Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Kij na szwedzkiego szczupaka


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
135 odpowiedzi w tym temacie

#101 OFFLINE   PatLove

PatLove

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 697 postów
  • LokalizacjaLBN
  • Imię:Marcin

Napisano 19 styczeń 2017 - 08:52

Tak przegladam ten wątek i widze że 5 stron jest o tym samym....że kije 2m i cw 30 a może max 45g. itd. itp...nuda !!!! i cały czas tak "po naszemu".....a może spojrzeć na temat z innej strony....proponuje podpatrzeć jak łowią szczupaki Szwedzi w Szwecji :) i jak obejrzycie kilka filmików to zauważycie ze wiekszość używa 240 - 270cm. i cw. 100-150g.


Rzeczywiście w SE jest teraz taki trend zeby wszystko powyżej 30-35g obsługiwać castem ale nie jest to rowniez reguła, podobnie jak długość wędek. Dla mnie cokolwiek powyżej 2-2,10 na łódkę to nieporozumienie, natomiast cw to trzeba dobrać do używanych przynęt, a nie sugerować sie filmikami...
Jestem w Szwecji praktycznie na stałe i wydaje mi sie ze cast wynika troche z zamiłowania Szwedow do wszystkiego co amerykańskie, oczywiscie nic nie ujmując tej metodzie...

P.S.
Machanie na łódce kijem 2,7 to dla mnie czysta abstrakcja...

#102 OFFLINE   Tomek88

Tomek88

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3209 postów
  • LokalizacjaGrójec
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Zienkiewicz

Napisano 19 styczeń 2017 - 09:10

Casting to naturalna ewolucja przy obsłudze dużych przynęt, po prostu jest lżej fizycznie rzucać i nie ma tematu typu rozcięcia/podrażnienia palców wskazujących od plecionki co się dzieje, przy stałej szpuli obsługując klocki typu 100+ gram, efektywnie to odbiera radość z tygodniowego lub 2-tygodniowego wypadu do Szwecji. Można oczywiście stosować naparstki neoprenowe lub inne tego typu przeszkadzajki a można używać casta, kto co lubi.

 

Co do krótkich kijów na łódce owszem, większość mam do 2m lub + kilka cm, ale do dużych gum ciężko znaleźć w 2m kij, który przy cw ponad 100gr płynnie daleko rzuca nie rozrywając wkrętek/dozbrojek i nie jest pałką, troszkę większa długość typu 2,2-2,4m pozwala na bardziej płynną obsługę, u mnie chodzi 2,4m do circa 80gr. Z kijami 2,7m zamysł jest podobny z tym, że ta większa długość ma dawać tą płynność obsługi przy dużym cw w seryjnych kijach niższej półki, taką modę pchają korporacje, na tańszych seryjnych kijach jest większy zarobek, tutaj długość 2,7m wynika z ograniczeń technologicznych, ja tak to widzę.


  • urasenty i coma lubią to

#103 OFFLINE   mi106

mi106

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 526 postów

Napisano 19 styczeń 2017 - 09:29

wkońcu jakaś odmiana się zrobiła w tym wątku :)....Tomek88 masz 100% racji co do casta...palców i komfortu łowienia....to 2,7 to jest już max....większość kiji ma około 2,5-2,6m i są to paraboliki a nie twarde pały po 2m. więc dużo dalej i płynniej można rzucić takim zetsawem...



#104 OFFLINE   PatLove

PatLove

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 697 postów
  • LokalizacjaLBN
  • Imię:Marcin

Napisano 19 styczeń 2017 - 19:07

Panowie ja w Szwecji rowniez używam casta ale do przynęt powyżej tych 40-50g i uważam, ze jest to super metoda, z tym ze przy cascie tez mam kij 1,8m i nie przesadzajcie, ze nie ma krótkich, typowo szczupakowych blankow o odpowiednim ugięciu bo sa i to różnych producentów. Kwestia tylko zasobności portfela...

#105 ONLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15588 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 19 styczeń 2017 - 20:29

Panowie ja w Szwecji rowniez używam casta ale do przynęt powyżej tych 40-50g i uważam, ze jest to super metoda, z tym ze przy cascie tez mam kij 1,8m i nie przesadzajcie, ze nie ma krótkich, typowo szczupakowych blankow o odpowiednim ugięciu bo sa i to różnych producentów. Kwestia tylko zasobności portfela...

Pewnie są. Ale odpowiednie ugięcie łatwiej uzyskać w kijku 2,20 niż 1,80. Poza tym tu nie tylko o ugięcie chodzi. Dla mnie to przede wszystkim wygodny uchwyt przy wyrzucie.  Czyli długi dolnik i dalszy wyrzut. Jak w wędce 1,80- 2,00 m zrobimy Dolnik 40-45 cm to niewiele blanku do pracy zostanie... .



#106 OFFLINE   PatLove

PatLove

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 697 postów
  • LokalizacjaLBN
  • Imię:Marcin

Napisano 19 styczeń 2017 - 22:42

Jezeli chodzi o ugięcie, to zgadza sie i taki kij 2,20 jest jest jak najbardziej do zaakceptowania ale nie popadajmy w skrajności-gdzie 2,70 na łódkę?
Poza tym casting to wynalazek rodem z USA i oni tam raczej nie używaj dłuższych wędek niz 2m, a ryby tez łowią odpowiednio duze...
Ja po prostu wole krótsze kije i max akceptowalnej przeze mnie długości na łódkę to 2,13.

#107 OFFLINE   WalterW

WalterW

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 391 postów
  • LokalizacjaGdańsk
  • Imię:Waldek

Napisano 20 styczeń 2017 - 06:44

W USA urzywają wędek dłuższych niż 2m, typowe swimbajty to 2,2-2,4.

#108 OFFLINE   PatLove

PatLove

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 697 postów
  • LokalizacjaLBN
  • Imię:Marcin

Napisano 20 styczeń 2017 - 08:33

Ok, nie zamierzam sie sprzeczać, wszystkie wędki, ktore akurat ja widziałem miały 1,80-2,13

#109 OFFLINE   mi106

mi106

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 526 postów

Napisano 20 styczeń 2017 - 08:40

Oj to cos mało widziałes skoro jak pisałes wcześniej "jesteś w SE prawie na stałe" ....w każdym normalnym sklepie wędkarskim w SE są takie wędki....ja przynajmniej widziałem je w każdym....a byłem w około 10 różnych sklepach....



#110 OFFLINE   Tomek88

Tomek88

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3209 postów
  • LokalizacjaGrójec
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Zienkiewicz

Napisano 20 styczeń 2017 - 08:58

Na basy może używają króciaków jednak temat jest o szczupakach więc przyrównałbym raczej do musky i tam kije są dłuższe, dawno już było o tym na forum, sam się zastanawiam nad takim kijem jak w filmiku na łódkę, zobacz z jaką łatwością gość rzuca klockiem:

http://jerkbait.pl/t...rk-dluzszy-kij/

 

 


  • thoffi lubi to

#111 OFFLINE   Raffaello

Raffaello

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1263 postów
  • LokalizacjaNad Drzewiczką.
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:Pakuła

Napisano 20 styczeń 2017 - 09:16

On szczytówki zamiast kwoka używa :D :D :D


  • przemo_w i konopaa lubią to

#112 OFFLINE   PatLove

PatLove

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 697 postów
  • LokalizacjaLBN
  • Imię:Marcin

Napisano 20 styczeń 2017 - 11:29

Oj to cos mało widziałes skoro jak pisałes wcześniej "jesteś w SE prawie na stałe" ....w każdym normalnym sklepie wędkarskim w SE są takie wędki....ja przynajmniej widziałem je w każdym....a byłem w około 10 różnych sklepach....


Fakt, po tutejszych sklepach wędkarskich nie chodzę, byłem moze w 3 ale widzę za to nad woda czym miejscowi łowią, a ze do jeziora z domu mam moze ze 150m to widzę ich dosc często...

#113 ONLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15588 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 20 styczeń 2017 - 12:22

Ostatnio z ciekawości rzucałem jerkami 3 metrowym Mars Castem. Fajnie to wychodziło. Jak z katapulty. 



#114 OFFLINE   Robert Crocker

Robert Crocker

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1962 postów
  • LokalizacjaNYC
  • Imię:Bobby
  • Nazwisko:Crocker

Napisano 17 luty 2017 - 14:06

PatLove opisz może troszkę szerzej akcję tego swojego Batsona. Jak wygląda animacja przynętą ? Mam na myśli głównie duże gumy i wahadła  ...

#115 OFFLINE   PatLove

PatLove

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 697 postów
  • LokalizacjaLBN
  • Imię:Marcin

Napisano 17 luty 2017 - 19:15

Nie wiem co masz na myśli pisząc "animacja przynęta"
Blank radzi sobie bez problemów z gramaturami rzedu 45-50g, natomiast animacja przynęty zalezy wyłącznie od Twoich umiejetnosci i wyobraźni.
Co do samej akcji jest to typowo szczupakowy kij o pełnym ugięciu i średniej akcji.

#116 OFFLINE   Siup

Siup

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 18 postów
  • LokalizacjaKraków/Tarnobrzeg
  • Imię:Bogusław

Napisano 26 luty 2017 - 13:00

Panowie, jak w temacie wędka na szwedzkiego szczupaka. Co sądzicie o St. Croix Avid Inshore 2,13m 14-35g? A może mocniejsza wersja 21-56g?



#117 OFFLINE   Raffaello

Raffaello

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1263 postów
  • LokalizacjaNad Drzewiczką.
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:Pakuła

Napisano 26 luty 2017 - 13:39

Panowie, jak w temacie wędka na szwedzkiego szczupaka. Co sądzicie o St. Croix Avid Inshore 2,13m 14-35g? A może mocniejsza wersja 21-56g?

Mam w tych parametrach tylko xtreme i powiem Ci że to zupełnie wystarczy,rzucisz i 80gr,ta do 56gr to na sumy :D chociaż na tej do 35gr dwumetrowy sum nie zrobi wrażenia!,kolega inshorem do 14gr pizgał dużym shakerem 15cm i 10gr główką to chyba łącznie będzie z 50gr


Użytkownik Raffaello edytował ten post 26 luty 2017 - 13:44

  • urasenty lubi to

#118 OFFLINE   Siup

Siup

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 18 postów
  • LokalizacjaKraków/Tarnobrzeg
  • Imię:Bogusław

Napisano 26 luty 2017 - 14:54

Rozumiem, chciałem się upewnić tylko.Jeszcze pytanie odnośnie kołowrotka. Czy Twin Power 4000 nie będzie miał za ciężko? Pytam bo do tej pory nie łowiłem przynętami (główka + guma), które ważą nawe 50gr a może i więcej.



#119 OFFLINE   Raffaello

Raffaello

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1263 postów
  • LokalizacjaNad Drzewiczką.
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:Pakuła

Napisano 26 luty 2017 - 16:10

Rozumiem, chciałem się upewnić tylko.Jeszcze pytanie odnośnie kołowrotka. Czy Twin Power 4000 nie będzie miał za ciężko? Pytam bo do tej pory nie łowiłem przynętami (główka + guma), które ważą nawe 50gr a może i więcej.

Będzie w sam raz,ja mam przy swoim TP4000PG 15



#120 OFFLINE   PatLove

PatLove

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 697 postów
  • LokalizacjaLBN
  • Imię:Marcin

Napisano 13 lipiec 2017 - 10:32

Obecnie moj Batson spięty jest ze Slammerem 260 i uważam, ze jest to super połączenie.
Ponad to ostatnio na szczupakowe tluste gumki 12,5cm zagryzło mi kilka pasiaków w przedziale 35-40cm. Oczywiście na kiju nie zrobilo to żadnego wrażenia ale ryby były wyraźnie wyczuwalne na wędce i po mimo mocy drzemiącej w tym patyku nie rozerwalem im pyskow, ani nie było tez spadów.

Użytkownik PatLove edytował ten post 13 lipiec 2017 - 10:33





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych