Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Daiwa Certate - wszystkie generacje (2004, 2010, 2016, 2019, 2024)


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1344 odpowiedzi w tym temacie

#1041 OFFLINE   golsyl

golsyl

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 704 postów
  • LokalizacjaStockholm
  • Imię:Michał

Napisano 05 listopad 2022 - 19:45

Być może, nie sprawdzałem nawet kiedy wyszły, dopiero 2 dni temu zainteresowałem się tą marką ;)

Jeśli chodzi o stosunek lekkośći do mocy, to nic lepszego nie znajdziesz. Używam od początku sezonu.

#1042 OFFLINE   Wesol

Wesol

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 724 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Michał

Napisano 06 listopad 2022 - 11:37

Mam takie pytanie czy jest taka konfiguracja modelu lt z body rozmiar 5000 oraz rotorem i szpula od 3000?

#1043 OFFLINE   rolen

rolen

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 924 postów
  • LokalizacjaWarszawa/Marki
  • Imię:Robert

Napisano 06 listopad 2022 - 11:52

Mam takie pytanie czy jest taka konfiguracja modelu lt z body rozmiar 5000 oraz rotorem i szpula od 3000?


Nie ma

#1044 OFFLINE   Wesol

Wesol

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 724 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Michał

Napisano 06 listopad 2022 - 13:19

Tak myślałem, dzięki za odp.
  • Gold Tinca tinca lubi to

#1045 OFFLINE   ryba1981

ryba1981

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 228 postów
  • Imię:Bartek

Napisano 22 styczeń 2023 - 10:06

Witam, czy w nowych Daiwa Certate LT przepuszcza lożysko oporowe na mrozie ?

#1046 OFFLINE   lyha

lyha

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 327 postów
  • LokalizacjaSzczecin
  • Imię:Przemek

Napisano 22 styczeń 2023 - 11:25

Cerata 5000D na Morskie Trocie. Jak myślicie, sprawdzi się ?TP XDz przełożeniem HG się nie nadawał, przy pełnym wyrzucie czuć było przelozenie. Jutro bede testował ceratke

#1047 OFFLINE   Kozi81

Kozi81

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 91 postów

Napisano 22 styczeń 2023 - 12:22

Witam, czy w nowych Daiwa Certate LT przepuszcza lożysko oporowe na mrozie ?

Pierwszą Ceratę LT kupiłem w połowie 2019, z czasem doszły 3 następne więc mam łącznie 4 sztuki: 2500H, 2500XH, 3000 i 3000XH. I faktycznie w najświeższym egzemplarzu 2500H ściągniętym z Japonii trafiła mi się ta przypadłość ze 3-4 razy. Więc trzeba będzie go wysłać do Rafała;-) Ale poza tym nie uświadczyłem żadnych innych niedogodności



#1048 OFFLINE   kineret

kineret

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 440 postów
  • LokalizacjaWrocław i okolice
  • Imię:Aleksander

Napisano 22 styczeń 2023 - 13:01

Witam, czy w nowych Daiwa Certate LT przepuszcza lożysko oporowe na mrozie ?

 

Dobre pytanie - Daiwa od wielu lat stosuje podobne łożyska oporowe w kołowrotkach tej wielkości, również w Certate LT, więc ten model również może cierpieć na taką przypadłość. Czy od nowości czy też dopiero w przyszłości wraz z zużyciem oporówki? nie wiem, rzadko mam okazję łowić w ujemnych temperaturach, a do zamrażalnika pozwolicie że nie będę wsadzał Certate bo jakoś śmierdzi mi to ruską mentalnością ;)

 

Na forum jest już wątek - puszcza oporówka na mrozie - ale nie wiem czy dowiesz się tam czegoś sensownego pośród bzdur o nakrapianiu oliwkami, masełkiem czy psikaniu WD40, a z tego co mi wiadomo przesuwanie tulejki łożyska oporowego wyżej lub kombinowanie z wyginaniem sprężynek nie rozwiązują problemu na zawsze.

 

Jeśli faktycznie zamierzasz łowić na mrozie i szukasz młynka do takiego zastosowania (np. trocie) gdzie awaria oporówki może oznaczać koniec łowienia lub utratę ryby to rozejrzałbym się po prostu za dobrym kołowrotkiem Shimano, w których wałki łożyska oporowego mają znacznie większą powierzchnię i z tego co wiem nie sprawiają takich problemów.

 

Cerata 5000D na Morskie Trocie. Jak myślicie, sprawdzi się ?TP XDz przełożeniem HG się nie nadawał, przy pełnym wyrzucie czuć było przelozenie. Jutro bede testował ceratke

 

A może po prostu dobrałeś nieprawidłowe przełożenie w TP XD do swoich preferencji łowienia?  ;)

Certate LT 5000 parametrami i mocą jest jak najbardziej adekwatny, ale weź pod uwagę temperatury w jakich będziesz łowić w świetle tego co napisałem wyżej. Jeśli będziesz miał okazję przetestować możesz podzielić się wrażeniami.


Użytkownik kineret edytował ten post 22 styczeń 2023 - 13:14


#1049 OFFLINE   lyha

lyha

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 327 postów
  • LokalizacjaSzczecin
  • Imię:Przemek

Napisano 22 styczeń 2023 - 13:39

Dobre pytanie - Daiwa od wielu lat stosuje podobne łożyska oporowe w kołowrotkach tej wielkości, również w Certate LT, więc ten model również może cierpieć na taką przypadłość. Czy od nowości czy też dopiero w przyszłości wraz z zużyciem oporówki? nie wiem, rzadko mam okazję łowić w ujemnych temperaturach, a do zamrażalnika pozwolicie że nie będę wsadzał Certate bo jakoś śmierdzi mi to ruską mentalnością ;)

Na forum jest już wątek - puszcza oporówka na mrozie - ale nie wiem czy dowiesz się tam czegoś sensownego pośród bzdur o nakrapianiu oliwkami, masełkiem czy psikaniu WD40, a z tego co mi wiadomo przesuwanie tulejki łożyska oporowego wyżej lub kombinowanie z wyginaniem sprężynek nie rozwiązują problemu na zawsze.

Jeśli faktycznie zamierzasz łowić na mrozie i szukasz młynka do takiego zastosowania (np. trocie) gdzie awaria oporówki może oznaczać koniec łowienia lub utratę ryby to rozejrzałbym się po prostu za dobrym kołowrotkiem Shimano, w których wałki łożyska oporowego mają znacznie większą powierzchnię i z tego co wiem nie sprawiają takich problemów.
P.S Jaki kołowrotek shimano masz na myśli?


A może po prostu dobrałeś nieprawidłowe przełożenie w TP XD do swoich preferencji łowienia? ;)
Certate LT 5000 parametrami i mocą jest jak najbardziej adekwatny, ale weź pod uwagę temperatury w jakich będziesz łowić w świetle tego co napisałem wyżej. Jeśli będziesz miał okazję przetestować możesz podzielić się wrażeniami.

Jutro testy nad wodą. Przełożenie PG niestety nie pasuje na szybkie, trociowe zwijanie... Wybrałem za drobną podpowiedzią HG i nie sprawdziło się. Niestety....
Jutro napisze jak Ceratka sobie radzi przy trociowaniu. Porównywałem knob i dlugosc rączki z moim TP 4000 SW-B i są podobne. Za to kultura pracy na korzyść daiwy . Wysyłam mojego zasłużonego TP na serwis bo dzielnie walczył na bałtyku. Zobaczymu jak po serwisie

Użytkownik lyha edytował ten post 22 styczeń 2023 - 13:41


#1050 OFFLINE   kineret

kineret

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 440 postów
  • LokalizacjaWrocław i okolice
  • Imię:Aleksander

Napisano 22 styczeń 2023 - 14:02

Jasna sprawa - jest jeszcze TP FD o niższym przełożeniu i odpowiednim nawoju, ale myślę, że z Certate LT bęziesz zadowolony bo trudno o kołowrotek z lepszą kulturą pracy pod obciążeniem ;)



#1051 OFFLINE   guciolucky

guciolucky

    NO release NO glory

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4913 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 22 styczeń 2023 - 15:46

Łożyska oporowe w kołowrotkach, bez względu czy Daiwa czy Shimano, mogą "przepuszczać" w niskich temperaturach. Zjawisko obserwowałem w Stelli 10 i w starych Daiwa. Nie wiem jak to wygląda w nowych modelach bo od dłuższego czasu nie łowię pod lodem. Chodzę na kropasy tylko kiedy temperatura jest 0+ i w tych warunkach, nie obserwowałem, w nowych modelach D i S, żadnego "przepuszczania".

#1052 OFFLINE   lyha

lyha

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 327 postów
  • LokalizacjaSzczecin
  • Imię:Przemek

Napisano 22 styczeń 2023 - 15:53

Jasna sprawa - jest jeszcze TP FD o niższym przełożeniu i odpowiednim nawoju, ale myślę, że z Certate LT bęziesz zadowolony bo trudno o kołowrotek z lepszą kulturą pracy pod obciążeniem ;)


Kultura pracy pod obciążeniem. O to właśnie mi chidziło ;)

#1053 OFFLINE   Karpiu95

Karpiu95

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 884 postów
  • LokalizacjaTurek/Warszawa
  • Imię:Robert
  • Nazwisko:Karpiński

Napisano 22 styczeń 2023 - 16:21

zgadzam się, mam Certate lt 2500s i 3000d i jestem zachwycony jeśli chodzi o prace pod obciążeniem 


  • saitt lubi to

#1054 OFFLINE   lyha

lyha

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 327 postów
  • LokalizacjaSzczecin
  • Imię:Przemek

Napisano 22 styczeń 2023 - 20:30

Jasna sprawa - jest jeszcze TP FD o niższym przełożeniu i odpowiednim nawoju, ale myślę, że z Certate LT bęziesz zadowolony bo trudno o kołowrotek z lepszą kulturą pracy pod obciążeniem ;)


Kołowrotki szczelne są opisane SW. A TP FD po 20 wyjazdach i nawet płukaniu sól która sie ostała i skrystalizowała na częściach zrobi swoje... Nie jest to jedynie moje zdanie ;)

Użytkownik lyha edytował ten post 22 styczeń 2023 - 20:30


#1055 OFFLINE   Marcipas

Marcipas

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 188 postów
  • LokalizacjaSzczecin
  • Imię:Marcin

Napisano 23 styczeń 2023 - 06:38

Cerata 5000D na Morskie Trocie. Jak myślicie, sprawdzi się ?TP XDz przełożeniem HG się nie nadawał, przy pełnym wyrzucie czuć było przelozenie. Jutro bede testował ceratke



Możesz proszę zmierzyć średnicę szpuli w 5000?

#1056 OFFLINE   lyha

lyha

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 327 postów
  • LokalizacjaSzczecin
  • Imię:Przemek

Napisano 23 styczeń 2023 - 07:53

50mm mi wychodzi. Jak bede w domu w środę zmierze suwmiarką będzie precyzyjnjej

Użytkownik lyha edytował ten post 23 styczeń 2023 - 07:54


#1057 OFFLINE   Marcipas

Marcipas

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 188 postów
  • LokalizacjaSzczecin
  • Imię:Marcin

Napisano 23 styczeń 2023 - 08:59

Super. Dla jasności, chodzi oczywiście o średnicę rantu.

#1058 OFFLINE   saitt

saitt

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 780 postów
  • LokalizacjaWrocław
  • Imię:Paweł

Napisano 23 styczeń 2023 - 09:52

54mm - średnica szpuli w LT 5000
  • kineret lubi to

#1059 OFFLINE   kineret

kineret

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 440 postów
  • LokalizacjaWrocław i okolice
  • Imię:Aleksander

Napisano 23 styczeń 2023 - 11:11

 

Kołowrotki szczelne są opisane SW. A TP FD po 20 wyjazdach i nawet płukaniu sól która sie ostała i skrystalizowała na częściach zrobi swoje... Nie jest to jedynie moje zdanie ;)

 

No niezupełnie.

Rozwiązania technologiczne są różne. Tego typu opisy to conajwyżej wskazówka, nie żadna wyrocznia - tak samo jak marketing czy cudze poglądy.

 

TP FD jest tak samo zabezpieczony przed wodą jak TP XD - czyli całkiem nieźle.

Umownie można takie młynki określić jako "uszczelnione" - czyli zabezpieczone przed wodą, ale nie szczelne, bo to ogromna różnica i tych drugich jest jedynie kilka modeli.

 

Certate LT również jest na podobnym poziomie - nadaje się do łowienia w słonej wodzie i zniesie zachlapania falami czy deszcz, ale nie zanurzałbym jej w (jakiejkolwiek) wodzie nawet na chwilę bo źle się to skończy.


  • gulf lubi to

#1060 OFFLINE   lyha

lyha

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 327 postów
  • LokalizacjaSzczecin
  • Imię:Przemek

Napisano 23 styczeń 2023 - 18:17

Rozmawiałem z osobą która ileś ich miala na warsztacie. FD ma X Protect . A XD dodatkowe jakieś uszczelnienia. Szukam kołowrotka na Morskie Trocie od dłuższego czasu i Certate 5000 zostanie ze mną na dłużej. Przy pełnym wyrzucie czuć opór ale nie aż tak jak w TP XD. Dziś były ciężkie warunki. Jutro Obaczymy jak sobie poradzi. Po 2h kołowrotek się ułożył i jeszcze bardziej maślanie chodzi.
P.S Te rotory które nie są całe metalowe jak już się zatrzyma póżniej ciężej wprawić w ruch. Dochodzi do tego przynęta, która opadła i stawia opór. Do opadu ciężko mi dobrać kołowrotek, raczej jednostajne zwijanie z minimalnymi przerwami. W TP SW-B ciezej chodzi mlynek ale jednakowo czy ma pilker 90g czy bodziasa 20g.

Użytkownik lyha edytował ten post 23 styczeń 2023 - 18:22





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych