Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Finlandia


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
468 odpowiedzi w tym temacie

#341 OFFLINE   Olo1970

Olo1970

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 414 postów
  • LokalizacjaŚląsk
  • Imię:Olo

Napisano 13 maj 2019 - 11:42

Panowie, czy łowił ktoś na szkierach na wschód od Helsinek, okolice Sarvisalo, Valko Valkom? Nie mogę nic znaleźć na temat potencjału tej wody, a wyjazd już za 10 dni...

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka

#342 OFFLINE   Mateo1989

Mateo1989

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 797 postów
  • LokalizacjaSopot
  • Imię:Mati
  • Nazwisko:W

Napisano 13 maj 2019 - 12:11

Od znajomego usłyszałem że im bardziej pod ruską granicę tym gorzej z rybami. Byłem wczoraj nad rzeką vuoksi. Zaskoczyła mnie tania licencja dobowa na tą rzekę ale gdy dotarłem na miejsce i zobaczyłem 5 Ruskich którzy mieli zarzucone gruntówki + każdy z nich miał po 2 dodatkowe zestawy(sznury) to wiedziałem że będzie cienizna z rybami. 6 godzin łowienia i tylko 2 ryby widziałem które odprowadzały moją gumę. Zrezygnowany pojechałem nad jezioro z nadzieją na jakieś szczupaki i okonie. Udało mi się złowić 2 okonki i po raz kolejny zmieniam miejsce na małe leśne jeziorko o powierzchni ok.5ha, tam do końca dnia nie widzę żadnej ryby, kompletnie nic. Najlepsza jest środkowa Finlandia jeśli chodzi o pstrągi i sandacze 😊

#343 OFFLINE   platynowłosy

platynowłosy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1274 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 14 maj 2019 - 08:49

Robert, pisałeś już może o swoim wyjeździe? Jeśli jeszcze nie, to ja chętnie posłucham.
  • BOB lubi to

#344 ONLINE   BOB

BOB

    SUM

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 10147 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Robert

Napisano 14 maj 2019 - 09:04

Miałem nie pisać bo fajerwerków nie było, ale już parę osób czeka na relację to napisałem. Tekst i sporo fotek jest już u jednego z modów. Kiedy pojawi się w artykułach? nie wiem. To zależy od moda (tzn od możliwości poświęcenia jak by nie było jego prywatnego czasu) B)



#345 OFFLINE   platynowłosy

platynowłosy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1274 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 14 maj 2019 - 09:47

No to fajnie.
Dzięki

#346 OFFLINE   Szczepek2

Szczepek2

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 253 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Andrzej
  • Nazwisko:Szczepkowski

Napisano 04 czerwiec 2019 - 07:57

Dziś konczy się tygodniowy pobyt na szkierach w miejscowości Dragsfiard. Fajerwerków nie było, napiszę więcej po powrocie do domu.

#347 OFFLINE   Olo1970

Olo1970

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 414 postów
  • LokalizacjaŚląsk
  • Imię:Olo

Napisano 04 czerwiec 2019 - 10:22

W sobotę wróciłem z tygodniowego pobytu na niesprawdzonej miejscówce https://www.google.c...55!4d26.0489355. Całkowita porażka, woda dziwnie mętna, ryb jak na lekarstwo, przez tydzień złowiono około 40 sztuk na 4 osooby, i nawet jedna metrówka jaka została złowiona nie rozjaśniła tego pobytu. Z łodzi miejscówki wyglądają książkowo, jak to na szkierach, jednak ryb nie widać, nawet małych i do tego bardzo mała przejrzystość wody, z czym na szkierach spotkałem się po raz pierwszy. W głębi zatoki znalazłem ruiny jakiejść starej fabryki, wyglądającej na jakąś przetwórnię, u nabrzeża zatopione i rdzewiejące, całkiem sporej wielkości statki, więc być może to jest przyczyna zmętnienia wody i rybostanu. W każdym razie, gdyby ktoś wybierał się na wschód od Helsinek, w te okolice na ryby to szczerze odradzam, chyba, że pograć w golfa, bo miejsce i warunki lokalowe do tego idealne.


Użytkownik Olo1970 edytował ten post 04 czerwiec 2019 - 10:29


#348 OFFLINE   MarCinFin

MarCinFin

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 846 postów
  • LokalizacjaTurku (FIN)
  • Imię:Marcin

Napisano 07 czerwiec 2019 - 22:12

Muszę przyznać, że po ustabilizowaniu pogody po majowych przymrozkach, udaje mi się namierzyć ryby i całkiem przyzwoicie połowić.  Szczególnie ilościowo. Metra w tym roku jeszcze nie zaliczyłem. Trzeba szukać ryb.



#349 OFFLINE   Szczepek2

Szczepek2

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 253 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Andrzej
  • Nazwisko:Szczepkowski

Napisano 18 czerwiec 2019 - 17:28

Na przełomu mają i czerwca wraz z 5 kolegami wędkowaliśmy na szkierach w miejscowości Dragsfjard. Pogoda normalna poza wiatrem który skutecznie uniemozliwiał dalekie penetrowanie łowiska.
Ryby wielkościowo i ilościowo bez szału.
Ja wymęczyłem około 40 szt. przeciętnych szczupaków 60-75cm na gumy 12.5-15 cm. Koledzy podobnie z tym, że na blachę z rybą wyjazdu 93cm. Woda w większości to pustynia, ryby zlokalizowane zaledwie w kilku zatokoch i wokół jednej wyspy na głębokości 0.5 m do 2.5 m.
Zdziwiony z powodu ogromnej ilości sieci, dużej strefy wyłączonej z wędkowanie przed wojsko i zabijania wszystkich szczupaków bez względu na wielkość.72aaddc9fc397e14f8c4ada451441e0d.jpg306348f3a409c428e731fe4c6ac80885.jpg80837ee1bec5d07e8071fc7b41fed12f.jpg8f333840429340cdfbb8fd615588fba3.jpgbb2ec089b3e8bf913ae9b003194594ec.jpg2cd4bbbc94ef253fe2c715c1a514d846.jpge528864e33be3d7b789c32fdd726bcca.jpg

Wysłane z mojego SM-G955F przy użyciu Tapatalka
  • giaur27, ODYSEUSZ i MarCinFin lubią to

#350 OFFLINE   Krzysztof

Krzysztof

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 511 postów
  • LokalizacjaNiemcy

Napisano 18 czerwiec 2019 - 17:49

Szwedzi tez tak robili wczesniej az zrozumieli ze szczupak to chyba najwazniejsza ryba dla wédkarzy turystów .



#351 OFFLINE   jabadaon

jabadaon

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 597 postów
  • LokalizacjaMałopolska

Napisano 18 czerwiec 2019 - 18:27

Jestem w szoku...ciekawe dlaczego tak tłuką te ryby.
  • AdrianK lubi to

#352 OFFLINE   Maciej W.

Maciej W.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1055 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 18 czerwiec 2019 - 19:10

Bo zawsze to robili. Ciężko sobie wyobrazić, ale w Skandynawii szczupak był bardzo ceniony jako opał na zimę. Finowie nie ewoluują tak szybko jak Szwedzi. Może to kwestia wschodniego sąsiada i jego mentalności. My też święci nie jesteśmy.
  • shavt lubi to

#353 OFFLINE   MarCinFin

MarCinFin

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 846 postów
  • LokalizacjaTurku (FIN)
  • Imię:Marcin

Napisano 18 czerwiec 2019 - 19:22

Jak wpracy mówię, że ja to C&R w 90% to nie mogą pojąć, że ja ryby wypuszczam ale jak, nie lubisz? To przynieś nam

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka

Użytkownik MarCinFin edytował ten post 18 czerwiec 2019 - 19:23

  • Mariano Mariano lubi to

#354 ONLINE   BOB

BOB

    SUM

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 10147 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Robert

Napisano 18 czerwiec 2019 - 19:25

Marcin, tyle razy mówiłem: zabieramy! a co nie zjemy to oddamy ...a może uda się sprzedać?! :P  :D A Ty tyko...wypuszczaj nie marudź!!! :(  :D


Użytkownik BOB edytował ten post 18 czerwiec 2019 - 19:26

  • Fiskare, shavt i MarCinFin lubią to

#355 OFFLINE   MarCinFin

MarCinFin

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 846 postów
  • LokalizacjaTurku (FIN)
  • Imię:Marcin

Napisano 18 czerwiec 2019 - 19:30

Czesto pada też pytanie jak dużą, albo ile mam zamrażarek , oststnio pojawiła się propozycja od lokalnego restauratora na dostawy sandacza i okonia - każda ilość

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka

Użytkownik MarCinFin edytował ten post 18 czerwiec 2019 - 21:11

  • BOB lubi to

#356 ONLINE   BOB

BOB

    SUM

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 10147 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Robert

Napisano 18 czerwiec 2019 - 19:32

Dasz kontakt? Widzę dla siebie przyszłość w tym pięknym, ekologicznie poprawnym kraju :)


  • bob74 lubi to

#357 OFFLINE   Maciej W.

Maciej W.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1055 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 18 czerwiec 2019 - 20:10

Marcinie, jesteś na miejscu i znasz Finów. Z czego może wynikać ich podejście do bicia i zabierania ryb? Jeśli chodzi o stopę życiową chyba nie odbiegają od Europy zachodniej? Myśliwska tradycja?

#358 OFFLINE   MarCinFin

MarCinFin

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 846 postów
  • LokalizacjaTurku (FIN)
  • Imię:Marcin

Napisano 18 czerwiec 2019 - 21:22

Marcinie, jesteś na miejscu i znasz Finów. Z czego może wynikać ich podejście do bicia i zabierania ryb? Jeśli chodzi o stopę życiową chyba nie odbiegają od Europy zachodniej? Myśliwska tradycja?

Na brak ryb nigdy nie narzekali ale teraz zaczyna się to zmieniać (kiedyś to było ...). Dla Finów zabieranie ryb jest, moim zdaniem, czymś naturalnym. Dużo czasu spędzają w swoich domkach letniskowych (mokit), zazwyczaj położonych nad wodą. Rybka jest doskonałym uzupełnieniem wypoczynku. Sandacz i okoń cieszą się bardzo dużym powodzeniem ale i szczupakiem nie pogardzą.
Siat jest pełno, za dużo! Szczegolnie wiosną stawiają gdzie mogą i nikt się tym nie przejmuje, nikt nie sprawdza.

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka
  • BOB lubi to

#359 OFFLINE   Maciej W.

Maciej W.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1055 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 18 czerwiec 2019 - 21:45

Może w ogóle się nie zastanawiają mając wody zajmujące 10% powierzchni kraju i 16 mieszkańców na kilometr kwadratowy. My patrzymy na to zjawisko z lekkim przerażeniem przykładając polskie proporcje. Tam trafiają się pewnie jeszcze zupełnie dziewicze wody.
  • MarCinFin lubi to

#360 OFFLINE   shavt

shavt

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 818 postów
  • LokalizacjaOlsztyn
  • Imię:Bartek

Napisano 18 czerwiec 2019 - 22:03

Łowiłem w Finlandii od Turku, Aland'ów przez Helsinki do Kotki. Pori - Tampere, do Joensuu. Vaasa do Kuopio. Oulu po Kuusamo. 

Średnia wielkość łowionych szczupaków dużo poniżej średniej szwedzkiej.

 

Cieżko było przekroczyć 70cm :) kilka lat temu to było ale jednak w Szwecji, Norwegii łowiłem większe.

 

Tylko w FInlandii widziałem taka ilość pułapek na ryby, szacunek do szczupaków żaden.






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych