Skocz do zawarto艣ci

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj si臋 lub Zarejestruj by otrzyma膰 pe艂en dost臋p do naszego forum.

Zdj臋cie

Pontonem po Ba艂tyku


  • Zaloguj si臋, aby doda膰 odpowied藕
80 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   TAJMIEN

TAJMIEN

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 496 post贸w
  • LokalizacjaWroc艂aw

Napisano 15 czerwiec 2011 - 09:13

witam
Jestem zielony w tym temacie, a planuj臋 urlop nad naszym morzem w okolicy Ko艂obrzegu, wi臋c prosz臋 o rad臋 bardziej do艣wiadczonych.
Pomijam tu kwestie techniczne, chodzi mi o to czy w og门俵e w lecie w lipcu jest sens wyp艂ywa膰 na morze pod k膮tem w臋dkarskim.
Czy o tej porze roku mo排簄a na Ba艂tyku w strefie przybrze排簄ej liczy膰 na jakie艣 brania.
Interesuje mnie (czy mo排簄a)na jakie ryby mo排簄a liczy膰 i jakie metody stosowa膰. Czy trafiaj膮 si臋 okonie, szczupaki, sandacze, bo trocie pewnie nale排耗 do rzadko艣ci. Chcia艂bym potrolingowa膰 i troch臋 po艂owi膰 na ci臋排簁ie gumy. Czy mam wog门俵e szans臋 na jaki艣 po艂门倃 z pontonu?


#2 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6183 post贸w
  • Imi臋:Krzysztof

Napisano 15 czerwiec 2011 - 09:36

Do艣wiadcze艅 nie mam, ale wiem, 排篹 w lecie niewielkie ryby bardzo ch臋tnie przebywaj膮 w strefie przybrze排簄ej. Moim daniem Twoje palny s膮 bardzo sensowne, sam na 100% spr门俠uj臋, a mam na czym :mellow: Ja bym celowa艂 w trola za trotk膮 i jiggowanie za bolkami.

Powodzenia!!!

#3 OFFLINE   busz231

busz231

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1967 post贸w
  • LokalizacjaChoszczno

Napisano 15 czerwiec 2011 - 09:37

pewnie 排篹 mo排簄a.艂owili艣my kiedy艣 dorsze na 8m stosowali艣my twistery mannsa na g艂门倃kach 35g. mozesz liczy膰 tak排篹 na belon臋 przy w miar臋 spokojnej wobzie.innych ryb nie 艂owi艂em.mam nadziej臋 排篹 jednostka jest wyposa排簅na w silnik spalinowy.

#4 OFFLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14825 post贸w
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imi臋:Daniel

Napisano 15 czerwiec 2011 - 09:37

Do艣wiadcze艅 nie mam, ale wiem, 排篹 w lecie niewielkie ryby bardzo ch臋tnie przebywaj膮 w strefie przybrze排簄ej. Moim daniem Twoje palny s膮 bardzo sensowne, sam na 100% spr门俠uj臋, a mam na czym :mellow: Ja bym celowa艂 w trola za trotk膮 i jiggowanie za bolkami.

Powodzenia!!!


Bolkami z wasem czy bolkami srebrnymi ?



#5 OFFLINE   TAJMIEN

TAJMIEN

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 496 post贸w
  • LokalizacjaWroc艂aw

Napisano 15 czerwiec 2011 - 09:41

Dysponuj臋 pontonem 3 metrowym i silnikiem 5 km do tego elektryczny motorek i echosonda.
Czy 艂owi膮c na gumy zarzucacie kotwic臋, czy 艂owicie w dryfie (np z dryfkotw膮)
Te bolki to co to za ryby ??
Jesli chodzi o dorsze to chyba w lipcu maj膮 okres ochronny ?
Nasuwa mi si臋 jeszcze jedno pytanie, w lecie widzia艂em przy porcie 艂awice 艣ledzi, mo排篹 je te排 mo排簄a 艂owi膰 w morzu na jakie艣 choinki, lub delikatny spinning?

#6 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6183 post贸w
  • Imi臋:Krzysztof

Napisano 15 czerwiec 2011 - 10:15

Z mioch morskich do艣wiadcze艅 wynika, 排篹 艂owienie w dryfie jest bardzo skuteczne.

Bolki to oczywi艣cie ma艂e dorsze, je排篹li faktycznie maj膮 okres ochronny, to przepraszam - mea culpa, nigdy nie 艂owi艂em dorszy w 艣rodku lata.

BTW, pami臋tam te排, 排篹 np. w Mi臋dzyzdrojach z powodzeniem 艂owiono z r臋ki w strefie przybrze排簄ej wielkie okonie.

#7 OFFLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14825 post贸w
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imi臋:Daniel

Napisano 15 czerwiec 2011 - 10:18

Sledzie na spining mozna lowic. Ale to juz UL.



#8 OFFLINE   TAJMIEN

TAJMIEN

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 496 post贸w
  • LokalizacjaWroc艂aw

Napisano 15 czerwiec 2011 - 10:37

W艂a艣nie mnie interesuje lipiec, wiem ze w lipcu z trotk膮 mo排篹 byc ci臋排簁o bo woda gor膮ca. Apropos trollingu to u排簓wacie w morzu jakiej艣 windy downrigera lub co艣 podobnego czy nie ma potrzeby (g艂臋boko艣膰 pewnie z 10m)
Jesli chodzi o okonie to o jakiej porze roku i w jakich miejscach (wiem ze okonie w okolicach morskich odbywaja w臋dr门倃ki tarlowe)
Czy mo排簄a liczy膰 na slodkowodne drapie排簄i9ki na naszym wybrze排簎??

#9 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6183 post贸w
  • Imi臋:Krzysztof

Napisano 15 czerwiec 2011 - 10:41

Wind膮 mo排篹sz poda膰 na odpowiedni膮 g艂臋boko艣膰 r门偱藕ne ciekawe, acz p艂ytkie przyn臋ty... Przekona艂em si臋 w tym roku na w艂asnej sk门俽ze, 排篹 si臋 przydaje.

#10 OFFLINE   TAJMIEN

TAJMIEN

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 496 post贸w
  • LokalizacjaWroc艂aw

Napisano 15 czerwiec 2011 - 10:43

Wind膮 mo排篹sz poda膰 na odpowiedni膮 g艂臋boko艣膰 r门偱藕ne ciekawe, acz p艂ytkie przyn臋ty... Przekona艂em si臋 w tym roku na w艂asnej sk门俽ze, 排篹 si臋 przydaje.

teraz tutaj powstaje pytanie o kij bo downingera trzeba chyba specjalny miekki kij (kolejny wydatek :unsure: ), ale to juz inna bajka

#11 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6183 post贸w
  • Imi臋:Krzysztof

Napisano 15 czerwiec 2011 - 10:44

Ja u排簓wam Shimano Downrigger XFX-BX H/MH. Wydatek ok. 100PLN.

#12 OFFLINE   TAJMIEN

TAJMIEN

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 496 post贸w
  • LokalizacjaWroc艂aw

Napisano 15 czerwiec 2011 - 10:49

A kt门俽y model h czy mh czy moze obydwa?

#13 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6183 post贸w
  • Imi臋:Krzysztof

Napisano 15 czerwiec 2011 - 10:55

Ja mam H, a Krzysiek (Harry King) ma MH

#14 OFFLINE   radeqs

radeqs

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 806 post贸w
  • LokalizacjaRuda 艢l膮ska
  • Imi臋:Konrad

Napisano 15 czerwiec 2011 - 15:15

Jesli chodzi o dorsze to chyba w lipcu maj膮 okres ochronny ?

O ile mi wiadomo to nie okres ochronny tylko zakaz po艂ow门倃 dotycz膮cy JEDYNIE rybak门倃 zawodowych. P门偱偯艂w amatorski jest jak najbardziej legalny.
[EDIT:]
Doczyta艂em i rzeczywi艣cie wygl膮da na to, 排篹 dorsz ma okres ochronny przez wakacje. Jakim cudem w takim razie legalnie p艂ywaj膮 kutry z w臋dkarzami na po艂门倃 dorsza w wakacje? Rybacy rzeczywi艣cie maj膮 szlaban, ale 艂odzie motorowe i kutry wyp艂ywaj膮 z w臋dkarzami...

#15 OFFLINE   kryst

kryst

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2028 post贸w

Napisano 15 czerwiec 2011 - 15:59

A mo排篹 lepiej zadaj to pytanie tu:

http://www.wedkarzmorski.pl/

lub poczekaj. Jest na forum Kolega, kt门俽y zna temat doskonale.

#16 OFFLINE   Tar艂o艣

Tar艂o艣

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 896 post贸w
  • LokalizacjaGda艅sk
  • Imi臋:Tomasz
  • Nazwisko:Tar艂owski

Napisano 15 czerwiec 2011 - 16:47

Witam,
dorsz ma okres i obowi膮zuj臋 on tylko rybak门倃, 35 gram w dryfie przy fali ok 1 metra i np. g艂臋boko艣ci oko艂o 15 metr门倃 - awykonalne ( dzisiaj to sprawdzi艂em ).
Polecam kr门倀k膮 mocn膮 wedk臋 ( mo排篹 by膰 jerk门倃ka ) do tego pilker od 80 do 100 gram i szukaj dorszy tzn bolk门倃 na echosondzie. Z belon膮 mo排篹sz si臋 spotka膰 ale bedzie to raczej przypadek, z rybami s艂odkowodnymi nie mam do艣wiadczenia to Ci nic nie napisz臋, w ka排篸ym b膮d藕 razie zabawa przez wielkie Z polecam po艂owi膰 w morzu z ma艂ej 艂门俤ki - pontonu. A jak troch臋 mocniej powieje to b臋dziesz mia艂 co w domu opowiada膰 - adrenalina murowana.
Po艂amania kija na Ba艂tyku.
Pzdr.
Tar艂o艣

#17 OFFLINE   Pumba

Pumba

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2534 post贸w
  • LokalizacjaGdynia / Tobo艂owo
  • Imi臋:艁ukasz

Napisano 15 czerwiec 2011 - 17:41

Naj艂atwiej chyba b臋dzie w punktach.

1. Nie ma czego艣 takiego jak okres ochronny dorsza. Jest jedynie zakaz u排簓wania okre艣lonego typu narz臋dzi po艂owowych, s艂u排耗卌ych do ukierunkowanych po艂ow门倃 dorsza, trwa od 1 lipca do 31 sierpnia i obowi膮zuje jedynie rybak门倃, tak排篹 艂owi膰 mo排篹sz 艣mia艂o.

2. W okolicach Ko艂obrzegu raczej nie licz na jakie艣 spektakularne wyniki je排篹li chodzi o sandacza i okonia, je艣li ju排 to ewentualnie na zach门俤 od Ko艂obrzegu, okolice D藕wirzyna, Mrze排簓na, ale i tam mo排篹 by膰 ci臋排簁o.

3. Dorsz z pontonu - jak najbardziej. Bardzo dobre 艂owisko jest w okolicach boi kierunkowej w odleg艂o艣ci oko艂o 2mM od g艂门倃ek portu. G艂臋boko艣膰 10-12m, tak排篹 mo排簄a 艣mia艂o jecha膰 z opadu na gumy. Drugie 艂owisko jest na wysoko艣ci miejscowo艣ci G膮ski, r门倃nie排 w podobnej odleg艂o艣ci od brzegu, podobna g艂臋boko艣膰, z tym, 排篹 w臋dkarze osi膮gaj膮 tam lepsze efekty ni排 przy boi. Wiele razy widzia艂em tam ma艂e 4m 艂门俤ki wr臋cz za艂adowane dorszami. Wielko艣膰 nie pora排篴艂a bo przeci臋tnie ok. 2kg, ale na delikatnym zestawie frajda jest niez艂a. Obydwa 艂owiska maj膮 t膮 sam膮 wad臋 - ryby pojawiaj膮 si臋 tam okresowo, wiec najzwyczajniej w 艣wiecie trzeba na nie trafi膰.

4. 艁owienie w艂a艣ciwie tylko w dryfie - ponton jest zwrotny i 艂atwy w manewrowaniu, wi臋c w razie czego mo排簄a sobie naje排篸排篴膰 do woli.

5. Trolling - bardzo ma艂o os门俠 trolluje w okolicach Ko艂obrzegu, ale z tego co si臋 orientuj臋 masz w tym okresie szans臋 na belon臋 lub tro膰 (szczeg门俵nie na drugi dzie艅 po sztormie), opcjonalnie jakiego艣 dorsza. Nie s膮dz臋, aby艣 艂owi艂 na g艂臋boko艣ci wi臋kszej ni排 10 - 15m, wi臋c nie widz臋 sensu stosowania downriggera, spektrum przyn臋t jest tak szerokie, 排篹 mo排簄a tak膮 wod臋 ob艂owi膰 prawie do dna cho膰by woblerem.

6. Jeszcze jedna informacja - ukszta艂towanie dna w okolicach Ko艂obrzegu jest raczej nieciekawe - bardzo wolno si臋 przeg艂臋bia i wsz臋dzie praktycznie piasek. Dopiero w odleg艂o艣ci kilku mil od brzegu zaczyna si臋 woda poni排篹j 15m g艂臋boko艣ci. Tak排篹 nie b膮d藕 rozczarowany. Ja skupi艂bym si臋 na tych dw门俢h obszarach, kt门俽e poda艂em, 排篹by na darmo nie puszcza膰 benzyny w komin, miejsc门倃ki s膮 bankowe, trzeba tylko trafi膰 na ten moment. Chyba, 排篹 trafisz co艣 ciekawego w trollingu, wtedy warto si臋 przytrzyma膰.

Po艂amania!

#18 OFFLINE   TAJMIEN

TAJMIEN

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 496 post贸w
  • LokalizacjaWroc艂aw

Napisano 15 czerwiec 2011 - 19:03

Dzi臋kuj臋 za wyczerpuj膮ce odpowiedzi
Jad臋 dok艂adnie do D藕wirzyna, wi臋c nie wiem czy b臋d臋 si臋 zapuszcza艂 na wsch门俤 od Ko艂obrzegu.
Odno艣nie sprz臋tu to mysl臋 ze wyb门俽 padnie na d排篹rk门倃k臋 ci臋排簁ie gumy i wobki w rezerwie jakies pilkery.
Prosz臋 o dalsze opinie i pozdrawiam

#19 OFFLINE   MIGOTKA

MIGOTKA

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1191 post贸w
  • LokalizacjaDal niedaleko Oslo
  • Imi臋:Marek
  • Nazwisko:szymczak

Napisano 15 czerwiec 2011 - 21:14

[quote title=TAJMIEN
Odno艣nie sprz臋tu to mysl臋 ze wyb门俽 padnie na d排篹rk门倃k臋 ci臋排簁ie gumy i wobki w rezerwie jakies pilkery.
/quote]
Nie bierz jekowego kija, b臋dziesz 排篴艂owa艂. Kolega 艂owi艂 na taki i mia艂 mas臋 spad门倃.
We藕 jaki艣 mi臋kki i go przeci膮排 troch臋 .
Osobi艣cie 艂owi臋 dorsze na g艂门倃ki 35-40 gram na g艂臋boko艣ci do okolo 35 metr门倃 ale jest jedno ale, po rzucie nie zamykaj kab艂膮ka tylko pozw门俵 dalej plecionce si臋 wysnuwa膰. inaczej wyl膮duje Ci guma zaraz pod p艂ywad艂em.
A i a propos przeci膮排篴nia. Kijem do 35 gram kolega 艂owi na pilkery do okolo 100 gram ale nie pionowo a tradycyjnie rzucaj膮c i spininguj膮c pilkerami.
Nic si臋 nie dzieje z艂ego z kijem.
I 排篹by nie by艂o, nie jest to przypadkowe sytuacja a regularna 艂owienie prawie co wekend


#20 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 post贸w
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 15 czerwiec 2011 - 21:26

Nie wnikajac w specyfike polowu, mysle, ze 3 krotne okolo przeciazanie wedki nie moze jej dobrze sluzyc. O ile, rzecz jasna, kij jest prawidlowo opisany...oraz....nie jest on z gatunku Shakespeare - wlokno szklane w dobrej konstrukcji wiele zniesie...

Gumo




U偶ytkownicy przegl膮daj膮cy ten temat: 0

0 u偶ytkownik贸w, 0 go艣ci, 0 anonimowych