Jump to content

  •      Sign In   
  • Create Account

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Photo

Akwarystyka


  • Please log in to reply
434 replies to this topic

#341 OFFLINE   guciolucky

guciolucky

    NO release NO glory

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 4,926 posts
  • LokalizacjaOlsztyn

Posted 01 May 2022 - 19:35

Jasne, obecnie można hodować każdą rybę w akwarium.

#342 OFFLINE   jajakub

jajakub

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 998 posts
  • LokalizacjaLublin

Posted 01 May 2022 - 19:45

To małe pytanko
Czy jest jakiś sensowny sposób na obniżenie w lecie temp wody (poza dedykowanymi chłodziarkami)
Ciepło mam w mieszkaniu jak cholera, ledy i watrak załatwiają brak ciepła z oświetlenia ale woda i tak przekraczała 23st

#343 ONLINE   drakmen

drakmen

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 353 posts
  • LokalizacjaLublin
  • Imię:Bartek

Posted 01 May 2022 - 19:59

Opiekuńczy tatuś 😉
A czy zdażyło Ci się (lub innym) chodować krajowe rybki prądolubne ?


Wszystko można trzymać, strikte chodować-rozmnażać już nie koniecznie. Rybki, tak zwane prądolubne wcale nie muszą mieć wielkiego "prądu" w akwarium. Wystarczy wydajny filtr, który dobrze miesza wodę przy powierzchni(jak najwięcej tlenu ) i w miarę możliwości niska temperatura wody. Pokojowa jest jak najbardziej w porządku. Problemy zaczynają się od około 25-26stopni, np. dla kiełbia.
Potok raczej(gdybam, nie miałem) nie wchodzi w grę do akwa bez chłodziarki w mieszkaniu. Klenie bez większego problemu dają radę przy 29-30 stopni.

#344 OFFLINE   jajakub

jajakub

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 998 posts
  • LokalizacjaLublin

Posted 01 May 2022 - 20:13

Moje rybki do ok 20st ok ale po przekroczeniu 22st zaczeły wyskakiwać
Przeniosłem je na wieś do sadzawki zasilanej źródłami i tam czuly się świetnie bo porosły znakomicie
Tymczasowo chłodziłem zmrożoną butelką wkładaną do akwa tak na prubę czy pomoże, ale na stałe się tak nie da
Obecnie akwa brak ale znowu mnie ciągnie

#345 ONLINE   drakmen

drakmen

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 353 posts
  • LokalizacjaLublin
  • Imię:Bartek

Posted 01 May 2022 - 20:16

To małe pytanko
Czy jest jakiś sensowny sposób na obniżenie w lecie temp wody (poza dedykowanymi chłodziarkami)
Ciepło mam w mieszkaniu jak cholera, ledy i watrak załatwiają brak ciepła z oświetlenia ale woda i tak przekraczała 23st

Sandacz, szczupak, płoć, lin, ukleja, słonecznica, krąp, krasna, boleń, kleń jaź, karaś, okoń. Tak na szybko z pamięci, co miałem(baniak 450 l). Jak były fale upalów, to teperatura wody osiągała 31 stopni(mieszkanie w bloku, bez klimy). Widziałem, że było im cieżko, bo pokrywy skrzelowe mocno pracowały, ale nic nie padło. Oczywiście krótkie okresy takiej temperatury, max 3-5 dni. Kiełbie wytrzymywały niestety tylko 26-28 stopni.
Piszę o tym co wskazywał termometr, a nawet dwa. Być może wskazania były błędne, aczkolwiek dwa raczej się nie myliły.

Edited by drakmen, 01 May 2022 - 20:19.


#346 OFFLINE   Dziewanna

Dziewanna

    Nowy

  • Forumowicze
  • Pip
  • 0 posts
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Mariola
  • Nazwisko:Kostrzyk

Posted 27 September 2022 - 20:11

Osobiście preferuję ryby, które nie wymagają specjalnych warunków jeśli chodzi o akwarium. Między innymi świetny jest w tym przypadku bystrzyk amandy. Zapewne większość osób już o nim słyszała, a jeśli nie to można sprawdzić artykuły takie jak ten https://fajnyzwierza...ie-rozmnazanie/, a będzie wiadomo co i jak. Oczywiście jeśli chodzi o obniżenie temperatury w akwarium, to istnieje kilka skutecznych sposobów. Między innymi można wrzucać kostki lodu (ale jest wtedy więcej wody w akwarium), podnieść pokrywę delikatnie (żeby woda parowała), ustawić akwarium w zacienione miejsce czy zmniejszyć czas świecenia świetlówki.



#347 OFFLINE   Del Toro

Del Toro

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 7,995 posts
  • LokalizacjaLondyn, UK

Posted 03 January 2023 - 13:11


  • ubot and 100icki like this

#348 OFFLINE   jachu

jachu

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1,100 posts
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Janusz
  • Nazwisko:Skowron

Posted 03 January 2023 - 14:54

A tu mój ulubiony biotopowiec z naszymi rybami. Solinka koło Cisnej. Jeszcze nie miasta. ;)  A zupa rakowa? Pyszna.  :)  Niewielkie potokowce też by sobie tu dały radę. Byle nie przekroczyć niebezpiecznej dla nich temperatury.


  • Del Toro, ubot, Dokuś and 2 others like this

#349 OFFLINE   jajakub

jajakub

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 998 posts
  • LokalizacjaLublin

Posted 03 January 2023 - 20:46

Piękne zbiorniki ale... zazwyczaj mają bardzo krotki żywot
Robione na konkurs
Ciekawe jak z pielęgnacją na dłuższą metę
  • Marcyś and md30 like this

#350 OFFLINE   xyzzvpc

xyzzvpc

    Zaawansowany

  • Oczekujący na akcept
  • PipPipPip
  • 1,558 posts
  • Imię:Paweł

Posted 04 January 2023 - 12:42

Krótko, akwa konkursowe żyje tylko do konkursu najczęściej.

W niektórych konkursach na akwa biotopowe jednym z kryteriow punktacji jest możliwość utrzymania akwarium w długim terminie żeby wykluczyć właśnie akwaria z aranżacją utrzymujaca się bardzo krótko.

Żadna sztuka zrobić akwa które żyje 2 miesiące.

#351 OFFLINE   sucks_one

sucks_one

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 882 posts
  • LokalizacjaKonstancin Jeziorna
  • Imię:Tomek
  • Nazwisko:Kurek

Posted 04 January 2023 - 13:06

To właśnie zależy od kryteriów oceny. 

Swoją drogą ciekaw jestem w jaki sposób można ocenić wiek systemu?



#352 OFFLINE   jajakub

jajakub

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 998 posts
  • LokalizacjaLublin

Posted 04 January 2023 - 15:09

Zdjęcie na początku i powiedzmy co tydzień funkcjonowania zbiornika

#353 OFFLINE   Marcyś

Marcyś

    Zaawansowany

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 846 posts
  • LokalizacjaGdańsk
  • Imię:Marcin
  • Nazwisko:Bielecki

Posted 04 January 2023 - 15:18

I jako proof of life zdjęcie z aktualnym numerem gazety ;) 


  • kamilek97 and xyzzvpc like this

#354 OFFLINE   xyzzvpc

xyzzvpc

    Zaawansowany

  • Oczekujący na akcept
  • PipPipPip
  • 1,558 posts
  • Imię:Paweł

Posted 04 January 2023 - 17:58

Może zabrzmi buńczucznie... jak ktoś "siedzi" w akwarystyce i jest na trochę wyższym levelu niż walka z glonami przy użyciu Alguminu i obarczanie za wszystko winą "złego" pH w kranie jest w stanie bardzo szybko ocenić jak długo dana aranżacja się utrzyma i czy jest to kwestia 10 miesiąc czy 3 lat.

 

Gazeta nie jest potrzebna.

 

Po zdecydowanej większości widac już w po samym procesie zakładania lub ewekcie pierwszego dnia ile to będzie działać w przyszłości.

 

ps. Jeżeli akwa ma potencjał na aranżację np 3 letnie nie oznacza że tyle będzie działać, to zalezy od akwarysty czy czegos po drodze nie spie..i


  • Marcyś, chlodnica, Rampampam and 1 other like this

#355 ONLINE   drakmen

drakmen

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 353 posts
  • LokalizacjaLublin
  • Imię:Bartek

Posted 04 January 2023 - 20:03

Akwarium pokazane przez @Del Toro nie utrzyma się zbyt długo. Wszystko co jest szczątkami roślin po prostu dość szybko zgnije. Tym szybciej im wyższa temperatura wody. ...no chyba, że aranżacja będzie często wymieniana, ale czy takie zagranie "się liczy"...

#356 OFFLINE   jachu

jachu

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1,100 posts
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Janusz
  • Nazwisko:Skowron

Posted 04 January 2023 - 21:03

Gajosiku, na kanale Tyrrila są biotopowe z górnej Krężnicznki i górnej Chodelki. Widziałeś?

Dziecięciem będąc prowadziłem przez wiele lat biotopowe w mojej klasie. Pływały w nim karasie, były moczarki, rogatek i mech zdrojek przyniesiony z jakiegoś bajora. Niestety nikt mi wtedy nie powiedział, że to było w stu procentach akwarium biotopowe. :) Karasie rosły, nie chorowały, jedynie nie rozmnażały się. Ale to chyba najmniej istotne.

Przy obecnych możliwościach utrzymanie praktycznie każdego biotopu z dowolnej części świata i przez dowolną liczbę lat zależy wyłącznie od wiedzy, wytrwałości i możliwości finansowych. W większości przypadków krótkie życie biotopu wynika z powodu zbyt małego nakładu pracy lub dlatego, że się najzwyczajniej akwaryście znudzi. 

Czy w prawdziwym biotopie rośliny i liście spadające z drzew nie gniją w wodzie lub nie przemieszcza ich ruch wody? Tam wymienia je na kolejne natura, w akwarium może ją zastąpić człowiek. Różnica dla biotopu praktycznie żadna.


Edited by jachu, 04 January 2023 - 21:13.

  • xyzzvpc and Dokuś like this

#357 OFFLINE   sucks_one

sucks_one

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 882 posts
  • LokalizacjaKonstancin Jeziorna
  • Imię:Tomek
  • Nazwisko:Kurek

Posted 04 January 2023 - 21:11

Może zabrzmi buńczucznie... jak ktoś "siedzi" w akwarystyce i jest na trochę wyższym levelu niż walka z glonami przy użyciu Alguminu i obarczanie za wszystko winą "złego" pH w kranie jest w stanie bardzo szybko ocenić jak długo dana aranżacja się utrzyma i czy jest to kwestia 10 miesiąc czy 3 lat.

 

Gazeta nie jest potrzebna.

 

Po zdecydowanej większości widac już w po samym procesie zakładania lub ewekcie pierwszego dnia ile to będzie działać w przyszłości.

 

ps. Jeżeli akwa ma potencjał na aranżację np 3 letnie nie oznacza że tyle będzie działać, to zalezy od akwarysty czy czegos po drodze nie spie..i

W mojej opinii zdecydowanie buńczucznie :)



#358 OFFLINE   xyzzvpc

xyzzvpc

    Zaawansowany

  • Oczekujący na akcept
  • PipPipPip
  • 1,558 posts
  • Imię:Paweł

Posted 04 January 2023 - 23:16

Być może ale z serca i szczerze :)

 

Temat jest mega obszerny, ja siedzę w akwa odkąd pamiętam w sumie była pierwsza niż wędkarstwo, miałem dużo od gupika po morskie.

 

W akwarium można odwzorować biotop który będzie działał przez lata a można zrobić akwarium na jedną fotkę w którym po dwóch tygodniach woda będzie śmierdzieć jak w ścieku.

 

Kiedyś to było nagminne, były robione akwaria na konkursy biotopowe które nie miały szansy utrzymać się dłużej niż miesiąc czy dwa. A nie o to chodzi w akwarystyce. Robienie co miesiąc czy dwa nowej aranżacji świadczy o braku wiedzy.

 

Trochę czym innym jest podmiana liści dębu czy szyszek olchy które ulegną rozpadowi a czym innym wpakowanie garści trzciny, trawy czy korzenia który po miesiącu będzie gnił i rujnował cała równowagę biologiczna w akwa.

 

ps. moje wypowiedzi nie odnoszą się do akwa z filmu tylko ogólnie.


Edited by gajosik, 04 January 2023 - 23:17.

  • ubot, chlodnica and md30 like this

#359 OFFLINE   guciolucky

guciolucky

    NO release NO glory

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 4,926 posts
  • LokalizacjaOlsztyn

Posted 05 January 2023 - 19:37

Wszędzie gdzie pojawiają się nagrody, pieniądze czy wyssane z palca tytuły, pojawia się patologia...nie omija to sportu, hobby itd.

#360 OFFLINE   xyzzvpc

xyzzvpc

    Zaawansowany

  • Oczekujący na akcept
  • PipPipPip
  • 1,558 posts
  • Imię:Paweł

Posted 05 January 2023 - 20:03

A swoja droga nasi rodacy maja bardzo dobre rezultaty w konkursach :) nie tylko akwa słodkowodna ale i słona stoi u nas na wysokim poziomie.

 

 

 

Gajosiku, na kanale Tyrrila są biotopowe z górnej Krężnicznki i górnej Chodelki. Widziałeś?

Dziecięciem będąc prowadziłem przez wiele lat biotopowe w mojej klasie. Pływały w nim karasie, były moczarki, rogatek i mech zdrojek przyniesiony z jakiegoś bajora. Niestety nikt mi wtedy nie powiedział, że to było w stu procentach akwarium biotopowe. :) Karasie rosły, nie chorowały, jedynie nie rozmnażały się. Ale to chyba najmniej istotne.

Przy obecnych możliwościach utrzymanie praktycznie każdego biotopu z dowolnej części świata i przez dowolną liczbę lat zależy wyłącznie od wiedzy, wytrwałości i możliwości finansowych. W większości przypadków krótkie życie biotopu wynika z powodu zbyt małego nakładu pracy lub dlatego, że się najzwyczajniej akwaryście znudzi. 

Czy w prawdziwym biotopie rośliny i liście spadające z drzew nie gniją w wodzie lub nie przemieszcza ich ruch wody? Tam wymienia je na kolejne natura, w akwarium może ją zastąpić człowiek. Różnica dla biotopu praktycznie żadna.


Nie śledzę już tak tematu jak kiedyś, wypaliłem się. Polacy potrafią zrobić naprawdę ładne, dobrze odwzorowane i długo działające akwa biotopowe :)


Edited by gajosik, 05 January 2023 - 20:10.