Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Tuning starych kołowrotków (oporówka w Abu Garcia Cardinal C3 )


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
10 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   chrzanek

chrzanek

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 222 postów
  • LokalizacjaCzarna Białostocka

Napisano 07 styczeń 2012 - 23:37

Nie znalazłem podobnego tematu.Więc zakładam.
Jestem w trakcie przeglądu i smarowanka swoich skarbuśków.
I tak się zastanawiam,czy można jakoś wsadzić oporówkę do starych Abu... :unsure: kupiłem ostatnio fajną C3 w świetnym stanie ,a że to moja druga c3 to bym chciał jedną stuningować,no i smarowanko zrobione,ale dumam,czy warto :
-te niezniszczalne mosiężne tuleje zmienić na łożyska,np EZO...?
-i podstawa-czy da się wsadzić,a jak da to jak i co zrobić,żeby trwale i poprawnie wsadzić łożysko oporowe do C3,ewentualnie jakichś innych konstrukcji z tamtych lat... B)
Widziałem ,że jeden z kolegów na forum ma wytoczoną aluminiową szpulę do jakiejś C -series Abu ...
Czy może są koledzy co powkładali oporówki do tych maszyn?
Ewentualnie myślałem o tym samym w starych Aero Shimano,albo mitchelach .Łożyska oporowe znalazłem ,jednokierunkowe na necie,tylko jak to wsadzić,co do czego :unsure: nie mam jakoś pomysłu,jak to zrobić,żeby działało,nie wiem od czego się zabrać :blush::unsure:

Mam nadzieję,że coś pomożecie,dzięki.

#2 OFFLINE   Endi

Endi

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 233 postów

Napisano 08 styczeń 2012 - 13:05

w shimano sobie odpuść, nie da się tego zrobić, tzn da ale musisz miec w piwnicy tokarke, frezarke i kilka drobiazgów.

#3 OFFLINE   tpe

tpe

    www.basshunting.blogspot.ie

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 3527 postów
  • LokalizacjaIre
  • Imię:Tomek

Napisano 08 styczeń 2012 - 13:55

Zawsze bardzo podobały mi się ABU c3/4. Kilka razy byłem bardzo bliski kupienia sobie tego młynka. Zawsze jednak wolałem kupić Shimano lub Daiwę. A dlaczego? Pamiętam na początku lat 90-tych wybrałem się ze znajomym na pstrągi. Już chyba po pierwszym zbiciu kabłąka (ręką) padła mu sprężynka. Na szczęście kolega był przewidujący, miał w zapasie zestaw naprawczy oraz wszelkie niezbędne narzędzia. Wtedy pomyślałem sobie - po co mi to wszystko? Mam przecież Daiwę i Shimano z długowiecznymi sprężynkami

#4 OFFLINE   chrzanek

chrzanek

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 222 postów
  • LokalizacjaCzarna Białostocka

Napisano 09 styczeń 2012 - 18:46

tpe,na szczęście temat sprężynki da się obejść ;) wystarczy na pręcie takiej samej średnicy jak średnica uzwojenia owej sprężynki nawinąć nowe,z dobrej jakości drutu,żeby były żywotniejsze można dać zwój więcej,ale to trzeba pokombinować z drutem i ilością zwoi,żeby weszło w kołowrotek i nie były za mocne,ani za słabe,sam ich nie dorabiałem tych sprężynek,ale kolega Złota Rączka,miłośnik tych kołowrotków narobił i dał garść na zapas,fakt,pękają,ale nie tak często jak oryginalne,z raz w sezonie.Ale to urok tych maszynek.A ja i tak je polubiłem,lubię podpiąć takiego C3 pod starego Power Gripa,czy Black Stara ,tudzież innego kultowego kijka i z garstką starych meppsów i rublexów wyskoczyć na kropy,takie mam odchyły :lol: a po za tym są miejsca,gdzie żal zabierać innych maszynek,na bagniska,w paskudną pogodę,gdzie inne maszyny ,aż brrr pomyśleć,a cardinal po kąpieli ,nawet w błocie ,jedzie dalej,jak już było ekstremalnie i utytłał się w bagnie,to obmyłem w rzeczce,podlałem oliwki i łowiłem do końca dnia,mimo lekkich zgrzytów i szumów,w domu czyściłem,smarowałem i śmiga dalej,jak przed kąpielą.Młynek chyba nie do zajechania B) aczkolwiek kulturą pracy nie dorównuje innym klasowym z nowszych epok,ale za to trwałość jest ulalalala jednego mam z drugiej ręki,drugi po ojcu i ten z ojcowizny chodzi niemal tak jak ten kupiony w doskonałym stanie ,a ma na pewno ponad 20 lat pracy za sobą .
Właćiwie jedyną rzeczą,której mi brakuje jest owe łożysko oporowe,a w zasadzie jego brak,szperam,szukam i jakoś nie mogę nic konkretnego znaleźć,choć wydaje mi się,że ktoś mówił,że ma C3 z wsadzonym oporowym.W zasadzie jak trzeba coś pofrezować,czy potoczyć,to dam radę,znajomy ma mały warsztat i spory park maszynowy.Tylko jak to tam zamontować?Z innego kołowrotka przełożyć,czy kupić jakieś jednokierunkowe i z nim kombinować...?


#5 OFFLINE   tpe

tpe

    www.basshunting.blogspot.ie

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 3527 postów
  • LokalizacjaIre
  • Imię:Tomek

Napisano 10 styczeń 2012 - 09:11

Dziwi mnie tylko postawa ABU. Wystarczyło tylko wsadzić w C3/4 lepszą sprężynkę i łożysko oporowe i legenda była by wiecznie żywa

#6 OFFLINE   hasior

hasior

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3529 postów
  • Lokalizacjatam gdzie ryby

Napisano 10 styczeń 2012 - 15:53

:lol: tpe tiaaaa i w Abu sprzedawali by 1 sztukę na 25lat.
co do przeróbek to da się ale roboty z Tym co nie miara.sam mam zamiary z oporowym powalczyć w C4 ale ostatnio nie mam czasu bo do maszyn mam dostęp w firmie ojca.
oporowe polecam Boca,trzeba dorobić kilka części głównie dłuższy frez na pinionie,oraz tulejkę między oporowe a piniona,potem przetestować,muszą być odpowiednie średnice tulejek żeby oporowe działało jak trzeba.

jakie masz wymiary łożyska pod koszem?i czy ono jest lokowane w gnieździe w koszu czy w gnieździe w korpusie?

#7 OFFLINE   piotrP

piotrP

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 13 postów

Napisano 15 styczeń 2012 - 01:30

witam
a próbował ktoś możne pokombinować z magnetykiem do tego multika??

#8 OFFLINE   hasior

hasior

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3529 postów
  • Lokalizacjatam gdzie ryby

Napisano 15 styczeń 2012 - 01:33

ale tu chodzi o szpule stała Cardinal C3

#9 OFFLINE   chrzanek

chrzanek

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 222 postów
  • LokalizacjaCzarna Białostocka

Napisano 15 styczeń 2012 - 20:15

właśnie poskładałem i posmarowałem klasę średnią młynków i zabrałem się za ślimaki :mellow: łożysko jest w gnieździe w korpusie,a foty zrobię jakieś jutro,żeby zobrazować i zabiorę z pracy suwmiarkę,to pomierzę.Ale faktem jest,że krótko tego pinionka wystaje ponad łożysko,w samym koszu mało miejsca :unsure: musiało by to być bardzo niskie oporowe ,żeby je tam upchać :lol:
http://img38.imageshack.us/img38/3905/16012012400.th.jpg
jak widać mechanizm nie ma wielu części,co ciekawe Abu użyło małej ilości śrubek ,większość jest składana i blokowana sprężynującymi,zaciskowymi podkładkami(nie wiem jak to się nazywa)
http://img266.imageshack.us/img266/8458/16012012403.th.jpg
a łożysko siedzi w tym gnieździe w obudowie
Sam kołowrotek jest prosty,choć za pierwszym razem troszkę się głowiłem jak go rozebrać,bo praktycznie nie było nic na śrubki :lol: ,tylko jedno kółko zębate,a reszta połączona na ścisk

#10 OFFLINE   piotrP

piotrP

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 13 postów

Napisano 16 styczeń 2012 - 00:23

no właśnie się zastanawiałem o jakiej sprężynce mówicie a przy okazji jak tu tylu specjalistów od tuningu to może wymyśli ktoś hamulec do innych multiplikatorów? kupiłem w Availlu do Colcuty i jak by ktoś chciał sie pobawic mogę podesłać zdjęcia i z wymiarować bo ja nie dysponuję sprzętem do toczenia i frezowania

#11 OFFLINE   hasior

hasior

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3529 postów
  • Lokalizacjatam gdzie ryby

Napisano 18 styczeń 2012 - 21:21

czyli tak samo jak Cardinal 4
niema innej opcji jak szukać łożyska oporowego z identycznym rozmiarem jak łożysko kulkowe obecne podbierające piniona.następnie frezowanie 2 płaskich powierzchni na pinionie i dopiero wtedy dopasowanie wewnętrznej tulejki która miała by mieścici się w oporowym.
podaj mi wymiary tego łożyska