Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Zestaw castingowy na duuuże szczupaki


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
260 odpowiedzi w tym temacie

#241 OFFLINE   golsyl

golsyl

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 703 postów
  • LokalizacjaStockholm
  • Imię:Michał

Napisano 24 luty 2021 - 10:36

Dokładnie. Na skałach, przy próbie odstrzału, to nawet 15kg stalka się przeciera.
  • skrzyp lubi to

#242 OFFLINE   sero1975

sero1975

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1461 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Sergiusz

Napisano 24 luty 2021 - 12:32

Wolał bym którąś z tych (ja wybrał bym 0,25 ;) )
Dobra cena za dobry towar

https://sklep.insel....5m-p-10591.html

https://sklep.insel....5m-p-10592.html


Mam taką i podobnie jak Robert mogę polecić ;)
  • skrzyp lubi to

#243 OFFLINE   skrzyp

skrzyp

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 166 postów
  • LokalizacjaW-wa

Napisano 24 luty 2021 - 12:35

Każda plecionka będzie się darła na kamieniach i jej moc czy producent niewiele zmieni.

A jednak coś z tą PP było nie tak (od razu mówię, że oryginalna i kupiona w dużym renomowanym sklepie).

Zmieniłem ją bodajże na Dragon Invisible/C-thru (b. dobra plecionka) i kolejne kilka dni intensywnego łowienia bez najmniejszych problemów.



#244 OFFLINE   skrzyp

skrzyp

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 166 postów
  • LokalizacjaW-wa

Napisano 24 luty 2021 - 12:46

Wolał bym którąś z tych (ja wybrał bym 0,25 ;) )

Dobra cena za dobry towar

 

https://sklep.insel....5m-p-10591.html

 

https://sklep.insel....5m-p-10592.html

Dzięki panowie, nawet ją chyba kiedyś miałem na sandaczowym zestawie, na początku brudziła trochę łapy:) Słuchajcie, tę ultra-głęboką szpulę w Tatuli to chyba wypada dopełnić podkładem, żeby rzuty były płynniejsze?

Załączony plik  Clipboard01.jpg   81,92 KB   11 Ilość pobrań



#245 OFFLINE   pe-te-ro

pe-te-ro

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 68 postów
  • LokalizacjaBrzeg / opolszczyzna
  • Imię:Piotr

Napisano 24 luty 2021 - 12:53

Ja swoją wypełniłem w całości plecionką ( Power Strike 30lb. )

Jest zapas w przypadku odstrzałów :).  Na następny sezon przewijam tak że to co było " na dnie " szpuli jest na górze i łowię .


Użytkownik pe-te-ro edytował ten post 24 luty 2021 - 12:55

  • skrzyp lubi to

#246 OFFLINE   nurek28

nurek28

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1575 postów
  • LokalizacjaMazury

Napisano 24 luty 2021 - 14:37

Ja nawinąłem do swojej HD 300m 0.20.
  • skrzyp lubi to

#247 OFFLINE   BOB

BOB

    SUM

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 10144 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Robert

Napisano 24 luty 2021 - 14:44

Dzięki panowie, nawet ją chyba kiedyś miałem na sandaczowym zestawie, na początku brudziła trochę łapy:) Słuchajcie, tę ultra-głęboką szpulę w Tatuli to chyba wypada dopełnić podkładem, żeby rzuty były płynniejsze?

attachicon.gif Clipboard01.jpg

Oczywiście, musi być podkład. 135m na luzie wystarczy Ci na minimum dwa sezony. Podkład zrób z żyłki ok 0,30-0,35.

Aby precyzyjnie nawinąć plecionkę, ja bawię się tak:

Multiplikator w uchwycie dolnika i linka przeprowadzona przez minimum pierwszą przelotkę.

1. nawijam plecionkę - bardzo ściśle (przepuszczam plecionkę przez gładką ściereczkę z mikrofibry). Od razu pozbywam się nadmiaru barwnika ;)

2. jeśli plecionka nie wypełniła właściwie szpulki, dowiązuję w/w żyłkę i nawijam (cały czas tak samo bardzo  ściśle tyle ile trzeba.

3. pusta szpukę po żyłce/plecionce nakładam na śrubę średnicy 8-10mm, zaciskam nakrętką i koniec śruby wkładam w uchwyt wkrętarki elektrycznej.

4. nawijam wszystko co było na szpulce multika.

5. kolejną pusta szpulkę od żyłki/plecionki zakładam na ośkę ze śruby i nakrętki (ta sam co powyżej po zdjęciu z niej szpulki z nawiniętą linką)

6 na pustą szpulkę przewijam zawartość poprzedniej szpulki, dzięki temu podkład z żyłki mamy na początku.

7. żyłkę podkładu zawiązuję na pustej szpulce multika, przyklejam cienki plaster obustronny i nawijam na multik całą zawartość szpulki bardzo mocno zaciskajac żyłkę a potem plecionkę w ściereczce z mikrofibry...i mamy nawiniętą plecionkę idealnie milimetr pod rant szpulki.

Uffff... ;)  :D

PS @Skrzyp , podjedź do mnie to Ci nawinę ;)


Użytkownik BOB edytował ten post 24 luty 2021 - 14:45


#248 OFFLINE   MarCinFin

MarCinFin

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 846 postów
  • LokalizacjaTurku (FIN)
  • Imię:Marcin

Napisano 24 luty 2021 - 15:22

Metoda na patencie. Polecam, jest precyzja!

Wysłane z mojego CLT-L29 przy użyciu Tapatalka

Użytkownik MarCinFin edytował ten post 24 luty 2021 - 15:22

  • BOB lubi to

#249 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15590 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 24 luty 2021 - 15:34

Oczywiście, musi być podkład. 135m na luzie wystarczy Ci na minimum dwa sezony. Podkład zrób z żyłki ok 0,30-0,35.

Aby precyzyjnie nawinąć plecionkę, ja bawię się tak:

Multiplikator w uchwycie dolnika i linka przeprowadzona przez minimum pierwszą przelotkę.

1. nawijam plecionkę - bardzo ściśle (przepuszczam plecionkę przez gładką ściereczkę z mikrofibry). Od razu pozbywam się nadmiaru barwnika ;)

2. jeśli plecionka nie wypełniła właściwie szpulki, dowiązuję w/w żyłkę i nawijam (cały czas tak samo bardzo  ściśle tyle ile trzeba.

3. pusta szpukę po żyłce/plecionce nakładam na śrubę średnicy 8-10mm, zaciskam nakrętką i koniec śruby wkładam w uchwyt wkrętarki elektrycznej.

4. nawijam wszystko co było na szpulce multika.

5. kolejną pusta szpulkę od żyłki/plecionki zakładam na ośkę ze śruby i nakrętki (ta sam co powyżej po zdjęciu z niej szpulki z nawiniętą linką)

6 na pustą szpulkę przewijam zawartość poprzedniej szpulki, dzięki temu podkład z żyłki mamy na początku.

7. żyłkę podkładu zawiązuję na pustej szpulce multika, przyklejam cienki plaster obustronny i nawijam na multik całą zawartość szpulki bardzo mocno zaciskajac żyłkę a potem plecionkę w ściereczce z mikrofibry...i mamy nawiniętą plecionkę idealnie milimetr pod rant szpulki.

Uffff... ;)  :D

PS @Skrzyp , podjedź do mnie to Ci nawinę ;)

Generalnie robię tak samo. Co do linki to moim zdaniem 0,20 za cienka do 100 gramów i nie chodzi o to że za słaba na szczupaka tylko na przeciążenia przy wyrzucie i odstrzały. Gruba linka nie przeszkadza szczupakom a i podczas łowienia nie jest takim problemem jak przy stałej szpuli. 


  • Marcin Rafalski, Pumba i BOB lubią to

#250 OFFLINE   nurek28

nurek28

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1575 postów
  • LokalizacjaMazury

Napisano 24 luty 2021 - 17:32

Wiem że za cienka.

Ale ja łowie może 15 % czasu rzucając reszta troling.

A 0.20 daje mi tę przewagę w trolingu ze wypuszczam na krótsze odległości. ;)


Użytkownik nurek28 edytował ten post 24 luty 2021 - 17:33

  • bob74 lubi to

#251 OFFLINE   Biesan

Biesan

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1110 postów

Napisano 24 luty 2021 - 17:58

Oczywiście, musi być podkład. 135m na luzie wystarczy Ci na minimum dwa sezony. Podkład zrób z żyłki ok 0,30-0,35.
Aby precyzyjnie nawinąć plecionkę, ja bawię się tak:
Multiplikator w uchwycie dolnika i linka przeprowadzona przez minimum pierwszą przelotkę.
1. nawijam plecionkę - bardzo ściśle (przepuszczam plecionkę przez gładką ściereczkę z mikrofibry). Od razu pozbywam się nadmiaru barwnika ;)
2. jeśli plecionka nie wypełniła właściwie szpulki, dowiązuję w/w żyłkę i nawijam (cały czas tak samo bardzo  ściśle tyle ile trzeba.
3. pusta szpukę po żyłce/plecionce nakładam na śrubę średnicy 8-10mm, zaciskam nakrętką i koniec śruby wkładam w uchwyt wkrętarki elektrycznej.
4. nawijam wszystko co było na szpulce multika.
5. kolejną pusta szpulkę od żyłki/plecionki zakładam na ośkę ze śruby i nakrętki (ta sam co powyżej po zdjęciu z niej szpulki z nawiniętą linką)
6 na pustą szpulkę przewijam zawartość poprzedniej szpulki, dzięki temu podkład z żyłki mamy na początku.
7. żyłkę podkładu zawiązuję na pustej szpulce multika, przyklejam cienki plaster obustronny i nawijam na multik całą zawartość szpulki bardzo mocno zaciskajac żyłkę a potem plecionkę w ściereczce z mikrofibry...i mamy nawiniętą plecionkę idealnie milimetr pod rant szpulki.
Uffff... ;)  :D
PS @Skrzyp , podjedź do mnie to Ci nawinę ;)


Robiłem tak samo, patent z wkrętarką. Teraz przewijam wszystko na Penna Slammera 760, później na jakiś stary kołowrotek karpiowy i z powrotem na multiplikator. Trochę zabawy ale mamy idealnie pełną szpulę

#252 OFFLINE   Novis

Novis

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1743 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:Nowicki

Napisano 24 luty 2021 - 18:00

Jeżeli wiem, iż linki będzie dosyć na wypełnienie szpuli multika, nie stosuję podkładu. Trzeba ją tylko solidnie przymocować do szpuli (np. węzeł + plaster). podkład stosuję tylko wtedy, kiedy wiem iż nowa linka nie zapełni szpuli).



#253 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15590 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 24 luty 2021 - 18:18

Wiem że za cienka.

Ale ja łowie może 15 % czasu rzucając reszta troling.

A 0.20 daje mi tę przewagę w trolingu ze wypuszczam na krótsze odległości. ;)

Troll to zupełnie inna historia. Przy głębokim , toniowym trollu bez zaczepów twardych daje 20 LB aby przynęta zeszła jak najgłębiej przy tym samym wypuście.. Przy trollu na płytkiej wodzie w zielsku na krótkim dyszlu 40-50 LB nawet. 


  • nurek28 lubi to

#254 OFFLINE   skrzyp

skrzyp

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 166 postów
  • LokalizacjaW-wa

Napisano 24 luty 2021 - 18:28

Oczywiście, musi być podkład. 135m na luzie wystarczy Ci na minimum dwa sezony. Podkład zrób z żyłki ok 0,30-0,35.

Aby precyzyjnie nawinąć plecionkę, ja bawię się tak:

Multiplikator w uchwycie dolnika i linka przeprowadzona przez minimum pierwszą przelotkę.

1. nawijam plecionkę - bardzo ściśle (przepuszczam plecionkę przez gładką ściereczkę z mikrofibry). Od razu pozbywam się nadmiaru barwnika ;)

2. jeśli plecionka nie wypełniła właściwie szpulki, dowiązuję w/w żyłkę i nawijam (cały czas tak samo bardzo  ściśle tyle ile trzeba.

3. pusta szpukę po żyłce/plecionce nakładam na śrubę średnicy 8-10mm, zaciskam nakrętką i koniec śruby wkładam w uchwyt wkrętarki elektrycznej.

4. nawijam wszystko co było na szpulce multika.

5. kolejną pusta szpulkę od żyłki/plecionki zakładam na ośkę ze śruby i nakrętki (ta sam co powyżej po zdjęciu z niej szpulki z nawiniętą linką)

6 na pustą szpulkę przewijam zawartość poprzedniej szpulki, dzięki temu podkład z żyłki mamy na początku.

7. żyłkę podkładu zawiązuję na pustej szpulce multika, przyklejam cienki plaster obustronny i nawijam na multik całą zawartość szpulki bardzo mocno zaciskajac żyłkę a potem plecionkę w ściereczce z mikrofibry...i mamy nawiniętą plecionkę idealnie milimetr pod rant szpulki.

Uffff... ;)  :D

PS @Skrzyp , podjedź do mnie to Ci nawinę ;)

Dzięki :D Analogicznie robię ze stałoszpulowymi od 30 l., no może z wyjątkiem tego, że używam zapasowej szpuli o tej samej pojemności zamiast wiertarki:) I zawsze przez szmatkę, ale koniecznie bawełnianą. I też przyklejam, żeby się nie kręciła, a po sezonie odwracam sam odcinek plecionki. No ale tam wypełnienie ultra-ważne dla dalekosiężności rzutów, na multiku powinna być większa tolerancja. W przypadku tak głębokiej szpuli po prostu czuję, że trzeba zwiększyć średnicę nawoju, żeby szpulka nie zostawała rozkręcona za mocno w 1. fazie rzutu no i żeby kąt wyjścia plecki ze szpuli był bardziej przyjazny. Ale czy po brzegi szpuli czy 2-3 mm poniżej to mi się wydaje, że bez takiego znaczenia jak w koł. spinningowym.

 

P.S. Przetestuję inną metodę i jeśli się sprawdzi to ją opiszę:)



#255 OFFLINE   skrzyp

skrzyp

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 166 postów
  • LokalizacjaW-wa

Napisano 24 luty 2021 - 18:30

Wiem że za cienka.

Ale ja łowie może 15 % czasu rzucając reszta troling.

A 0.20 daje mi tę przewagę w trolingu ze wypuszczam na krótsze odległości. ;)

Też dużo trolluję, rzeczywiście na cieńszej lepiej schodzi i mniej zielska łapie :)



#256 OFFLINE   JakPot

JakPot

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 67 postów
  • LokalizacjaŚwiecie
  • Imię:Kuba

Napisano 25 luty 2021 - 12:51

Oczywiście, musi być podkład. 135m na luzie wystarczy Ci na minimum dwa sezony. Podkład zrób z żyłki ok 0,30-0,35.

Aby precyzyjnie nawinąć plecionkę, ja bawię się tak:

Multiplikator w uchwycie dolnika i linka przeprowadzona przez minimum pierwszą przelotkę.

1. nawijam plecionkę - bardzo ściśle (przepuszczam plecionkę przez gładką ściereczkę z mikrofibry). Od razu pozbywam się nadmiaru barwnika ;)

2. jeśli plecionka nie wypełniła właściwie szpulki, dowiązuję w/w żyłkę i nawijam (cały czas tak samo bardzo  ściśle tyle ile trzeba.

3. pusta szpukę po żyłce/plecionce nakładam na śrubę średnicy 8-10mm, zaciskam nakrętką i koniec śruby wkładam w uchwyt wkrętarki elektrycznej.

4. nawijam wszystko co było na szpulce multika.

5. kolejną pusta szpulkę od żyłki/plecionki zakładam na ośkę ze śruby i nakrętki (ta sam co powyżej po zdjęciu z niej szpulki z nawiniętą linką)

6 na pustą szpulkę przewijam zawartość poprzedniej szpulki, dzięki temu podkład z żyłki mamy na początku.

7. żyłkę podkładu zawiązuję na pustej szpulce multika, przyklejam cienki plaster obustronny i nawijam na multik całą zawartość szpulki bardzo mocno zaciskajac żyłkę a potem plecionkę w ściereczce z mikrofibry...i mamy nawiniętą plecionkę idealnie milimetr pod rant szpulki.

Uffff... ;)  :D

PS @Skrzyp , podjedź do mnie to Ci nawinę ;)

Hej

ja poszedłem w tym systemie o krok dalej i od naszych sąsiadów z dalekiego wschodu kupiłem takie cudo - naprawdę rewelka, POLECAM

 

H51a2c612daba47d686a1f93db8ae2233W.jpg

 

https://pl.aliexpres...earchweb201603_

 

a i dokonałem małej modyfikacji, dokupiłem 4 podkładki z nierdzewki i umieściłem je na końcach obu sprężyn, całość jest z alu i sprężynki niszczyły, drapały części dociskowe i stożki...


Użytkownik JakPot edytował ten post 25 luty 2021 - 12:55


#257 OFFLINE   pe-te-ro

pe-te-ro

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 68 postów
  • LokalizacjaBrzeg / opolszczyzna
  • Imię:Piotr

Napisano 25 luty 2021 - 13:13

A jak ta przyssawka się sprawdza?

Kiedyś na ali widziałem taki patent na wzór imadełka przykręcanego do np. do blatu stołu.



#258 OFFLINE   JakPot

JakPot

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 67 postów
  • LokalizacjaŚwiecie
  • Imię:Kuba

Napisano 25 luty 2021 - 13:23

A jak ta przyssawka się sprawdza?

Kiedyś na ali widziałem taki patent na wzór imadełka przykręcanego do np. do blatu stołu.

Bez problemu, ja przyklejam do stołu i jest super. Ważne, że jest możliwość regulacji docisku szpuli a co za tym idzie nawijanie jest łatwiejsze.

Kupiłem 2szt i z jednej używam systemu mocowania na śrubie imbusowej do wkrętarki (reszta części na zapasie) - polecam

 

Widzę, że jak się poszpera to nawet za 5-10 zł można znaleźć.

 

Pozdr K


Użytkownik JakPot edytował ten post 25 luty 2021 - 13:25


#259 OFFLINE   skrzyp

skrzyp

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 166 postów
  • LokalizacjaW-wa

Napisano 25 luty 2021 - 14:06

ja poszedłem w tym systemie o krok dalej i od naszych sąsiadów z dalekiego wschodu kupiłem takie cudo - naprawdę rewelka, POLECAM

 

Rozumiem, że to tylko do multików?

 

Bo stara szkoła nawijania linki (wtedy żyłki) na koł. spinningowy mówiła, żeby nigdy nie odwijać linki w ten sposób lecz z płasko leżącej szpuli, bo inaczej z każdym obrotem się skręca.


Użytkownik skrzyp edytował ten post 25 luty 2021 - 14:08


#260 OFFLINE   JakPot

JakPot

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 67 postów
  • LokalizacjaŚwiecie
  • Imię:Kuba

Napisano 25 luty 2021 - 14:23

Rozumiem, że to tylko do multików?

 

Bo stara szkoła nawijania linki (wtedy żyłki) na koł. spinningowy mówiła, żeby nigdy nie odwijać linki w ten sposób lecz z płasko leżącej szpuli, bo inaczej z każdym obrotem się skręca.

Nie, ja używam do obu. Na multika odwijam linkę z góry szpuli a na stałoszpulowca z dołu, jeżeli rant szpuli jest przystosowany i nie jest ostry to śmiało możesz ustawić szpulkę (całe urządzenie) czołem do kołowrotka (tak aby linka odwijała się w tą samą stronę co kołowrotek nawija). Uzyskasz ten sam efekt.


Użytkownik JakPot edytował ten post 25 luty 2021 - 14:25





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych