Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Zimowisko sandaczy


  • Zaloguj siÄ™, aby dodać odpowiedź
39 odpowiedzi w tym temacie

#21 OFFLINE   fish28

fish28

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2672 postów
  • ImiÄ™:Darek

Napisano 29 grudzień 2011 - 08:36

Kolega jest ichtiologiem tak przynajmniej wynika z profilu :D

#22 OFFLINE   Maciek_7

Maciek_7

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1320 postów

Napisano 29 grudzień 2011 - 08:42

I stÄ…d moje pytanie :D

#23 OFFLINE   mifek

mifek

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 11308 postów
  • LokalizacjaWioska Z Tramwajami
  • ImiÄ™:RafaÅ‚
  • Nazwisko:...znane...

Napisano 29 grudzień 2011 - 12:06

I stÄ…d moje pytanie :D



z zaÅ‚oÅźenia daje odpowiedź na pytania wczeÅ›niej postawione. ew pozwala poznać migracje, zakres i cele badanego obiektu :D

#24 OFFLINE   guciolucky

guciolucky

    NO release NO glory

  • Twórcy
  • PipPipPipPip
  • 5047 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 29 grudzień 2011 - 14:04

Badania pozwalajÄ… poznać biologiÄ™ gatunku jak i behawior danej populacji. Sandacze to ryby ekspansywne i migrujÄ…ce, potrafiÄ… samoistnie siÄ™ rozprzestrzeniać. ZauwaÅźyÅ‚em, Åźe populacja sandaczy miewa co jakiÅ› czas wybitnie silne pokolenia, szukaÅ‚em zwiÄ…zku tego zjawiska ze Å›rednimi temperaturami wody w okresie tarÅ‚a i rozwoju larw. Przy okazji okazaÅ‚o siÄ™, Åźe wystÄ…pienie ostatniego wybitnie silnego pokolenia wystÄ…piÅ‚o w caÅ‚ej pn wsch Polsce w tym samym roku. Sandacz jest gatunkiem, ktÃÅ‚ry ma szanse podbić nasze wody gdyÅź wraz z postÄ™pujÄ…ca eutrofizacjÄ… wzrasta ilość wÃÅ‚d sandaczowych.

#25 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18633 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 29 grudzień 2011 - 14:15

Ciekawa sprawa. Czy mÃÅ‚gÅ‚byÅ› polecić jakieÅ› materiaÅ‚y naukowe w sieci dotyczÄ…ce behawioru takich drapieÅźnikÃÅ‚w jak okoÅ„, sandacz, szczupak? MyÅ›lÄ™ Åźe dla wÄ™dkarza wyniki takich badaÅ„ moga być bardzo ciekawÄ… lekturÄ….

A moÅźe chciaÅ‚bys opublikowac jakieÅ› swoje badania na jerkbaicie?

#26 OFFLINE   Maciek_7

Maciek_7

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1320 postów

Napisano 29 grudzień 2011 - 17:14

Dziękuję pięknie za odpowiedź!

#27 OFFLINE   Abborre

Abborre

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 89 postów
  • LokalizacjaSverige

Napisano 29 grudzień 2011 - 18:24

guciolucky

Dzieki za cenne informacje,
Gdzie na podstawie tej mapki typowałbyś miejsce zimowania sandaczy na tym jeziorku?
Innych forumowiczÃÅ‚w oczywiÅ›cie tez zapraszam do ”zabawy” :D

Załączone pliki

  • ZaÅ‚Ä…czony plik  jezioro.jpg   35,39 KB   625 Ilość pobraÅ„


#28 OFFLINE   Janusz WaÅ‚aszewski

Janusz Wałaszewski

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 4473 postów
  • LokalizacjaGrzybowo - KoÅ‚obrzeg

Napisano 29 grudzień 2011 - 18:30

Ja bym tak obstawiał;







Załączone pliki



#29 OFFLINE   rolek

rolek

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 167 postów
  • LokalizacjaPOZNAŃ

Napisano 29 grudzień 2011 - 19:43

RÃÅ‚wnieÅź 8-9 m po prawej stronie.Mam nadziejÄ™ Åźe nie przyczyniÄ™ siÄ™ do wybicia populacji sandacza.

#30 OFFLINE   guciolucky

guciolucky

    NO release NO glory

  • Twórcy
  • PipPipPipPip
  • 5047 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 29 grudzień 2011 - 21:25

Ja niestety jestem typem ktÃÅ‚ry nie potrafi obstawiać, pewność uzyskasz kiedy podniesiesz kilka ryb, warto uÅźywać sondy bo raz znalezione zimowisko sandacze bÄ™dÄ… uÅźytkować cyklicznie.

Postaram się przygotować materiał do publikacji na portalu.

Wydaje mi siÄ™, Åźe wÄ™dkarze powinni korzystać z czasopisma Komunikaty Rybackie, ktÃÅ‚re jest wydawane przez IRS Olsztyn. Termin rybactwo czÄ™sto jest mylnie interpretowany,nie jest to okreÅ›lenie zawÄ™Åźone do dziaÅ‚u przemysÅ‚owego poÅ‚awiania ryb, nic bardziej mylnego gdyÅź znaczenie tego sÅ‚owa kryje w sobie wiele gaÅ‚Ä™zi nauki dotyczÄ…cej wszystkich aspektÃÅ‚w zwiÄ…zanych z otaczajÄ…cymi nas wodami i tÄ™tniÄ…cym w nich Åźyciem. Nie mam na celu reklamowania pisma, kiedyÅ› w prawdzie pracowaÅ‚em w tym instytucie ale nie jestem z nim zwiÄ…zany Åźadnymi emocjami, wydawnictwo generuje teÅź bardziej specjalistyczny produkt Archiwum Rybactwa Polskiego w uniwersalnym jÄ™zyku angielskim, komunikaty w polskim.

Publikacji w sieci jest bardzo duÅźo, moÅźna szukać ich za pomocÄ… nazw Å‚aciÅ„skich ryb i rozszerzeniem pdf, niestety coraz wiÄ™cej materiaÅ‚ÃÅ‚w jest pÅ‚atnych.

#31 OFFLINE   datoos

datoos

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 207 postów
  • LokalizacjaÅšlÄ…sk

Napisano 29 grudzień 2011 - 22:04

Zaczyna powoli to przypominać grę na PlayStation tylko on line :mellow:

#32 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18633 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 29 grudzień 2011 - 22:14

@Gucio

wiem Åźe publikacji jest sporo, miaÅ‚em nadziejÄ™ Åźe moÅźe polecisz coÅ› konkretnego - rÃÅ‚wniez w tym sensie Åźe wiarygodnego (autor, metodologia itp)

MyÅ›lÄ™ Åźe taki popularno-naukowy materiaÅ‚ na portal byÅ‚by bardzo ciekawy dla uÅźytkownikÃÅ‚w, tak Åźe zachÄ™cam gorÄ…co !

Pozdrawiam,

#33 OFFLINE   guciolucky

guciolucky

    NO release NO glory

  • Twórcy
  • PipPipPipPip
  • 5047 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 29 grudzień 2011 - 22:21

Friko jeśli chodzi o sandacza to polecam Ci publikacje Jyrki Lappalainen-a bo On często zajmuje się ich biologią, porusza ciekawe aspekty.


#34 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18633 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 29 grudzień 2011 - 22:24

Ok, dziÄ™ki, bÄ™de szukaÅ‚ publikacji tego autora. Myslisz Åźe obserwacje bÄ™da reprezentatywne dla naszych wÃÅ‚d? ZakÅ‚adam po nazwisku autora Åźe publikacja dotyczy raczej Skandynawii.

#35 OFFLINE   guciolucky

guciolucky

    NO release NO glory

  • Twórcy
  • PipPipPipPip
  • 5047 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 29 grudzień 2011 - 22:57

Będą reprezentatywne, wiele napisali polscy naukowcy jak: Nagięć, Zakęś, Demska-Zakęś, Martyniak.

#36 OFFLINE   TERMOS

TERMOS

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1900 postów
  • LokalizacjaDyslektyk ze Sztokcholmu.
  • ImiÄ™:Rafal
  • Nazwisko:K.L

Napisano 30 grudzień 2011 - 00:05

guciolucky -ciekawe to co piszesz moze faktycznie rozwiniesz i poscisz do szefa artykol .Teorja i praktyka polaczone daja zawsze efekty .
Siema OKON .
Napisze kila spostrzezen i choc sandalow z pod lodu zlowilem jak na lekarstwo ,kilka wypadow bylo .
Abbore znalezienie miejsca na tej wodzie to kwestja obserwacji miejscowych o ile tacy tam sa .Zazwyczaj wyglada to tak ze gosc siedzi kilka dni w kilku dzirach i neci .Podsypuje platki ,zanete ,chlebek i tak sobie chodzi od dziory do dziory ,zmylka pewnie ale fakt ze robi to celowo .Neci w ten sposob stynke i drobnice .Znajdujac miejsce na glebokim gdzie szklaki siedza prawie w diorze masz najwieksze szanse na sukces (szklaki czyli potocznie -styka ) .Samo znalezienie nie metnookiego nie zawsze konczy sie jego zlowieniem .Przyklad z zycia ,mamy miejsce ,ryby sa ale nie braly .Mi rece opadly po kilku wypadach choc ryby widzialem nie zlowilem .Poznalem jednak polocne techniki za sprawa kilku zapalonych wedkrayz podlodowych a to klucz do sandala .Ale my tu nie o tym tylko o zimowisku .Sorki wiec jade dalej.
A wiec ettan det blit -stynka na glebinie .My smigalismy po patelni o glebokosci okolo 15 -20 m czyli klasycznie tak jak bys trolowal latem na 5 m .Ze 300 otworow i dwa okonie otwory co 20 m tak okolo .Po zrobieniu sera z zatoki cofka do trzcin na 3 m .Otwor ,rybka -model OLOPA opad podszarpniecie -dno -strzal siedzi jeden maluch .Kolejne otwory jeszcze jeden wiekszy i cisza .Kolejny dzien widzimy ludzi jak na biegonie -kilu .Obrabiamy wiec stare dziry i idziemy twardo dalej ,blizje widac ze maja statywy i echa i tak ganiaja ale bardzo zadko sie przemieszczaja .Za to w dosyc dalekich odstepach .Siadamy obok -gdamy -gosc ciagnie -pod nami 18 m .Zerkam i probuje jak on to robi a no doze ciezkie rybki z kawalkiem boczku na koncu .Jakies pokanie tu i tam ale nic i bez ryby .Do domu wracam z nosem na kwinte .Wieczorem dzwonie do wikinga -gadamy i co on mial dzis ze 30-sci ale wszystko na inne klimaty i jak sie potem okazuje ze 4 km dalej w tej samej zatoce morskiej .Jaki z tego moral -te ryby trzeba jednym slowem wytropic ale jak juz znajdziesz pozadny sztam masz bankowa jazde o czym sie pewnie nie raz przekonales .
vi hörs B)


#37 OFFLINE   TERMOS

TERMOS

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1900 postów
  • LokalizacjaDyslektyk ze Sztokcholmu.
  • ImiÄ™:Rafal
  • Nazwisko:K.L

Napisano 30 grudzień 2011 - 00:34

Jeszcze jedno bardzo wazne .
Lowiac na glebokiej wodzie trzeba miec pewnosc ze jest dobrze natleniona .Inaczej mozesz sobi lowic do woli .Najprostszy sposob na sprawdzenie to zawsze na niedotlenionej wodzie ryba ka wypolerowana szybko sniedzieje w zasadzie zaraz po wyjeciu .Mozna kombinowac i probowac wyzej to jednak raczej siejowe klimaty .Proponuje wiec zmiane miejsca i dobrze miec przy sobie troche waty szklanej w kawalku zeby wypolerowac rybke .Ja uzywam zwyklej ecobat z knaufa albo ma przy sobie kawalk zilonej kredy polerskiej ze szmatka i kczyszcze od razu .

#38 OFFLINE   Abborre

Abborre

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 89 postów
  • LokalizacjaSverige

Napisano 30 grudzień 2011 - 18:45

Hej Termos
Läget?
DziÄ™ki za wszystkie rady, szczegÃÅ‚lnie to sprawdzanie natlenienia wody bardzo mnie zainteresowaÅ‚o.
Nie chodzi mi jednak o Å‚owienie spod lodu. ChcÄ™ znaleźć zimowisko sandaczy Åźeby poÅ‚owić je vertykalnie (UWAGA! Metoda ta dozwolona jest w Szwecji). Mam nadziejÄ™, Åźe zdÄ…Åźę przed lodem, tegoroczna zimajest trochÄ™ spÃłźniona :D
Oto fotka z tegorocznego wigilijnego pływania

Załączone pliki

  • ZaÅ‚Ä…czony plik  Julafton.jpg   64,99 KB   331 Ilość pobraÅ„


#39 OFFLINE   pitt

pitt

    JadÄ™ na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 30 grudzień 2011 - 19:21

ja bym poszukal tutaj, jest to wprawdzie kawalek wody jednakze wnioskujac z mapki powinien pasowac w schemat

Załączone pliki

  • ZaÅ‚Ä…czony plik  usdffci.jpg   12,06 KB   316 Ilość pobraÅ„


#40 OFFLINE   TERMOS

TERMOS

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1900 postów
  • LokalizacjaDyslektyk ze Sztokcholmu.
  • ImiÄ™:Rafal
  • Nazwisko:K.L

Napisano 01 styczeń 2012 - 16:24

Tjena graben.
Lite bakis idag...
Trzeba bylo od razu ze nie z pod lodu .
http://torrentrip.ru/spining_lovlja/30-otvesnaya-lovlya-v-to lsche-vody.html
Zerkalem do bolo ale pod katem kolorow na oblanki ,moim zdaniem jeden z najlepiej opisowych filmow jakie wyszly na dvd .Polecam smialo .A i akcent z twoich stron .Moze cos pomoze .
pozdrowka






Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych