Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Kołowrotek Daiwa Fuego LT 2018 - informacje i opinie


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
693 odpowiedzi w tym temacie

#581 OFFLINE   dyliog

dyliog

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 225 postów
  • LokalizacjaLubuskie
  • Imię:Łukasz

Napisano 06 styczeń 2021 - 22:01

czy ktoś się zastanawiał dlaczego, skoro zaion jest taki the best, CI4 jest takie super, ani shimano ani daiwa nie robią z tych materiałów ani szpul ani rączek w kołowrotach tylko wykorzystują do tego celu stopy aluminium?


Co do rączek to nie wiem ale szpule są elementami wykonywanymi przez tokarki numeryczne z dodatkowym ruchomym wrzecionem do frezowania wykończeniowego co by tłumaczyło cenę niektórych szpul. Wykonanie czegoś takiego z ci4+ czy tam daiwowego zainou pewnie wiązałoby się ze sporą stratą materiału podczas obróbki co w przypadku stopów glinu jest odpadem nadającym się do ponownego przetopu. Tutaj drogą dedukcji można wywnioskować, że ci4 czy zaion czy tam plastik jak na to większość tutaj mówi, jest materiałem nieopłacalnym w obróbce cnc i stosuję się tylko odlew. Oczywiście nie chcę się tutaj mądrzyć i są to moje przypuszczenia, jeśli ktoś ma większą wiedzę na temat tych materiałow to może mnie sprostować.
Na pewno różnice w składzie chemicznym owych materiałow są i zapewne robi to różnicę cenową w egzemplarzach np. made in japan. Co do nowości na 2021 rok typu fuego czy exceler to różnica w cenie skutecznie odstrasza bo w przypadku fuego blisko 200zł więcej w stosunki do modelu wykonanego nie z zaionu tylko z ds5 to moim zdaniem przesada i mam nadzieję, że jest to tylko i wyłacznie efekt nowości na rynku.
Dla mnie osobiście cała seria daiwy LT w przedziale cenowy 300 - 800zł to kołowrotki świetnie nadające się do metody ultra light. Rozmiary 4000 i większe sugerują cięższe zastosowanie ale dla mnie na dłuższą metę szarpanie przynętami po 30g i więcej je zniszczy. Patrząc w jakim tempie jak już bardzo rozwija się dziedzina spinningu pod mikro wobki i inne przynęty, na które obecnie idzie nawet uklejki łapać to te kołowrotki w rozsądnych pieniądzach są naprawdę spoko.
Z resztą popatrzmy na konkurencję ze strony shimano w podobnych pieniądzach pomijając tą nieszczesną rolkę mamy praktycznie to samo i tylko nowy stradic wymiata w swojej półce cenowej.
Przypomnę, że Lexa się wyróżnia z daiw LT do 800zł, ma body z lubianego tutaj przez wszystkich aluminium a kultura pracy taka sama jak w caldii. Jak ktoś z Was będzie miał okazję pokręcić tym w sklepie to polecam bo ja się zdziwiłem i teraz mam dylemat co do zakupu. Przypuszczam, że za jakiś czas daiwa odświeży pozostałe modele i może będzie większy wybór co do przełożeń i głebokości szpul. Shimano też nie śpi i teraz pójdą za ciosem i po nowym stradicu i vanfordzie pewnie pokażą nową ultegre albo sustaina, mam nadzięję, że też zawitają rozwiązania z droższych modeli.

#582 OFFLINE   zMazur

zMazur

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 173 postów
  • LokalizacjaMazury

Napisano 06 styczeń 2021 - 22:13

myślę że aluminiowa daiwa bg jest całkiem spoko kołowrotkiem i pewnie znajdzie się sporo osób które wybrałyby właśnie bg a nie stradica - tym bardziej że bg jest kołowrotkiem tańszym od stradica



#583 OFFLINE   dyliog

dyliog

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 225 postów
  • LokalizacjaLubuskie
  • Imię:Łukasz

Napisano 06 styczeń 2021 - 22:25

Daiwa BG to świetny kołowrotek ale do cięższych zastosowań. Oczywiście małe rozmiary można wykorzystać do czogo dusza zapragnie ale na dzień dzisiejszy BG jest czymś innym niż seria LT. Ma wersje odświeżoną z magsealem i jest nowa z monolitycznym body ale to co innego niż stradic.

#584 OFFLINE   smokwelski

smokwelski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1093 postów
  • LokalizacjaNowe Miasto Lubawskie
  • Imię:Krzysztof

Napisano 06 styczeń 2021 - 22:40

Korby z CI4+, podwójne od 16 Vqsh, miałem i sobie je bardzo chwaliłem, niebrzydkie, do wytrzymałości nie mam najmniejszych zastrzeżeń i sporo lżejsze. Tuningowe też często karbonowe. Podobnie elementy szpuli czy pokrętła z tego się robi i się sprawdzają.

Wracając do Fuego: dotąd chwaliłem i polecałem, szczególnie w sytuacjach, gdy budżet był istotnym kryterium wyboru. Mam wciąż jednego malucha i nie zamierzam się go pozbywać. Ale jeśli cena nowego nie spadnie, to sorry. Ultegra wydaje się znacznie lepsza, a Nasci wysuwa się na czoło w kategorii jakość/cena. Zakładam, że bebechy w nowym Fuego bez zmian.
  • pawelHERP lubi to

#585 OFFLINE   zMazur

zMazur

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 173 postów
  • LokalizacjaMazury

Napisano 07 styczeń 2021 - 00:21

na dobrą sprawę ciekawe czy obecna caldia to nie jest takie fuego z zaionu



#586 OFFLINE   smokwelski

smokwelski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1093 postów
  • LokalizacjaNowe Miasto Lubawskie
  • Imię:Krzysztof

Napisano 07 styczeń 2021 - 08:05

No jest, a co to za tajemnica, te same flaki przecież

#587 OFFLINE   zMazur

zMazur

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 173 postów
  • LokalizacjaMazury

Napisano 07 styczeń 2021 - 12:06

to po co nowe fuego z zaionu V - chyba że ten zaion V to coś innego niż zaion dotychczasowy



#588 OFFLINE   maykel

maykel

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 590 postów
  • Imię:Michał

Napisano 07 styczeń 2021 - 12:51

Zaion V to nic innego jak wcześniejsze DS5 tylko inaczej nazwana, nie oszukujmy się, że cokolwiek zmienili skoro kołowrotek się świetnie sprzedaje...
  • PatLove lubi to

#589 OFFLINE   Rebus

Rebus

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 198 postów
  • LokalizacjaWLKP
  • Imię:Waldek

Napisano 07 styczeń 2021 - 13:07

Nikt go jeszcze w łapach nie miał a już... 

Jaki to problem w procesie dodać trochę włókien lub innego wypełniacza by uzyskać sztywniejszy korpus - na który w poprzednim modelu tak wielu narzekało



#590 OFFLINE   cinn

cinn

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 613 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk
  • Imię:Marcin
  • Nazwisko:W

Napisano 07 styczeń 2021 - 14:48

I tak nikt tego nie będzie używał do ciężkiego orania.
Te "nowoczesne" obudowy wykonywane z różnych materiałów, zaion, czy inne ci4, są na tyle sztywne że poradzą sobie z łowieniem.
No chyba że ktoś rozmiar 3-4 tyś będzie używał od sumowania.
A tak po za tym, prędzej się przekładnia wytrze, rozsypie niż cokolwiek z obudową się stanie bo wg mnie jest zrobiona z gównolitu-plastelinowego w tych przedziałach cenowych, poza przekładnią KN, bo wg mnie na pewno wytrzyma dużo.

#591 OFFLINE   dyliog

dyliog

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 225 postów
  • LokalizacjaLubuskie
  • Imię:Łukasz

Napisano 07 styczeń 2021 - 16:07

I tak nikt tego nie będzie używał do ciężkiego orania.
Te "nowoczesne" obudowy wykonywane z różnych materiałów, zaion, czy inne ci4, są na tyle sztywne że poradzą sobie z łowieniem.
No chyba że ktoś rozmiar 3-4 tyś będzie używał od sumowania.
A tak po za tym, prędzej się przekładnia wytrze, rozsypie niż cokolwiek z obudową się stanie bo wg mnie jest zrobiona z gównolitu-plastelinowego w tych przedziałach cenowych, poza przekładnią KN, bo wg mnie na pewno wytrzyma dużo.


A co to ta przekładnia KN i w których kołowrotkach ona występuje?
Caldia naprawdę ma te same bebechy co fuego? Macie pewność bo praca obu kołowrotków bardzo się różni.
  • marian1981 lubi to

#592 OFFLINE   smokwelski

smokwelski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1093 postów
  • LokalizacjaNowe Miasto Lubawskie
  • Imię:Krzysztof

Napisano 07 styczeń 2021 - 17:12

Tak

#593 OFFLINE   cinn

cinn

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 613 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk
  • Imię:Marcin
  • Nazwisko:W

Napisano 07 styczeń 2021 - 19:44

Przepraszam, HGN.

#594 OFFLINE   Biesan

Biesan

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1117 postów

Napisano 07 styczeń 2021 - 20:18

Nie wierzyli Ci co kupili, uwierzyli Ci co rozkręcili.
  • smokwelski lubi to

#595 OFFLINE   guciolucky

guciolucky

    NO release NO glory

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 4996 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 08 styczeń 2021 - 11:42

HGN to tylko technologia obróbki, nie rodzaj, typ czy materiał przekładni.

#596 OFFLINE   dyliog

dyliog

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 225 postów
  • LokalizacjaLubuskie
  • Imię:Łukasz

Napisano 08 styczeń 2021 - 11:58

HGN to tylko technologia obróbki, nie rodzaj, typ czy materiał przekładni.

 

Odkówanie na zimno daje rezultat większej twardości niż zwykły odlew z tego samego materiału.

Nie wiem czy daiwa stosuje podobną technologie w produkcji zębatych kół napędowych ale z tego co pamiętam stosowana jest tam obróbka cnc. Na pewno nie jest to czysty odlew, a jak to się ma do przkładni HGN - nie wiem, może ktoś kto ma za dużo pieniędzy to może wykręcić z shimano i z daiwy i w imadle srawdzić które zęby szybciej klękną.



#597 OFFLINE   cinn

cinn

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 613 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk
  • Imię:Marcin
  • Nazwisko:W

Napisano 08 styczeń 2021 - 21:54

Przekładnia shimano jest pokryta jakimś czarnym czymś co ciężko jest nawet zarysować.
Sprawdzałem to w stradicu ci4.
Fuego ma goły stop przekładni, jest twardy, ale łatwiej na nim zrobić rysę.

#598 OFFLINE   guciolucky

guciolucky

    NO release NO glory

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 4996 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 09 styczeń 2021 - 00:01

Nie macie pojęcia o prawdziwych czarnych kołach shimano, które nie musiały wcale być wyprasowane w pseudokosmicznej technologii hagane aby mimo wszystko być potwornie wytrzymałe... Kiedyś często, dzisiaj chyba już wcale, nie przypomina, się tamtych konstrukcji nawet jako wzorca mocy czy ogólnie pojętej solidności :)

#599 OFFLINE   dreadknight

dreadknight

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1019 postów

Napisano 09 styczeń 2021 - 19:52

Nie macie pojęcia o prawdziwych czarnych kołach shimano, które nie musiały wcale być wyprasowane w pseudokosmicznej technologii hagane aby mimo wszystko być potwornie wytrzymałe... Kiedyś często, dzisiaj chyba już wcale, nie przypomina, się tamtych konstrukcji nawet jako wzorca mocy czy ogólnie pojętej solidności :)


Które to były modele?

#600 OFFLINE   smokwelski

smokwelski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1093 postów
  • LokalizacjaNowe Miasto Lubawskie
  • Imię:Krzysztof

Napisano 09 styczeń 2021 - 20:27

Eee, nie jestem przekonany. Kilka razy do tego Shimano podchodziło i odchodziło. Najpierw bodaj w generacji ok. 1998. Chodzi ci jednak chyba o te w okolicach 2004 r. Miałem np. 04 Stellę i Soare 30 z takimi kołami. Widziałem kilkanaście razy przy serwisie. We wszystkich przypadkach bardziej używanych kołowrotków widoczne były ślady zużycia, zdarcie tej powłoki na pracującej części zęba do gołego metalu, a sam tamten materiał (stop alu) nie wydawał się specjalnie twardy. Chyba było to zwykłe anodowanie, matowa była lekko ta powłokach, tóżniła się od tej obecnej np. w Stradikach. Lepsze zdanie mam o powłokach złotych w Stellach od generacji 07.