Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Trolling - jak ugryźć?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1809 odpowiedzi w tym temacie

#901 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6183 postów
  • Imię:Krzysztof

Napisano 13 październik 2017 - 07:04

Panowie: uno, Pumba ma poniekąd rację, bo z dociążeniem 35g główka + 80g dopał ledwie schodziłem poniżej 11-12m, ale duo ... No właśnie: ale. Prowadzenie gumy w trollu zależy od tylu czynników, że proponuję wziąć wędki w dłoń, pójść na wodę i mierzyć, mierzyć, mierzyć... Wśród najważniejszych wymieniłbym:

- parametry samej gumy,

- dociążenie,

- grubość linki,

- "dyszel",

- długość i grubość przyponu,

- prędkość łodzi,

- uniesienie szczytówki.

 

Jeżeli napiszę, że trolluję Real Eelem 30 z główką 8g na wodzie 1m i na głębokości 4m, to Wam to coś pomoże?

 

Powodzenia w doświadczeniach :)


  • sucks_one i coma lubią to

#902 OFFLINE   Lester

Lester

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 544 postów
  • LokalizacjaBiałystok

Napisano 13 październik 2017 - 08:41

A ja z kolei obawiam się, że nawet z czeburaszką 90 g będzie problem ze sprowadzeniem przynęty na 15 metrów, nie mówiąc o utrzymaniu tej głębokości.

W ub roku trolowałem tak na 14m.Da się :) .Plećka 0,17 i b wolno na elektryku.Ponawiam pytanie, jakie gumy?



#903 OFFLINE   Rebel64

Rebel64

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1374 postów
  • LokalizacjaStolica
  • Imię:Dariusz
  • Nazwisko:Nicki

Napisano 13 październik 2017 - 10:27

Jaki problem z gumami.Masz w tej dl.np.ripper Relaxa,bardzo miekki-lejacy sie, co w niskiej temp. powinno byc na plus.Chyba ,ze chcesz konkrety tzn.na ten to biora metrowe szczupaki,a na ten sandacze itd.To nie podpowiem,ale polecam na jesien kolor  perlowy z niebieskim grzbietem.



#904 ONLINE   golenia

golenia

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 532 postów
  • LokalizacjaBiskupiec
  • Imię:Przemek

Napisano 13 październik 2017 - 10:35

W moim przypadku olbrzymie znaczenie miała grubość plecionki. Od zeszłego roku używam 0,12 i schodzę woblerami nawet do 15 metrów, gdzie przy plecionce 0,18 ledwo osiągałem 10-11 metrów

 

dyszel do 50 metrów


Użytkownik golenia edytował ten post 13 październik 2017 - 10:36

  • kostom63 lubi to

#905 OFFLINE   Lester

Lester

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 544 postów
  • LokalizacjaBiałystok

Napisano 13 październik 2017 - 19:02

Jaki problem z gumami.Masz w tej dl.np.ripper Relaxa,bardzo miekki-lejacy sie, co w niskiej temp. powinno byc na plus.Chyba ,ze chcesz konkrety tzn.na ten to biora metrowe szczupaki,a na ten sandacze itd.To nie podpowiem,ale polecam na jesien kolor  perlowy z niebieskim grzbietem.

Dzięki, tylko nie wiem jak tam z kolorami na takiej głębokości.Dzisiaj nabyłem 15cm canibala no i w oko wpadł ripper Westina, tylko droga franca, ale co tam ;)



#906 OFFLINE   MichuB

MichuB

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 20 postów

Napisano 13 październik 2017 - 22:47

Przy dużych głębokościach podobno niebieski jest najlepiej widoczny

Wysłane z mojego LG-K220 przy użyciu Tapatalka
  • Tomek88 i wyder lubią to

#907 OFFLINE   harfoniusz

harfoniusz

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 6 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 22 październik 2017 - 12:21

Kolor ma najmniejsze znaczenie w kontekście samej barwy. Raczej jasne/ciemne/kontrasty. Liczy się praca gumy i ew.błyski/migotanie. Moim zdaniem największe shad teez'y mają genialną chybotliwą akcję.

#908 OFFLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14823 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 24 październik 2017 - 19:31

A ja z kolei obawiam się, że nawet z czeburaszką 90 g będzie problem ze sprowadzeniem przynęty na 15 metrów, nie mówiąc o utrzymaniu tej głębokości.


A ja jestem pewien że to malo będzie.
Chyba że prędkości w granicach 1.5 kmh

#909 OFFLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14823 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 24 październik 2017 - 21:21

W moim przypadku olbrzymie znaczenie miała grubość plecionki. Od zeszłego roku używam 0,12 i schodzę woblerami nawet do 15 metrów, gdzie przy plecionce 0,18 ledwo osiągałem 10-11 metrów

dyszel do 50 metrów


Jaki wobler, jeśli to nie jest tajemnicą
Dziękuje

#910 ONLINE   golenia

golenia

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 532 postów
  • LokalizacjaBiskupiec
  • Imię:Przemek

Napisano 25 październik 2017 - 05:54

Jaki wobler, jeśli to nie jest tajemnicą
Dziękuje

No nie jest tajemnicą. Robi je kolega z forum i ma akurat wystawione na allegro http://allegro.pl/uz...ras1380?order=m

 

Opisane ma do 11 metrów, ale przy cienkiej plecionce schodzą głęboko.Sprawdzone


Użytkownik golenia edytował ten post 25 październik 2017 - 05:56


#911 OFFLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14823 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 25 październik 2017 - 06:31

No nie jest tajemnicą. Robi je kolega z forum i ma akurat wystawione na allegro http://allegro.pl/uz...ras1380?order=m

Opisane ma do 11 metrów, ale przy cienkiej plecionce schodzą głęboko.Sprawdzone


Dziekuje za odpowiedź

#912 OFFLINE   Tomek88

Tomek88

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3209 postów
  • LokalizacjaGrójec
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Zienkiewicz

Napisano 25 październik 2017 - 06:46

Toną czy pływają?

#913 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6183 postów
  • Imię:Krzysztof

Napisano 25 październik 2017 - 07:22

Kolor ma najmniejsze znaczenie w kontekście samej barwy. Raczej jasne/ciemne/kontrasty. Liczy się praca gumy i ew.błyski/migotanie. Moim zdaniem największe shad teez'y mają genialną chybotliwą akcję.

 

Jak mawiają górale są trzy rodzaje prawdy: świento prowda, tys prowda i gówno prowda. Powyższą teorię sklasyfikowałbym gdzieś pomiędzy - jako półprawdę. Nie wiem, co na to opracowania naukowe, ale moje osobiste doświadczenia wskazują, że w płytkiej lub prześwietlonej i przejrzystej wodzie głębszej wodzie kolor ma znaczenie. W jeziorach dalekiej północy ewidentnie widać było różnicę w skuteczności przynęt między nocą, a dniem. Na głębokiej wodzie w trollu w ciągu dnia fantastycznie skuteczne były przynęty typu chrome lub holo z czarnym grzbietem, a więc kontrastowe i błyszczące. Przy bardzo dużym zachmurzeniu i w nocy, a więc w warunkach mniejszego prześwietlenia toni ich skuteczność spadała i oddawały pole kombinacjom kolorystycznym typu GT, chartreuse z pomarańczowym, chartreuse z białym lub po prostu białym (ghost), które w takich warunkach wręcz świeciły w mroku. Podobnie wyglądała sytuacja z wielkimi obrotówkami: w dzień robił przede wszystkim listek srebrny, w nocy raczej chartreuse. Nie mówię tu o pojedynczych przypadkach, tylko o poligonie doświadczalnym, na którym łowiliśmy rocznie po kilka- kilkanaście setek ryb.

 

Na europejskich kontynentalnych łowiskach, gdzie okresowo mam do czynienia z "trąconą" wodą także wolę stosować GT/chartreuse, a kiedy się klaruje - w miarę naturalnych kolorów. Niby to jasne i to jasne (i kontrastowe), ale jednak jest różnica. Lokalni wędkarze mają podobne zdanie i na mętnej wodzie raczej sięgną po GT, które w takich warunkach jest dobrze widoczne. Paradoksalnie na pewne przynęty w kolorze HP łowię w każdych warunkach, a nie jest to malowanie ani szczególnie jasne, ani kontrastowe, a naprawdę bardzo skuteczne.

 

W skrócie: chcę powiedzieć, że rzeczywistość nie jest czarno-biała. Na teorię nakłada się praktyka, a co za tym idzie osobiste przekonania i wiara - a tej nie można nie doceniać :)

 

EDYTA: absolutnie nie neguję znaczenia pracy przynęty. Według mnie skuteczność jest pochodną zespołu cech przynęty i sposobu jej użycia (i tu ponownie kłania się wiara ;) )


Użytkownik krzysiek edytował ten post 25 październik 2017 - 07:35


#914 ONLINE   golenia

golenia

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 532 postów
  • LokalizacjaBiskupiec
  • Imię:Przemek

Napisano 25 październik 2017 - 10:01

Toną czy pływają?

Pływają


  • Tomek88 lubi to

#915 OFFLINE   Tomek88

Tomek88

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3209 postów
  • LokalizacjaGrójec
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Zienkiewicz

Napisano 31 październik 2017 - 16:40

Ma ktoś doświadczenie z ciąganiem SG trout'ów 30 i 40cm? Wiem, że to guma i obarczone błędem, ale orientacyjnie przy wypuście 30-40m i prędkościach 3-4km/h



#916 OFFLINE   Lukasz82

Lukasz82

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 55 postów
  • LokalizacjaDublin

Napisano 31 październik 2017 - 20:14

Ma ktoś doświadczenie z ciąganiem SG trout'ów 30 i 40cm? Wiem, że to guma i obarczone błędem, ale orientacyjnie przy wypuście 30-40m i prędkościach 3-4km/h

 

Trout 30cm przy plecionce 0,35 wypuszczony 30m schodzi na okolo 4m, a 40cm na 7-8m( mowa o moderate sink)

Predkośc 3 km/h


  • Krzysiu lubi to

#917 OFFLINE   mancio

mancio

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 253 postów

Napisano 01 listopad 2017 - 07:58

To i ja coś wtrącę. Jak ryby stały zawieszone łowiłem głównie na woblery. Teraz łowię głównie na gumy (fox, diablo 23cm..) Przy główce 75gr spokojnie guma idzie na 10-12 m przy niezadługim dyszlu. Warunek to niższa prędkość łodzi (około 2,5km/h) Pływam na spalinie ale zrobiłem sobie specjalny "spowalniacz" i jest ok. Tak jak ktoś już wyżej w tym wątku napisał wyklucza to łowienie na gumy i woblery jednocześnie, albo, albo. Stosuję również 100gr i też nie zauważyłem, żebym miał mniej brań. Jak jest potrzeba zejścia jeszcze głębiej to wtedy już dopał a przy gumie 20-25gr dla jej "ustabilizowania".

A to tak może nie w tym dziale, ale poniekąd tego szukamy:

 

Załączony plik  zrzut1.jpg   247,8 KB   27 Ilość pobrań

Załączony plik  zrzut2.jpg   255,29 KB   22 Ilość pobrań

Załączony plik  zrzut3.jpg   237,49 KB   16 Ilość pobrań

Załączony plik  zrzut4.jpg   185,24 KB   18 Ilość pobrań

 

 

 

 


  • Guzu i Pumba lubią to

#918 OFFLINE   mancio

mancio

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 253 postów

Napisano 01 listopad 2017 - 09:02

i jeszcze taki, który to około 3sek po zrobieniu zrzutu ekranu zameldował się na kiju...

 

Załączony plik  zrzut5.jpg   190,8 KB   64 Ilość pobrań

 

edit. dodam tylko, że oczywiście można łowić z mniejszą gramaturą i dłuugim dyszlu, ale wg. mnie to na "otwartej wodzie". Natomiast gdy robimy częste zwroty, gdy skupisko ryb jest na małym obszarze, gdy głębokość zmienia się często i szybko a ryby są niemrawe i dopiero poprowadzenie wabia tuż nad łbem lub "pod nosem" daje wyniki zastosowanie krótkiego dyszla ma sens...


Użytkownik mancio edytował ten post 01 listopad 2017 - 09:09


#919 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15590 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 01 listopad 2017 - 14:58

To i ja coś wtrącę. Jak ryby stały zawieszone łowiłem głównie na woblery. Teraz łowię głównie na gumy (fox, diablo 23cm..) Przy główce 75gr spokojnie guma idzie na 10-12 m przy niezadługim dyszlu. Warunek to niższa prędkość łodzi (około 2,5km/h) Pływam na spalinie ale zrobiłem sobie specjalny "spowalniacz" i jest ok. Tak jak ktoś już wyżej w tym wątku napisał wyklucza to łowienie na gumy i woblery jednocześnie, albo, albo. Stosuję również 100gr i też nie zauważyłem, żebym miał mniej brań. Jak jest potrzeba zejścia jeszcze głębiej to wtedy już dopał a przy gumie 20-25gr dla jej "ustabilizowania".

A to tak może nie w tym dziale, ale poniekąd tego szukamy:

 

attachicon.gifzrzut1.jpg

attachicon.gifzrzut2.jpg

attachicon.gifzrzut3.jpg

attachicon.gifzrzut4.jpg

Tak z ciekawośći - po co Ci ten ekranik z cyferkami po prawej stronie? Przecież wszystko masz na w widoku tradycyjnym.



#920 OFFLINE   mancio

mancio

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 253 postów

Napisano 01 listopad 2017 - 16:49

Jakoś tak się przyzwyczaiłem, że widzę większe cyferki na białym tle (bardziej czytelne). A jeśli chodzi o resztę to to, co trzeba widzę doskonale ;)

 

edit: no i po prawej na dole (wymazane) mam współrzędne GPS, żeby w przyszłości wiedzieć na jakim jeziorze gdzie stały o jakiej porze roku... Po współrzędnych wiem co to za jezioro i w którym miejscu :D


Użytkownik mancio edytował ten post 01 listopad 2017 - 16:53

  • Guzu i godski lubią to




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych