Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Stare wędziska muchowe.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
85 odpowiedzi w tym temacie

#41 OFFLINE   Konstanty

Konstanty

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 270 postów

Napisano 06 lipiec 2019 - 06:46

No, w sumie czemu nie, machnął bym :D

zbieram kesz na wyprawę, więc będę go - z żalem - wystawiał...

także... kiedy i gdzie?



#42 OFFLINE   kleniarz

kleniarz

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 174 postów
  • LokalizacjaPeterborough UK
  • Imię:Marcin

Napisano 08 sierpień 2019 - 10:45

Nowy stary <3 Hardy Fibalite 8'9"  #8. Wygląda na nieużywaną, folia na rękojeści, kilka mini niedoskonałości lakieru, oprócz tego - achhh :) Kupiona z zamiarem połowu szczupaków na lekko przy użyciu Deceiverów, chce zrealizować taki klasyczny projekt na zimę :) Więcej napiszę jak sprawdzi się w boju. Obserwuję kolejnego retro szklaka bo tylko one mnie interesują, tym razy Fibalite Perfection w siódmej klasie. Pojawił sie również cudowny Jet Midge w #3 ale finanse chyba nie pozowolą. Pozdrowionka załoga :)

Kleniarz

Załączone pliki



#43 OFFLINE   Paweł Bugajski

Paweł Bugajski

    dawniej "kardi"

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPip
  • 1970 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Bugajski

Napisano 10 sierpień 2019 - 15:20

Hej kleniarzu, czy dopalaczyk odkręcany i guma na końcu też? Wtedy można przykręcić gumową końcówkę do dolnika pomijając dopalaczyk. Klasyczna jednoręczna się robi, co czasem zwiększa wygodę. Nie wiem, czy tak jest w Fibalite, ale było w deluxach. Fajny kij- pozdrawiam.


Użytkownik Paweł Bugajski edytował ten post 10 sierpień 2019 - 15:24

  • kleniarz lubi to

#44 OFFLINE   Paweł Bugajski

Paweł Bugajski

    dawniej "kardi"

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPip
  • 1970 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Bugajski

Napisano 10 sierpień 2019 - 15:21

Aaaa- widzę na focie, że tak jest- telefon ogranicza ogląd całości.

A gumka się odkręca?


Użytkownik Paweł Bugajski edytował ten post 10 sierpień 2019 - 15:26

  • kleniarz lubi to

#45 OFFLINE   kleniarz

kleniarz

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 174 postów
  • LokalizacjaPeterborough UK
  • Imię:Marcin

Napisano 11 sierpień 2019 - 08:51

Tak Pawełku, wszystko się odkręca tak jak w delux-ach :) Z dopalaczyka nie będę zbyt często korzystał, także takie rozwiązanie jest kapitalne, To jest właśnie to, stare, piękne i przemyślane kije z duszą. 

Pozdrowionka

Marcin

Załączone pliki


Użytkownik kleniarz edytował ten post 11 sierpień 2019 - 08:52

  • Paweł Bugajski, Richi55 i Konstanty lubią to

#46 OFFLINE   Forest-Natura

Forest-Natura

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1293 postów
  • LokalizacjaŚląsk
  • Imię:Ziemowit
  • Nazwisko:Nowakowski

Napisano 18 wrzesień 2019 - 06:45

Witam.

Z wątku o najlepszych wędziskach muchowych przenoszę tutaj ...  :)

Poniżej rzeczona Fiwa, daleko po nią sięgać nie musiałem.

Kawał dzieciństwa mi się przypomniał. Łowiłem nią spławikowo z dołączonym czeskim tokozem i tak właściwie była to moja pierwsza wędka po bambusówce. Zrobiłem błąd pisząc ją przez "v", ale jakoś tak mi się z dzieciństwa kojarzyła ... może z dobrobytem zachodnim i dlatego "v" ...  :D

Klasę określił bym na szerokie #6-9, z naciskiem bardziej na 8/9. Akcja żadna - taki kołek, ale pusty w środku i w miarę lekki dlatego (będzie ze 150 g tak około).

Pozdrawiam.

Załączone pliki



#47 OFFLINE   jachu

jachu

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1098 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Janusz
  • Nazwisko:Skowron

Napisano 18 wrzesień 2019 - 22:39

Poza kolorem w niczym nie różni się od zielonych Germin. Ta sama długość, skuwka, kształt rękojeści i uchwyt. Pisałem, że szkolny kolega miał pomiędzy 1970 a 75 pusty spining  Germiny 180 cm właśnie w takim ciemnobrązowym kolorze, ale nie wykluczone, że to też była jeszcze Fiva. Nie przypomnę sobie. Być może krótko przed tym, kiedy Fiva stała się Germiną robili pierwsze puste kije w tym brązie. Dziwna ta numeracja (rozumiem, że Twoja ocena?). Germinowskie były dość mocne, ale 9-tki bym chyba nie założył do niej. Z zieloną przedłużoną od dołu wybrali się kiedyś śladami Parazula na Tanę chłopacy z Olsztyna i wyjęli nią łośka coś pod metr, więc moc w nich była. :)  


  • Paweł Bugajski lubi to

#48 OFFLINE   border river

border river

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 161 postów
  • Imię:Zbigniew

Napisano 20 wrzesień 2019 - 19:03

Muchówka Germiny  ktorą  posiadam do dzis, kupiona dawno temu w sklepie spożywczo-przemysłowym  ma akurat kolor niebieski

( chabrowy,).. :)  Oczywiscie szklak , pusty w srodku, do linki #6/7.

Załączone pliki



#49 ONLINE   venom_666

venom_666

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1831 postów
  • LokalizacjaRypin
  • Imię:Marian
  • Nazwisko:Stępniewski

Napisano 20 wrzesień 2019 - 19:39

bo one były w różnych kolorach, nawet jakimś takim "sraczkowatym" beżem (mówimy oczywiście o tych pierwszych z metalowymi skuwkami)



#50 ONLINE   Pisarz.......ewski Piotr

Pisarz.......ewski Piotr

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2662 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Piotr

Napisano 15 luty 2023 - 19:03

Tak trochę z ciekawości i trochę sentymentu  :doh:  do starych konstrukcji wędkarskich kupiłem wędkę muchową ABU, gdy  Abu jeszcze  nie było  Garcia , czyli wyprodukowaną przed 1980r. Wędka nie ma śladów użytkowania i ma folię na korku.  :)

Wędka nie jest w stanie idealnym , ale nie ma co się dziwić skoro pewnie przez tyle lat niejeden garaż i pawlacz widziała.  :(

Cena była tak śmieszna  , że nietaktem byłoby się targować.  :D

Rękojeść korkowa , 10 przelotek plus szczytowa ,łączenie typu spigot , fajna nić omotek. :)

Zastanawia mnie tylko , czy blank  to czyste szkło ,czy jakiś inny materiał  . -_-  

Załączone pliki


  • Sławek Oppeln Bronikowski, Jack__Daniels, Pendergrast i 3 innych osób lubią to

#51 OFFLINE   Konstanty

Konstanty

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 270 postów

Napisano 15 luty 2023 - 19:47

Tak trochę z ciekawości i trochę sentymentu  :doh:  do starych konstrukcji wędkarskich kupiłem wędkę muchową ABU, gdy  Abu jeszcze  nie było  Garcia , czyli wyprodukowaną przed 1980r. Wędka nie ma śladów użytkowania i ma folię na korku.  :)

Wędka nie jest w stanie idealnym , ale nie ma co się dziwić skoro pewnie przez tyle lat niejeden garaż i pawlacz widziała.  :(

Cena była tak śmieszna  , że nietaktem byłoby się targować.  :D

Rękojeść korkowa , 10 przelotek plus szczytowa ,łączenie typu spigot , fajna nić omotek. :)

Zastanawia mnie tylko , czy blank  to czyste szkło ,czy jakiś inny materiał  . -_-  

na streamera jak znalazł ;-)


  • Pisarz.......ewski Piotr lubi to

#52 OFFLINE   Forest-Natura

Forest-Natura

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1293 postów
  • LokalizacjaŚląsk
  • Imię:Ziemowit
  • Nazwisko:Nowakowski

Napisano 15 luty 2023 - 20:01

Tak trochę z ciekawości i trochę sentymentu  doh.gif  do starych konstrukcji wędkarskich kupiłem wędkę muchową ABU, gdy  Abu jeszcze  nie było  Garcia , czyli wyprodukowaną przed 1980r. Wędka nie ma śladów użytkowania i ma folię na korku.  smile.png

Wędka nie jest w stanie idealnym , ale nie ma co się dziwić skoro pewnie przez tyle lat niejeden garaż i pawlacz widziała.  sad.png

Cena była tak śmieszna  , że nietaktem byłoby się targować.  biggrin.png

Rękojeść korkowa , 10 przelotek plus szczytowa ,łączenie typu spigot , fajna nić omotek. smile.png

Zastanawia mnie tylko , czy blank  to czyste szkło ,czy jakiś inny materiał  . sleep.png  

Witam.

Myślałem na samym początku że szkło, czyste, bez węgla.

Ale grzebnąłem z ciekawości w necie i sam nie wiem ... kijek wygląda na lata '80 te i ten napis Made in ... nie Szwecja i brak naklejki z numerem seryjnym egzemplarza.

W dodatku w starych katalogach, przed 1980 rokiem nie ma tej serii produkowanej.

Grzebnę wieczorem jeszcze po forach zagramanicznych. 

Jak by Ci nie podpasiła to wiesz gdzie uderzyć biggrin.png

Pozdrawiam.


Użytkownik Forest-Natura edytował ten post 15 luty 2023 - 20:16

  • Pisarz.......ewski Piotr lubi to

#53 OFFLINE   Pluszszcz

Pluszszcz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 615 postów

Napisano 15 luty 2023 - 22:31

Piotr, jeśli wędzisko wygląda jak to pod linkiem, to na pewno szkło.

 

https://fiberglassfl...php?f=3&t=70522


  • Paweł Bugajski, Pisarz.......ewski Piotr i Konstanty lubią to

#54 ONLINE   Pisarz.......ewski Piotr

Pisarz.......ewski Piotr

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2662 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Piotr

Napisano 16 luty 2023 - 10:45

Jeśli to szklak, to  wychodzi  że przez te kilkadziesiąt lat niewiele się zmieniło w tej kwestii.  :doh:

Popularne w tej chwili i dostępne na Ali..... szklaki 8,6 #6, mają wagę deklarowaną przez producenta 138 g, a jak wiemy nie zawsze to się pokrywa z rzeczywistością . 

Kij który kupiłem jest ciut dłuższy bo to 9 , a i ciut mocniejszy bo #6-7,  a waga mi pokazała 140g . myślę że po zdarciu lakieru i przezbrojeniu można by kilka   gram jeszcze zgubić. ^_^

 

H5788c7329dd84fa0b6a10daec87bf33aM.jpg


Użytkownik Pisarz.......ewski Piotr edytował ten post 16 luty 2023 - 11:29


#55 OFFLINE   Pluszszcz

Pluszszcz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 615 postów

Napisano 16 luty 2023 - 11:43

Piotrze, kijek w oryginalnym stanie ma wartość kolekcjonerską. Moim zdaniem lepiej starać się utrzymać ten stan. Jedynie folia na rękojeści nadaje się do usunięcia. Blanków z tamtego okresu nie klepano gdzie popadnie. Wydaje mi się, że nawet na wyspach tego nie czyniono, tylko za wielką wodą.


  • Pisarz.......ewski Piotr lubi to

#56 OFFLINE   Konstanty

Konstanty

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 270 postów

Napisano 16 luty 2023 - 11:51

a ja sobie sprawiłem klejonkę

trochę krzywa - ale już wisi pod sufitem i się prostuje

może na jesień pójdę z nią na sucharka połowić

;-)

 

Załączone pliki


  • hi tower, Pluszszcz, Pisarz.......ewski Piotr i 1 inna osoba lubią to

#57 OFFLINE   jachu

jachu

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1098 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Janusz
  • Nazwisko:Skowron

Napisano 16 luty 2023 - 21:25

Witam.

Myślałem na samym początku że szkło, czyste, bez węgla.

Ale grzebnąłem z ciekawości w necie i sam nie wiem ... kijek wygląda na lata '80 te i ten napis Made in ... nie Szwecja i brak naklejki z numerem seryjnym egzemplarza.

W dodatku w starych katalogach, przed 1980 rokiem nie ma tej serii produkowanej.

Grzebnę wieczorem jeszcze po forach zagramanicznych. 

Jak by Ci nie podpasiła to wiesz gdzie uderzyć biggrin.png

Pozdrawiam.

"W dodatku" w katalogu z 1975 https://www.ebay.de/...trkparms=ispr=1 był ten Farflyte, były Lapplandie, Scandie, Safari i cała reszta ich szklanych muchówek, łącznie z długaśnymi łososiówkami.  :) Wiem bo ten katalog miałem przez wiele lat, zanim wylądował w śmietniku. Tak więc ten kijek jest z lat 70-tych i to 100% szkła w szkle. :)  Pierwsze blanki szklane tworzył dla ABU Asbjorn Horgard w Norwegii, bardziej znany jako producent bardzo cenionych w Europie, ale też w USA klejonek. Kolejne szklane blanki sprowadzało ABU od Garcii z USA. Która to Garcia później przejęła ABU (chyba 1980, 1982 rok?). Ciekawa sprawa z tym miejscem produkcji. Nigdy i nigdzie nie spotkałem informacji, by w tamtych latach produkowali wędziska poza Szwecją. A jest w necie wiele stron o ich historii. Tych oficjalnych i prywatnych. Ta piękna nić omotki to kolor "jasper" Piotrze. Świetny strzał i w takim stanie rzadkość. Gratulacje. Wagowo nie odstaje od chińskiej produkcji, a to tylko świadczy o kunszcie producentów sprzed lat. Musimy jeszcze brać pod uwagę fakt, że te dawne muchówki nie służyły do łowienia małych rybek, bo nikt się wtedy takimi nie interesował. Z tego powodu miały też swoje wytrzymać. To było inne włókno szklane (to dzisiejsze nie odbiega grubością od grafitowego IM6), inne żywice i inne elementy uzbrojenia niż te dzisiejsze. 


  • Paweł Bugajski, Pluszszcz, Pisarz.......ewski Piotr i 1 inna osoba lubią to

#58 OFFLINE   Paweł Bugajski

Paweł Bugajski

    dawniej "kardi"

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPip
  • 1970 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Bugajski

Napisano 17 luty 2023 - 16:11

a ja sobie sprawiłem klejonkę

trochę krzywa - ale już wisi pod sufitem i się prostuje

może na jesień pójdę z nią na sucharka połowić

;-)

Cześć, mam dwa zabytki wyraźnie spod tej samej ręki...Uczucia mieszane, bo złowiłem mnóstwo ryb ( bo były :rolleyes: ) i tu duży plus, ale kruchy blank, nikczemny uchwyt i wiecznie luzująca się skuwka bardzo deprymowały. Gdy pierwszy raz ruszyłem z tym wędziskiem nad San w 1981 roku i musiałem wykonywać o wiele więcej rzutów niż na Pomorzu, prawda wyszła na jaw. To co było akceptowalne w Płytnicy, stało się mordęgą w Łączkach, że tak geograficznie zagaję...Wędzisko miało 2 szczytówki -tak sprzedawano w 1977, pierwsza pękła w drugim dniu wyprawy. Druga zaś szczytówka oddzielała się od skówki i wymagała kilkakrotnego osadzania na ciepło w ciągu dnia. Więcej wędzisk nie miałem, bo to namiot, plecak, pociąg, a potem autobus z Zagórza, perpedes na końcu, tak, że tego...Na szczęście był i przyjaciel, wieczny poszukiwacz nowości i fanatyk nowych technologii. Oddawał swóją wspaniałą wędkę na parę godzin, z klasą udając, że ramię go trochę boli i poleży godzinkę w namiocie, tak parę razy dziennie. Cóż, klasa, a może kanon :Ppewnych zachowań. Już po roku miałem podobny, węglowy kijek. Zostało do dziś.

Wybacz Konstanty te refleksje, kupiłeś coś co być może Cię ucieszy. Tego życzę.


  • trout master i zeralda lubią to

#59 OFFLINE   Forest-Natura

Forest-Natura

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1293 postów
  • LokalizacjaŚląsk
  • Imię:Ziemowit
  • Nazwisko:Nowakowski

Napisano 17 luty 2023 - 17:23

Witam.

Jachu ... posadam jeden z modeli Safari, na blanku produkowaym i sygnowaym przez Fenwicka i z tej racji grzebałem sporo w internecie w poszukiwaniu katoalogów ABU.

W tych, które wygrzebałem jak najbardziej moje Safari było, określiłem też bez problemu wiek tego kija na 1972 rok. W katalogach do 1980 roku nie znalazłem żadnego modelu Farflyte.

Sprawdziłem to jeszcze po publikacji zdjęć nabytej wędki przez Piotra.

Niestety nie miłem w ręku żadnego katalogu drukowanego - tylko zdjęcia katalogów, które można znaleźć w necie, więc nie wykluczam że jest jak mówisz.

Wszystkie wędki ABU produkowane w Szwecji miały numery seryjne na osobnej nalepce. Ale te robone w USA i jak się okazuje w GB już nie.

Na jednej aukcji kija ABU Farflye znalazłem informację że to kompozyt, stąd moje wcześniejsze wątpliwości, tym bardziej że ABU robiło takie kompozyty - posiadam też jeden taki kijek ABU, gdzie jest 37% szkła a reszta to węgiel. Robony był w USA i miał ... metalowe spigoty. Z początku jak go nabyłem, myślałem że ktoś to "popełnił" samemu, ale dogrzebałem się też do muchówek ABU, firmowanych wspólnie z Lee Wolffem i Garcią, które miały właśnie oryginalnie metalowe spigoty

Myślę że z racji kilku miejsc produkcji - Szwecja, USA, GB a później pewnie Korea, można się spotkać z wieloma różniącymi się od siebie wędkami, sygnowanymi takimi samymi nazwami serii.

Mnie tak na pierwszy rzut oka do lat 70-tych nie pasuje rękojeść i mocowanie kołowrotka, brak plastikowych elementów przy niej i ogólnie elegancka prostota tych rzeczy. Z drugiej strony to o czym piszesz w temacie omotek - to typowe dla ABU z okresu właśnie lat '70.

Może to być kijek rozbiony już po wchłonięciu ABU przez firę Garcia, czyli z początku lat '80, ale z racji tego że był robiony na Wyspach, wygląda tak a nie inaczej.

Pozdrawiam


Użytkownik Forest-Natura edytował ten post 17 luty 2023 - 17:36

  • Pisarz.......ewski Piotr lubi to

#60 ONLINE   Pisarz.......ewski Piotr

Pisarz.......ewski Piotr

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2662 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Piotr

Napisano 17 luty 2023 - 22:56

file:///C:/PIOTR%20OSOBISTE%20I%20RYBY/PISARZ/image%20(2).webp






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych