Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Finlandia


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
468 odpowiedzi w tym temacie

#441 OFFLINE   eRKa

eRKa

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2592 postów
  • Lokalizacjacentralna Polska
  • Imię:Romek
  • Nazwisko:K

Napisano 09 maj 2021 - 21:23

Livescope, rzecz dostępna dziś dla wąskiego grona zamożnych wędkarzy. Postęp w elektronice daje niesamowite możliwości łowiącym. Statystyczny gumofilc może się co najwyżej zaślinić, oglądając takie zdjęcia, czy filmy na YT. Co przyniesie najbliższa przyszłość? Urządzenia podpowiadające ile ma długości ryba, ile metrów od łódki trzeba rzucić gumą w zadanym kierunku i na jakiej głębokości ją poprowadzić by mieć branie? Czy to jeszcze wędkarstwo? A cena... Pierwsze telewizory plazmowe kosztowały kilkanaście tysięcy złotych. Teraz są tańsze od wózka spożywki w Lidlu czy Biedronce. Producenci w wyścigu o klienta nie będą się zastanawiać nad widmem wód wytrzebionych z pomocą elektroniki, dającej rybom coraz mniejsze szanse. Słupki sprzedaży muszą iść w górę, a zarabia się na dużej ilości kupujących, a nie na garstce snobów. Ci drudzy są dobrzy do nakręcenia koniunktury.

 

To wcale nie jest takie oczywiste. Jeden z kolegów który tego używa, napisał, że na 50 namierzonych łowi jedną.

A posiłkując się 2 odcinkiem Zander pro - to wcale nie posiadacze Livescope odnieśli sukces. Tak w ilości jak i w top 5 jak i w najdłuższej rybie...

 

A podpowiedzi tego młodego który naprowadzał... ja bym z łódki wyskoczył i do brzegu poszedł pieszo...


Użytkownik eRKa edytował ten post 09 maj 2021 - 21:26

  • wujek i MaleX lubią to

#442 OFFLINE   Maciej W.

Maciej W.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1055 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 09 maj 2021 - 22:28

Może jestem starej daty, ale nie rozumiem takiego wędkarstwa. Nie jestem jakimś zacietrzewionym wrogiem elektroniki, jednak ten wynalazek jest dla mnie przegięciem. Co innego znaleźć górkę, znać temperaturę wody, uniknąć wpadnięcia silnikiem w kamienie, namierzenie drobnicy. Tymczasem idzie to w kierunku gry komputerowej, a wędkarze pozbawieni livescope'a sprawiają wrażenie goryli we mgle. Romku, w Predator Fight w dniu sandaczowym trzy ekipy posługiwały się panoptixem, trzy łowiły bez. Padło znamienne zdanie jednego z pokonanych wędkarzy. Elektronika zwyciężyła. Zresztą każdy ma wolny wybór w swoim wędkowaniu. Niepokoi fakt, że takie polepszacze mogą z czasem być powszechnie dostępne.

#443 OFFLINE   eRKa

eRKa

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2592 postów
  • Lokalizacjacentralna Polska
  • Imię:Romek
  • Nazwisko:K

Napisano 09 maj 2021 - 23:29

Też to oglądałem. Podobnie z mieszanymi uczuciami... 

Cóż, świat się zmienia. Ty już zaakceptowałeś - "znaleźć górkę, znać temperaturę wody, uniknąć wpadnięcia silnikiem w kamienie, namierzenie drobnicy" - to chyba tylko kolejny krok w tej układance. Pamiętam opisywane w Wędkarzu Polskim namierzanie miejscówek na Zalewie Sulejowskim "na trzy punkty" - czy jakoś tak...

 

Na pewno te wszystkie ułatwienia zmieniają wędkarstwo. Pozwalają łowić więcej ryb - i o to chyba w tym chodzi... A co konkretny wędkarz zrobi ze złowionymi rybami - to już całkiem inna bajka.


  • Maciej W., BOB i highvoltage lubią to

#444 OFFLINE   MarCinFin

MarCinFin

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 846 postów
  • LokalizacjaTurku (FIN)
  • Imię:Marcin

Napisano 15 maj 2021 - 14:50

Ten weekend też zaliczam do udanych
109 cm 10.45 kg i na dokładkę 113 cm 9.5kg
O pozostałych nie wspominam, ale też zacnie. 26e4d27d9338c194b3264448cda03cf6.jpgbceff5584917869c5878bc411a43745a.jpg

Wysłane z mojego CLT-L29 przy użyciu Tapatalka

Użytkownik MarCinFin edytował ten post 15 maj 2021 - 14:50


#445 OFFLINE   MarCinFin

MarCinFin

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 846 postów
  • LokalizacjaTurku (FIN)
  • Imię:Marcin

Napisano 23 maj 2021 - 10:46

Wczoraj już skromniej. Szybki poranny wypad, od 6 do 10 na wodzie, łącznie 15 sztuk, największa u mnie 95 i u kolegi równo 100cm. Muszę przyznać, że opłaciło się na początku sezonu popływać i poszukać nowych miejsc.
Za tydzień ostatni wypad na szczupaka z łapy, później zaczynam trolling za dużymi szczupakami i sandaczami.
Na testowym wypadzie, bardziej żeby się oswoić z prędkością łodzi i zestawami pojawił się sandaczyk 59 cm co na warunki w archipelagu uważam za mały sukces.
Pojawił się też partner na łódce, cieszę się niezmiernie z każdej chwili spędzonej z synem na łódce. 387b4a5e670bba79045064cde33d9b7e.jpg60da78b83b371fd1178f108b03e47ea5.jpgcb56457df88a77c5e8869d0ab3cdc683.jpg78dc0412f4058c29fb19eeab69dcb9c7.jpg

Wysłane z mojego CLT-L29 przy użyciu Tapatalka

Użytkownik MarCinFin edytował ten post 23 maj 2021 - 10:48


#446 OFFLINE   BOB

BOB

    SUM

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 10147 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Robert

Napisano 23 maj 2021 - 14:37

Brawo Panowie. Pozdrów młodego.

A sandacz złowiony na tradycyjnie skutecznego woba ? ;)  :D


  • MarCinFin lubi to

#447 OFFLINE   MarCinFin

MarCinFin

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 846 postów
  • LokalizacjaTurku (FIN)
  • Imię:Marcin

Napisano 23 maj 2021 - 15:05

Brawo Panowie. Pozdrów młodego.
A sandacz złowiony na tradycyjnie skutecznego woba ? ;) :D

Nie inaczej, Sebile

Wysłane z mojego CLT-L29 przy użyciu Tapatalka
  • BOB lubi to

#448 OFFLINE   Maciej W.

Maciej W.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1055 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 23 maj 2021 - 16:51

Robert pozdrawia młodego, a jak ten złapie bakcyla...Nie wiem czy nie doradzić koledze zabrania ze sobą z Polski spławikówki..Może się to skończyć połowem dorodnych płoci na pobliskim pomoście.
  • BOB i MarCinFin lubią to

#449 OFFLINE   MarCinFin

MarCinFin

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 846 postów
  • LokalizacjaTurku (FIN)
  • Imię:Marcin

Napisano 23 maj 2021 - 17:58

Robert pozdrawia młodego, a jak ten złapie bakcyla...Nie wiem czy nie doradzić koledze zabrania ze sobą z Polski spławikówki..Może się to skończyć połowem dorodnych płoci na pobliskim pomoście.

Spławik dominuje. Ostatnio Młody kosił płoteczki, krasnopióry, ukleje, okonie i jazgarze a na koniec złapał śledzia

Wysłane z mojego CLT-L29 przy użyciu Tapatalka
  • BOB i bob74 lubią to

#450 OFFLINE   GroPerch

GroPerch

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 329 postów
  • LokalizacjaPółnocny Wschód i Wwa
  • Imię:Filip

Napisano 30 maj 2021 - 13:43

Cześć Panowie, licząc, że zakaz wjazdu o charakterze turystycznym zostanie w Finlandii zniesiony, planuje w wakacje wypad na 2-3tyg. Będę jechał aż do Laponii, raczej zachodnią/centralną częścią kraju. Czy moglibyście doradzić mi jakieś ciekawe rzeki z pstrągiem, łososiem, sandaczem? Tak samo interesują mnie wody stojące typowo sandaczowe jak i z dużym okoniem. Powiedźcie też proszę czy normalny sprzęt spinningowy/castingowy zniesie tamtejsze zasolenie w szkierach? Jeśli post nie dotyczy bezpośrednio wątku to będę wdzięczy za wszelkie rady na priv, coby nie zaśmiecać tematu. Pzdr!



#451 OFFLINE   MarCinFin

MarCinFin

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 846 postów
  • LokalizacjaTurku (FIN)
  • Imię:Marcin

Napisano 25 czerwiec 2021 - 21:23

Sezon okoniowy w pełni, już sporo średnich ryb w przedziale 30-37 się ze mną przywitało, ale dziś Ahti wynagrodził moje starania, na nowej miejscówce po prostu było pięknie. Szczupaczki do 60 cm, sandaczyki do 45 cm i piękne okonie. Wisienka na torcie miała 45 cm/1.43 kg, mój nowy PB
c75dc888b709bac48644dbdd971a718a.jpg

Wysłane z mojego CLT-L29 przy użyciu Tapatalka

Użytkownik MarCinFin edytował ten post 25 czerwiec 2021 - 21:52


#452 OFFLINE   MarCinFin

MarCinFin

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 846 postów
  • LokalizacjaTurku (FIN)
  • Imię:Marcin

Napisano 26 czerwiec 2021 - 23:42

A dziś było jeszcze piękniej
43 sandaczyki, największy 48 cm (no niestety rozmiarowo to one nie powalają) i kolejny okazały okoń - 43 cm, z tej samej miejscoweczki co wczorajszy ( miejsce z tych dziewiczych co mam na wyłączność) a2926123375ea303f528e4836d177fb9.jpgdf18bf7aee7d62d8e4ffe605aba05616.jpg

Wysłane z mojego CLT-L29 przy użyciu Tapatalka

Użytkownik MarCinFin edytował ten post 27 czerwiec 2021 - 09:11


#453 OFFLINE   slawek_2348

slawek_2348

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1683 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Sławomir
  • Nazwisko:Zdunek

Napisano 28 czerwiec 2021 - 07:57



#454 OFFLINE   MarCinFin

MarCinFin

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 846 postów
  • LokalizacjaTurku (FIN)
  • Imię:Marcin

Napisano 28 czerwiec 2021 - 09:24

Trochę wiało jakiś czas temu, szczególnie w centralnej Finlandii.

Wysłane z mojego CLT-L29 przy użyciu Tapatalka

#455 OFFLINE   womar

womar

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 262 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Wojtek

Napisano 04 wrzesień 2021 - 07:33

W tym roku po raz pierwszy "zdradziłem" szwedzką Laponię, na rzecz fińskiej. Dodatkowo - pierwszy raz w rzece (Kemijoki)
Trafiliśmy na okres permanentnego spadku ciśnienia i ryby były zupełnie nie aktywne. Tych w rozmiarze "polskim" można było połowić sporo, ale polowanie na większe to była ciężka orka, mimo, że na echu było widać masę szczupaków.
Koniec końców coś tam udało się wydłubać, a nieco słabsze wyniki rekompensowały fantastyczne widoki.

Udało się też trochę pokręcić - film z całego wydarzenia:

https://youtu.be/AnhzbIoPaJk


Wysłane z mojego ELS-NX9 przy użyciu Tapatalka

#456 OFFLINE   Mateo1989

Mateo1989

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 797 postów
  • LokalizacjaSopot
  • Imię:Mati
  • Nazwisko:W

Napisano 04 wrzesień 2021 - 09:02

Super filmik  B)


  • womar lubi to

#457 OFFLINE   cheli

cheli

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 50 postów
  • LokalizacjaŁomża

Napisano 04 wrzesień 2021 - 12:33

Super klimat
  • womar lubi to

#458 OFFLINE   GroPerch

GroPerch

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 329 postów
  • LokalizacjaPółnocny Wschód i Wwa
  • Imię:Filip

Napisano 29 sierpień 2022 - 12:21

Zamierzam wybrać się do Finlandii na przyszłą wiosnę (Maj), plan jest prosty, samochód, namiot i szukanie pstrągów w rzekach. Teraz pojawia się pytanie. Czy w większości rzek i tak zwanych koski (odcinki między jeziorami) występują potokowce? Czy trzeba jechać na jakieś "specjalne" zarybiane rzeki? Raz już byłem w Finalndii, ale typowo za szczupakiem/sandaczem. Będę wdzięczny za rady osób które próbowały łowić kropasy w okolicznych rzekach.



#459 OFFLINE   Mateo1989

Mateo1989

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 797 postów
  • LokalizacjaSopot
  • Imię:Mati
  • Nazwisko:W

Napisano 29 sierpień 2022 - 12:38

Trochę koski przerabiałem :) Największe potoki i w dużej ilości miałem na karvionkoski, vaajakoski, kuusaankoski, kermankoski. Przynęty poniżej 8cm proponuję zostawić w domu ;) 


  • gulf i GroPerch lubią to

#460 OFFLINE   BOB

BOB

    SUM

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 10147 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Robert

Napisano 29 kwiecień 2023 - 18:56

...mam nadzieję, że za tydzień będę miał co napisać. Liczę na inne relacje ;)  :)


  • Sławek77, Dano. i cyprys19 lubią to




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych