Skocz do zawartości

  •      Zaloguj się   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.


Szukaj w artykułach


Reklama


Ostatnie na blogu


1019 aktywnych użytkowników (w ciągu ostatnich 15 minut)

898 gości, 6 anonimowych

Facebook, Hudzik, Norek, Robert91, Kolorowy, mariusz!, pasazer, L A, BazyL, pawel1811, Pawel_MORD_Jezewski, Night_Walker, Maciej_K, Sławek77, Google, EdekDeBeściak, Bing, Pavko, Marek88_2005, daroda496, Miru, TomekSudety, stanislaw66, Ferret, Dziad Wodny, siarq, Pescador de caña, Czoper, jarekś67, kacperek993, duży, rotacja, peryskop, kamyk9, Banjo, Wobi, zlotowlosy, kebap, Valo, mateuszxt, Bartek..., Durzy, Fatso, Tomsi, Maciej W., Kuballa44, lysy69, krusio, Grzegorz B., maut, Szogo636, michal078, LK_FISHING, zorro69, Skalmar76, Welik, _hubercik_, Gary, XTR, skius, russian80, Damian Knieja, Mirek*, saitt, Mister twister, michał34, dragonexp, Pisarz.......ewski Piotr, dekosz, lukasz_c, Darrek7474, TomMar, SzczupakRzeczny, Artek, Jar1808, Przemek_M, raptusxx, mercoss, Paweł_C, drChlubicz, dyrek68, MajKar, klekot, korol, PaPaDaNcE, trout master, WWW, piotrekp, andrzejsum1, zas210981, Abu1978, zander3, Mysha, grzesiekbc, Luka81, Tomek Wielgus, dawca, psulek, michaelito, tymof, Trout40001, przemofight, Zybi81, bamm, Ruki, robert2, MarcinP, Biegus1, pieczywko, DarekM, beton007, Adam Lejk, Ide52, dnk, Houdini, Tresor, WHITE14, binio1111


- - - - -

Zbrojenie dużych przynęt gumowych


W zasadzie większość spinningistów lubi łowić szczupaki. Jednak tylko nieliczni będą poszukiwali prawdziwych okazów. Ci łowcy, na pewno będą wyposażeni w duże i bardzo duże przynęty. W arsenałach znajdą się różne rodzaje wabików, a wśród nich duże przynęty gumowe, np. rippery, twistery.

 


 


 

Duże przynęty gumowe mają to do siebie, że powinny być odpowiednio uzbrojone. Doświadczeni łowcy wiedzą jak należy przygotować i uzbroić tego typu przynęty, aby jak najczęściej zacięcia dużych szczupaków były skuteczne. Wśród spinningistów, są także tacy, którzy chcieliby spróbować łowić szczupaki na wielkie gumy, jednak nie potrafią poradzić sobie z ich uzbrojeniem. Dlatego chciałbym podzielić się kilkoma dobrymi i sprawdzonymi systemikami uzbrojenia dużych przynęt gumowych, które można wykorzystać do spinningowania lub do trollingu.

 


 

Aby zrobić dobry systemik dozbrajający należy posiadać kilka niezbędnych elementów. Podstawą są oczywiście dobre kombinerki, obcęgi do cięcia drutu, materiał na przypony, zaciski, kotwice oraz kółka łącznikowe. Mając te elementy możemy zrobić kilka różnych systemików dozbrajających.

 


 


 

Wybierając podstawowe akcesoria, warto zastanowić się, jakiego materiału użyć do zrobienia przyponów, na których będą doczepione dodatkowe kotwice. Najczęściej stosowanym przeze mnie materiałem jest plecionka stalowa Surfstrand 7x7 o wytrzymałościach od 9 do 18 kg. Plecionka stalowa może być także w plastikowej otulinie, np. Surflon 7x7. Dobrym materiałem będzie także fluorocarbon (specjalny materiał na przypony – fluorocarbon leader) w wytrzymałościach 20-30 kg. Do zrobienia przyponu będziemy potrzebowali zacisków, które dokładnie dobieramy do średnicy materiału, z którego zrobimy przypon. Kolejnym elementem są kotwice i te dobieramy w zależności od wielkości przynęty, którą chcemy dozbroić. Najczęściej będą to kotwice w rozmiarach od 4 do 1. Pamiętajmy, aby kotwice były najlepszej jakości i bardzo ostre. Natomiast kółka łącznikowe warto dobrać wystarczająco duże, aby nie mieć później problemów z wymianą przyponu lub kotwic.

 


 


 

Dobrym i łatwym sposobem na dozbrojenie dużej gumy jest wykonanie systemiku w postaci dwóch luźno zaczepionych kotwic na przyponie. Najczęściej tak uzbrojone przeze mnie gumy wahają się w wielkościach od 15 do 25 cm. Podstawą zrobienia systemiku jest mocny hak z główką jigową. Oczywiście ciężar główki dobieramy odpowiednio do danej głębokości łowiska, a długość haka dobieramy do wielkości gumy. Osobiście jestem zwolennikiem wykorzystywania jak najdłuższych haków, więc w przypadku użycia takiej wielkości gum są to haki w wielkościach 10/0 i 12/0. Takie haki jigowe pozwalają mi na uzbrojenie prawie wszystkich gum od 15 cm długości.

 


 

Po dobraniu odpowiedniej główki jigowej, musimy wymierzyć gumę, tak aby wiedzieć jakiej długości przypon będzie nam potrzebny. Później przystępujemy do wykonania takiego systemiku. Do oczka przy główce jigowej doczepiamy początek przyponu. Oczywiście możemy zrobić to na dwa sposoby. Przypon możemy przywiązać bezpośrednio do oczka główki jigowej i zacisnąć go (używając rurek zaciskowych) lub możemy przywiązać go do kółka łącznikowego, które będzie założone na oczko jiga.

 


 


 

W następnej kolejności odmierzamy odcinki przyponów do zamocowania pierwszej i drugiej kotwicy. W tym momencie, systemik możemy także zrobić na dwa sposoby. Kotwice mogą znajdować się na dwóch oddzielnych przyponach - rozkład w kształcie litery „V” lub na jednym dłuższym przyponie - rozkład szeregowy.

 


 


 

Po wybraniu sposobu wykonania dozbrojenia gumy, odmierzamy części przyponu i wykonujemy na nim (za pomocą rurki zaciskowej), tzw. oczko zaczepowe, do którego podczepiamy pierwszą kotwicę (może być zawieszona luźno lub na kółku łącznikowym).

 


 

W przypadku wykonywania przyponu w kształcie litery V, powtarzamy czynność i wykonujemy oczko zaczepowe na drugim przyponie. Jeżeli wybraliśmy sposób szeregowy, to podczas wykonania pierwszego oczka do kotwicy, przedłużamy przypon tak, aby na jego końcu także zrobić oczko i zamocować na nim drugą kotwicę.

 


 


 

Mając gotowy systemik wystarczy zamocować go do gumy. Hak jigowy wkładamy w gumę, a kotwice, które znajdują się na luźnym przyponie, wbijamy w odpowiedniej odległości bezpośrednio w przynętę. W ten sposób możemy dozbroić różnej wielkości gumy, które będziemy wykorzystywali do spinningowania lub do trollingu.

 


 


 

U naszego forumowego kolegi Pitt’a, podejrzałem ciekawy patent, który można wykorzystać przy wykonywaniu opisanego wyżej systemiku. Do oczek zaczepowych, do których wcześniej podczepiliśmy kotwice, podczepia się także dodatkowe druciane zaczepy, dzięki którym możemy zamontować kotwice pod brzuchem przynęty.

 


 

Wykorzystanie drucianych zaczepów, ma dużą przewagę nad bezpośrednim wbijaniem kotwic w przynętę. Przy zastosowaniu drucianych zaczepów, kotwice wiszą wolno pod brzuchem przynęty, podobnie jak w woblerach. Wiszące kotwice lepiej zahaczają naszą zdobycz podczas zacięcia i są bardzo dobrym rozwiązaniem podczas trollingowania dużymi gumami. Ponadto dzięki zaczepom z drutu, nasze przynęty gumowe nie niszczą się tak szybko od wbijanych w nie kotwic.

 


 


 

Jeżeli będziemy spinningować lub trollingować w bardziej zarośniętych i zaczepowych miejscach, możemy zamontować obydwie kotwice od góry gumowej przynęty. Haki kotwic wbijamy bezpośrednio w grzbiet przynęty lub za pomocą drucianych zaczepów. Tak umieszczone kotwice, na pewno zmniejszą nam ilość zaczepów.

 


 


 


 


 

Zachęcam do wykonania jednego z opisanych systemików. Złowienie dużej ryby na własnoręcznie przygotowaną dużą gumę jest wielce satysfakcjonujące.

Sebastian „rognis_oko” Kalkowski ‘2008

 

Zdjęcia:
Rognis_oko
Pitt

 

Jeśli chcesz skomentować ten artykuł zapraszam na forum
  • kaczor i Boc lubią to


49 Komentarze

Nie kumam po co uzbrajać w milion kotwic ... 

 

miliony rzeczywiście nie sa potrzebne ale 2 szt przy dużych przynętach 25-40cm to absolutne minimum

tym bardziej ze na jesień czesto brania sa bardzo delikatne

 

PS

nie mam chwilowo czasu ale obiecuje, ze w temacie zbrojenia dużych gum coś popisze i podzielę się kilkoma swoimi patentami

    • pitt lubi to

otoz to :)

Zdjęcie
Marcin Rafalski
24 lis 2013 18:56

Pozwolicie @Koledzy, że pozostane przy swoim zdaniu.  Jesli guma jest naprawdę duża nie  mam nic przeciw dwóm kotwicom ! Ale mam przeciw dwóm kotwicom i jednemu, na dodatek wielkiemu hakowi :) !  A tak zbrojona jest większość przynęt (tych widocznych na zdjeciach) w  w/w artykule. Powiecie to tylko jeden grot wiecej ! Niby tak, ale moja sugestia jest taka, ze w wypadku tego pojedynczego grota wystarczy najzupełniej jedna kotwica wiecej od spodniej strony. Nawet jesli przyneta ma 40 cm i pojedynczy hak jest np 8-10 cm od czoła gumy, a kotwica dajmy na to 15 -20 cm to takie uzbrojenie uważam za wystarczające.  W końcu taką przynetą nie polujemy na 60-taki choc oczywiscie atak takiej ryby nie jest wykluczone, ale chyba nie o to chodzi. Dlatego też jak wspomniałem wyżej w moich Bull-Dawgach usuwam przednią kotwicę jesli nawet fabrycznie jest tak uzbrojony. Dlaczego ? Ano dlatego,ze nie widzę potrzby dodatkowego kaleczenia ryby.  

U.

Pozwolicie @Koledzy, że pozostane przy swoim zdaniu.

 

oczywiscie :)

 

ja czesto gesto obcinam ten hak i zbroje tylko i wylacznie w kotwice na stingerze, a to z bardzo prostego powodu, na ten tzw. pojedynczy, wielki hak malo kiedy nadziewa sie rybia szczeka, zwlaszcza przy gumach od 15 cm w gore :)

Mi to się już tak robi żal tych kaleczonych ryb ,że chyba zamiast kotwiczek doczepiać będę tampona nasączonego Dom Perignon z truflą na chwoście nasączonym w kawiorze. ;)

    • aigle i Rebel64 lubią to
Zdjęcie
maciek2544
25 lis 2013 09:34
Ja zazwyczaj zbroje duże gumy lub kupuje uzbrojone np. w jeden duży jak i kotwice w przynetach 25cm. Ale kiedyś kupiłem bulldogwa z 15cm 2 kotwice i hak ba grzbiecie to juz przegięcie ale zbroic gume 35cm w 2 kotwice i hak. W sumie odwiedziłem ten watek kiedyś tylko po to zeby znaleźć sposób jak zrobić coś w stylu przedłużki od oczka na kotwice w gumie do kotwicy tak zeby kotwica zwisala lekko 3-4cm pod brzuchem.

W czasach gdy powstawał przepis o zbrojeniu wabików w max. 2 kotwice , nikt nawet nie pomyślał o przynęcie długości karpia wigilijnego. ;) 

Zdjęcie
Niedzielny
22 wrz 2014 17:13

Panowie, sprecyzujmy, że wg RAPR (czy jak to się zwie inaczej) przynęta może posiadać max 2 haki. Tak więc na wodach PZW dozwolone jest stosowanie uzbrojenia w główke jigowa i jedną kotwicę do dozbrojce.

 

Jesli autor artykułu łowi poza wodami PZW lub poza naszym krajem, to jak najbardziej może stosowac dozbrojenie główki jigowej w 2, a nawet w 3 kotwice. Warto jednak nadmienić wyraźnie w artykule, że taki sposób zbrojenia niedozwolony jest na wodach PZW, żeby potem jakiś młody adept spiningu nie miał przez to nieprzyjemności, bo nie doczyta regulaminu, uzbroi dużą gumę w główke i 2 kotwice, bo "tak na forum polecali" i straż PZW mu sprzęt zabierze.

Zdjęcie
Z Olsztyna
23 wrz 2014 11:03

Chyba zapomnieliście panowie że pajki biją w środek przynęty
Też stosuje duże i bardzo duże wabiki.I z tego co zauważyłem wystarczy jedna kotwica w cześci środkowej.(tak jak np w buldogach )
Uzbrajanie w hak i dwie kotwice......ludzie opamietajcie cie !
Dajcie tym pajkom jakąś szansę.
Tłumaczenie że ryba życia zejdzie....bla bla bla , i co z tego?

Chyba zapomnieliście panowie że pajki biją w środek przynęty
Też stosuje duże i bardzo duże wabiki.I z tego co zauważyłem wystarczy jedna kotwica w cześci środkowej.(tak jak np w buldogach )

 

najczesciej lapia za glowe a nawet za ogon, w ostatni czwartek to nawet w plecy gryzly (widzialem na oczy wlasne i kolegi o nieposzlakowanej opinii) co oczywiscie nie zmieni faktu, ze sa nieobliczalne i tyle ... natomiast pytanie co do bull dawgow, duzych i bardzo duzych, ktore to w jedna kotwice zbrojone sa? ja znam tylko male i powiedzmy srednie z jedna kotwica ... czy moze sie myle? pojawily sie jakies nowe wersje w ostatnich tygodniach?

nie zebym sie czepial ale lubie kiedy fakty odpowiadaja realiom  ;)

    • Z Olsztyna lubi to

Ilość ostrzy musi być dostosowana do przynęty jakby nie kombinował, chyba, że maksymalny C&R i niech gryzą, może któryś się zapnie za cokolwiek :D

Chyba zapomnieliście panowie że pajki biją w środek przynęty

 

Chyba żeby akurat podskubywały za ogon, co przy słabych braniach (a wtedy guma bywa najskuteczniejsza :) ) często się zdarza... W tym roku w SE zbroiliśmy Relaxy 9" tylko hakiem 12/0-15/0 i pojedynczą dozbrojką w okolicach ogona. Wszystkie ryby były wcięte, ale po pierwszym skubnięciu trzeba było prowokować :)

Jakoś nie wyobrażam sobie 30cm Bull Dawga uzbrojonego w tylko jedną kotwicę. Ubiegłej jesieni dwie z kilku ostatnich złowionych przeze mnie ryb, po doholowaniu do łodzi były zapięte już tylko za drugą kotwicę tj. ogonową.
Jestem zdania, że każdy dostosowuje uzbrojenie do warunków jakie zastaje nad wodą i własnego uznania. Czy jedna czy dwie, jako czy kura- nie ma o czym dyskutować uważam. Każdy ze sposobów jest dobry.
Zdjęcie
Z Olsztyna
23 wrz 2014 13:33

najczesciej lapia za glowe a nawet za ogon, w ostatni czwartek to nawet w plecy gryzly (widzialem na oczy wlasne i kolegi o nieposzlakowanej opinii) co oczywiscie nie zmieni faktu, ze sa nieobliczalne i tyle ... natomiast pytanie co do bull dawgow, duzych i bardzo duzych, ktore to w jedna kotwice zbrojone sa? ja znam tylko male i powiedzmy srednie z jedna kotwica ... czy moze sie myle? pojawily sie jakies nowe wersje w ostatnich tygodniach?
nie zebym sie czepial ale lubie kiedy fakty odpowiadaja realiom ;)


Ale ja nie napisalem że duże i bardzo duże buldogi są z 1 kotwicą.
Prosze dokładniej czytać i mniej starać się łapać kogoś za słówka
Ja podałem jak ja zbroje przynety duże i bardzo duże jedną kotwicą,tak jak np w buldogach
Jeżeli neguje używanie dwoch kotwic to jak można pomyśleć że mam na myśli te w wersji : hak,kotwica,kotwica???

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Jesli ktorys z kolegow chce uzywac haka,kotwicy i kotwicy to znam lepszy tandemik,ktory po zetkcieciu z pajkiem wali go od razu w czache co by nie mial szans na wypiecie sie podczas jak to ujac.....emocjonujacej walki. 

Guma 22 cm uzbrojona zgodnie z regulaminem.

 

Załączony plik  P1020519.JPG   21,5 KB   65 Ilość pobrań

Zdjęcie
Profil_Nieaktywny
23 wrz 2014 17:15

Guma 22 cm uzbrojona zgodnie z regulaminem.
 
attachicon.gifP1020519.JPG


i bez zadziorkow :)

Składał ktoś ostatnio zestaw do robienia przyponów/dozbrojek do dużych gum ? Chodzi mi o materiały jakie wybrał. Do maja 3 tygodnie, chce za wczasu zrobić przypony oraz dozbrojki do gum +20cm.

Składał ktoś ostatnio zestaw do robienia przyponów/dozbrojek do dużych gum ? Chodzi mi o materiały jakie wybrał. Do maja 3 tygodnie, chce za wczasu zrobić przypony oraz dozbrojki do gum +20cm.

Linki: https://sklep.brc.co...czarna-9,2m/463

Zaciski i agrafki: https://sklep.

brc.com.pl/pl/c/Zaciski%2C-tuleje/102

kółeczka: https://sklep.brc.co...zt-w-paczce/622

Krętliki mam jakieś Dam-a i już nie pamiętam jakie.

Linki: https://sklep.brc.co...czarna-9,2m/463

Zaciski i agrafki: https://sklep.

brc.com.pl/pl/c/Zaciski%2C-tuleje/102

kółeczka: https://sklep.brc.co...zt-w-paczce/622

Krętliki mam jakieś Dam-a i już nie pamiętam jakie.

Agrafek AFW nie polecam na grube ryby. Mało masywne.

    • szczupak1 lubi to

Rozmiar 4 to 50lb, jeszcze nie trafiłem ryby która by to rozgięła.

Andrzej miałeś jakieś złe doświadczenia z tymi agrafkami?

Rozmiar 4 to 50lb, jeszcze nie trafiłem ryby która by to rozgięła.

Andrzej miałeś jakieś złe doświadczenia z tymi agrafkami?

Są z bardzo cienkiego drutu, Rozginam je w palcach dlatego po przetestowaniu w łapach te odstawiłem na bok . Używam głównie Eagle Claw ze Stanów.

    • szczupak1 i CR33D lubią to

Witam Panowie. W tym sezonie zaczynam moja przygodę z dużymi przynętami. Powili kompletuje sprzęt i zaczynam sam robić dozbrojki. I mam pytanie. Czy dobrze zrobiłem dozbrojkę  ze zdjęcia? Wydaje mi się że, tylna kotwiczka jest trochę za blisko ogona. Można prosić o opinie  :)


Załączone pliki

Jak się pojawi zdjęcie :)

Zdjęcie
Sławek77
02 lut 2022 18:10

Witam Panowie. W tym sezonie zaczynam moja przygodę z dużymi przynętami. Powili kompletuje sprzęt i zaczynam sam robić dozbrojki. I mam pytanie. Czy dobrze zrobiłem dozbrojkę ze zdjęcia? Wydaje mi się że, tylna kotwiczka jest trochę za blisko ogona. Można prosić o opinie :)


Ja bym obydwie przesunął do przodu