Skocz do zawarto艣ci

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj si臋 lub Zarejestruj by otrzyma膰 pe艂en dost臋p do naszego forum.

Zdj臋cie

Jak 艂owi膰 klenie na spinning?


  • Zaloguj si臋, aby doda膰 odpowied藕
72 odpowiedzi w tym temacie

#41 OFFLINE   Alexspin

Alexspin

    No comment - subjective opinion only

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3723 post贸w
  • Lokalizacja艁贸d藕 (艂owiska O/Sieradz, O/Piotrk贸w).
  • Imi臋:Aleksander
  • Nazwisko:senatorskie

Napisano 05 kwiecie艅 2019 - 09:57

Przepraszam, 偶e od艣wie偶am temat, ale mam pytanie zwi膮zane z 艂owieniem kleni na zestaw castingowy. Czy b臋dzie pasowa艂 taki:

- w臋dzisko 305cm/4-15g/2-6 lb;

- multiplikator Tatula CT 100HSL;

- plecionka 10 lb;

- przypon Fluorocarbon 6 lb?

Je艣li chodzi o klenie jestem kompletnie "zielony", a podj膮艂em noworoczne zobowi膮zanie, 偶e popr贸buj臋 zmierzy膰 si臋 z nimi w tym roku.


  • S.N. lubi to

#42 OFFLINE   wilczybilet

wilczybilet

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1171 post贸w
  • Imi臋:Maciej

Napisano 05 kwiecie艅 2019 - 10:02

Alek, na castingu si臋 nie znam, ale jak masz kij o mocy linki max 6lb, potrzebujesz linki g艂贸wnej o mocy 10 lb ? Na link臋 12 lb wyci膮gn膮艂em w 3 minuty szczupaka metr贸wk臋 w tamtym roku ;). Pewnie by艂a troch臋 przegrubiona, ale tak podawa艂 producent...


  • Alexspin i Bartek358 lubi膮 to

#43 OFFLINE   Karpiu95

Karpiu95

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 890 post贸w
  • LokalizacjaTurek/Warszawa
  • Imi臋:Robert
  • Nazwisko:Karpi艅ski

Napisano 05 kwiecie艅 2019 - 10:17

je偶eli to 10lb b臋dzie bardziej japonskie czyli np 0.5PE lub 0.6PE to ujdzie, ale jak to b臋dzie amerykanskie 10LB to rzuty kleniowymi przyn臋tami to b臋dzie m臋ka :)  ale skoro podajesz moc w臋dki 6lb to jaki sens dawa膰 do niej  sporo mocniejsz膮 plecionk臋


  • Alexspin lubi to

#44 OFFLINE   lukaszannopol13

lukaszannopol13

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 165 post贸w

Napisano 05 kwiecie艅 2019 - 15:01

Na swojego pierwszego klenia czeka艂em 3 dni. Szczerze to nie wiedzia艂em co to za cudo si臋 uwiesi艂o. Potem lektura co to za ryba i co lubi i zacz臋艂a si臋 przygoda z kluchami. Klenie wr臋cz uwielbiaj膮 gdy co艣 spada z gory, a jak jest to jeszcze kr贸tkie i p臋kate to jest ju偶 bajka. Lubi膮 miejsca gdzie woda jest dobrze natleniona. I tak jak autor pisze. Pod zwisaj膮cymi ga艂臋ziami, w zakolach rzeki, mi臋dzy wiekszymi g艂azami, zatopionymi korzeniami, ga艂臋ziami, pod podmytym brzegiem. A przyn臋ty? Robalopodobne gumki, smuzaki, ma艂e wobblery, twistery, kopyta.

Wys艂ane z mojego PLK-L01 przy u偶yciu Tapatalka
  • Alexspin lubi to

#45 OFFLINE   Alexspin

Alexspin

    No comment - subjective opinion only

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3723 post贸w
  • Lokalizacja艁贸d藕 (艂owiska O/Sieradz, O/Piotrk贸w).
  • Imi臋:Aleksander
  • Nazwisko:senatorskie

Napisano 06 kwiecie艅 2019 - 05:42

Kapuj臋, czyli z plecionk膮 "w d贸艂", a czy nie p贸j艣膰 "do g贸ry" z Fluorocarbonem, czy wystarczy te 6 lb?



#46 OFFLINE   S.N.

S.N.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4589 post贸w
  • LokalizacjaMazowieckie. Lubelskie.
  • Imi臋:S艂awek
  • Nazwisko:Nikt

Napisano 06 kwiecie艅 2019 - 05:56

Aleks jak to widz臋 tak. Korzystaj膮c z pi臋knej pogody jed藕 dzi艣 na wod臋 i pobaw si臋 tym co masz. Ja uwa偶am, 偶e plecionka #0.6 wcale nie jest na klenia za gruba je艣li tak jak napisa艂 Robert jest to japo艅skie #0.6 bo wierz mi techron przy ygk metal w tym samym rozmiarze to jak polonez przy maluchu :D  Wi臋cej nie pomog臋 bo jak dot膮d kleni z premedytacj膮 nie 艂owi艂em.


  • Alexspin lubi to

#47 OFFLINE   ezehiel

ezehiel

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3591 post贸w
  • LokalizacjaLa La Land
  • Imi臋:Marcin

Napisano 06 kwiecie艅 2019 - 06:13

Alex we藕 sobie :
https://allegro.pl/o...06mm-7211465004

Do tego fluocarbon np:
https://allegro.pl/o...50-m-7698047700


Wys艂ane z mojego SM-G973F przy u偶yciu Tapatalka

#48 OFFLINE   Hermano

Hermano

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 298 post贸w
  • Lokalizacjadolno艣l膮skie/opolskie

Napisano 06 kwiecie艅 2019 - 06:55

Cze艣膰 Panowie,

Fajnie, 偶e znalaz艂em ten temat.

Mam w swojej okolicy rzeczk臋, kt贸r膮 zacz膮艂em objawia膰 w zesz艂ym roku pod k膮tem pstr膮ga. Okaza艂o si臋, 偶e lata艂em po 100km a tu pod domem znalaz艂y si臋 takie ryby.

Ale nie o pstr膮ga mi tu chodzi...

Tak jak pisa艂em wy偶ej - jest to ma艂a rzeczka, z umiarkowanym nurtem, kt贸ra ma w najszerszych miejscach 8-10 metr贸w. G艂臋boko艣膰 to oko艂o 60 cm i w tych g艂臋bszych miejscach z metr jest. Du偶o zwalonych drzew i kilka zakol.
Za tymi drzewami tworz膮 si臋 g艂臋bsze miejsca gdzie woda praktycznie stoi i co? Tam zauwa偶y艂em fajne stada kleni. Od takich ma艂ych (ca艂a masa) po takie torpedy, 偶e a偶 strach pomy艣le膰 co by to by艂o jakby na mojego kijka do 6g taki strzeli艂. Te ryby tam s膮 zawsze...

Doszed艂em do wniosku, 偶e zabior臋 si臋 za te klenie. Rzuca艂em wszystkim co mam, woblery, gumki, b艂ystki i nic. No dobra raz mi strzeli艂 ten w艂a艣nie du偶y kle艅 na wobka Dorado Alaska, ale pozamiata艂 mi sprz臋t i tyle go widzia艂em (przy艂贸w przy pstragowaniu)

艁owi艂em kilku krotnie w tych miejscach o r贸偶nych porach dnia. Okres to kwiecie艅 - czerwiec. I mia艂em tylko jeden strza艂 na t膮 mas臋 ryb co je widzia艂em. Dodam, ze podchodzi艂em tak do tych ryb, ze nie ucieka艂y. Do tego 偶eby jeszcze je u艣pi膰, potrafi艂em sobie przykucn膮膰 i zanim zacz膮艂em rzuty to czeka艂em w bezruchu z 15 minut.

Co robi臋 藕le? Wiadomo nikt mi ty tego nie powie, ale mo偶e kto艣 do艣wiadczony podpowie jak si臋 dobra膰 to tych ryb w艂a艣nie w tego typu warunkach. Miejsca tam nie ma za wiele i du偶o zawad tez nie pomaga.

Wcze艣niej 艂owi艂em du偶o na rzece Widawa, stosowa艂em g艂贸wnie smurzaki i 艂owi艂em ryby regularnie. A tutaj... to jaki艣 dramat... kompletna pora偶ka i d贸艂 mnie dopad艂. Nic mi si臋 nie sprawdza.

U偶ytkownik Hermano edytowa艂 ten post 06 kwiecie艅 2019 - 06:58


#49 OFFLINE   Dawid Soko艂owski

Dawid Soko艂owski

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 52 post贸w
  • LokalizacjaOlsztyn
  • Imi臋:Dawid
  • Nazwisko:Soko艂owski

Napisano 06 kwiecie艅 2019 - 07:15

Plecionki i castingi to nie m贸j temat, wi臋c si臋 nie wypowiadam.

Kolego Hermano, pierwsze co mi przychodzi na my艣l z tymi kleniami, to tak z praktyki wzi臋te: spr贸bowa膰 podej艣膰 je od drugiej strony rzeki - je偶eli si臋 da. Mialem kiedy艣 podobna sytuacj臋 i w艂a艣nie zmiana brzegu przynios艂a efekty. By艂em dla ryb mniej widoczny. Mog艂em inaczej poprowadzi膰 przyn臋t臋.

Du偶o mam namierzonych 艂adnych kleni, ale podej艣膰 je nie艂atwo. I te偶 mnie denerwuj膮. Taki to cwany zwierz 馃槈
  • Alexspin lubi to

#50 OFFLINE   Alexspin

Alexspin

    No comment - subjective opinion only

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3723 post贸w
  • Lokalizacja艁贸d藕 (艂owiska O/Sieradz, O/Piotrk贸w).
  • Imi臋:Aleksander
  • Nazwisko:senatorskie

Napisano 06 kwiecie艅 2019 - 07:22

Alex we藕 sobie :
https://allegro.pl/o...06mm-7211465004

Do tego fluocarbon np:
https://allegro.pl/o...50-m-7698047700


Wys艂ane z mojego SM-G973F przy u偶yciu Tapatalka

Dzi臋ki za wskaz贸wki, ale osobi艣cie preferuj臋 plecionki 4-splotowe, cho膰by z tego wzgl臋du, 偶e u偶ywam sprz臋tu castingowego.

Je艣li chodzi o FC to dosta艂em w prezencie Mikado Nihonto Prime, co o nim s膮dzicie?

 

(...) stosowa艂em g艂贸wnie smurzaki(...)]

Mo偶e gdyby艣 zamiast smurzak贸w stosowa艂 smu偶aki by艂oby skuteczniej... ;) :D Popr贸buj.

 

Ps

W艂a艣ciciel zaprzyja藕nionego od lat sklepu zaproponowa艂 mi plecionk臋 D.A.M. Crosspower Braid 4. Czy mia艂 kto艣 z ni臋 jakie艣 do艣wiadczenia?

Wiem, wiem Varivas najlepszy, ale spyta膰 wolno...  :) 


U偶ytkownik Alexspin edytowa艂 ten post 06 kwiecie艅 2019 - 07:29


#51 OFFLINE   ezehiel

ezehiel

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3591 post贸w
  • LokalizacjaLa La Land
  • Imi臋:Marcin

Napisano 06 kwiecie艅 2019 - 07:44

Dzi臋ki za wskaz贸wki, ale osobi艣cie preferuj臋 plecionki 4-splotowe, cho膰by z tego wzgl臋du, 偶e u偶ywam sprz臋tu castingowego.
Je艣li chodzi o FC to dosta艂em w prezencie Mikado Nihonto Prime, co o nim s膮dzicie?

Mo偶e gdyby艣 zamiast smurzak贸w stosowa艂 smu偶aki by艂oby skuteczniej... ;) :D Popr贸buj.

Ps
W艂a艣ciciel zaprzyja藕nionego od lat sklepu zaproponowa艂 mi plecionk臋 D.A.M. Crosspower Braid 4. Czy mia艂 kto艣 z ni臋 jakie艣 do艣wiadczenia?
Wiem, wiem Varivas najlepszy, ale spyta膰 wolno... :)

Przecie偶 nie proponuje ci tego do sp艂awika tylko pod casta.
Ale jak sobie stryjenka chce.
W przypadku cienkich plecionek pod casta lepsza jest 8, 4 sploty to tasiemka.

Wys艂ane z mojego SM-G973F przy u偶yciu Tapatalka
  • Alexspin lubi to

#52 OFFLINE   Alexspin

Alexspin

    No comment - subjective opinion only

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3723 post贸w
  • Lokalizacja艁贸d藕 (艂owiska O/Sieradz, O/Piotrk贸w).
  • Imi臋:Aleksander
  • Nazwisko:senatorskie

Napisano 06 kwiecie艅 2019 - 07:52

Wiem, dzi臋kuj臋, zbieram na razie informacje i ka偶da rada jest cenna, a na koniec "stryjenka" wybierze albo dobrze i b臋dzie orgazm, albo 藕le i b臋dzie dalej eksperymentowa膰... ;) :)



#53 OFFLINE   Hermano

Hermano

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 298 post贸w
  • Lokalizacjadolno艣l膮skie/opolskie

Napisano 06 kwiecie艅 2019 - 08:41

Dzi臋ki za wskaz贸wki, ale osobi艣cie preferuj臋 plecionki 4-splotowe, cho膰by z tego wzgl臋du, 偶e u偶ywam sprz臋tu castingowego.
Je艣li chodzi o FC to dosta艂em w prezencie Mikado Nihonto Prime, co o nim s膮dzicie?

Mo偶e gdyby艣 zamiast smurzak贸w stosowa艂 smu偶aki by艂oby skuteczniej... ;) :D Popr贸buj.

Ps
W艂a艣ciciel zaprzyja藕nionego od lat sklepu zaproponowa艂 mi plecionk臋 D.A.M. Crosspower Braid 4. Czy mia艂 kto艣 z ni臋 jakie艣 do艣wiadczenia?
Wiem, wiem Varivas najlepszy, ale spyta膰 wolno... :)



Przepraszam Polonist贸w za b艂膮d ortograficzny. Tak dobrze, 偶e tylko jeden zosta艂 wychwycony. Wida膰 s艂ownik w telefonie co艣 nie ogarnia.

#54 OFFLINE   Alexspin

Alexspin

    No comment - subjective opinion only

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3723 post贸w
  • Lokalizacja艁贸d藕 (艂owiska O/Sieradz, O/Piotrk贸w).
  • Imi臋:Aleksander
  • Nazwisko:senatorskie

Napisano 06 kwiecie艅 2019 - 08:57

Aleks jak to widz臋 tak. Korzystaj膮c z pi臋knej pogody jed藕 dzi艣 na wod臋 i pobaw si臋 tym co masz (...)

Niestety, mam "pracuj膮cy weekend" i rodzinn膮 imprez臋 na karku, ale mam nadziej臋, 偶e przysz艂y weekend te偶 b臋dzie sprzyjaj膮ca pogoda i tak zrobi臋 jak radzisz. :)



#55 OFFLINE   HaDe

HaDe

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1892 post贸w
  • Imi臋:Hubert

Napisano 06 kwiecie艅 2019 - 09:29

W przypadku cienkich plecionek pod casta lepsza jest 8, 4 sploty to tasiemka.
 

Nie wszystkie cienkie 贸semki s膮 okr膮g艂e. I to niekoniecznie te tanie. Czy to 偶e nie jest tasiemk膮 to jedyny pow贸d? 


U偶ytkownik Koincydencja edytowa艂 ten post 06 kwiecie艅 2019 - 09:31

  • Alexspin lubi to

#56 OFFLINE   ezehiel

ezehiel

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3591 post贸w
  • LokalizacjaLa La Land
  • Imi臋:Marcin

Napisano 06 kwiecie艅 2019 - 13:19

Nie wszystkie cienkie 贸semki s膮 okr膮g艂e. I to niekoniecznie te tanie. Czy to 偶e nie jest tasiemk膮 to jedyny pow贸d?

Czy pisz臋 o wszystkich plecionkach 8 splotowych, raczej wskaza艂em jedn膮.

To nie jest w膮tek na dywagacje o plecionce...
Alex pyta艂 da艂em sprawdzony konkret.

Wys艂ane z mojego SM-G973F przy u偶yciu Tapatalka
  • Alexspin lubi to

#57 OFFLINE   HaDe

HaDe

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1892 post贸w
  • Imi臋:Hubert

Napisano 06 kwiecie艅 2019 - 18:36

W przypadku cienkich plecionek pod casta lepsza jest 8, 4 sploty to tasiemka.
 

 

 

 

Czy pisz臋 o wszystkich plecionkach 8 splotowych, raczej wskaza艂em jedn膮.
 

Napisa艂e艣 w liczbie mnogiej st膮d moje pytanie.

A je艣li chodzi o dywagacje to jest on jak najbardziej uzasadniony. Poda艂e艣 link臋 Spiderwire. Je偶eli 艂owi艂e艣 na ni膮 zastawem castingowym, to ciekawi mnie czy ma ona tendencj臋 do "klejenia", co potrafi skutecznie uniemo偶liwi膰 podawanie kleniowych cukierk贸w. I czy ma tendencje do zakleszczania si臋 zwoj贸w? Poda艂e艣 jeszcze link do plecionki o wytrzyma艂o艣ci 6.6 kg czyli 14 lb. Moja Spiderwire Dura Silk 10 lb s艂u偶y mi do 艂owienia sandaczy...



#58 OFFLINE   ezehiel

ezehiel

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3591 post贸w
  • LokalizacjaLa La Land
  • Imi臋:Marcin

Napisano 06 kwiecie艅 2019 - 19:02

Napisa艂e艣 w liczbie mnogiej st膮d moje pytanie.
A je艣li chodzi o dywagacje to jest on jak najbardziej uzasadniony. Poda艂e艣 link臋 Spiderwire. Je偶eli 艂owi艂e艣 na ni膮 zastawem castingowym, to ciekawi mnie czy ma ona tendencj臋 do "klejenia", co potrafi skutecznie uniemo偶liwi膰 podawanie kleniowych cukierk贸w. I czy ma tendencje do zakleszczania si臋 zwoj贸w? Poda艂e艣 jeszcze link do plecionki o wytrzyma艂o艣ci 6.6 kg czyli 14 lb. Moja Spiderwire Dura Silk 10 lb s艂u偶y mi do 艂owienia sandaczy...

Czemu 14lb? Dla tej plecionki producent poda艂 0.06mm i jest to najmniejsza 艣rednica dost臋pna dla tych plecionek. Je偶eli by艂aby cie艅sza zapewne wybra艂bym cie艅sz膮.
Nie stwierdzi艂em nadmiernego zakleszczania si臋 zwoj贸w, zreszt膮 zakleszczanie najcz臋艣ciej samo si臋 nie dzieje. Jak kto艣 nie korzysta z hamulca lub szarpie szpul膮 to r贸偶nie bywa.
Wed艂ug mnie ma zbyt wiele na艂o偶onego barwnika przez co na pocz膮tku brudzi do艣膰 mocno. To mo偶e powodowa膰 czasem klejenie si臋 linki.
Plecionk臋 impregnuj臋 siuwaksem od varivasa lub innymi 艣rodkami, to pomaga po fazie kiedy pozb臋dziemy si臋 nadmiaru syfu z linii. Nadmiernego klejenia tak偶e nie stwierdzam.

A jakie s膮 twoje doznania odno艣nie tej linki, odpytujesz jak uczniaka wi臋c swoje spostrze偶enia zapewne te偶 masz.

A mo偶e polecisz co艣 innego?

Wys艂ane z mojego SM-G973F przy u偶yciu Tapatalka
  • HaDe lubi to

#59 OFFLINE   HaDe

HaDe

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1892 post贸w
  • Imi臋:Hubert

Napisano 06 kwiecie艅 2019 - 20:42

Nie mam 偶adnych dozna艅 :P z t膮 link膮. Lubi臋 precyzyjne odpowiedzi i tak膮 w艂a艣nie teraz otrzyma艂em :good: .  Osobi艣cie u偶ywam 4-ro splot贸wek, bo lepiej znosz膮 czochranie po trzcinach, patykach, etc. Obecnie zago艣ci艂a u mnie 0.13 . 

Z czystym sumieniem polec臋 Kamatsu Techron, Sufix Nanobraid. Dro偶szych nie szukam, bo zbyt szybko mi si臋 ko艅cz膮.

 

Acha, a propos podawania 艣rednic. Kompletnie nic mi nie m贸wi膮. Trzy linki, z czego dwie 0.07 i jedna 0.13. Zgadnij kt贸ra?

Za艂膮czony plik  Clipboard01.jpg   28,37 KB   25 Ilo艣膰 pobra艅


U偶ytkownik Koincydencja edytowa艂 ten post 06 kwiecie艅 2019 - 20:57

  • Alexspin lubi to

#60 OFFLINE   BOB

BOB

    SUM

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 10171 post贸w
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imi臋:Robert

Napisano 06 kwiecie艅 2019 - 20:57

Tak na oko to ta z lewej (niebieska)?


  • Alexspin lubi to