Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Jaki drut do obrotówek?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
82 odpowiedzi w tym temacie

#21 OFFLINE   Banjo

Banjo

    Zaawansowany

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPip
  • 2775 postów
  • LokalizacjaOława
  • Imię:Sławomir
  • Nazwisko:Bednarczyk

Napisano 19 marzec 2019 - 19:06

Powierzchnia współpracy drutu ze strzemiączkiem wynika (ze strony drutu) od jego obwodu (a ten z kolei od średnicy) oraz długości drutu stykającego się ze strzemiączkiem.

 

Raczej źle Kubo wyraziłeś swoją teorię.


Użytkownik Banjo edytował ten post 19 marzec 2019 - 19:12

  • eRKa lubi to

#22 OFFLINE   eRKa

eRKa

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2592 postów
  • Lokalizacjacentralna Polska
  • Imię:Romek
  • Nazwisko:K

Napisano 19 marzec 2019 - 19:10

A możecie podrzucić, u kogo kupujecie drut (nie dental, zwykły nierdzewny)? Kończy mi się zapas 0,8 mm, a sprzedawca, u którego kupowałem, jak jeszcze dużo kręciłem już nie handluje na allegro i nie wiem od kogo wybrać. Może u nas na forum ktoś sprzedaje?

 

Kilkanaście lat wstecz kupiłem tutaj. Nierdzewny sprężynowy szwedzki drut.

Tylko - 5 kg to chyba było najmniej możliwe do kupna...

 

https://www.google.p...!7i13312!8i6656

 

Alternatywą jest spawalniczy o symbolu 307


Użytkownik eRKa edytował ten post 19 marzec 2019 - 19:12


#23 OFFLINE   Little Wing

Little Wing

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 609 postów
  • LokalizacjaKraków

Napisano 19 marzec 2019 - 19:33

A możecie podrzucić, u kogo kupujecie drut (nie dental, zwykły nierdzewny)? Kończy mi się zapas 0,8 mm, a sprzedawca, u którego kupowałem, jak jeszcze dużo kręciłem już nie handluje na allegro i nie wiem od kogo wybrać. Może u nas na forum ktoś sprzedaje?

akurat 0,8 i 0,6  mam zapas , jakby co to dawaj" na priv 


Użytkownik Little Wing edytował ten post 19 marzec 2019 - 19:38


#24 OFFLINE   guciolucky

guciolucky

    NO release NO glory

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4904 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 19 marzec 2019 - 20:17

@Banjo nie rozumiesz mnie. Ja piszę o powierzchni a nie o średnicy. Nie czytasz uważnie.

Drut o średnicy 1mm może mieć wielokrotnie większą powierzchnię od drutu o średnicy 2mm.

Użytkownik guciolucky edytował ten post 19 marzec 2019 - 20:19


#25 OFFLINE   russian80

russian80

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 905 postów
  • Lokalizacjadarłowo
  • Imię:Radek

Napisano 19 marzec 2019 - 20:49

akurat 0,8 i 0,6  mam zapas , jakby co to dawaj" na priv

Wyslalem.Ci priv.

#26 OFFLINE   eRKa

eRKa

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2592 postów
  • Lokalizacjacentralna Polska
  • Imię:Romek
  • Nazwisko:K

Napisano 19 marzec 2019 - 21:04

Zakładając, że mamy to samo strzemiączko, to na drucie o większej średnicy będzie miało większą powierzchnię styku niż na drucie o mniejszej średnicy...



#27 OFFLINE   Banjo

Banjo

    Zaawansowany

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPip
  • 2775 postów
  • LokalizacjaOława
  • Imię:Sławomir
  • Nazwisko:Bednarczyk

Napisano 19 marzec 2019 - 21:08

@Banjo nie rozumiesz mnie. Ja piszę o powierzchni a nie o średnicy. Nie czytasz uważnie.

Drut o średnicy 1mm może mieć wielokrotnie większą powierzchnię od drutu o średnicy 2mm.

 

Mówisz o drucie w kształcie pręta o tej samej gładkości? Bez zawijania, bez robienia z drutu linki?

Porównujesz druty stalowe o tej samej długości różniące się średnicą tak?


Użytkownik Banjo edytował ten post 19 marzec 2019 - 21:10


#28 OFFLINE   guciolucky

guciolucky

    NO release NO glory

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4904 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 19 marzec 2019 - 21:14

Cały czas odpowiadam na pytanie Eli dotyczące faktu i zasadności stosowania przez Meppsa drutu o mniejszej niż dental gładkości. Kyrie Elejson...nie jest to wzbogacanie uranu tylko prosta zależność, taka sama obowiązuje np w przekładni kołowrotka gdzie zęby koła też gładkie nie są...

#29 OFFLINE   Banjo

Banjo

    Zaawansowany

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPip
  • 2775 postów
  • LokalizacjaOława
  • Imię:Sławomir
  • Nazwisko:Bednarczyk

Napisano 19 marzec 2019 - 21:35

Cały czas odpowiadam na pytanie Eli dotyczące faktu i zasadności stosowania przez Meppsa drutu o mniejszej niż dental gładkości. Kyrie Elejson...nie jest to wzbogacanie uranu tylko prosta zależność, taka sama obowiązuje np w przekładni kołowrotka gdzie zęby koła też gładkie nie są...

 

Czytałeś jakieś poważne opracowania na temat tego drutu, czy to są Twoje teorie? Porozmawiaj z Robertem Taszarkiem dlaczego rozmontowywał obrotówki i szlifował wszystkie obracające się jej elementy. Chyba muszę przejrzeć wątek od początku  ;) .

 

W przypadku kół zębatych jest dużo książek, ich autorzy piszą również tam o szlifowaniu zębów i po co się je stosuje. Mam nadzieję, że wysnujesz prawidłowe wnioski na temat zasadności szlifowania zębów i w jakich przypadkach jest sens to stosować. Nie mam siły tłumaczyć tego  ;) .


  • eRKa lubi to

#30 OFFLINE   guciolucky

guciolucky

    NO release NO glory

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4904 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 19 marzec 2019 - 21:58

Abstrahując od opracowań, też mi się nie chce tłumaczyć, przyjmując stronę przeciwną, wychodzi, że mepps pojęcia nie ma o wirówkach :)

#31 OFFLINE   Banjo

Banjo

    Zaawansowany

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPip
  • 2775 postów
  • LokalizacjaOława
  • Imię:Sławomir
  • Nazwisko:Bednarczyk

Napisano 19 marzec 2019 - 21:58

Przejrzałem wątek, co nie było trudne. Nie dojrzałem Twego tłumaczenia zasadności stosowania drutu o większej chropowatości. Domyślam się o co Tobie chodzi, ale chętnie poczytam. 



#32 OFFLINE   Banjo

Banjo

    Zaawansowany

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPip
  • 2775 postów
  • LokalizacjaOława
  • Imię:Sławomir
  • Nazwisko:Bednarczyk

Napisano 19 marzec 2019 - 22:05

Abstrahując od opracowań, też mi się nie chce tłumaczyć, przyjmując stronę przeciwną, wychodzi, że mepps pojęcia nie ma o wirówkach :)

 

A może to jest dorabianie teorii, nieraz to w marketingach zdarza się. Chętnie poczytam jakieś opracowania, a jeśli ich nie ma, to poczytam Twoje wyjaśnienia. Forum jest po to, aby wymieniać poglądy. Podałem Tobie literaturę o przekładniach zębatych, zatem masz źródło informacji, możesz do niej dotrzeć. Oczekuję tego z drugiej strony. Piszesz lakonicznie o czymś, a potem nabierasz wody w usta.


  • krzychun i eRKa lubią to

#33 OFFLINE   woblery z Bielska

woblery z Bielska

    Jak coś cię przerasta - dorośnij:)

  • Moderatorzy
  • 6867 postów
  • LokalizacjaBielsko
  • Imię:Janusz

Napisano 19 marzec 2019 - 22:58

Powiększamy drut. Powiększamy, powiększamy, powiększamy... Jest już naprawdę duży. Jak drzewo. Jeden drut jest pokryty "korą", drugi jest gładki, "okorowany".Owijamy ten gładki sznurkiem, sznurek styka się z całą powierzchnią drutu, a mimo to możemy z łatwością obejść ten drut (wielkości pnia drzewa) dookoła, nie wypuszczając sznurka z ręki. Teraz przechodzimy do niepolerowanego, tego z nierówną powierzchnią, którą umownie nazwałem korą. Owijając ponownie sznurkiem okazuje się, że punktów stycznych jest mniej, czyli powierzchnia styczna się zmniejszyła. Czy zmniejszyło się również tarcie? Intuicja podpowiada, że wręcz przeciwnie :)

 

Zdaję sobie sprawę, że porównanie jest nieadekwatne, ale oddaje sens, istotę sporu, gdy mowa jest o różnej powierzchni styku przy tej samej średnicy drutu. Moja intuicja podpowiada - wypolerować, ale moja intuicja bywa czasem zawodna i doświadczenia mogą wykazać, że wypolerowanie nie jest konieczne, ba, może wręcz być szkodliwe i może powodować zjawisko "sklejania się" zbyt dobrze wypolerowanych powierzchni. 

Uff, jak dobrze, że bawię się z woblerami, a nie z wirówkami :P


  • S.N. lubi to

#34 OFFLINE   S.N.

S.N.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4552 postów
  • LokalizacjaMazowieckie. Lubelskie.
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Nikt

Napisano 19 marzec 2019 - 23:05

Znaczy się łożyska zastosować trza ;)



#35 OFFLINE   Banjo

Banjo

    Zaawansowany

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPip
  • 2775 postów
  • LokalizacjaOława
  • Imię:Sławomir
  • Nazwisko:Bednarczyk

Napisano 19 marzec 2019 - 23:06

Januszu w ruchu obrotowym występuje coś takiego jak moment tarcia, który jest zależny m.in. od średnicy oraz współczynnika tarcia. Wzrost współczynnika tarcia zwiększa moment tarcia. Aby skrzydełko obracało się, to musi pokonać moment tarcia.

Druga sprawa to mamy do czynienia z tarciem mieszanym i płynnym.


  • eRKa lubi to

#36 OFFLINE   eRKa

eRKa

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2592 postów
  • Lokalizacjacentralna Polska
  • Imię:Romek
  • Nazwisko:K

Napisano 19 marzec 2019 - 23:09

To jest łożysko ślizgowe....(no prawie łożysko)


  • Banjo lubi to

#37 OFFLINE   Eluska

Eluska

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 731 postów
  • Imię:Ela

Napisano 20 marzec 2019 - 01:47

Ważniejsza sprawa od drutu to strzemiączko

Mepps bardzo lubi używać blaszanych zaginanych strzemiączek a te okazuje się że mają bardzo duże "luzy" po założeniu na drut. Jeżeli obrotówka ma bicie i nie pracuje w osi drutu ( a to 99 % przypadków ) to i punkt styku strzemiączka z drutem lata jak chce i wbrew pozorom to ułatwia start i pracę.

Zrobiłam kilka strzemiączek spasowanych tak że luzu między drutem było na 5 setnych mm i okazało się że pogorszyło to start obrotówki.

Pierwsze swoje obrotówki robiłam na drucie chropowatym i nie wszystko tak ładnie pracowało jakbym tego chciała. Teraz rozmontowałam te stare blaszki i założyłam na nowy polerowany drut. Pracują sporo lepiej.


  • Banjo lubi to

#38 OFFLINE   pano112

pano112

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 158 postów
  • LokalizacjaWarszawa/Biała Podlaska

Napisano 20 marzec 2019 - 06:25

Mnie nauczono, że polerowanie to zmiana wyglądu powierzchni, a szlifowanie zmniejsza chropowatość. Druga sprawa z tym sznurkiem i korą jest dobra interpretacja tylko czy w strzemiączkach mamy szlifowane otwory, wątpię. Stykają się dwie takie same powierzchnię kory, które również zwiększają tarcie statyczne. W łożysku ślizgowym powierzchnia ma większą chropowatość aby "trzymać" film olejowy.

#39 OFFLINE   Banjo

Banjo

    Zaawansowany

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPip
  • 2775 postów
  • LokalizacjaOława
  • Imię:Sławomir
  • Nazwisko:Bednarczyk

Napisano 20 marzec 2019 - 06:55

...... W łożysku ślizgowym powierzchnia ma większą chropowatość aby "trzymać" film olejowy.

 

Niestety jest na odwrót. Często część wewnętrzną tulei (panwi) pokrywa się teflonem. Smar stosowany w łożyskach ma na tyle dużą lepkość, że nie potrzebna jest większa chropowatość. Większa chropowatość powierzchni wewnętrznej tulei powoduje, że w początkowej fazie rozruchu maszyny powstaje większe tarcie suche, które następnie przechodzi w tarcie mieszane. Oba te tarcia nie są korzystne, ze względu na szybsze zużycie powierzchni (powiększenie luzów). Podczas zwiększania prędkości obrotowej wału pomiędzy wałem a tuleją wytwarza się klin smarny o wystarczającym ciśnieniu, aby podnieść wał w tulei i wówczas wał nie trze o tuleję. Mamy wtedy do czynienia z tarciem płynnym, to znaczy, że pomiędzy wałem a tuleją na całym jego obwodzie znajduje się smar. Jeśli maszyna nie pracuje (wał nie obraca się) to na skutek luzu pomiędzy tuleją a wałem oraz pod wpływem grawitacji wał osiada na dnie tulei wyciskając spod siebie smar. Dlatego podczas rozruchu maszyny następuje tarcie suche, czyli bez użycia środka smarnego, co doprowadza do większego zużycia powierzchni, a w konsekwencji do luzów i wymiany takiej tulei. Powierzchnia o większej chropowatości i tak szybko zostanie wygładzona, powstanie większy luz.


  • pano112 lubi to

#40 OFFLINE   pano112

pano112

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 158 postów
  • LokalizacjaWarszawa/Biała Podlaska

Napisano 20 marzec 2019 - 07:24

Niestety jest na odwrót. Często część wewnętrzną tulei (panwi) pokrywa się teflonem. Smar stosowany w łożyskach ma na tyle dużą lepkość, że nie potrzebna jest większa chropowatość. Większa chropowatość powierzchni wewnętrznej tulei powoduje, że w początkowej fazie rozruchu maszyny powstaje większe tarcie suche, które następnie przechodzi w tarcie mieszane. Oba te tarcia nie są korzystne, ze względu na szybsze zużycie powierzchni (powiększenie luzów). Podczas zwiększania prędkości obrotowej wału pomiędzy wałem a tuleją wytwarza się klin smarny o wystarczającym ciśnieniu, aby podnieść wał w tulei i wówczas wał nie trze o tuleję. Mamy wtedy do czynienia z tarciem płynnym, to znaczy, że pomiędzy wałem a tuleją na całym jego obwodzie znajduje się smar. Jeśli maszyna nie pracuje (wał nie obraca się) to na skutek luzu pomiędzy tuleją a wałem oraz pod wpływem grawitacji wał osiada na dnie tulei wyciskając spod siebie smar. Dlatego podczas rozruchu maszyny następuje tarcie suche, czyli bez użycia środka smarnego, co doprowadza do większego zużycia powierzchni, a w konsekwencji do luzów i wymiany takiej tulei. Powierzchnia o większej chropowatości i tak szybko zostanie wygładzona, powstanie większy luz.

Czyli już coś tam zapomniałem z teorii. Dzięki za wyjaśnienie.






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych