Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Sprzęt na połowy w Norwegii


  • Zaloguj siÄ™, aby dodać odpowiedź
30 odpowiedzi w tym temacie

#21 OFFLINE   woblerus

woblerus

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 203 postów
  • LokalizacjaEngland
  • ImiÄ™:Grzegorz
  • Nazwisko:P.

Napisano 03 styczeń 2012 - 23:47

Niestety moja tuba zostala wyceniona w Norwegianie na 24 ale funa i to w jedna strone :wacko:
Moze cene robilo tez to lecialem doma samolotami (do Oslo i dalej do Bodo)

#22 OFFLINE   bartsiedlce

bartsiedlce

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 6260 postów
  • LokalizacjaSiedlce
  • ImiÄ™:Bartek

Napisano 09 styczeń 2012 - 21:53

[quote]
Jeszcze sÅ‚ÃÅ‚wko w temacie latania z wÄ™dami.
W tej chwili wiÄ™kszość linii lotniczych traktuje tubÄ™ jako bagaÅź niestandardowy i kasuje dodatkowe 50 eurasÃÅ‚w za kaÅźdy przelot. Do tej pory nie byÅ‚o problemÃÅ‚w z tubami do 160 cm, ktÃÅ‚re waÅźyli razem z bagaÅźem gÅ‚ÃÅ‚wnym, ale skoÅ„czyÅ‚o siÄ™ dobre. :(
[/quote]
zacznij latać norwegianem.
Tuba moÅźe waÅźyć max 15 kg i kosztuje 5o ale zeta.
Moja ma 2.15 długości i lata :D

[/quote]
CiÄ™Åźko dolecieć gdziekolwiek indziej niÅź do Norwegii, nieco uogÃÅ‚lniÅ‚em temat latania z wÄ™dami. B)

#23 OFFLINE   and67

and67

    Zaawansowany

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 681 postów
  • LokalizacjaOÅ›wiÄ™cim MaÅ‚opolska

Napisano 10 styczeń 2012 - 13:34

Mi tam latanie nie w gÅ‚owie,za duÅźo filmÃÅ‚w na Discovery o lataniu-spadaniu oglÄ…daÅ‚em :lol: ,fakt samolotem szybko ale limity bagaÅźowe.W Buu jak pisaÅ‚em wczeÅ›niej byÅ‚em z ekipÄ… pÅ‚etwonurkÃÅ‚w autokarem (tv,video,barek),limitu bagaÅźowego nie byÅ‚o :mellow:.Z tego co siÄ™ orientuje jeÅźdÅźą co roku na majÃÅ‚wke (ciekawostka w kosztach wyjazdu nurkowania w piance pod okiem instruktora).I ryb pod dostatkiem.Jak by tak zebrać grupÄ™ JerkbaitowcÃÅ‚w chÄ™tnych na majÃÅ‚wke to mogÄ™ coÅ› podziaÅ‚ać w tym kierunku.MÃÅ‚gÅ‚by być super forumowy wyjazd.

#24 OFFLINE   Szczepan84

Szczepan84

    Nowy

  • Forumowicze
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 09 czerwiec 2017 - 20:08

Drodzy forumowicze,

Jestem nowym użytkownikiem forum i przyznam siÄ™ szczerze, że postanowiÅ‚em zapytać was o zdanie bo w kilku sklepach w Warszawie usÅ‚yszaÅ‚em zupeÅ‚nie sprzeczne opinie a i z katalogów wÄ™dkarskich też trudno coÅ› wydumać. Na fiordy jeżdżę już od kilku lat, teraz planujÄ™ kolejny wypad z kolegami. Rok temu byliÅ›my w nowym miejscu koÅ‚o Molde i w sumie myÅ›lenie moje o Å‚owieniu w Norwegii tylko przy pomocy zestawów pikerowych zmieniÅ‚o siÄ™. Po 4 dniach bicia pikerami o dno i wyciÄ…gniÄ™tych kilku marnych dorszach zaczÄ™liÅ›my obserwować innych wÄ™dkarzy (Niemców), którzy Å‚owili na lekkie zestawy z multiplikatorami castingowymi jak na polskiego sandacza. Zarzucali daleko maÅ‚e pikery lub gumki, czekali 20-30 sek aż opadnÄ… na okoÅ‚o 30 metrów i podrywajÄ…c zwijali do Å‚odzi przynÄ™ty. BraÅ„ mieli sporo a Å‚owili tylko i wyÅ‚Ä…cznie czarniaki i to taki po 3-5 kg. PostanowiliÅ›my też przerobić nasze zestawy wiÄ™c wziÄ™liÅ›my najlżejsze spiningi morskie jakie mieliÅ›my (100-200g :) ) i zwykÅ‚e koÅ‚owrotki z plecionkami, najmniejsze gumy i pikery po 100g i próbowaliÅ›my analogicznie Å‚owić. Pierwszego dnia poczuÅ‚em 2-3 brania, kolega zÅ‚owiÅ‚ jednÄ… sztukÄ™. Drugiego (ostatniego niestety dnia) zÅ‚owiliÅ›my kilka sztuk w tym takiego na 6 kg. Ryby niesamowicie walczyÅ‚y, zupeÅ‚nie inaczej niż te denne kÅ‚ody-dorsze. Brania byÅ‚y bardzo wyraźne chodź kilka za późno zaciÄ™tych-przegapionych, pewnie z powodu sprzÄ™tu. 

Mam do Was pytanie, co moglibyście polecić do tego typu metody połowu. Chciałbym w tym roku skompletować sobie porządny zestaw. Myślałem o jakimś multiplikatorze castingowym typu Daiwa Tatula i wędce ale nie jestem pewien czy te krótkie castingowe wędki były by OK. Jak nie to może jakiś spinning 240-270 w okolicy 10-40 gr. Generalnie na całość jestem w stanie przeznaczyć 1000-1200 pln. Sprzęt to co już wiem musi być jak najbardziej czuły ale i dosyć wytrzymały żeby podołał takiemu narwanemu czarniakowi. No i trzeba go jeszcze wyciągnąć z tych 30-40m :)

Doradźcie proszę co sądzicie o moich pomysłach, może ktoś też ma podobne morskie doświadczenia i nieco podpowie.

Pozdrawiam Wszystkich !!!



#25 OFFLINE   Gromadzki

Gromadzki

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 80 postów
  • LokalizacjaToruÅ„

Napisano 10 czerwiec 2017 - 13:45

Ja jako jedyny z naszej grupy Å‚owiÅ‚em Dragonem HM80 cw,15-45 gram, gumki typowo sandaczowe główki od 25 do 35 gram to dopiero frajda szczególnie przy czarniakach.

   Moi przyjaciele po kilku napÅ‚ywach chcieli mnie wysadzić z Å‚odzi z nadmiaru ryb :lol: Czucie kamyków fenomenalne, każde walniÄ™cie czarniaka wyrywaÅ‚o kijek z rÄ™ki.

Dużo pływaliśmy w trolingu wtedy zakładałem woblery.

PÅ‚ywaliÅ›my jako jedyni na maÅ‚ych gÅ‚Ä™bokoÅ›ciach blisko brzegu ale rybki maÅ‚e wcale nie byÅ‚y. Dorsz kumpla ważyÅ‚ ponad 14kg

Złowiłem też halibucika około 3kg. Kijem ciężkim powyżej 150g łowiłem dosłownie pare godzin także polecam lekki kij na fiordy.



#26 ONLINE   Przemfish

Przemfish

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 101 postów
  • Lokalizacjawielkopolska
  • ImiÄ™:PrzemysÅ‚aw
  • Nazwisko:FrÄ…ckowiak

Napisano 10 czerwiec 2017 - 23:03

PrzyznajÄ™, że wasze posty trochÄ™ mnie zaskoczyÅ‚y, ale wÄ™dkarstwo ma wiele twarzy :)  Nasuwa mi siÄ™ myÅ›l, że po pierwsze zmieniÅ‚bym Å‚owisko. Kilka, czy kilkanaÅ›cie braÅ„ w ciÄ…gu dnia na wyprawie do Norwegii, to trudny do zaakceptowania wynik :( TrzymajÄ…c siÄ™ budżetu i koncepcji "na lekko" sugerujÄ™ xzoga mastery elite + shimano socorro 8000SW. Kolega wÄ™dkuje na zoÅ›kÄ™ shitenno 2,70 do zdaje siÄ™ 150 gram (mogÄ™ siÄ™ tu nieco mylić) i to naprawdÄ™ jest znakomity kijek do lekkiego wÄ™dkowania w Norway, ale nie widzÄ™ go aktualnie w ofercie. SwojÄ… drogÄ… sÄ…dzÄ™, że nastawianie siÄ™ na 3-5 kilogramowe rybki w Norwegii to trochÄ™ marnotrawienie potencjaÅ‚u Å‚owiska. W żadnym jednak razie nie krytykujÄ™ pomysÅ‚u.

Żeby zaś coś podpowiedzieć w kwestii pierwszej, czyli łowiska. Zobaczcie np. Sandland Brygge na Loppie, albo Hansnes na Ringvassoya...

Powodzenia ;)



#27 OFFLINE   Szczepan84

Szczepan84

    Nowy

  • Forumowicze
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 11 czerwiec 2017 - 20:27

Dziękuję Koledzy za wypowiedź i wasze spostrzeżenia!

Jak chodzi o samo łowisko to miej Przemku na względzie, że łowiliśmy na wodach koło Molde a do raju to jeszcze daaaaleko, prawie 1000km :) więc tam generalnie nie ma jakiś gigantów i takie 5-6 kg ryby są już na prawdę ładnymi okazami. Może kiedyś uda się dotrzeć na samą górę jak czasu starczy a na razie niestety trzeba się zadowolić namiastką Norwegii :)

DziÄ™kujÄ™ też za porady sprzÄ™towe ale zasadniczo pytaÅ‚em o kwestie użytkowania multiplikatora castingowego i wÄ™dki castingowej tak aby Å‚owić metodÄ… spiningowÄ…. Czy to ma sens czy nie i lepiej bÄ™dzie siÄ™ sprawdzać klasyczny spinning. Tak jak wspomniaÅ‚em tam gdzie Å‚owiliÅ›my nie byÅ‚o praktycznie nic na dnie i klasyczne pikerowanie nie miaÅ‚o sensu. KilkanaÅ›cie razy zmienialiÅ›my Å‚owisko na takie, które wydawaÅ‚o siÄ™ na podstawie map batymetrycznych na OK, ale nic, cisza wszÄ™dzie. 

Jak ktoś może jeszcze się wypowiedź w temacie to będę wdzięczny :)



#28 OFFLINE   Paprykarz

Paprykarz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1953 postów
  • Lokalizacjazachodniopomorskie

Napisano 16 czerwiec 2017 - 15:59

Na wyjazdach do Norwegii (zwykle jest to rejon wyspy i archipelag Vega ) przez 80% czasu wędkowania korzystam z lekkiej Daiwy Exceller ( cw. 100gr) plus kołowrotek Tica Taurus 4000/5000 . Mniejsze kilkukilogramowe ryby dają niesamowitą frajdę podczas holu a przyłowy 10 kilogramowe to już jazda. Zestaw wytrzymał to bez problemu i dzielnie mi służy od kilku lat. Aczkolwiek moje niedbalstwo (nie umycie dokładnie w słodkiej wodzie) skończy za rok lub dwa przelotki które pokryją się rdzą. Jak uda się trafić na czarniaki takie powyżej 5 kilogramów to jest super jazda. Szybkie zwijanie zawsze gwarantuje atak tej ryby jeżeli tylko jest w łowisku a dodanie przywieszki powoduje wędkowanie takim zestawem katorgą.



#29 OFFLINE   Szczepan84

Szczepan84

    Nowy

  • Forumowicze
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 19 czerwiec 2017 - 13:50

Czyli z tego co na razie czytam nikt nie uzywa zestawow castingowych a raczej typowo i tradycyjnie wedki spinning z kolowrotkami. Chyba na ten rok tez pozostane wierny tradycji i kupie dobry kolowrotek spiningowy morski a wedki to juz takie pod norwegie mam.

#30 OFFLINE   Kretek

Kretek

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 7 postów
  • LokalizacjaBrodnica
  • ImiÄ™:Tomasz
  • Nazwisko:KamiÅ„ski

Napisano 13 listopad 2020 - 12:04

Serwus.

Zwracam się z prośbą o pomoc w temacie jaki zestaw skompletować do łowienia ryb w Norwegi.Nadmienię,że chodzi o wędkowanie z łodzi ale także z brzegu .Proszę o ewentualne propozycje raczej w opcji budżetowej.Jako ,że nigdy nie dane mi było łowić w morzu proszę o pomoc i informację co brać pod uwagę w w/w temacie.Dziękuje i pozdrawiam.



#31 OFFLINE   Szczepek2

Szczepek2

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 253 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • ImiÄ™:Andrzej
  • Nazwisko:Szczepkowski

Napisano 13 listopad 2020 - 15:42

1. Gzie do Norwegii
2. Multik czy korba
3. Na co siÄ™ nastawiasz
4. Z brzegu bym sobie darował.