Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Daiwa Certate - wszystkie generacje (2004, 2010, 2016, 2019, 2024)


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1367 odpowiedzi w tym temacie

#1241 OFFLINE   xyzzvpc

xyzzvpc

    Zaawansowany

  • Oczekujący na akcept
  • PipPipPip
  • 1558 postów
  • Imię:Paweł

Napisano 05 marzec 2024 - 09:09

Jestem w szoku FC generujące więcej mocy niż 2500 Shimano. To klasyczny 2500 można zastosować jako wyciągarka do łódki.

FC 2500 zapowiada się jako idealny rozmiar na pstrągi, klenie.

Czekałem na nowego TP ale chyba jednak będzie zmiana planów.

Użytkownik gajosik edytował ten post 05 marzec 2024 - 09:09

  • Mateo1989 lubi to

#1242 OFFLINE   scOOtt

scOOtt

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 800 postów
  • LokalizacjaLubin
  • Imię:Łukasz

Napisano 05 marzec 2024 - 09:13

I bardzo dobrze :) Daiwa w mocnych kołowrotkach już dawno wyprzedziła Shimano. Czas by w segmencie Finesse - również pokazali, że robią lepsze produkty.


  • DarekM, xyzzvpc i Mateo1989 lubią to

#1243 OFFLINE   xyzzvpc

xyzzvpc

    Zaawansowany

  • Oczekujący na akcept
  • PipPipPip
  • 1558 postów
  • Imię:Paweł

Napisano 05 marzec 2024 - 09:22

Dla mie również dobre informacje. Brakowało mi rozmiaru pośredniego w Shimano między korpusem 1000/c2000s a 2500, czegoś z mniejsza szpulką niż 2500 a większą moca niz 1000 najlepiej porównywalną co 2500.

Bardzo fajna byal hybryda C2500 w której body było od 2500 a szpula c2000s z rotorem, niestety zrezygnowali z produkcji i body 2500 zastąpili 1000 😕

I w tym momencie wchodzi Daiwa cała na biało że swoim FC2500, jest kozak.

Użytkownik gajosik edytował ten post 05 marzec 2024 - 09:27

  • guciolucky, Mateo1989 i scOOtt lubią to

#1244 OFFLINE   MatB

MatB

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 315 postów
  • LokalizacjaZgierz
  • Imię:Mateusz
  • Nazwisko:Balcerzak

Napisano 05 marzec 2024 - 14:04

Jaka jest metoda na ocenę mocy kołowrotka przy kręceniu nim nawet bez nawiniętej linki i bezpośredniego porównania przy ciaganiu tego samego obiektu w wodzie? Poważnie pytam. Bo to, że organoleptycznie w łapie da się pewnie jakieś parametry ocenić mając duże doświadczenie i dziesiątki prerobionych młynków to rozumiem. Ale moc zwijania?



#1245 OFFLINE   xyzzvpc

xyzzvpc

    Zaawansowany

  • Oczekujący na akcept
  • PipPipPip
  • 1558 postów
  • Imię:Paweł

Napisano 05 marzec 2024 - 14:39

Czysto teoretycznie bo mój zachwyt nad FC Certate opieram jedynie na tym co napisał Jakub. Pozostałe FC są mi raczej obojętne i nie wzbudzają specjalnie emocji.

Jednak jeżeli mechanizm jest większych rozmiarów body plus przeklania większa niż w Shiamno, dodatkowo Daiwa posiada mniejszą szpule niż w Shimano. Przy takim połączeniu jestem w stanie uwierzyć na słowo komuś że młynek generuje więcej mocy.

Użytkownik gajosik edytował ten post 05 marzec 2024 - 14:40

  • MatB lubi to

#1246 OFFLINE   MatB

MatB

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 315 postów
  • LokalizacjaZgierz
  • Imię:Mateusz
  • Nazwisko:Balcerzak

Napisano 05 marzec 2024 - 14:47

Czysto teoretycznie bo mój zachwyt nad FC Certate opieram jedynie na tym co napisał Jakub. Pozostałe FC są mi raczej obojętne i nie wzbudzają specjalnie emocji.

Jednak jeżeli mechanizm jest większych rozmiarów body plus przeklania większa niż w Shiamno, dodatkowo Daiwa posiada mniejszą szpule niż w Shimano. Przy takim połączeniu jestem w stanie uwierzyć na słowo komuś że młynek generuje więcej mocy.

Noo ok. Ale to można stwierdzić wertując katalog. Wystarczy korbka 5 mm dłuższa i znowu wrażenie inne.

Rozumiem, że to na razie proces poszlakowy. Co do zasady z fizyką nie dyskutuję:)


Użytkownik MatB edytował ten post 05 marzec 2024 - 14:49


#1247 OFFLINE   guciolucky

guciolucky

    NO release NO glory

  • Twórcy
  • PipPipPipPip
  • 5003 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 05 marzec 2024 - 16:10


Trudno określić słowami, coś takiego jak doświadczenie. Każdy kto dużo pracuje narzędziami, obojętnie czy jest to pędzel, wkrętarka albo kombinerki, potrafi na podstawie krótkiego badania dłońmi zweryfikować jakość i wytrzymałość tychże precjozów. Nie wiem czy w moim przypadku jest to spotęgowane wagą, jaką przywiązuje do wędkarstwa ale w kwestiach, które poruszam, możesz mi zaufać.
  • gulf i MatB lubią to

#1248 OFFLINE   MatB

MatB

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 315 postów
  • LokalizacjaZgierz
  • Imię:Mateusz
  • Nazwisko:Balcerzak

Napisano 05 marzec 2024 - 16:27

Trudno określić słowami, coś takiego jak doświadczenie. Każdy kto dużo pracuje narzędziami, obojętnie czy jest to pędzel, wkrętarka albo kombinerki, potrafi na podstawie krótkiego badania dłońmi zweryfikować jakość i wytrzymałość tychże precjozów. Nie wiem czy w moim przypadku jest to spotęgowane wagą, jaką przywiązuje do wędkarstwa ale w kwestiach, które poruszam, możesz mi zaufać.

Ja nie deprecjonuję Twojego doświadczenia. Sam pracuję narzędziami i doskonale wiem o czym piszesz. Można trafnie wnioskować o przewadze jednego nad drugim. Niczego jednak w taki sposób nie zmierzysz. Do tego, chciał nie chiał, trzeba przeprowadzić pomiar:).

Koniec z mojej strony. Ciekawość zaspokojona.

Myślałem, że ciągacie coś po podłodze w tym celu. Takie "domowe labolatorium" :)

Szkoda trochę...


Użytkownik MatB edytował ten post 05 marzec 2024 - 16:28

  • guciolucky lubi to

#1249 OFFLINE   guciolucky

guciolucky

    NO release NO glory

  • Twórcy
  • PipPipPipPip
  • 5003 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 05 marzec 2024 - 17:30


Gdybym zaczął zwijać kołowrotkiem coś po podłodze to straciłbym do siebie szacunek :) Na przestrzeni lat, nie spotkałem słabej Certate. Oczywiście nie oceniam nowego kołowrotka na podstawie poprzedników ale aluminiowy korpus i korbka, bardzo ścisłe spasowanie i sztywność konstrukcji oraz sezon przełowiony ostatnim existem, dają obraz bardzo czytelny. Jedyne co budziło moją ciekawość w FC to właśnie moc mniejszego rozmiaru body, okazało się jednak, że nie jest to jakaś zabawka tylko pełnoprawna Certate, kołowrotek, którym mogę złowić każdą rybę na jaką poluję. Kleń czy pstrąg to ryby, które FC, wkręci w przelotki.

#1250 OFFLINE   xyzzvpc

xyzzvpc

    Zaawansowany

  • Oczekujący na akcept
  • PipPipPip
  • 1558 postów
  • Imię:Paweł

Napisano 05 marzec 2024 - 23:03

Chętnie zobaczyłbym foto FC2500 Certate vs np Airity '23 FC2500 leżące obok siebie....



#1251 OFFLINE   guciolucky

guciolucky

    NO release NO glory

  • Twórcy
  • PipPipPipPip
  • 5003 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 05 marzec 2024 - 23:31

Airity SF 2500SS waży 135g więc jeśli szukasz młynka do lekkiego łowienia to fajniejsze będzie Airity.

#1252 OFFLINE   xyzzvpc

xyzzvpc

    Zaawansowany

  • Oczekujący na akcept
  • PipPipPip
  • 1558 postów
  • Imię:Paweł

Napisano 06 marzec 2024 - 08:26

Bardziej chodzi mi o korpusy bo jakoś ciezko mi uwierzyć że Daiwa zachowała standard o którym pisałem poprzednio. Nienrozumiem jako sens by było robić body w młynku LT 2000 większe jak w Shimano 2500.

Zastanawiam się nad zwykła 2500 potrzebuję młynka o mniejszej szpuli niż 2500 Shimano, z body o mocy porównywalnej do 2500, Ceratka wpisuje się idealnie.

Tak mi się wydaje że mieszania w rozmiarowce ciag dalszy i FC2500 Certate będzie miało większe body jednak niż FC2500 Airity

#1253 OFFLINE   guciolucky

guciolucky

    NO release NO glory

  • Twórcy
  • PipPipPipPip
  • 5003 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 06 marzec 2024 - 09:38


Masz na myśli chyba Luviasa Airity FC bo nie ma Airity FC jest Airity SF.

#1254 OFFLINE   saitt

saitt

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 790 postów
  • LokalizacjaWrocław
  • Imię:Paweł

Napisano 06 marzec 2024 - 10:52

Bardziej chodzi mi o korpusy bo jakoś ciezko mi uwierzyć że Daiwa zachowała standard o którym pisałem poprzednio. Nienrozumiem jako sens by było robić body w młynku LT 2000 większe jak w Shimano 2500.

Zastanawiam się nad zwykła 2500 potrzebuję młynka o mniejszej szpuli niż 2500 Shimano, z body o mocy porównywalnej do 2500, Ceratka wpisuje się idealnie.

Tak mi się wydaje że mieszania w rozmiarowce ciag dalszy i FC2500 Certate będzie miało większe body jednak niż FC2500 Airity


Daiwa niepotrzebnie miesza w oznaczeniach poszczególnych modeli co powoduje te dyskusję.
Jedne modele mają oznaczenia 'FC' tak jak nowa certate a już takie np. airity nie posiada tego oznaczenia 'FC' w gamie rozmiarów choć rozmiary koniec końców są te same np. taka certate FC2500 będzie tym samym rozmiarem body, rotora i szpuli co nowe airity 2500.
Różnica taka, że certate ma korpus aluminiowy a airity magnezowy.
Osobiście gdybym szukał takiego kołowrotka który łączy najmniejszy rozmiar korpusu z rotorem i szpulka od większego modelu to poszedłbym w airity.
  • minnow i xyzzvpc lubią to

#1255 OFFLINE   guciolucky

guciolucky

    NO release NO glory

  • Twórcy
  • PipPipPipPip
  • 5003 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 06 marzec 2024 - 11:12


Ciekawe czy Finesse custom = Super Finesse jeśli chodzi o rozmiar body?

#1256 OFFLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14825 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 06 marzec 2024 - 11:32

Przecież o to chodzi.
Jest niejasnosc a większość kupuje online.
Kupi.
Dojdzie do wniosku, że to chyba nie to.
Wypróbuje.
Sprzeda w stanie mint.
Znow KUPI.
Moze znow nie to ? Moze jednak to poprzednie bylo to ?
I tak w kółko

:)
  • mario, elpojo i guciolucky lubią to

#1257 OFFLINE   saitt

saitt

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 790 postów
  • LokalizacjaWrocław
  • Imię:Paweł

Napisano 06 marzec 2024 - 11:32

Nie tylko ciekawe, co nawet baardzo ciekawe.
Daiwa jeszcze w poprzedniej edycji ceraty 19' i exista 18' podawała w specyfikacji technicznej średnicę koła przekładni co umożliwiało bezpośrednio odróżnić rozmiary korpusów.
Teraz widać postawili sobie za cel wzbudzić ogień dyskusji na forach 😁

#1258 OFFLINE   xyzzvpc

xyzzvpc

    Zaawansowany

  • Oczekujący na akcept
  • PipPipPip
  • 1558 postów
  • Imię:Paweł

Napisano 06 marzec 2024 - 12:44

Ciekawe czy Finesse custom = Super Finesse jeśli chodzi o rozmiar body?

Dokładnie, pomyliłem modele w '23 nie ma FC.

 

FC nie równa się SF. SF nie dotyczy rozmiaru body.

 

No dali do pieca równo, już mdli mnie od tej plątaniny a całkiem nieźle się w niej odnajduję. Wiele osób nie radziło sobie w różnicach miedzy prostą rozmiarówką Shimano C2000S / 2500 / C3000 gdzie najczęściej ludzie myśleli że C3000 to generalnie większy mocniejszy młynek (body) niż 2500 gdzie różnica polegała jedynie na głębszej szpuli, mocniejszym hamulcu i dłuższej korbie z T-knobem w HG/XG. To teraz życzę powodzenia przy wyborze nowej Daiwy :D :D

 

FC Finnese Custom - to oznaczenie mniejszego body plus szpula i rotor z większego rozmiaru.

 

SF Super Finnese - wersja z krótka szpula, szerokość jak w standardowych ale jest krótsza.

 

ST Sensitive Tune - wersja z maksymalnie lekkim startem pozbawiona Magseled i wszystkiego co obciąża start. Na bazie ST jest również model ST SF czyli lekki start z krótką szpulą.

 

Ciemno złota Airity 23 w 24 roku dostała wersję SF, kolor utrzymany jak i cała konstrukcja. W tym modelu jest wersja PC, nie ma FC jak pisał @guciolucky

 

W 24r weszła również Airity w wariantach ciemno srebrnych jeden to ST  i bazujący na jego body model z krótką szpulą ST SF

 

 

Mnie zastanawia na ten moment jedno: czy rzeczywiście body oznaczone FC jest wszędzie takie samo rozmiarowo jak pisałem kilka postów wcześniej. Bo zaczynam wątpić. Fotka obok Vanquisha już całkiem rozwaliła mi system. Bo jaki jest sens robienia Finnese Custom mocniejszego niż Shimano 2500. Widziałem inne modele FC i body było rzeczywiście filigranowe, mniejsze niż 2500 Shimano. Zastanawia mnie tym bardziej że znikła wersja PC.

 

Jeżeli jest tak jak pisze @satti że body FC2500 Certate jest takie samo jak 2500 Airity, co więcej idąc tym tokiem Airity PC2500 powinno być takie samo body jak Certate 2500 :blink: :wacko: :blink: w Daiwie powinni zmienić dostawcę pączków bo puder zdecydowanie im nie słuzy :D


Użytkownik gajosik edytował ten post 06 marzec 2024 - 12:56

  • Guzu, mario i saitt lubią to

#1259 OFFLINE   saitt

saitt

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 790 postów
  • LokalizacjaWrocław
  • Imię:Paweł

Napisano 06 marzec 2024 - 13:02

Dokładnie tak jest. Nie winił bym samych pączków tylko tego czego używają zamiast cukru pudru do ich posypywania😆

Użytkownik saitt edytował ten post 06 marzec 2024 - 13:02

  • xyzzvpc lubi to

#1260 OFFLINE   guciolucky

guciolucky

    NO release NO glory

  • Twórcy
  • PipPipPipPip
  • 5003 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 06 marzec 2024 - 13:27

Jedyne co można zrobić na szybko to zmierzyć średnicę kapsla z lewej strony body, ona mniej więcej odpowiada średnicy koła przekładni. Jak ktoś ma inne FC i poda wynik pomiaru to dojdziemy do ładu :)
  • Guzu i xyzzvpc lubią to