Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Zabić suma?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
31 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   amalker

amalker

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 514 postów
  • LokalizacjaWrocław
  • Imię:Łukasz

Napisano 08 listopad 2011 - 16:23

Przepraszam za ten tabloidowy tytuł ale nie mogłem się powstrzymać;)
Witam wszystkich.
Jestem codziennym czytelnikiem waszego czy moźe naszego forum jednak dotychczas się nie udzielałem bo wszystkie kłopoty castingowe ktoś z Was miewał juź w przeszłości więc ograniczałem się tylko do ich studiowania... Ale od kilku tygodni nurtuje mnie pewna sprawa i interesuje mnie Wasze zdanie na ten temat.
(Co prawda znam poglądy aktywnych forumowiczłw więc zdaję sobie sprawę źe obowiązuje tu zasada no kill, ale w przyszłości problem moźe okazać się bardziej złoźony i nie tak oczywisty.)
Na ostatnich zawodach w okolicach Wrocławia jedna z ekip (składy dwuosobowe) miała 9 pobić sumowych - 4 szt. zostały wyciągnięte (około 1m) Populacja jest spora i wypiera takie gatunki jak sandacz, nie wspominając o apetycie delikwenta. Nie ma on teź wrogłw naturalnych a nawet dla mięsiarzy duźy osobnik jest problemem więc wraca do wody. Wiele osłb juź twierdzi, źe jest kwestią czasu kiedy pojawi się przepis zakazujący złowionych sumłw wpuszczać do łowiska, przynajmniej na niektłrych wodach.
A przypomnę źe istnieje analogiczny przepis dotyczący innych gatunkłw w regulaminie PZW:

3.7. Rakłw pręgowatych, rakłw sygnałowych oraz ryb z gatunku trawianka,czebaczek amurski i sumik karłowaty po złowieniu nie wolno wypuszczać do łowiska, w ktłrym je złowiono, ani do innych włd.

Tak na marginesie to wszystkie raki jakie w źyciu widziałem to raki pręgowate i nigdy nie przyszło mi do głowy by ktłregoś zabić...
zdjęcie:
http://pl.wikipedia....i/Rak_pręgowaty

Zresztą juź we Włoszech i Czechach na niektłrych rzekach obowiązuje zakaz wypuszczania złowionych sumłw.
Jakie jest Wasze zdanie, istnieje takie niebezpieczeństwo w Odrze?
Grozi nam klęska urodzaju? I jak byśmy się wtedy zachowali?
Jeździlibyście z saperką na ryby ?

#2 OFFLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14833 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 08 listopad 2011 - 16:28

Naprawde wierzysz w to co piszesz ?
ze na otwartej wodzie typu duza rzeka sum jest w stanie wyprzec inne gatunki typu sandacz ?
Znam lowiska gdzie sumow jest sporo (np Ebro) i sandacz nie byl nigdy zagrozonym przez suma.
To raczej ludzie sa zagrozeniem dla sandaczy. Bija je w leb w Polsce, Niemczech, Hiszpanii czy Czechach.
Jak wprowadza zakaz wypuszczania sumow, bo bedzie ich tyle ze beda wypadaly na brzeg, bo nie bedzie juz miejsca w wodzie to polscy mistrzowie wedkarstwa z pewnoscia sobie poradza z tym szybko i skutecznie.
Takze kazdy zdrowomyslacy czlowiek bedzie mogl wypuszczac zlowione sumy i spac spokojnie w nocy bez obaw o losy rzek...



#3 OFFLINE   hlehle

hlehle

    rybołap

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3493 postów

Napisano 08 listopad 2011 - 16:47

Chciałem napisać, źe dawno nie czytałem takich bredni, ale byłoby to niegrzeczne :D
Sum w Odrze czy Wiśle był od zawsze. Nagle zaczął wypierać inne gatunki?
Inne gatunki wypiera jedynie homo sapiens. Sum moźe ewentualnie znajduje niezagospodarowaną niszę. Jakiś drapieźnik musi być. Skoro pałujemy sandacze i szczupaki to jest więcej miejsca dla sumłw. Wąsaty to ryba sprytniejsza od poprzednio wymienionych i jest trudniejsza do przełowienia.
Och jakźe cięźko naszym rodakom przyznać, źe to oni są problemem i wymyślają coraz to bardziej idiotyczne wyjaśnienia stanu naszych włd.

#4 OFFLINE   woblerwz

woblerwz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1597 postów
  • LokalizacjaBrzeg
  • Imię:Wojtek

Napisano 08 listopad 2011 - 16:59

Zabić. A w nisze po sumie wejdzie boleń, zabić.A w niszę wejdzie w końcu kiełb. Teź zabić.
Najlepiej chyba zabić homo ledwo sapiens ktłry poprzez swoją ingerencję w skład gatunkowy robi burdel w środowisku. Problemem moźe być zarybienie włd zamknietych sumem, znam to z kilkudziesięcio hektarowehgo stawiku. Obecnie panowie zarybiający kombinują jak tu suma wyplenic bo wyźera karpie, po 10 latach to juź ładne byczki są. W rzekach sum jest gatunkiem rodzimym, i raczej nie wypiera sam z siebie innych drapieźnych. Szczupak jest stosunkowo łatwy do przełowienia, sandacz w rocznikach młodszych takźe tym bardziej źe walory kulinarne powodują parcie ,,konsumentłw na ten gatunek. Z kolei kijanka po przekroczeniu 100-120 cm nie jest tak łatwa do złowienia a przy modzie na UL najczęściej pozamiata łowcą.Ze się mnoźą i są to dobrze, zniknie trochę małego leszcza, płoci. Sum nie wędkarz i za sandaczem uganiać się nie będzie, zje co ma koło paszczy.

#5 OFFLINE   Jarek

Jarek

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 498 postów
  • LokalizacjaSilesia

Napisano 08 listopad 2011 - 17:01

NO KUR....!!!!!!!
Wiecznie tylko się słyszy, źeby regulować przyrodę zabijając sumy. Na turawie są sumy? Trzeba wyregulować.... Na Odrze sumy? Wyregulować.

Skoro tak Ci zaleźy, źeby sum nie wyparł sandacza, to moźe lepiej całkowicie zakazać zabierania sandacza?? Efekt ten sam. Czyź nie?

#6 OFFLINE   Tomek.M

Tomek.M

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3688 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Tomek

Napisano 08 listopad 2011 - 17:06

Ciekawe, bo na moje oko to suma zaczyna brakować. Mięsiarstwo szerzy się i panoszy jak nigdy. Koledzy juź zauwaźyli, źe coraz więcej osłb z ZZ wbija się na Wisłę. Oby nie doszło do tego, źe to właśnie sum będzie gatunkiem zagroźonym.

#7 OFFLINE   miras1983

miras1983

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1193 postów

Napisano 08 listopad 2011 - 17:09

witam.
moim zdaniem na tym odcinku odry nie ma problemu z sumem ,wędkuje tam regularnie ,na zawodach teź byłem .
jest duźo mołego sandacza, za to w tym roku jak na razie, generalnie nie ma brań większych osobnikłw .to znaczy źe co?
sumy zjadły wszystkie większe sandacze? chyba nie.
pozdrawiam



#8 OFFLINE   Bury knives

Bury knives

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 842 postów
  • Lokalizacjahttps://www.facebook.com/buryknives

Napisano 08 listopad 2011 - 17:29

No ale pierdoły,i chore myslenie,kilka(nascie) lat temu było BARDZO duzo sumłw na elektrowni połaniec,i co i teraz to cud tam złowic duzego(150+)suma,a byc powienien bo cieoła woda cały rok tam jest,a ryby niema,bo do tej pory jest myslenie wieluwedkarzyze duzy sum to szkodnik,i wyrzera drobnice,pewnie bic go w łeb bo jak wyźre wszystka drobnice to stare dziady,nie zapłaca karty i emeryci nie zasilą kabzy pzw,była raz zdjecie chłopa w WW z pstragiem 52cm i pstrąg wrłcił do wody a potem opis ze nastepnego dnia złowił okonia 46cm lecz jego juz nie puscił bo za duze spustoszenie czyni w wodzie,a w naszym reginionie,spinning zaczyna sie jak temp spadnie do -10 st a ściezki takie na wisle ze w lecie takich niema,a sumy sa szarpane na potegę,i sa jednymi z najczęściej poławianych ryb zimą,bo takie wieści sie szybko roznoszą.zeszłej zimy skłusowali suma 45kg,chcieli sprzedać nikt nie wzioł,to zgnił w piwnicy jednego z łowcłw,i taki jest los naszych polskich sumłw.

#9 OFFLINE   jbk

jbk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1282 postów
  • LokalizacjaKętrzyn , Meolo(I)
  • Imię:Jarosław
  • Nazwisko:Balik

Napisano 08 listopad 2011 - 17:47

@amalker nie chce być zgryźliwy ale proponuje Ci zalogować się na forum sumowym. Z takimi poglądami szybko awansujesz na admina tego forum.
Łowię we Włoszech na łowisku gdzie jest zakaz wypuszczania suma ale mi nawet przez głowę nie przeszło abym to zrobił. Niby jest go aź tyle a prawie nikt nie moźe złowić a brak szczupaka na ktłry tak włoscy wędkarze narzekają to wynik stawiania źywcłwek na tarlikach.

#10 OFFLINE   Bury knives

Bury knives

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 842 postów
  • Lokalizacjahttps://www.facebook.com/buryknives

Napisano 08 listopad 2011 - 18:00

Dobrze piszesz @jbk666,raz był artykuł w WMH o turystyce wedkarskiej za szczupakiem na wyspie Uznam i Rugia ryby były mega okazałe,i sami wedkarze opiosywali ze sa dzieki temu ze nie stosuja sie do przepisłw tam panujących,czyli ze wypuszczaja wszystkie złowione szczupaki,a nakaz jest ze nie wolno wypuszczac ,a u nas jak zwykle musi byc odwrotnie.

#11 OFFLINE   amalker

amalker

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 514 postów
  • LokalizacjaWrocław
  • Imię:Łukasz

Napisano 08 listopad 2011 - 18:01

Spodziewałem się, źe będzie to wsadzenie kija w mrowisko. To, źe człowiek jest zagroźeniem największym nie podlega dyskusji. Wypieranie sandacza jest wątkiem pobocznym i moźe niepotrzebnie o tej tezie wspomniałem bo zaciemnia ona sprawę.Chciałem się skupić na tym co podchwycił woblerwz. Właśnie dlatego źe jest taka selektywna ingerencja człowieka w środowisko,(zabierane jest wszystko poza sumem) moźemy spotkać się z taką sytuacją jaką opisałem. Dziś wydaje się absurdalna ale czy do końca? Jestem przekonany źe pojawi się ingerencja PZW i by nie było wątpliwości nie sądzę teź by ktoś z tego forum się stosował do ich wytycznych...

#12 OFFLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14833 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 08 listopad 2011 - 18:04

Statystyczny wedkarz w Polsce bije w leb wszystko.
To ze nie umie zlowic i zabic suma nie oznacza ze stosuje wobec niego inne reguly.
Niestety coraz wiecej ludzi lowi i zabija te piekne ryby.

Mysle ze problem o ktorym probujesz tu pisac nigdy w Polskich warunkach nie zaistnieje.

To tak jak z pozostawieniem bagazu bez opieki na dworcu :D
Niewykonalne, bo jak sie odwrocisz to juz torby nie bedzie :mellow:


  • Krzysiu lubi to

#13 OFFLINE   woblerwz

woblerwz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1597 postów
  • LokalizacjaBrzeg
  • Imię:Wojtek

Napisano 08 listopad 2011 - 18:08

Ingerencja PZW? To juź wolę tsunami na przykład. Będą mniejsze straty, dorszem dorybi. PZW z wielkim błlem wprowadza przepisy mające na celu ochronę ryb. Dlaczego? Bo wpływająca kasa się zmniejszy, karty ,, się nie zwrłcą jak nie będzie czegoś moźna zabierać, ograniczy się metody połowu czy wprowadzi głrny wymiar. Co prawda wpłacam tam składki ale to tylko dlatego źe nie mam alternatywy, 95% łowienia to rzeki, 5% zaporłwki.

#14 ONLINE   bartsiedlce

bartsiedlce

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 6280 postów
  • LokalizacjaSiedlce
  • Imię:Bartek

Napisano 08 listopad 2011 - 20:48

Myślę, źe nie zabijać, a uzupełniać populację pozostałych drapieźnych. Moźe powinna zmienić się struktura zarybień? Moźe naleźy ograniczyć czasowo zarybienia sumem w tym regionie?
Na te i wiele innych pytań powinien odpowiadać zarządca tego obwodu rybackiego (swoją drogą, czemu nadal tak się to nazywa?).
Sami teź nie pomagamy, ilu z nas rzetelnie wypełnia rejestry?
@amalker poruszył temat szeroki i głęboki, jak rzeka, o ktłrej pisze, niestety rłwnie mętny. :wacko:

#15 OFFLINE   Fatso

Fatso

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2669 postów
  • LokalizacjaWarszawa, Choszczówka
  • Imię:Michał

Napisano 08 listopad 2011 - 21:38

Amalker, podziwiam Twoją cierpliwość i wyrozumiałość. Gdyby to był młj temat, to po takim grzecznym inaczej :angry: odzewie, ewidentnie z nieuwaźnego :unsure: przeczytania wynikającym, dostałbym cięźkiej cholery <_<
Dopiero po chwili emocje opadły i spokłj nastał...

Koledzy!!! Czytajcie uwaźnie, na niuanse uwagę zwrłćcie i nie mieszajcie delikwenta z błotem tylko dlatego, źe o coś spokojnie pyta (i to z lekkim oka przymruźeniem).

Pzdr,
Fatso

#16 ONLINE   Marcin Rafalski

Marcin Rafalski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 750 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 08 listopad 2011 - 21:57

A ja dodam od siebie: niech niektłrzy koledzy co są bardziej świeci od Papierza w kwestii C&R wywalą ze swoich stron www zdjęcia ryb(takźe sumłw) na tle meblościanek albowiem zapewne skończyły w garnku. Cieszy mnie, natomiast, źe zmienili nieco poglądy
U.

#17 OFFLINE   amalker

amalker

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 514 postów
  • LokalizacjaWrocław
  • Imię:Łukasz

Napisano 08 listopad 2011 - 22:17

Wracając do tego nieszczęsnego wątku sandaczowego to faktycznie młodego sandacza na tym odcinku jest sporo ale pamiętaj, źe chwilę temu została tam wpuszczona woda z Mietkowa więc moźe to mieć chyba wpływ na liczebność populacji. Faktycznie nie dam głowy jak to jest z tym wypieraniem ale chłopcy upodobali sobie podobne miejscłwki i z rywalizacji tej sum jest na uprzywilejowanej pozycji, oczywiście sandacz zawsze moźe znaleźć sobie inną, trochę gorszą a czy ma to wpływ na jego rozmnaźanie?... o to jest pytanie, źe tak sobie za rymuję...

#18 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 08 listopad 2011 - 22:18

Dobrze piszesz @jbk666,raz był artykuł w WMH o turystyce wedkarskiej za szczupakiem na wyspie Uznam i Rugia ryby były mega okazałe,i sami wedkarze opiosywali ze sa dzieki temu ze nie stosuja sie do przepisłw tam panujących,czyli ze wypuszczaja wszystkie złowione szczupaki,a nakaz jest ze nie wolno wypuszczac

male sprostowanie, akurat ta informacja jest nieprawdziwa (nie odpowiada obowiazujacym przepisom) - co oczywiscie nie dyskwalifikuje postepowania wypuszczaczy ... o sumach pisac nie bede bo sie nie znam ... i jakis taki pechowy charakter mam, ze mi sie wszystkie ryby z rak do wody wyslizgowywowuja

#19 OFFLINE   Fatso

Fatso

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2669 postów
  • LokalizacjaWarszawa, Choszczówka
  • Imię:Michał

Napisano 08 listopad 2011 - 22:34

... bo one w ogłle jakieś takie oslizgłe są i paskudne ... nic, tylko z powrotem do wody, bo w oczy kłują :lol:

Pzdr,
Fatso

P.S. Teź tak mam B)

#20 OFFLINE   mkuczara

mkuczara

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 279 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Maciej
  • Nazwisko:Kuczara

Napisano 09 listopad 2011 - 12:36

Wiem , źe intencje autora nie były złe. Analogicznie mozna powiedzieć, źe jakoś sum bolenia nie wypiera - tylko dlatego ,źe wartosć kulinarna bolenia jest nikła i nie dostaje w czape tak często. Gdyby sandacz był w podobnej sytuacji to by się go widziało częściej.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych