Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Sandacz i szczupak w sklepie - legalne?


  • Zaloguj siÄ™, aby dodać odpowiedź
30 odpowiedzi w tym temacie

#21 OFFLINE   Piotrek Milupa

Piotrek Milupa

    Moderator Emeritus

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 8448 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • ImiÄ™:Piotrek

Napisano 22 luty 2012 - 06:22

Problemem kÅ‚usownictwa, handlu narkotykami, skÃÅ‚rami wyginajÄ…cych gatunkÃÅ‚w ect. jest to Åźe jest na to popyt. Nie kupujmy podejrzanych rzeczy a problem ten przestanie istnieć.

S.





Dokładnie to miałem na myśli


#22 OFFLINE   Janusz WaÅ‚aszewski

Janusz Wałaszewski

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 4473 postów
  • LokalizacjaGrzybowo - KoÅ‚obrzeg

Napisano 22 luty 2012 - 11:35

[quote]
Jak mamy wÄ…tpliwoÅ›ci co do pochodzenia ryb to podam trochÄ™ informacji. Zgodnie z przepisami Sanepidu w Polsce w punktach gastronomicznych (smaÅźalnie, restauracje) nie wolno podawać daÅ„ z ryb przyrzÄ…dzonych ze Å›wieÅźej ryby, surowiec czyli ryba musi być mroÅźona. JeÅ›li jest inaczej to jest to ewidentne Å‚amanie przepisÃÅ‚w. Dlatego teÅź, wszelkie info typu; ryby prosto z kutra itd moÅźna miÄ™dzy bajki wÅ‚oÅźyć. JeÅ›li wÅ‚aÅ›ciciel lokalu bedzie siÄ™ upieraÅ‚ jak go zapytamy, to zawsze moÅźna wykonać tel do Sanepidu, najlepiej przy nim. ;) B)
[/quote]
To chyba na paniÄ… MagdÄ™ Gessler teÅź by trzeba donos zrobić <_<
Co to za idiotyczny przepis jest :unsure:
[/quote]

Jak wiÄ™kszość naszych przepisÃÅ‚w i jeszcze wiÄ™cej unijnych. ;)
<_<

#23 OFFLINE   Krisu23

Krisu23

    Zniewalam okazy

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2620 postów
  • LokalizacjaPensjonat pod pstrÄ…giem

Napisano 22 luty 2012 - 18:26

Milupa czyli co miaÅ‚eÅ› na myÅ›li? Bo wczeÅ›niej napisaÅ‚eÅ›, Åźe przekonujesz znajomych, Åźeby nie kupowali pewnych ryb. Ja siÄ™ dosyć dobrze znam na handlu rybami bo z niego ÅźyjÄ™. StojÄ…c w Makro nie odrÃÅ‚ÅźniÄ™ skÅ‚usowanego szczupaka od tego z hodowli. Ba nawet pstrÄ…ga nie zawsze odrÃÅ‚ÅźniÄ™, choć wiadomo, Åźe to na 99,9% masÃÅ‚wa. Ludzie ryby jeść lubiÄ… sandacze czy nawet szczupaki teÅź. Moim zdaniem nie tÄ™dy droga-w sensie Åźeby nie kupować w sklepie. W zeszÅ‚ym roku w jednej z gazet wÄ™dkarskich byÅ‚a ulotka WWF namawiajÄ…ca min. do nie kupowania pstrÄ…gÃÅ‚w tÄ™czowych, wiÄ™kszego idiotyzmu chyba w Åźyciu nie widziaÅ‚em. Strzelenie sobie w kolano jeÅ›li chodzi o ochronÄ™ zasobÃÅ‚w naturalnych. A weź pod uwagÄ™ jaka to jest organizacja!

#24 OFFLINE   Piotrek Milupa

Piotrek Milupa

    Moderator Emeritus

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 8448 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • ImiÄ™:Piotrek

Napisano 22 luty 2012 - 18:49

Nie kupujÄ™ szczupakÃÅ‚w , sandaczy i ryb powszechnie uwaÅźanych jako cenne dla naszych wÃÅ‚d, za to chÄ™tnie ( trochÄ™ za duÅźo powiedziane jestem miÄ™soÅźercÄ… ) zjem tÄ™czaka, morskÄ… rybkÄ™ i do tego namawiam znajomych.
PrzyznajÄ™ siÄ™ Åźe sam pozyskuje trochÄ™ rybiego miÄ™ska jeÅźdÅźąc ze 3-4 razy do roku na dorsze , ale to teÅź z umiarem ( ostatni wyjazd przyniÃÅ‚sÅ‚ mi caÅ‚e 6kg ryb )

W Åźyciu nie kupiÅ‚em niewymiarowej ryby , ani teÅź bÄ™dÄ…cej w okresie ochronnym z myÅ›lÄ… Åźe skoro nie moÅźna ich Å‚owić wÄ™dkarzom to dla czego mam wspierać kogoÅ› kto je Å‚apie( trochÄ™ jak pies ogrodnika ).
Wiem Åźe to sÄ… moje wymysÅ‚y i nie kaÅźdy siÄ™ z tym zgodzi, ale ja ogÃÅ‚lnie jakiÅ› dziwny jestem ( gadam dziÅ› jak potÅ‚uczony )

#25 OFFLINE   Krisu23

Krisu23

    Zniewalam okazy

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2620 postów
  • LokalizacjaPensjonat pod pstrÄ…giem

Napisano 22 luty 2012 - 19:08

MoÅźesz prowadzić wojenkÄ™ ale jak dla mnie to tak jak byÅ› strzelaÅ‚ z wiatrÃÅ‚wki Åźeby pociÄ…g zatrzymać i to jeszcze nie ten co trzeba. Sklepy sÄ… instytucjami nad ktÃÅ‚rymi jest najwiÄ™ksza z moÅźliwych obecnie kontroli, z tendencjÄ… do zwiÄ™kszania siÄ™ bo czas kiedy ryby bÄ™dÄ… chipowane nadejdzie-niech siÄ™ Å›mieje kto chce.
Niestety ludzie to takie wredne stworzonka ktÃÅ‚re chcÄ… wszystkiego czego jest maÅ‚o-to siÄ™ nazywa prÃÅ‚Åźność. Bez znaczenia jest o co chodzi liczy siÄ™, Åźe jest tego maÅ‚o. Jak na Å›wiecie zostanÄ… trzy ostatnie szczupaki to ktoÅ› je kupi i cena nie bÄ™dzie graÅ‚a roli. Ja bym bardziej szedÅ‚ w tÄ™pienie u źrÃÅ‚dÅ‚a jak juÅź chcesz walczyć czyli kÅ‚usownictwo, nielimitowane odÅ‚owy itd.

#26 OFFLINE   pablo

pablo

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 239 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 22 luty 2012 - 20:19

Krisu23 -> A czy z tymi pstrÄ…gami tÄ™czowymi nie chodziÅ‚o przypadkiem, tak jak z farmami Å‚ososia, o warunki w jakich te ryby przebywaÅ‚y i zagroÅźenia z jakim siÄ™ to wiÄ…zaÅ‚o.
Czyli duÅźe zagÄ™szczenie i podatność na rozwÃÅ‚j chorÃÅ‚b ryb aprzez to zaraÅźanie lokalnych dzikich populacji.

range1970 -> To fajnie, Åźe masz zaciÄ™cie Å›ledcze. Dobrze napisaÅ‚eÅ› warto sobie zadawać pytania. Ale to, Åźa zadasz je w sklepie naprawdÄ™ niczego nie zmieni.
Lepiej jakbyÅ› poszedÅ‚ do swojego okrÄ™gu PZW i zapytaÅ‚ siÄ™ np. jak wyglÄ…da realizacja odÅ‚owÃÅ‚w rybackich prowadzonych na wodach okrÄ™gu i czy nie moÅźna np. ograniczyć odÅ‚owu drapieÅźnikÃÅ‚w a zwiÄ™kszyć limity na biaÅ‚Ä… rybÄ™.


#27 OFFLINE   range1970

range1970

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 277 postów
  • LokalizacjaMazury
  • ImiÄ™:Robert

Napisano 22 luty 2012 - 20:51

Krisu23 -> A czy z tymi pstrÄ…gami tÄ™czowymi nie chodziÅ‚o przypadkiem, tak jak z farmami Å‚ososia, o warunki w jakich te ryby przebywaÅ‚y i zagroÅźenia z jakim siÄ™ to wiÄ…zaÅ‚o.
Czyli duÅźe zagÄ™szczenie i podatność na rozwÃÅ‚j chorÃÅ‚b ryb aprzez to zaraÅźanie lokalnych dzikich populacji.

range1970 -> To fajnie, Åźe masz zaciÄ™cie Å›ledcze. Dobrze napisaÅ‚eÅ› warto sobie zadawać pytania. Ale to, Åźa zadasz je w sklepie naprawdÄ™ niczego nie zmieni.
Lepiej jakbyÅ› poszedÅ‚ do swojego okrÄ™gu PZW i zapytaÅ‚ siÄ™ np. jak wyglÄ…da realizacja odÅ‚owÃÅ‚w rybackich prowadzonych na wodach okrÄ™gu i czy nie moÅźna np. ograniczyć odÅ‚owu drapieÅźnikÃÅ‚w a zwiÄ™kszyć limity na biaÅ‚Ä… rybÄ™.


@pablo,
ZaciÄ™ciem Å›ledczym bym tego nie nazwaÅ‚.Po prostu Å‚owiÄ™ ryby od kilku miesiÄ™cy i intrygujÄ… mnie być moÅźe tematy, ktÃÅ‚re dla starej gwardii sÄ… od dawna oczywiste, kaÅźdy ma wyrobione zdanie itd. Z uznaniem przyjmujÄ™ fakt, Åźe pomimo, Åźe tak jest ludzie znajdujÄ… chwilÄ™, Åźeby rozmawiać z nowymi o rzeczach dla nich oczywistych.

#28 OFFLINE   bartsiedlce

bartsiedlce

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 6280 postów
  • LokalizacjaSiedlce
  • ImiÄ™:Bartek

Napisano 22 luty 2012 - 21:14

A ja nie mam nic przeciwko dobrym sklepom rybnym, czy stoiskom w marketach. Ostatnio zaskoczyÅ‚ mnie niewielki sklep w moim miasteczku. PojawiÅ‚o siÄ™ ogromne akwarium z Åźywymi rybami. PotÄ™Åźne napowietrzanie, niezbyt wiele rybek. MoÅźna wybrać egzemplarz, pan Å‚owi, zabija (bez Åźadnych dyskusji). Nie ma sprzedaÅźy w worku z wodÄ…. :angry: JeÅ›li klient sobie Åźyczy, to czyÅ›ci rybÄ™ (profesjonalnie), kosztuje to 5 zÅ‚ za sztukÄ™. JeÅ›li nie lubimy oÅ›ci, moÅźna zamÃÅ‚wić fileciki, kolejne 5 zeta. :D
Czemu nie moÅźe tak być wszÄ™dzie? :(
To, co napisaÅ‚em wczeÅ›niej, dotyczyÅ‚o sprzedaÅźy ulicznej przez dziwnego typa, ktÃÅ‚ry nie miaÅ‚ ochoty na rozmowÄ™. Ludzie nie powinni na to pozwalać za 2 zÅ‚ na kilogramie. To wÅ‚aÅ›nie staraÅ‚em siÄ™ uÅ›wiadomić moim sÄ…siadom i potencjalnym klientom. :wacko:

#29 OFFLINE   Janusz WaÅ‚aszewski

Janusz Wałaszewski

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 4473 postów
  • LokalizacjaGrzybowo - KoÅ‚obrzeg

Napisano 22 luty 2012 - 21:15

Panowie, Koledzy.
WszÄ™dzie namawiajÄ… nas konsumentÃÅ‚w (nie mylić z wÄ™dkarzami) do jedzenia ryb, gÅ‚ÃÅ‚wnie chodzi o tÅ‚uste ryby morskie, (makrela, Å‚osoÅ›). Ryby sÅ‚odkowodne, jak sandacz, szczupak, sum czy hodowlany tÄ™czak, teÅź sÄ… na widelcu i tego siÄ™ nie przeskoczy. CaÅ‚y problem polega na tym, aby to zapotrzebowanie robić w sposÃÅ‚b zrÃÅ‚wnowaÅźony. Czyli gÅ‚ÃÅ‚wnie z hodowli, jednak sami wiemy, Åźe nie wszystko co hodowlane jest cacy ;) Pewnie, w zwiÄ…zku z tym, nie unikniemy sytuacji, kiedy do handlu bÄ™dÄ… trafiaÅ‚y ryby nie tylko hodowlane. CaÅ‚y problem polega na tym aby to wszystko byÅ‚o zrÃÅ‚wnowaÅźone. Czy siÄ™ da, nie wiem, oby. B)

#30 OFFLINE   Krisu23

Krisu23

    Zniewalam okazy

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2620 postów
  • LokalizacjaPensjonat pod pstrÄ…giem

Napisano 23 luty 2012 - 06:13

Janusz, problem tak na prawdÄ™ polega na gatunkach ktÃÅ‚rych nie da siÄ™ hodować w stricte tego sÅ‚owa znaczeniu. Hodować to sobie moÅźna karpie, pstrÄ…gi, czy sumy afrykaÅ„skie i parÄ™ innych gatunkÃÅ‚w. Ale juÅź na przykÅ‚ad szczupak to gatunek problematyczny. Nie ma czegoÅ› takiego jak hodowla szczupakÃÅ‚w. Jest to najczęściej gatunek towarzyszÄ…cy na stawach karpiowych. Wpuszcza siÄ™ ileÅ› tam sztuk na staw Åźeby wyÅźeraÅ‚y chwast rybny i tyle. Wielkość i czas wpuszczenia dobiera siÄ™ tak, Åźeby nie zeÅźarÅ‚y karpi ale nie ma mowy o jakiejÅ› intensyfikacji hodowli tego gatunku. StÄ…d supermarket chcÄ…c mieć szczupaka w ofercie bÄ™dzie go kupowaÅ‚ tam gdzie bÄ™dzie on dostÄ™pny-czyli od rybakÃÅ‚w teÅź.
Pablo, nie wiem o co chodziÅ‚o ale namawianie ludzi, Åźeby nie jedli ryb z hodowli jest bzdurÄ…. ProponujÄ™, ÅźebyÅ›my przestali kupować schabowe w sklepie i wcinali tylko dziki biegajÄ…ce po lasach. Hodowle Å›wiÅ„ trzeba natomiast zlikwidować bo sÄ… źrÃÅ‚dÅ‚em chorÃÅ‚b mogÄ…cych zagraÅźać dzikom. Jak szybko zjemy wszystkie dziki?

#31 OFFLINE   pablom

pablom

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2024 postów
  • LokalizacjaSulejówek

Napisano 24 luty 2012 - 07:41

Jedzenie ryb hodowlanych robi siÄ™ powoli koniecznoÅ›ciÄ…. Ale ja nie o tym. W sklepach to rÃÅ‚Åźnie bywa. MoÅźe i sklepy sÄ… pod specjalnym nadzorem, ale wÄ…tpiÄ™ aby wnikliwie sprawdzali pochodzenie ryb. Wystarczy Zobaczyć co dzieje siÄ™ na wszelkiej maÅ›ci bazarach przed Å›wiÄ™tami.

Jest olbrzymie przyzwolenie na wszelkiej maÅ›ci kÅ‚usownictwo. SzczegÃÅ‚lnie jeÅ›li chodzi o ryby. ObroÅ„cy zwierzÄ…t czasami pojawiajÄ… siÄ™ w mediach, ale krzyczÄ… o futrzakach, bo takie milutkie. My jako wÄ™dkarze, moÅźemy duÅźo zrobić w sprawie naszych milusiÅ„skich. Wcale nie tak trudno jest zwrÃÅ‚cić uwagÄ™ kolesiowi na brzegu Åźe 3 kije to ciut za duÅźo, czy ryba jest niewymiarowa. JeÅ›li nie reaguje to wystarczy zadzwonić na policjÄ™ czy PSR. Oni sÄ… Å›lepi bez naszej pomocy. Tylko znajÄ…c Åźycie to moÅźe 5% wÄ™dkarzy ma wpisane w telefonie numery do tych instytucji.

Na koniec maÅ‚a ciekawostka. Kilka lat temu (nie wiem jak teraz) w poÅ‚owie maja poszliÅ›my do smaÅźalni, ktÃÅ‚ra mieÅ›ciÅ‚a Å›iÄ™ na terenie oÅ›rodka PZW, chyba nawet jest integralnÄ… częściÄ… tego oÅ›rodka. W menu widniaÅ‚ jak wÃÅ‚Å‚ sandacz. ChcieliÅ›my dowiedzieć siÄ™ jak wyglÄ…da sprawa z innymi rybami. Pani za lady zapewniaÅ‚a Åźe jest Å›wieÅźutki, dzieÅ„ wczeÅ›niej z siatek wyjÄ™ty. Niestety bolenia nie mieli, bo byÅ‚ okres ochronny.

Dla chcÄ…cych sprawdzić jak to obecnie wyglÄ…da, polecam smaÅźalniÄ™ w Wierzbicy, nad ZZ, tÄ… na terenie rybaczÃÅ‚wki PZW.








Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych