieni artykulami wedkarze maja czelnosc krytykowac i wyrazac wlasne niezadowolenie...
  • CM Punk i Pickerel lubią to

#6 OFFLINE   wuran

wuran

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2151 postów
  • LokalizacjaLublin
  • Imię:Marcin

Napisano 05 maj 2016 - 11:52

jeśli faktycznie wyciągnięto 4 tony szczupaka, to można przyjąć średnie "oszczupakownie" na 28kg szczupaka na hektar czyli wyciągnęli 1/3 całej populacji szczupaka (źródło do wyliczeń http://www.wedkarz.p.../article/3108).

Zresztą co my tu możemy? było wałkowane milion razy, tylko w jednostkowych łowiskach jest dbanie o szczupaka czy o cały rybostan, w pozostałych rybak robi swoje, PZW swoje a wędkarze swoje. Rybak musi łowić aby żyć, PZW czesze kasą na 600 tysiącach lemingów (w tym i piszącym te słowa) a część wędkarzy to mięsiarze. Olać PGR Czaplinek, nie kupować pozwoleń, tak samo z PZW, tylko gdzie wtedy łowić gdy nie ma tylu dobrych komercyjnych łowisk?


Użytkownik wuran edytował ten post 05 maj 2016 - 11:52

  • coma lubi to

#7 ONLINE   Dokuś

Dokuś

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1338 postów
  • Lokalizacjaどこ水と自然!
  • Imię:Dok

Napisano 05 maj 2016 - 11:56

Właśnie podzwoniłem do kolegów (też łowią na Komorzu) z wiadomością o problemie, który przedstawił kolega @P62 i stwierdzili, że ...tak dzieje się co roku (!!!), tylko, że "teraz ktoś ich nakrył", więc jest afera!...



#8 OFFLINE   Krzysiu

Krzysiu

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 641 postów

Napisano 05 maj 2016 - 13:11

Cóż powiedzieć przykra sprawa z tymi rybkami .

#9 OFFLINE   P62

P62

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 14 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 22 lipiec 2016 - 17:50

Witam po powrocie z urlopu.  Będąc nad jez. Drawskim  rozejrzałem się po okolicy i nadstawiałem dobrze ucha. Okazało się że rybacy z PGR Czaplinek mieli pozwolenie

 na odławianie szczupaków w okresie tarła w jeziorze Komorze. No, ta informacja prawie mnie położyła. W jeziorze zostały jeszcze małe okonie i płocie, poza tym nic.

Kolega aktualnie tam przebywa i jego relacje potwierdzają że woda została zdegradowana.

Na koniec inna ciekawostka. Znajomy z Czaplinka został pozwany za to iż zarybiał pewne jezioro w tamtym okręgu. Nie dość że PGR-y wyniszczają nasze wody to jeszcze są zdolni do takich głupot. Aż nie mogłem uwierzyć ale widziałem to na papierze. Czarno widzę przyszłość naszych wód.


  • Dokuś lubi to

#10 OFFLINE   wuran

wuran

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2151 postów
  • LokalizacjaLublin
  • Imię:Marcin

Napisano 22 lipiec 2016 - 18:03

dzikie zarybienie to ryzyko, temat był nie raz wałkowany, jeśli chciał sam zarybić to mógł napisać do dzierżawcy wody i zrobić to za jego zgodą. podobny temat http://jerkbait.pl/t...giem-potokowym/






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych