Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Pontonem po Bałtyku


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
80 odpowiedzi w tym temacie

#61 OFFLINE   MichuA

MichuA

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 168 postów
  • LokalizacjaŚwinoujście
  • Imię:Michał

Napisano 29 październik 2016 - 19:53

Z tą nagrodą się zgodzę. Ale patrząc na tych którzy 3m łódeczkami wypływają 20 mil w morze np. z Kołobrzegu to już dawno przebijają nagrodę Darwina. 


  • Pluszszcz i bezi lubią to

#62 OFFLINE   Janusszr

Janusszr

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1341 postów
  • LokalizacjaSuwałki
  • Imię:Janusz
  • Nazwisko:Ja_to_ja

Napisano 13 czerwiec 2017 - 06:40

A jak w praktyce wygląda wyjście z portu na połowy morskie. Chodzi mi o zgłoszenie wyjścia w bosmanacie. Trzeba udać się tam osobiście, powiadomić telefonicznie, czy nie trzeba nic robić? Tak samo z powrotem do portu.


  • mizer lubi to

#63 OFFLINE   Pumba

Pumba

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2534 postów
  • LokalizacjaGdynia / Tobołowo
  • Imię:Łukasz

Napisano 13 czerwiec 2017 - 06:46

Wszystko załatwiasz drogą radiową.



#64 OFFLINE   kzaj73

kzaj73

    Nowy

  • Forumowicze
  • Pip
  • 3 postów
  • LokalizacjaPrzemocze
  • Imię:Krzysztof
  • Nazwisko:z

Napisano 23 sierpień 2017 - 07:42

Wszystko załatwiasz drogą radiową.

podłączę się do pytania kolegi Janusszr .A jak jednostka nie jest wyposażona w radio?



#65 OFFLINE   Janusszr

Janusszr

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1341 postów
  • LokalizacjaSuwałki
  • Imię:Janusz
  • Nazwisko:Ja_to_ja

Napisano 23 sierpień 2017 - 20:02

Z tego co się zorientowałem, to telefonem to można załatwić. Np. z portu w Rowach wypływasz, to od 7 do 15 pracuje bosmanat w Rowach. Po 15 kapitanat w Ustce.

Najlepiej zadzwoń do najbliższego bosmanatu, lub kapitanatu. Ja korespondowałem mailowo z bosmanatem w Rowach.



#66 OFFLINE   kzaj73

kzaj73

    Nowy

  • Forumowicze
  • Pip
  • 3 postów
  • LokalizacjaPrzemocze
  • Imię:Krzysztof
  • Nazwisko:z

Napisano 24 sierpień 2017 - 08:13

ok . dzięki ,jak wiosną pływałem  przy brzegu za beloną  to nikomu nie zgłaszałem , ale przy dalszym wyjściu to  zawsze lepiej kogoś powiadomić :) mnie bardziej jednak interesują okolice Dziwnowa i Mrzeżyna .Jest ma forum ktoś kto łowił dorsza w tych rejonach do 2 Mm ?



#67 OFFLINE   vako

vako

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1396 postów
  • LokalizacjaLoża Szyderców
  • Imię:Mariusz

Napisano 04 listopad 2018 - 16:01

Co prawda to nie ponton ale i takie cuda o 5 rano się zdarzają:

https://www.rmf24.pl...-po,nId,2653454

https://fakty.interi...zji,nId,2653514

https://www.tvp.info...zyscy-uratowani


Użytkownik vako edytował ten post 04 listopad 2018 - 16:36


#68 OFFLINE   newrom

newrom

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1017 postów
  • LokalizacjaKraków... czasami

Napisano 20 listopad 2018 - 09:35

Ktoś nieźle dał dupy bo powinien widzieć wielki statek na radarze.

#69 OFFLINE   Okonhel

Okonhel

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1056 postów
  • Lokalizacjajuż nie Hel
  • Imię:Jacek

Napisano 20 listopad 2018 - 17:27

Ktoś nieźle dał dupy bo powinien widzieć wielki statek na radarze.

 

Dokładnie to samo możesz napisać o tym dużym statku bo zgodnie z przepisami powinien mieć 2 niezależne radary w tym jeden wyposażony w urz. ARPA ostrzegające (także dźwiękiem) o statkach na kursie kolizyjnym i pokazujące kurs na uchylenie od zderzenia.  Na obu jednostkach winne są osoby pełniące w tym czasie wachtę.



#70 OFFLINE   newrom

newrom

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1017 postów
  • LokalizacjaKraków... czasami

Napisano 20 listopad 2018 - 22:41

Po pierwsze instynkt samozachowawczy. Po drugie Miętus powinien ustąpić pierwszeństwa. Po trzecie miał dużo łatwiej manewrować (różnica wielkości).

Myślę że mieli szczęście, gdyby trafili na kontenerowiec to mogłoby braknąć czasu na ewakuację.



#71 OFFLINE   Okonhel

Okonhel

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1056 postów
  • Lokalizacjajuż nie Hel
  • Imię:Jacek

Napisano 21 listopad 2018 - 07:05

Nie wiem czy miętus powinien ustąpić pierwszeństwa bo nie wiem jaka była sytuacja na wodzie. A nadużywania niepisanego  "prawa większego "   na morzu nie popieram - po to jest MPDM i MPZZM żeby je stosować.  


  • Pumba lubi to

#72 OFFLINE   Janusszr

Janusszr

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1341 postów
  • LokalizacjaSuwałki
  • Imię:Janusz
  • Nazwisko:Ja_to_ja

Napisano 21 listopad 2018 - 10:08

A czy przypadkiem nie jest tak, że te duże "idą" torem wodnym?



#73 OFFLINE   Okonhel

Okonhel

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1056 postów
  • Lokalizacjajuż nie Hel
  • Imię:Jacek

Napisano 21 listopad 2018 - 12:56

A czy przypadkiem nie jest tak, że te duże "idą" torem wodnym?

 

Jeśli jest wyznaczony i naniesiony na mapę tor wodny w rejonie to powinni po nim płynąć i nie tylko duże. A wszelkie przecinanie toru powinno odbywać się pod kątem prostym (jeśli to tylko możliwe bo np jachty żaglowe halsują). 

Z tego co się orientuję to tor wodny koło Bornholmu jest na W i NW od wyspy. Zdrzenie miało miejsce 9 Nm na S od Ronne. 



#74 OFFLINE   newrom

newrom

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1017 postów
  • LokalizacjaKraków... czasami

Napisano 21 listopad 2018 - 21:21

Tu http://www.skyradar....e-na-morzu.html doskonale widać jak pływają statki po Bałtyku. Aktualnie na S od Bornholmu płynie sobie Prima Donna do Kaliningradu. Łupinka ma wymiary 87.99m × 13m i pyrka sobie ledwie 9 węzłów ;)

AFAIR tylko statki przewożące towary niebezpieczne (tankowce, gazowce, jakieś toksyczne chemika itp) mają wyznaczoną trasę i zakaz schodzenia z kursu poza sytuacjami wyjątkowymi. Reszta może pływać wszędzie gdzie nie są wyznaczone obszary zamknięte. Z tym że żaden kapitan nie wyznaczy kursu innego niż ten najtańszy (najkrótszy, z najmniejszą ilością manewrów itp) bo to jest biznes, a nie turystyka.



#75 OFFLINE   lyha

lyha

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 325 postów
  • LokalizacjaSzczecin
  • Imię:Przemek

Napisano 04 grudzień 2019 - 23:04

Trochę odświeżę temat. Od 1 stycznia zakaz dorszowy, zastanawiam się czy na wakacje  okolice Helu-nie popływać pontonem za śledziem( trzyma się on tam dobrze na cyplu w tym okresie). Jednostka 3m i silnik 6 koni będzie odpowiedni. Co o tym myślicie?


Użytkownik lyha edytował ten post 04 grudzień 2019 - 23:04


#76 OFFLINE   Okonhel

Okonhel

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1056 postów
  • Lokalizacjajuż nie Hel
  • Imię:Jacek

Napisano 05 grudzień 2019 - 06:48

Będzie odpowiedni jeśli wcześniej sprawdzisz prognozę pogody a najlepiej 2-3 i nie będziesz pływał zbyt daleko. 



#77 OFFLINE   lyha

lyha

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 325 postów
  • LokalizacjaSzczecin
  • Imię:Przemek

Napisano 09 grudzień 2019 - 19:45

Będzie odpowiedni jeśli wcześniej sprawdzisz prognozę pogody a najlepiej 2-3 i nie będziesz pływał zbyt daleko.

W tym roku był na cyplu bardzo blisko ( może to zasługa refulacji ) myśle ze nie całe 50 m od plaży. Lowilem na pilkery 30-50g i choinka . Kij do 56g świetnie mi się giąl pod nimi super zabawa. Bardzo martwiło to ze nie było żadnego przylowu w postaci „ bolkow” co w zeszłym roku było bardzo częste .Znajomy poinformował o tym ze w tym roku dorsza nie ma już zupełnie . Czasami więcej dorszy niż śledzi przywoziliśmy rok temu .Tym razem same śledziki . Niestety dorsze wytrute w zatoce. Przeniosły się bardziej na zachód

#78 OFFLINE   Okonhel

Okonhel

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1056 postów
  • Lokalizacjajuż nie Hel
  • Imię:Jacek

Napisano 10 grudzień 2019 - 06:50

W tym roku był na cyplu bardzo blisko ( może to zasługa refulacji ) myśle ze nie całe 50 m od plaży. Lowilem na pilkery 30-50g i choinka . Kij do 56g świetnie mi się giąl pod nimi super zabawa. Bardzo martwiło to ze nie było żadnego przylowu w postaci „ bolkow” co w zeszłym roku było bardzo częste .Znajomy poinformował o tym ze w tym roku dorsza nie ma już zupełnie . Czasami więcej dorszy niż śledzi przywoziliśmy rok temu .Tym razem same śledziki . Niestety dorsze wytrute w zatoce. Przeniosły się bardziej na zachód

Śledzie mają ogony i pływają. Raz są w zasięgu rzutu, innym razem na 30 m a pod nimi jeszcze kolejne 20. Zależy gdzie znajdą pokarm. 

Na jakiej podstawie twierdzisz że dorsze w zatoce zostały wytrute albo przeniosły się na zachód? Znakowałeś jakieś i stwierdziłeś ich obecność na zachodzie ?Jakby zostały wytrute to nie przeniosłyby się na zachód jak piszesz. 



#79 OFFLINE   lyha

lyha

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 325 postów
  • LokalizacjaSzczecin
  • Imię:Przemek

Napisano 10 grudzień 2019 - 08:29

Widziałem jak wyglądają ryby z zatoki . Skarłowaciałe, bez oczu. Wiele osób twierdzi ze to przez kawerny z solą gdzie płuczę się gaz . Oczywiście to są przypuszczenia . Badania wykazały w zatoce obecność metali ciężkich . Od paru lat dorsza nie ma w zatoce . Pare jednostek z Helu przeniosło się do Władka . Dla tego napisałem trochę w formie żartu ze dorsze przeniosły się bardziej na zachód.Prawda jest taka ze Bałtyk umiera.

Użytkownik lyha edytował ten post 10 grudzień 2019 - 08:31


#80 OFFLINE   Okonhel

Okonhel

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1056 postów
  • Lokalizacjajuż nie Hel
  • Imię:Jacek

Napisano 10 grudzień 2019 - 10:42

Ryby z ranami, owrzodzeniami czy innymi uszkodzeniami były w zatoce już 40, 30 czy 20  lat temu ale nikt nie robił z tego problemu bo było dość ryby zdrowej - chore sztuki trafiały najczęściej z powrotem za burtę lub do jakiejś utylizacji. Równie dobrze 40 czy 30 lat temu można było wyjąć kilka ryb chorych, zrobić zdjęcie i kręcić aferę co jest teraz w modzie, szczególnie wśród rybaków. Zapomnieli tylko że latami łowili ryby bez umiaru mówiąc "ryba była jest i będzie". Okazało się niestety że nie mieli racji, teraz nie mają z czego żyć a winnych szukają wszędzie tylko nie u siebie. 






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych