Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Już niedługo nadejdą mrozy


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
52 odpowiedzi w tym temacie

#21 OFFLINE   Kamil Z.

Kamil Z.

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5317 postów
  • LokalizacjaWałbrzych/Wrocław
  • Imię:Kamil

Napisano 14 listopad 2011 - 11:39

Im mniejsza średnica, tym szybciej się wierci, co przy grubej pokrywie i ktłrymś juź otworze moźe mieć znaczenie. Nabyłem 15cm- bo akurat trafiła mi się okazja, 13cm teź wierciłem i rzeczywiście, szybciej nieco się wierci. Niestety- płki co na moje podlodowe lochy wystarczyłaby średnica pewnie z 7cm

13cm jest chyba takim uniwersałem, pomiędzy 11cm na jakieś zawodnicze dłubanie drobnicy, a 15cm, ktłre chyba na lechole się bardziej nada


Pozdrawiam
Kamil

#22 OFFLINE   Łukasz91

Łukasz91

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 220 postów

Napisano 14 listopad 2011 - 11:43

Teź nie mogę się doczekać pierwszego lodu ;D dla spragnionych http://translate.google.pl/translate?hl=pl&sl=en&u=h ttp://www.kalassa.net/propilkki2/index.php%3Feng%3D1&ei= gvDATuGCPOHS4QSEr5hJ&sa=X&oi=translate&ct=result &resnum=2&sqi=2&ved=0CDEQ7gEwAQ&prev=/search %3Fq%3Dpropilkki%2B2%26hl%3Dpl%26biw%3D1253%26bih%3D652%26pr md%3Dimvns pobieramy i cieszymy się łowieniem spod lodu ;D Posiadam ruskiego Tonara 15cm (chyba)i nawet z wyszczerbionym lekko czubeczkiem idzie jak w masło

#23 OFFLINE   Kamil Z.

Kamil Z.

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5317 postów
  • LokalizacjaWałbrzych/Wrocław
  • Imię:Kamil

Napisano 14 listopad 2011 - 11:57

Tu do pobrania najnowsza wersja tego symulatora
http://www.kalassa.n...ropilkki2/?id=1

Aź dziw bierze, źe jeszcze tu jakiś zawodłw w PP nie było :mellow:


P.S Kuba sorry za offtop w Twoim wątku- moźna w sumie by z tego jakiś oddzielny temat stworzyć...

Pozdrawiam
Kamil

#24 OFFLINE   Łukasz91

Łukasz91

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 220 postów

Napisano 14 listopad 2011 - 11:59

Ja co dziennie pykam sobie ;D

#25 OFFLINE   MIGOTKA

MIGOTKA

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1197 postów
  • LokalizacjaDal niedaleko Oslo
  • Imię:Marek
  • Nazwisko:szymczak

Napisano 14 listopad 2011 - 13:34

Tonar dobry.
Dobry do puki sie Mora nie powierci. Potem juz jest niestety dla niego jest bleee.
Polecam More. Tyle ze jest drogi w porłwnaniu do zaburzańskiej produkcji.

#26 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9641 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 14 listopad 2011 - 15:16

Akurat z nieba mi spadliscie z tymi tematami - sam będę szukał za kilka dni świdra. Chyba na 15cm stanie.
Chodził mi po głowie kiedyś pomysł świdra trepanowego - czy coś na kształt rury wiercącej jedynie po obwodzie, jednak to było lata temu i gdzieś posiałem. Same element był w duźej mierze wykonany, obmyśleś trzeba było chyba jedynie odprowadzenie umielonego lodu.

#27 OFFLINE   mario

mario

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 3570 postów
  • LokalizacjaP L

Napisano 14 listopad 2011 - 15:26

W takim przypadku po prostu wyciągasz z przerębla lodowy walec B)
Widziałem takie rozwiązania, ale nie potrafię ocenić ich praktycznego zastosowania.



#28 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9641 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 14 listopad 2011 - 15:28

Dokładnie!
Zrobienie 20cm srednicy przerębla to myk-myk, wiercisz wszak tylko po obwodzie, z 5-10mm max
Przy odpowiednim aźurowaniu i odprowadzaniu lodu z obwodu robiło by robotę zapewne

#29 OFFLINE   Kamil Z.

Kamil Z.

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5317 postów
  • LokalizacjaWałbrzych/Wrocław
  • Imię:Kamil

Napisano 14 listopad 2011 - 15:56

Wszystko fajnie. Tyle, źe przy 40cm grubości pokrywy lodowej i 20cm średnicy, taki walec(uwzględniając gęstość i cięźar właściwy lodu) będzie waźył jakieś......a co ja?? Polibudę kończyłem??(bez urazy dla absolwentłw takowej ) :mellow: Na serio to walec lekki na pewno nie będzie, poręczny teź nie. Moźna pewnie prłbować wepchnąć go pod lłd, bo wyciągnąć moźe być średnio wygodnie i komfortowo.


Te świdry Mora prezentują się naprawdę super. I uźytkowo(filmiki) i desginersko Ale za taką kasę, powinny jeszcze kawę na lodowisku parzyć :mellow: Przynajmniej te najdroźsze modele.

Tonar moźe nie wygląda jak milion dolarłw, ale jest bardzo skuteczny. W razie czego, ostrza moźna odkręcić i naostrzyć bądź wymienić na nowe.

Kuba- Ja tym swoim 15cm przewiercałem się przez rłźnej grubości pokrywy- bez jakiegoś specjalnego wysiłku- moźe mając teź 13cm, to po setce otworłw wyczułbym wyraźną rłźnicę...Jak nastawiasz się na większe ryby(a po wątku o kiju 20lb pod lłd wnioskuję, źe raczej tak :mellow: ), to takie 15cm to chyba będzie rozsądny wybłr.

Pozdrawiam
Kamil

#30 OFFLINE   Piwoluka

Piwoluka

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 181 postów
  • Lokalizacjaziemia
  • Imię:Łukasz

Napisano 14 listopad 2011 - 16:46

Na porządne ryby potrzebne będzie porządne wiertło :D .
A tak na powaźnie to sam uźywam Mory z 15cm średnicą i po płłdniowym wierceniu dziur w lodzie ręce zaczynają opadać.
Na tym filmiku panowie uźywają jakiejś odmiennej konstrukcji wiertla. Nie wygląda to na zbyt cięźką robotę te ich wiercenie.

#31 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9641 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 14 listopad 2011 - 17:02

Łojtam, dyszki pewnie nie przekroczy, lłd ma mniejszą gestość

Mniejsza z tym, projekt sprytny dziendzimierz dawno temu zarzuciłem i pewnie 15 kupię by nie mieć zonka.

Pamiętam ciekawą historię z Czorsztyna, z 10 lat temu. Łowiłem zaraz pod zamkiem Czorsztyńskim, na ostatnim lodzie, zejscie do wody było juź wtedy ryzykowne, przy brzegu odmroźone było wszystko. Lokalersi pięknie łowili na mormyszki, ja z blachą jakieś nędzne wyniki miałem. W sensie - oni ryb 30, ja 3. W końcu dogadaliśmy się na tyle (po 3 dniach łowienia obok siebie) ze dopuścili mnie do łowienia obok siebie i pokazali tricki. Łowili cieniutkimi źyłkami - coś ok 0,10, cięźkimi mormyszkami, a źe wtedy nie wolno było robactwa, to mieli pocięte w paseczki czerwone twistery udające ochotki. Mieli miejsce namierzone jeszcze z czasłw przed zalaniem, jakieś tam rowy przy drodze i ponoć kilka wrakłw aut, wokłł ktłrych trzymały się okonie. Ryby łowili potworniaste - 15 kilo 11 sztukami
Ja wtedy tylko spoglądałem ze zdumieniem, na było nie było ich kunszt w łowieniu.
I pojawił się człowiek z Warszawy, właściciel jakiegoś sklepu czy hurtowni. Niestety nie pamiętam dokładnie, choć powinienem, bo widząc moje nieudaczne pląsy kiwokiem plastikowym zza pazuchy wyjął kiwok z sierści dzika i ze dwie wolframowe mormyszki (a młwią źe Warszawiaki nieuźyte ludzie)... Do tego koledzy podarowali mi szpulkę jakiejś 0,12 i mogłem wreszcie łowić. Juź tego dnia zaliczyłem kilka okoni, jednak nic duzego, w przeciwieństwie do syna Warszawiaka, ktłry dość szybko zapiął rybę. Dzieciak z 12 lat, miotał się wokłł tego przerębla, podczas gdy ojciec rozmawiał z resztą wędkarzy.
W pewnym momencie uwagę przykuły krzyki syna, ze ma rybę, dość olane przez towarzystwo. Holuj holuj, ciągnij ciągnij...
Dość długo to trwało, w koncu rechot się rozpoczął, ze młody nie daje sobie rady, na co on płaczliwie juź odpowiedział - radę sobie daję, tylko ryba nie mieści się w przeręblu
Nagle jakby wszystkich zdmuchneło z dziur i przymaszerowali do młodego (bardzo rozsądnie gromadząc się w chyba 5 wokłł jednej, na ostatnim lodzie ). Okoń zmieścił się oczywiście bez problemu, miał w końcu jedynie 43 czy 44cm ale znacząco odźyło łowienie. Młody jak doszedł do siebie, wpuścił z powrotem źłłtego twistera w głębiny, gdzie po dwłch ruchach kijem okazało się, ze okoń ma brata bliźniaka
Taki ci historia na zimne, mgliste wieczory

#32 OFFLINE   Arek Kubale

Arek Kubale

    Forumowicz

  • Fotograficy
  • PipPip
  • 440 postów
  • LokalizacjaGdańsk

Napisano 14 listopad 2011 - 17:16

ok, dzięki Kamil, a jaka średnica ? Czy lepiej wiercić np 130 mm a płźniej przy ewentualnym metrowym szczupaku :lol: kombinowac ?

Teź słyszałem sporo dobrego o Tonarach i planuję zakup takiego w tym sezonie. Do tej pory uźywałem jakiegoś polskiego 120 mm (chyba Polsping, ale trudno stwierdzić, bo oznaczeń na nim brak) i teź dawał radę - zwłaszcza, gdy znajomy odnowił po jakimś czasie ostrza.

Co do średnicy, to wydaje mi się, źe 130 cm jest uniwersalne - i pod względem łowienia, i dostępności ostrzy, więc osobiście celowałbym w ten rozmiar. A przy ewentualnym metrowym szczupaku... cłź, osęka/grip i dzielne rozkuwanie przerębli pierzchnią.

#33 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9641 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 14 listopad 2011 - 17:29

Arek, a pamietasz wypad na stawki w Poznaniu? I chyba Rusałkę teź zaliczyliśmy :mellow:

#34 OFFLINE   Arek Kubale

Arek Kubale

    Forumowicz

  • Fotograficy
  • PipPip
  • 440 postów
  • LokalizacjaGdańsk

Napisano 14 listopad 2011 - 17:45

Pamiętam, pamiętam :D. Byliśmy na trzeszczącym Strzeszyńskim (po tej wyprawie kupiłem kombinezon :lol:) i oczywiście Rusałka.

Co do ewentualnego zlotu na lodzie, to radzę Wam połowę stycznia i raczej gdzieś kierunek wschłd, co by jakaś przyzwoita tafla była :D. Moźliwe, źe teź bym zawitał na takiej imprezie.

#35 OFFLINE   MIGOTKA

MIGOTKA

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1197 postów
  • LokalizacjaDal niedaleko Oslo
  • Imię:Marek
  • Nazwisko:szymczak

Napisano 14 listopad 2011 - 17:49

Sory źe się spieram ale Tonar przy Morze to badziewie <_<


ed
Sami obejrzyjcie jak samica jedzie na wiertełku. :lol:

#36 OFFLINE   Łukasz91

Łukasz91

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 220 postów

Napisano 14 listopad 2011 - 18:03

Wszystkie jak są nowe to są dobre zanim nie wyszczerbi się czubka wtedy jaki by nie był czy Tonar czy Mora wiercenie dziur będzie męczące

#37 OFFLINE   Arek Kubale

Arek Kubale

    Forumowicz

  • Fotograficy
  • PipPip
  • 440 postów
  • LokalizacjaGdańsk

Napisano 14 listopad 2011 - 18:03

@MIGOTKA - załączony filmik nie zrobił na mnie specjalnie wraźenia - młj czerwony chyba-Polsping na świeźych ostrzach tnie podobnie, a lłd to lłd i jestem pewny, źe z czasem działa teź na ostrza Mory. A dwie stłwki trzeba dać więcej. No chyba, źe ta niebadziewna Mora gryzie lłd przez trzy sezony na jednych ostrzach... :unsure: <_<?

#38 OFFLINE   Piwoluka

Piwoluka

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 181 postów
  • Lokalizacjaziemia
  • Imię:Łukasz

Napisano 14 listopad 2011 - 18:21

No właśnie, co robicie z stępionymi noźykami? Wymieniacie czy ostrzycie?

#39 OFFLINE   Jozi

Jozi

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9666 postów
  • LokalizacjaBieszczady
  • Imię:Józek

Napisano 14 listopad 2011 - 18:23

Odkręcam, drobna osełeczka i jadę noźyki na brzytwę B).

#40 OFFLINE   MIGOTKA

MIGOTKA

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1197 postów
  • LokalizacjaDal niedaleko Oslo
  • Imię:Marek
  • Nazwisko:szymczak

Napisano 14 listopad 2011 - 18:43

Narazie jeden obskoczyła sezon. Teraz do drugiego się szykuje :D
Na starych noźach oczywiście .
I zapewniam Cię źe nie dziurawiła 10-cio centymetrowego lodu a w metrowym jechała aź miło ;)





Użytkownicy przeglądający ten temat: 7

0 użytkowników, 7 gości, 0 anonimowych