Skocz do zawartości

  •      Zaloguj się   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

X edycja - WYPRZEDAŻ GARAŻOWA - 2025
Po raz dziesiąty spotkamy się na wyprzedaży garażowej - 5 kwietnia 2025 r (startujemy o godz. 10:00 a kończymy o 15:00). Dla publiczności (osób kupujących) wejście będzie jak zawsze bezpłatne i bez żadnych ograniczeń. Ostatni garaż był jednym z najbardziej udanych jeśli chodzi o ilość kupujących a na X jubileuszowym planujemy podbić rekord frekwencyjny!
Rezerwacja stolików dla sprzedających -> Wyprzedaż garażowa - rezerwacja stolików






Zdjęcie

Test wiosny

Napisane przez Kuba Standera , 08 marzec 2024 · 1112 Wyświetleń

bonito sea bass bluefish barracuda gryzie gryzie

Niby zima już się kończy (choc w tym momencie znowóż leje i wieje).
Trochę dygła temperatura, trochę więcej słońca, więcej optymizmu.
Wybudziłem się z zimowego letargu, ogarnąłem łódkę (po wymianie silnika wreszcie przemieszczam się z normalną prędkością).
I zaczynam grzebać, zimowe patenty testuję i obczajam co i jak działa i robi (a czasem nie).
Zrobiłem sobie zimą krótką serię Sandeeli. Przeżroczysta żywica z zatopionymi foliami holograficznymi (nie trendujące naklejki które po 3 rybie są w strzępach), odpowiednio zakończone dojrzewanie żywicy zarówno tej do odlewu jak i tej na clear coat (tylko dwie warstwy bo żywica pancerna). Modele trochę cięższe niż zwykle, ok 45g, dzięki temu i z cięższego sprzętu poleci, i przy bardzo szybkim prowadzeniu stabilnie się w wodzie zachowuje. Uzbrojone w dość solidne kotwy #4 - można próbować.
Dryfujemy sobie cieśniną, na horyzoncie dymią czarnym i siarczanym dymem kolejne kontenerowce zapakowane po limit szpejem z Chin (ale to twój diesel jest problemem dla środowiska). Każdy z tych przepięknych statków, osiągających 400m wypluwa z siebie spalone naście ton oleju na godzinę. Ale ok, mówić o tym niedobrze jest, wróćmy do łowienia.
Jak już wspomniałem, dryfujemy sobie wzdłuż skał, wody 5-8m, ale skały miejscami wychodzą do powierzchni. Mocny wschodni wiatr nie rpzeszkadza aż tak bardzo, jest to jeden z lepszych wiatrów na cieśninie 0 gładzi wodę, fala jest krótka, choć dość energią naładowana. Prądy przy brzegu układają się tak, że razem z wiatrem stoimy prawie w miejscu. Wystarczy 300m od brzegu - dryf niesie Cię 7-9km/h, przy brzegu są "cienie" gdzie dryf ma max 2km/h, w sam raz do łowienia.
Słońce przetarte chmurami, połówka księżyca rano wisi nad głową, żreć ryby powinny bo w nocy było dość ciemno.
Pierwszy rzut w celu wyczucia przynęty - chodzi trochę inaczej niz lżejsze modele, równo zamiasta ogonem i błyska bokami przy szybkim prowadzeniu, wolniejsze daje przewalanie się na boki z wachnięciami ogonem, ale dłuższe szarpniecia nadają mu życia, trochę odchodzi, w pauzie opada bardzo szybko lusterkujac. Jest ok.
Chyba 3 rzut owocuje bardzo mocnym szarpnięciem. Gwizd z kołowrotka, ryba odchodzi bardzo zła. Zestaw ciut za miękki (wędka przebudowana własnoręcznie, tak realnie 15-50g) i niezbyt udaje się rybę dociąć. W efekcie po kilku dobrych odjazdach, gdy mamy już rybę pod nogami i usłujemy wpakować ją do podbieraka - spina się. Szkoda, bo ładny bluefish, tutaj zwany Chova (Ciowa fonetycznie :D ). Panda rzuca zaraz obok miejsca skąd wyszła mi ryba, jego sandeel jest zażarty kilka sekund po wpadnieciu do wody. Mocniejsze bety plus moje doświadczenie sprzed chwili - zacina rybę tak że prawie wyfruwa z wody. Targa ją bez litości, w podbieraku jest gotowa w 2 minuty.

 

Załączona grafika

 

Ryba wraca do wody, dwa-trzy rzuty później Panda szarpie się z kolejną. Skoki nad wodę, odjazdy pod łodzią - pełen banan

 

Załączona grafika

 

Podpływamy ciut bliżej brzegu, udaje się mi zmieścić przynętą między skałami. Dwa obroty korbką i...

 

Załączona grafika

 

Załączona grafika

 

No, dobrze jest!
Kilkaset metrów dalej dryfu - kolejne wyjscie spod skał

 

Załączona grafika

 

Załączona grafika

 

Dzień naprawdę się rozkręca. W miedzy czasie Panda bardzo dalekim rzutem trafia na krawędź prądów, pod krażące ptaki. Dwa ruchy korbką:

 

Załączona grafika

 

Chwilkę później poprawiam ja, tym razem inny gatunek:

 

Załączona grafika

 

Trochę obawiam sie jak będzie wyglądać przynęta po kontakcie z tą paszczą, ale nowa żywica ogarnia temat nieżle, dwie warstwy i.. I jest jak nowa :D

 

Załączona grafika

 

Suniemy w długim dryfie, omijamy skały, obrzucamy krawędzie nurtu. Woda zatrzymała się na wysokim pływie. Ryby robią się zdecydowanie mniej agresywne. Odprowadzenia, puknięcia, szarpniecia w przynetę. Trochę frustrujące, zwykle nie mają aż takich obiekcji i żrą w zdecydowany sposób.
Mijamy miejsce gdzie scierają się prądy. Na echo od drobnicy aż się kotłuje, widzimy rybki wszedzie wokół łodzi w polaroidach (przejrzystość wody jest taka ze na 7m widać detale skał na dnie, drobnicę widać na dobre naście metrów od łodzi). Potęzne branie, od razu wiem ze sandeela zażarło coś innego. Przez wędkę jakby prąd płynął, bardzo szybka wibracja od ogona. Albo bonito albo albacore. Bacoretas od stycznia nie widziałem, okazuje się zę to bonito postanowiło przezimować w zatoczce miedzy skałami. Całkiem zacna ryba!

 

Załączona grafika

 

Załączona grafika

 

Trochę chaos ogarnięty, odczyszczeni, łowimy dalej. Mijamy skłay na których znajdują się ruiny strażnicy i wieży obserwacyjnej. Tydzień wcześniej wyszła mi tam barracuda, pod samą łodzią. Ale przynęta z singlami, ryba po może minucie spadła. Po powrocie założyłem kotwiczki, wiec zakładam tą samą przynętę. 13 cm mini flying fish - przynęta która poprzedniego sezonu dała mi większość ryb, od bassa po tuńćzyka i wszystko pomiędzy. Dosłownie trzeci rzut, bardzo powolne, szczupakowe prowadzenie. Branie jest jak w zwolnionym tempie, zamiast szarpnięć, "zaparkowania" w przynęte czy natychmiastowego odjazdu z dużą prędkością - pierwsze szarpnięcie tak jakby z ciekawości, drugie wyrywa mi prawie wędke z ręki. Ryba początkowo idzie dośc spokojnie, jednak im bardziej usiłuję z nią pograć siłowo, tym bardziej się wścieka. Gdy przychodzi na 30m od łodzi - budzi sie już całkiem, jakby strzeliła podwójne espresso. Gwałtwone odejście do dna, nawrotka, pod łodkę. Kołowrotek wyje, linka znika, wędka trochę na granicy dekonstrukcji.
Szczególnie, gdy już na krótszym dyszłu ryba wchodzi pod łodkę - blank prawie opiera się o burtę. Jeszcze kilka kółek, odjazdów i Panda zręcznym ruchem pakuje ją w końcu do podbieraka.
Trochę nie wierzę własnym oczom.

 

Załączona grafika

 

Załączona grafika

 

Ryba chwilę dochodzi do siebie na gripie, ciągnę ją bardzo powoli przy burcie łodzi. Po chwili się budzi i ogień, odchodzi od łodzi na głębszą wodę.

 

Pływ się obraca, wiatr wschodni nabiera naprawdę mocy, fale zaczynają nas regularnie ochlapywać.
Wracamy na miejsce dzisiejszego startu. Trochę mielenia wody, znowu odprowadzenia, wiry za przynętami, szarpniecia. Gdzieś tak w połowie dryfu szarpniecie w przynętę Panda kwituje dobrym strzałem w paszczu, ryba zacięta. Trochę szaleńśtwa, jak to z Chova, skoki, odjazdy na ogonie, nurkowanie pod łódkę. Ale już czekam z siatką, 3-2-1 i hyc, do wora tego stwora.

 

Załączona grafika

 

Załączona grafika

 

Warunki pogarszają się z chwili na chwilę. Powrót taki dość czochrajacy, obaj schodzimy z łodzi jak obici kijem. Panda w locie lądując na pokłądzie łamie ławkę, jednym ciosem d... w woderach, niczym mistrz shaolin :D Całość łowienia od portu do portu to ciut ponad 5h. Naprawdę udany dzień!
Może za tydzień wrócimy na to miejsce, jeśli tylko wiatr pozwoli.






Kuba świetna zabawa i to na swoje przynety
    • Friko i Kuba Standera lubią to
Zdjęcie
Kuba Standera
09 mar 2024 12:16

Kuba świetna zabawa i to na swoje przynety

Najlepsze że wszystko praktycznie pod domem - do slipu 1.5km, wodą kolejne 5-10km i łowisz. Daje to potężną satysfakcję, ajk co wypłynięcie masz coraz lepiej rozkminioną wodę, pływy, zwyczaje ryb

    • Friko i Guzu lubią to
Zdjęcie
Sławek Oppeln Bronikowski
10 mar 2024 07:32

Gibraltar jest bardzo ekscytujący.. i ryby też, ale tylko prawdziwa pasja człowieka unosi ponad czas i miejsce. I przyciąga uwagę.. :) 

    • Kuba Standera lubi to

Najlepsze że wszystko praktycznie pod domem - do slipu 1.5km, wodą kolejne 5-10km i łowisz. Daje to potężną satysfakcję, ajk co wypłynięcie masz coraz lepiej rozkminioną wodę, pływy, zwyczaje ryb


To jest, w moim świecie, TO.
Kwintesencja. Wgryźć sie.
Rozkminic wode i lowic :)

Szacun \m/
    • Kuba Standera, Sławek Oppeln Bronikowski i Darek P lubią to

Ostatnie wpisy

Ostatnie komentarze

Styczeń 2025

P W Ś C P S N
  12345
6789101112
1314151617 18 19
20212223242526
2728293031  

aktywnych użytkowników

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych