Jump to content

  •      Sign In   
  • Create Account

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Photo

Wiązanie plecionki


  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#21 OFFLINE   lukastrance

lukastrance

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 247 posts
  • LokalizacjaBydgoszcz
  • Imię:Łukasz

Posted 08 May 2016 - 06:48

A polecicie jakiś szybki i dobry węzeł do łączenia plecionki z fluo ? Sam używam takiego jak na zdjęciu ale może jest coś szybszego / prostszego / lepszego ? ad248cee23dc68615e14c240a0fb2deb.jpg

Wysłane z mojego Letv X500

#22 OFFLINE   coma

coma

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2,023 posts
  • Lokalizacjamałopolskie\łódzkie

Posted 08 May 2016 - 08:10

A polecicie jakiś szybki i dobry węzeł do łączenia plecionki z fluo ? Sam używam takiego jak na zdjęciu ale może jest coś szybszego / prostszego / lepszego ?
Wysłane z mojego Letv X500


Ja używam takiego:
http://jerkbait.pl/t...14#entry1847142

#23 OFFLINE   @spius83

@spius83

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 250 posts
  • LokalizacjaPolska...:))
  • Imię:Tomek

Posted 08 May 2016 - 10:25

Każda plecionka "lubi" troche inny węzęł, warto sprawdzic. Nie mam pojęcia po co ludziska stosują węzły o wytrzymałości bliskiej liniowej, ma to więcej wad niż zalet. Linka szybko traci na mocy i po kilku zaczepach mozna stracic cały nowy nawój, bez sensu  :blink: ...no może przy powierzchniowym łowieniu jeszcze to zdaje egzamin.



#24 OFFLINE   Tomas81

Tomas81

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 592 posts
  • LokalizacjaToruń
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:K.

Posted 08 May 2016 - 11:04

A polecicie jakiś szybki i dobry węzeł do łączenia plecionki z fluo ? Sam używam takiego jak na zdjęciu ale może jest coś szybszego / prostszego / lepszego ?

Wysłane z mojego Letv X500

Chyba najlepszym węzłem do łączenia FC/VEP/hard mono z plećką jest węzeł GT. W szczególności gdy ma się do czynienia ze śliskimi 8 czy 12-splotówkami.

 

http://surfcasting-m...14/08/weze.html


  • lukastrance likes this

#25 OFFLINE   coloumb

coloumb

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 670 posts

Posted 08 May 2016 - 12:51

A ten GT nadaje sie rownie dobrze do cienszych linek?

Czy zwykla zylka wiazana do pletki nie wyslizguje sie? Bo to bardziej oplot, zaden tam wezel!

Edited by coloumb, 08 May 2016 - 13:05.


#26 OFFLINE   Tomas81

Tomas81

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 592 posts
  • LokalizacjaToruń
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:K.

Posted 08 May 2016 - 21:22

A ten GT nadaje sie rownie dobrze do cienszych linek?

Czy zwykla zylka wiazana do pletki nie wyslizguje sie? Bo to bardziej oplot, zaden tam wezel!

Z cienkich linek ja łączyłem hard mono z pletką Momoi 0,10 i nie zauważyłem jakiegokolwiek ślizgania się tegoż węzła. Fakt zabezpieczam na końcu węzłem LOCK wiązanym na 3-4 razy.

 

O żyłkach się nie wypowiem, w ogóle ich nie używam.



#27 OFFLINE   januszz

januszz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 618 posts

Posted 09 May 2016 - 05:28

Używam wyłącznie Polamera .Jest prosty w wiązaniu i jeszcze nigdy mnie nie zawiódł.Polecam.



#28 OFFLINE   coloumb

coloumb

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 670 posts

Posted 09 May 2016 - 07:59

Polamerem to kiedys paczki szly ze Stanow...a palomarem laczyc linki to nowosc dla odmiany, moglbys cos wiecej w temacie skrobnac?
  • Guzu likes this

#29 OFFLINE   lukastrance

lukastrance

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 247 posts
  • LokalizacjaBydgoszcz
  • Imię:Łukasz

Posted 09 May 2016 - 11:21

Chyba najlepszym węzłem do łączenia FC/VEP/hard mono z plećką jest węzeł GT. W szczególności gdy ma się do czynienia ze śliskimi 8 czy 12-splotówkami.

 

http://surfcasting-m...14/08/weze.html

Sprawdziłem i faktycznie węzeł trzyma jak diabli, testowałem  z plecionką i jakąś starą ale dość grubą żyłką, żyłka pękała w różnych miejscach a węzeł nie ruszony. Najbardziej przypadł mi do gustu ostatni film z linku, wydaje się być najprostszy... dzięki!!



#30 OFFLINE   januszz

januszz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 618 posts

Posted 09 May 2016 - 17:17

Polamerem to kiedys paczki szly ze Stanow...a palomarem laczyc linki to nowosc dla odmiany, moglbys cos wiecej w temacie skrobnac?

Co tu skrobać.Mój błąd.



#31 OFFLINE   coloumb

coloumb

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 670 posts

Posted 09 May 2016 - 19:58

A moj zart, bez urazy 😏

#32 OFFLINE   popper

popper

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9,498 posts
  • LokalizacjaDolny Śląsk
  • Imię:Waldek

Posted 09 May 2016 - 20:30

Może są lepsze ale moja domowa wersja Albright Knot jeszcze mi nie zawiódła. W tej wersji linka " niebieska" (plecionka) oplata od razu FC, ok. 10-krotnie, idąc w lewo i wraca ok. 5-krotnie z powrotem, w prawo:

http://www.animatedk...com#ScrollPoint

Dla mnie proste i skuteczne.

Jedyny mankament, to jednak trudność z przechodzeniem przez mniejsze średnice przelotek, z powodu takiego ułożenia FC. 


Edited by popper, 09 May 2016 - 20:32.


#33 OFFLINE   coloumb

coloumb

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 670 posts

Posted 09 May 2016 - 20:57

Dlatego ten GT jest tak intrygujacy, zadnej ucietej koncowki w strone rzutowa, nic nie zahacza 😉 Przez Albright stracilem ostatnio fajna gume, zapewne gdzies cos przeoczylem przy wiazaniu...
  • jkos likes this

#34 OFFLINE   Maraky

Maraky

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 525 posts
  • LokalizacjaMesogeios

Posted 10 May 2016 - 09:55

Może są lepsze ale moja domowa wersja Albright Knot jeszcze mi nie zawiódła. (...)

Jedyny mankament, to jednak trudność z przechodzeniem przez mniejsze średnice przelotek, z powodu takiego ułożenia FC. 

 

Mnie Albright również nigdy nie zawiódł jako węzeł, prostotę sobie chwaliłem, bo nie raz wiązałem go tylko w świetle gwiazd, ale właśnie jest problem z jego prześlizgiwaniem się w mniejszych przelotkach.

Podobnie jest z węzłem "Tony Pena Knot", gdzie supeł z materiału przyponowego robi bałagan w tunelu przelotek.

W kiju, gdzie są duże przelotki i w małej ilości nie jest to specjalnie zauważalne, ale przy mniejszych średnicach i gęściej zamontowanych przelotkach ( a takie są nowe trendy) ten "zmodyfikowany GT" wyraźnie gładko pokonuje tunel.

 

Co do samego węzła "GT", to na początku też nie miałem pełnego zaufania i wzmacniałem go klejem błyskawicznym i przytapiałem końcówkę przyponu zapalniczką, ale zaprzestałem tych praktyk, bo okazały się bez sensu.

Węzeł trzyma i nigdy plecionka nie zsunęła się z przyponu.



#35 OFFLINE   Relax

Relax

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 131 posts
  • LokalizacjaWrocław
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Kowalski

Posted 05 November 2016 - 07:05

Stosowałem wiele węzłów jednak od chwili jak przesiadłem się na węzeł uni-knot  stwierdzam że jest najmocniejszy...

 

 

Uniknot3.gif

 

 

...przy plecionce dodaję jeden dodatkowy oplot na krętliku i owijam krótszy koniec około 10 razy wytrzymałość plecionek u mnie znacznie wzrosła i ciężko jest zerwać linkę na tzw. hakerach w porównaniu do wcześniej stosowanych węzłów np. popularnego palomara.....

Ja znalazłem instrukcje wykonania węzła uni knot z dwoma oplotami na krętliku i ośmiu owinięciach;

http://sportfishingp...fshore-fishing/



#36 OFFLINE   popper

popper

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9,498 posts
  • LokalizacjaDolny Śląsk
  • Imię:Waldek

Posted 19 November 2016 - 19:48

Najważniejsze, spróbować ;) .

W sumie, węzeł prosty i zadziwiający mocą,

6686675_20161119_193352.jpg

wiązany według wskazań:



#37 OFFLINE   Józef Lesniak

Józef Lesniak

    Józef Leśniak

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1,141 posts
  • LokalizacjaSłubice
  • Imię:Józef
  • Nazwisko:Leśniak

Posted 19 November 2016 - 20:37

Ja znalazłem instrukcje wykonania węzła uni knot z dwoma oplotami na krętliku i ośmiu owinięciach;

http://sportfishingp...fshore-fishing/

Stosuje od lat i nigdy mnie nie zawiódł zarówno przy połowie popularnych drapieżników jak i suma. Dwa oploty na krętliku i osiem splotów,ale na mokro. 


Edited by Józef Lesniak, 19 November 2016 - 20:38.

  • cristovo likes this

#38 OFFLINE   cristovo

cristovo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1,498 posts

Posted 19 November 2016 - 20:48

W połowie lat 90-tych z namiętnością śledziłem (jak to chłopak z Białegostoku, hahahahaha) przygody Rexa Hunta...w jednym z odcinków pokazywał jakiś prosty węzeł. Szczęśliwie w tym czasie działał magnetowid, instrukcja została zapisana na VHS-ie. Odtwarzałem to wielokrotnie, następnie wielokrotnie przećwiczyłem. Pamiętam do dziś, że Rex z całą stanowczością kazał pozostawić przy odcinaniu nadmiaru żyłki tzw. "wąs Farllow'a", zapewne jakiegoś znamienitego australijskiego wędkarza :D No i ten wyuczony rexowski węzeł nigdy mnie nie zawiódł, po latach dowiedziałem się, że to po prostu Uni Knot. W czasie połowów dorszowych nieco go modyfikowałem, oplatając dwukrotnie przez krętlik. Na rybie nigdy nie puścił!

 

Porównując jednak z innymi węzłami stwierdzam, że Uni Knot nie jest najmocniejszy. Dobrze zawiązany "trzy końce", a przy plecionce nawet najzwyklejszy Palomar, wytrzymują nieco więcej na zaczepach. Zwłaszcza ten pierwszy bił zazwyczaj wszystkie inne B)  

 

Jedno muszę przyznać, Uni Knot powinien poznać każdy początkujący wędkarz, jest banalnie prosty, zawsze się udaje, zapewne będzie używany wielokrotnie w wędkarskiej karierze :)

 

 

AAAA....czy ten FG Knot nadaje się do łączenia cienkich plecionek z cieniutkimi fluo?


Edited by cristovo, 19 November 2016 - 20:53.


#39 OFFLINE   popper

popper

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9,498 posts
  • LokalizacjaDolny Śląsk
  • Imię:Waldek

Posted 19 November 2016 - 20:56

Stosuje od lat i nigdy mnie nie zawiódł zarówno przy połowie popularnych drapieżników jak i suma. Dwa oploty na krętliku i osiem splotów,ale na mokro. 

Uni?  Stosowałem od niepamiętnych czasów. Kiedyś, w latach 80-tych myślałem nawet, że to mój autorski pomysł ponieważ zawiązałem bez oglądania się na przykłady.



#40 OFFLINE   Szymon82

Szymon82

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1,581 posts
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Szymon

Posted 19 November 2016 - 21:18

Najważniejsze, spróbować ;) .

W sumie, węzeł prosty i zadziwiający mocą,

Ja aż boję się zapytać jakie węzły wiążesz z tych skomplikowanych skoro ten jest ''prosty'' ;)


Edited by Szymon82, 19 November 2016 - 21:18.