Jump to content

  •      Sign In   
  • Create Account

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Photo

Trolling - jak ugryźć?


  • Please log in to reply
1809 replies to this topic

#901 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6,186 posts
  • Imię:Krzysztof

Posted 13 October 2017 - 07:04

Panowie: uno, Pumba ma poniekąd rację, bo z dociążeniem 35g główka + 80g dopał ledwie schodziłem poniżej 11-12m, ale duo ... No właśnie: ale. Prowadzenie gumy w trollu zależy od tylu czynników, że proponuję wziąć wędki w dłoń, pójść na wodę i mierzyć, mierzyć, mierzyć... Wśród najważniejszych wymieniłbym:

- parametry samej gumy,

- dociążenie,

- grubość linki,

- "dyszel",

- długość i grubość przyponu,

- prędkość łodzi,

- uniesienie szczytówki.

 

Jeżeli napiszę, że trolluję Real Eelem 30 z główką 8g na wodzie 1m i na głębokości 4m, to Wam to coś pomoże?

 

Powodzenia w doświadczeniach :)


  • sucks_one and coma like this

#902 OFFLINE   Lester

Lester

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 544 posts
  • LokalizacjaBiałystok

Posted 13 October 2017 - 08:41

A ja z kolei obawiam się, że nawet z czeburaszką 90 g będzie problem ze sprowadzeniem przynęty na 15 metrów, nie mówiąc o utrzymaniu tej głębokości.

W ub roku trolowałem tak na 14m.Da się :) .Plećka 0,17 i b wolno na elektryku.Ponawiam pytanie, jakie gumy?



#903 OFFLINE   Rebel64

Rebel64

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1,379 posts
  • LokalizacjaStolica
  • Imię:Dariusz
  • Nazwisko:Nicki

Posted 13 October 2017 - 10:27

Jaki problem z gumami.Masz w tej dl.np.ripper Relaxa,bardzo miekki-lejacy sie, co w niskiej temp. powinno byc na plus.Chyba ,ze chcesz konkrety tzn.na ten to biora metrowe szczupaki,a na ten sandacze itd.To nie podpowiem,ale polecam na jesien kolor  perlowy z niebieskim grzbietem.



#904 OFFLINE   golenia

golenia

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 534 posts
  • LokalizacjaBiskupiec
  • Imię:Przemek

Posted 13 October 2017 - 10:35

W moim przypadku olbrzymie znaczenie miała grubość plecionki. Od zeszłego roku używam 0,12 i schodzę woblerami nawet do 15 metrów, gdzie przy plecionce 0,18 ledwo osiągałem 10-11 metrów

 

dyszel do 50 metrów


Edited by golenia, 13 October 2017 - 10:36.

  • kostom63 likes this

#905 OFFLINE   Lester

Lester

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 544 posts
  • LokalizacjaBiałystok

Posted 13 October 2017 - 19:02

Jaki problem z gumami.Masz w tej dl.np.ripper Relaxa,bardzo miekki-lejacy sie, co w niskiej temp. powinno byc na plus.Chyba ,ze chcesz konkrety tzn.na ten to biora metrowe szczupaki,a na ten sandacze itd.To nie podpowiem,ale polecam na jesien kolor  perlowy z niebieskim grzbietem.

Dzięki, tylko nie wiem jak tam z kolorami na takiej głębokości.Dzisiaj nabyłem 15cm canibala no i w oko wpadł ripper Westina, tylko droga franca, ale co tam ;)



#906 OFFLINE   MichuB

MichuB

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 20 posts

Posted 13 October 2017 - 22:47

Przy dużych głębokościach podobno niebieski jest najlepiej widoczny

Wysłane z mojego LG-K220 przy użyciu Tapatalka
  • Tomek88 and wyder like this

#907 OFFLINE   harfoniusz

harfoniusz

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 6 posts
  • LokalizacjaWrocław

Posted 22 October 2017 - 12:21

Kolor ma najmniejsze znaczenie w kontekście samej barwy. Raczej jasne/ciemne/kontrasty. Liczy się praca gumy i ew.błyski/migotanie. Moim zdaniem największe shad teez'y mają genialną chybotliwą akcję.

#908 OFFLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14,825 posts
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Posted 24 October 2017 - 19:31

A ja z kolei obawiam się, że nawet z czeburaszką 90 g będzie problem ze sprowadzeniem przynęty na 15 metrów, nie mówiąc o utrzymaniu tej głębokości.


A ja jestem pewien że to malo będzie.
Chyba że prędkości w granicach 1.5 kmh

#909 OFFLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14,825 posts
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Posted 24 October 2017 - 21:21

W moim przypadku olbrzymie znaczenie miała grubość plecionki. Od zeszłego roku używam 0,12 i schodzę woblerami nawet do 15 metrów, gdzie przy plecionce 0,18 ledwo osiągałem 10-11 metrów

dyszel do 50 metrów


Jaki wobler, jeśli to nie jest tajemnicą
Dziękuje

#910 OFFLINE   golenia

golenia

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 534 posts
  • LokalizacjaBiskupiec
  • Imię:Przemek

Posted 25 October 2017 - 05:54

Jaki wobler, jeśli to nie jest tajemnicą
Dziękuje

No nie jest tajemnicą. Robi je kolega z forum i ma akurat wystawione na allegro http://allegro.pl/uz...ras1380?order=m

 

Opisane ma do 11 metrów, ale przy cienkiej plecionce schodzą głęboko.Sprawdzone


Edited by golenia, 25 October 2017 - 05:56.


#911 OFFLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14,825 posts
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Posted 25 October 2017 - 06:31

No nie jest tajemnicą. Robi je kolega z forum i ma akurat wystawione na allegro http://allegro.pl/uz...ras1380?order=m

Opisane ma do 11 metrów, ale przy cienkiej plecionce schodzą głęboko.Sprawdzone


Dziekuje za odpowiedź

#912 OFFLINE   Tomek88

Tomek88

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3,209 posts
  • LokalizacjaGrójec
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Zienkiewicz

Posted 25 October 2017 - 06:46

Toną czy pływają?

#913 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6,186 posts
  • Imię:Krzysztof

Posted 25 October 2017 - 07:22

Kolor ma najmniejsze znaczenie w kontekście samej barwy. Raczej jasne/ciemne/kontrasty. Liczy się praca gumy i ew.błyski/migotanie. Moim zdaniem największe shad teez'y mają genialną chybotliwą akcję.

 

Jak mawiają górale są trzy rodzaje prawdy: świento prowda, tys prowda i gówno prowda. Powyższą teorię sklasyfikowałbym gdzieś pomiędzy - jako półprawdę. Nie wiem, co na to opracowania naukowe, ale moje osobiste doświadczenia wskazują, że w płytkiej lub prześwietlonej i przejrzystej wodzie głębszej wodzie kolor ma znaczenie. W jeziorach dalekiej północy ewidentnie widać było różnicę w skuteczności przynęt między nocą, a dniem. Na głębokiej wodzie w trollu w ciągu dnia fantastycznie skuteczne były przynęty typu chrome lub holo z czarnym grzbietem, a więc kontrastowe i błyszczące. Przy bardzo dużym zachmurzeniu i w nocy, a więc w warunkach mniejszego prześwietlenia toni ich skuteczność spadała i oddawały pole kombinacjom kolorystycznym typu GT, chartreuse z pomarańczowym, chartreuse z białym lub po prostu białym (ghost), które w takich warunkach wręcz świeciły w mroku. Podobnie wyglądała sytuacja z wielkimi obrotówkami: w dzień robił przede wszystkim listek srebrny, w nocy raczej chartreuse. Nie mówię tu o pojedynczych przypadkach, tylko o poligonie doświadczalnym, na którym łowiliśmy rocznie po kilka- kilkanaście setek ryb.

 

Na europejskich kontynentalnych łowiskach, gdzie okresowo mam do czynienia z "trąconą" wodą także wolę stosować GT/chartreuse, a kiedy się klaruje - w miarę naturalnych kolorów. Niby to jasne i to jasne (i kontrastowe), ale jednak jest różnica. Lokalni wędkarze mają podobne zdanie i na mętnej wodzie raczej sięgną po GT, które w takich warunkach jest dobrze widoczne. Paradoksalnie na pewne przynęty w kolorze HP łowię w każdych warunkach, a nie jest to malowanie ani szczególnie jasne, ani kontrastowe, a naprawdę bardzo skuteczne.

 

W skrócie: chcę powiedzieć, że rzeczywistość nie jest czarno-biała. Na teorię nakłada się praktyka, a co za tym idzie osobiste przekonania i wiara - a tej nie można nie doceniać :)

 

EDYTA: absolutnie nie neguję znaczenia pracy przynęty. Według mnie skuteczność jest pochodną zespołu cech przynęty i sposobu jej użycia (i tu ponownie kłania się wiara ;) )


Edited by krzysiek, 25 October 2017 - 07:35.

  • Guzu, godski, sucks_one and 3 others like this

#914 OFFLINE   golenia

golenia

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 534 posts
  • LokalizacjaBiskupiec
  • Imię:Przemek

Posted 25 October 2017 - 10:01

Toną czy pływają?

Pływają


  • Tomek88 likes this

#915 OFFLINE   Tomek88

Tomek88

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3,209 posts
  • LokalizacjaGrójec
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Zienkiewicz

Posted 31 October 2017 - 16:40

Ma ktoś doświadczenie z ciąganiem SG trout'ów 30 i 40cm? Wiem, że to guma i obarczone błędem, ale orientacyjnie przy wypuście 30-40m i prędkościach 3-4km/h



#916 OFFLINE   Lukasz82

Lukasz82

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 55 posts
  • LokalizacjaDublin

Posted 31 October 2017 - 20:14

Ma ktoś doświadczenie z ciąganiem SG trout'ów 30 i 40cm? Wiem, że to guma i obarczone błędem, ale orientacyjnie przy wypuście 30-40m i prędkościach 3-4km/h

 

Trout 30cm przy plecionce 0,35 wypuszczony 30m schodzi na okolo 4m, a 40cm na 7-8m( mowa o moderate sink)

Predkośc 3 km/h


  • Krzysiu likes this

#917 OFFLINE   mancio

mancio

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 253 posts

Posted 01 November 2017 - 07:58

To i ja coś wtrącę. Jak ryby stały zawieszone łowiłem głównie na woblery. Teraz łowię głównie na gumy (fox, diablo 23cm..) Przy główce 75gr spokojnie guma idzie na 10-12 m przy niezadługim dyszlu. Warunek to niższa prędkość łodzi (około 2,5km/h) Pływam na spalinie ale zrobiłem sobie specjalny "spowalniacz" i jest ok. Tak jak ktoś już wyżej w tym wątku napisał wyklucza to łowienie na gumy i woblery jednocześnie, albo, albo. Stosuję również 100gr i też nie zauważyłem, żebym miał mniej brań. Jak jest potrzeba zejścia jeszcze głębiej to wtedy już dopał a przy gumie 20-25gr dla jej "ustabilizowania".

A to tak może nie w tym dziale, ale poniekąd tego szukamy:

 

Attached File  zrzut1.jpg   247.8KB   27 downloads

Attached File  zrzut2.jpg   255.29KB   22 downloads

Attached File  zrzut3.jpg   237.49KB   16 downloads

Attached File  zrzut4.jpg   185.24KB   18 downloads

 

 

 

 


  • Guzu and Pumba like this

#918 OFFLINE   mancio

mancio

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 253 posts

Posted 01 November 2017 - 09:02

i jeszcze taki, który to około 3sek po zrobieniu zrzutu ekranu zameldował się na kiju...

 

Attached File  zrzut5.jpg   190.8KB   64 downloads

 

edit. dodam tylko, że oczywiście można łowić z mniejszą gramaturą i dłuugim dyszlu, ale wg. mnie to na "otwartej wodzie". Natomiast gdy robimy częste zwroty, gdy skupisko ryb jest na małym obszarze, gdy głębokość zmienia się często i szybko a ryby są niemrawe i dopiero poprowadzenie wabia tuż nad łbem lub "pod nosem" daje wyniki zastosowanie krótkiego dyszla ma sens...


Edited by mancio, 01 November 2017 - 09:09.

  • krzysiek, Paweł Bugajski, Pumba and 1 other like this

#919 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15,604 posts
  • LokalizacjaWarszawa

Posted 01 November 2017 - 14:58

To i ja coś wtrącę. Jak ryby stały zawieszone łowiłem głównie na woblery. Teraz łowię głównie na gumy (fox, diablo 23cm..) Przy główce 75gr spokojnie guma idzie na 10-12 m przy niezadługim dyszlu. Warunek to niższa prędkość łodzi (około 2,5km/h) Pływam na spalinie ale zrobiłem sobie specjalny "spowalniacz" i jest ok. Tak jak ktoś już wyżej w tym wątku napisał wyklucza to łowienie na gumy i woblery jednocześnie, albo, albo. Stosuję również 100gr i też nie zauważyłem, żebym miał mniej brań. Jak jest potrzeba zejścia jeszcze głębiej to wtedy już dopał a przy gumie 20-25gr dla jej "ustabilizowania".

A to tak może nie w tym dziale, ale poniekąd tego szukamy:

 

attachicon.gifzrzut1.jpg

attachicon.gifzrzut2.jpg

attachicon.gifzrzut3.jpg

attachicon.gifzrzut4.jpg

Tak z ciekawośći - po co Ci ten ekranik z cyferkami po prawej stronie? Przecież wszystko masz na w widoku tradycyjnym.



#920 OFFLINE   mancio

mancio

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 253 posts

Posted 01 November 2017 - 16:49

Jakoś tak się przyzwyczaiłem, że widzę większe cyferki na białym tle (bardziej czytelne). A jeśli chodzi o resztę to to, co trzeba widzę doskonale ;)

 

edit: no i po prawej na dole (wymazane) mam współrzędne GPS, żeby w przyszłości wiedzieć na jakim jeziorze gdzie stały o jakiej porze roku... Po współrzędnych wiem co to za jezioro i w którym miejscu :D


Edited by mancio, 01 November 2017 - 16:53.

  • Guzu and godski like this