Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Zbiornik Dzierżno Duże


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
255 odpowiedzi w tym temacie

#241 OFFLINE   Ide52

Ide52

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 124 postów
  • Lokalizacjaobok Warty

Napisano 19 sierpień 2024 - 10:50

Może ktoś tak łopatologicznie wytłumaczyć co mogło spowodować, że w wodach Dzierżna notowano tak wysokie wartości tlenu?

#242 OFFLINE   maguras

maguras

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 151 postów
  • LokalizacjaGliwice
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:P

Napisano 19 sierpień 2024 - 14:58

https://m.youtube.co...h?v=KAEjiVyvayI

#243 OFFLINE   Paszczak007

Paszczak007

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 140 postów

Napisano 19 sierpień 2024 - 22:59

Może ktoś tak łopatologicznie wytłumaczyć co mogło spowodować, że w wodach Dzierżna notowano tak wysokie wartości tlenu?

Zakwit powoduje produkcję tlenu w ogromnych ilościach . Do tego toksyny od golden alg (nie wiem jakie dokładnie ) i viola
  • szczupak1 lubi to

#244 OFFLINE   adamos

adamos

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 373 postów
  • Lokalizacjaśląsk

Napisano 20 sierpień 2024 - 16:20


  • Paweł Bugajski i Del Toro lubią to

#245 OFFLINE   Andżej

Andżej

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 514 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 26 sierpień 2024 - 08:16

Piękny zbiornik totalnie zabity. Ale cóż, jak się leje syf do wody i nie bierze pod uwagę, że temperatury są wyższe, a deszczu jakby mniej, to się inaczej skończyć nie może.
Polska jako kraj nadal jest zarządzana przez ludzi z mentalnością z lat 80., czyli - gospodarka rabunkowa jest OK, środowisko jakoś wytrzyma. No i nie wytrzymało.

Współczuję wszystkim niezabierającym ryb wędkarzom z tamtych okolic. To ogromny cios. Trzymajcie się, koledzy!


Użytkownik Andżej edytował ten post 26 sierpień 2024 - 08:17

  • pablo lubi to

#246 OFFLINE   adamos

adamos

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 373 postów
  • Lokalizacjaśląsk

Napisano 26 sierpień 2024 - 13:35

Wczoraj objechałem zbiornik dookoła aby zobaczyć czy coś jeszcze żyje w tej wodzie. Przy wpływie Kłodnicy oprócz około 50 sztuk kormoranów, walczą ciągle karpie o przeżycie. Jest ich tam dość sporo i to takie po 15 kilogramów. Echo pokazuje życie na stawikach, czyli wapnowanie pomogło.
Jeszcze trochę martwych ryb pływa od strony wału, wojsko je zbiera około tony dziennie.

Dziś przepadałem wodę zestawem do testów akwariowych. Moje wyniki są takie.
Azot i pochodne to - zero
Fosfor - zero
Żelazo - zero
pH w normie
Potas- około 40, czyli trochę przekroczony. Wnioski, na razie żadnych.
  • dudi82 i S.N. lubią to

#247 OFFLINE   Kotwic

Kotwic

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 119 postów
  • LokalizacjaGiżycko

Napisano 26 sierpień 2024 - 14:49

Dziś przepadałem wodę zestawem do testów akwariowych. Moje wyniki są takie.
Azot i pochodne to - zero
Fosfor - zero
Żelazo - zero
pH w normie
Potas- około 40, czyli trochę przekroczony. Wnioski, na razie żadnych.

Wierzysz, że takie testy akwariowe pokażą coś sensownego? :lol:

Wskaż mi jakąkolwiek wodę płynącą, zwłaszcza w typie jeziora lub zaporówki, w której nie ma azotu (N), fosforu (P) lub węgla ©.

A Dzierżno Duże to typowa zaporówka, która miała być odbieralnikiem ścieków poprzemysłowo-kopalnianych, które wnosi Kłodnica.


  • Mysha lubi to

#248 OFFLINE   adamos

adamos

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 373 postów
  • Lokalizacjaśląsk

Napisano 26 sierpień 2024 - 16:18

Wierzysz, że takie testy akwariowe pokażą coś sensownego? :lol:

 

A niby dlaczego nie? Woda to woda, czy to jezioro czy rzeka, czy kałuża to ciągle ta sama substancja.

Pytanie jest źle postawione, powinno być dlaczego nie ma fosforu, azotu i węgla?

Odpowiedź jest raczej oczywista, złota alga aby się rozwijać potrzebuje substancji odżywczych, a że jest jej nadmiar to wyjadła wszystko ot, i cała tajemnica.



#249 OFFLINE   Mysha

Mysha

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1020 postów
  • LokalizacjaOstrołęka

Napisano 26 sierpień 2024 - 17:23

Odpowiedź jest raczej oczywista, złota alga aby się rozwijać potrzebuje substancji odżywczych, a że jest jej nadmiar to wyjadła wszystko ot, i cała tajemnica.


😀😃😀

#250 OFFLINE   radeqs

radeqs

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 829 postów
  • LokalizacjaRuda Śląska
  • Imię:Konrad

Napisano 26 sierpień 2024 - 18:28

A niby dlaczego nie? Woda to woda, czy to jezioro czy rzeka, czy kałuża to ciągle ta sama substancja.

Pytanie jest źle postawione, powinno być dlaczego nie ma fosforu, azotu i węgla?

Odpowiedź jest raczej oczywista, złota alga aby się rozwijać potrzebuje substancji odżywczych, a że jest jej nadmiar to wyjadła wszystko ot, i cała tajemnica.

Mierzyłeś Azotany czy Azotyny, czy i to i to? Zrób sobie roztwory wzorcowe na bazie np. soli potasu oraz wody zdemineralizowanej i sprawdź precyzję testu na potas. Woda to woda, ale precyzja niektórych testów akwariowych pozostawia wiele do życzenia.



#251 OFFLINE   adamos

adamos

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 373 postów
  • Lokalizacjaśląsk

Napisano 26 sierpień 2024 - 19:33

Wiadomo jakie są testy akwariowe, nigdy nie są na 100 procent dokładne, w zależności od firmy mogą się nieznacznie różnić.

Oglądając przeróżne filmy tego co w pływa do Dzierżna spodziewałem się wysokiej ilości azotu i żelaza.

Testy robiłem na NO3 NO2 i NH3. Dlatego stąd moje zdziwienie, że testy niczego nie wykazały.

Niedaleko mam sklep akwarystyczny w którym robią testy wody, być może będą bardziej precyzyjne, mógłbym tam dać wodę do zbadania tylko po co?

Skąd wzięła się moja teoria, że to glony z redukowały ilość azotu, żelaza i fosforu do zera? W tamtym roku założyłem akwarium na ziemi ogrodowej , rośliny zaczęły rosnąć jak szalone, parametry wody były wzorcowe. Zaczęły się wakacje odpuściłem sobie akwarium na miesiąc czasu. Po miesiącu niektóre liście roślin powoli odpadały, pojawiły się krasnorosty. Parametry wody były zerowe, rośliny wyjadły wszystkie minerały i zaczęły wymierać. Przy okazji  dowiedziałem się, że krasnorosty mogą występować nie tylko z powodu brudnej wody ale też z powodu zagłodzenia roślin.

Takie są moje wnioski na podstawie własnych doświadczeń. Jeśli ktoś ma jakieś inne argumenty, chętnie posłucham mądrzejszych od siebie.



#252 OFFLINE   pablo

pablo

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 254 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 26 sierpień 2024 - 22:14

Wczoraj objechałem zbiornik dookoła aby zobaczyć czy coś jeszcze żyje w tej wodzie. Przy wpływie Kłodnicy oprócz około 50 sztuk kormoranów, walczą ciągle karpie o przeżycie. Jest ich tam dość sporo i to takie po 15 kilogramów. Echo pokazuje życie na stawikach, czyli wapnowanie pomogło.
Jeszcze trochę martwych ryb pływa od strony wału, wojsko je zbiera około tony dziennie.

Dziś przepadałem wodę zestawem do testów akwariowych. Moje wyniki są takie.
Azot i pochodne to - zero
Fosfor - zero
Żelazo - zero
pH w normie
Potas- około 40, czyli trochę przekroczony. Wnioski, na razie żadnych.

Jakiej firmy to były testy? W jakiej formie badałeś azot? Azotany, azotyny? Fosfor - fosforany mogłeś mierzyć. pH w normie - co uważasz za normę? Czyli jakie było to pH? 



#253 OFFLINE   radeqs

radeqs

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 829 postów
  • LokalizacjaRuda Śląska
  • Imię:Konrad

Napisano 27 sierpień 2024 - 12:23

Tak, pamiętam z mojej kariery akwarystycznej, że nic tak dobrze nie wpływało na glony jak brak któregoś z makroskładników. Ale ze złotą algą nie miałem do czynienia ;)



#254 OFFLINE   adamos

adamos

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 373 postów
  • Lokalizacjaśląsk

Napisano 29 sierpień 2024 - 17:26



#255 OFFLINE   adamos

adamos

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 373 postów
  • Lokalizacjaśląsk

Napisano 31 sierpień 2024 - 14:28



#256 OFFLINE   szczupak1

szczupak1

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 832 postów
  • LokalizacjaDaleko od domu.

Napisano 04 wrzesień 2024 - 22:10

Eh na dzień dzisiejszy wylowione 130 ton ryb






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych