Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Jak zaimportować mapę satelitarną do echosondy Lowrance?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
731 odpowiedzi w tym temacie

#201 OFFLINE   Nikonfan

Nikonfan

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 22 postów
  • LokalizacjaGdańsk

Napisano 11 maj 2014 - 00:23

Używał ktoś programu ReefMaster do robienia map, wszedł w zastępstwie Dr.Depth jednak autor jest z Australii;-)

 

http://www.best-sona...urer/reefmaster


  • wobler129 lubi to

#202 OFFLINE   Stany

Stany

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 7 postów

Napisano 11 maj 2014 - 10:40

Bardzo interesująca alternatywa i działająca również na Lowrance i na Windows 8.

Myślę że skorzystam z nabycia tego softu.

Wyssałem już z sieci ReefMaster-a Pro , który przez dwa tygodnie będzie działać w 100% funkcji.

Wygląda interesująco.

Wybaczcie że tak pytam, ale jestem dopiero początkującym  i mam następujące pytanie.

W mojej zabawce Lowrance HDS-5 przy kablach do zasilania 12 V są kabelki (5 sztuk) , które to są tzw. Data cable  NMEA 0183 Wring RS-422 All HDS Units (Com1) .

W objaśnieniu ReefMaster jest napisane , że Mapy można przy pomocy NMEA 0183 Daten Live tworzyć.

Zakładam więc , że do tych kabelków przy sądzie Data cable  NMEA 0183 przylutować wtyczkę RS-422 , i przy pomocy której mogę połączyć Lowrance z komputerem , na którym będzie zainstalowany soft ReefMaster. Czy moje założenie jest trafne ?



#203 OFFLINE   Paprykarz

Paprykarz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1956 postów
  • Lokalizacjazachodniopomorskie

Napisano 11 maj 2014 - 11:34

Wydaje mi się że niekoniecznie, NMEA0183 tylko wysyła dane nawigacyjne z HDS do innych urządzeń np. do autopilota. RS-422 pełni funkcje serwisowe. Proponuję jednak zapis logu sonaru obrabiać bezpośrednio na komputerze po jego zgraniu na dysk twardy.



#204 OFFLINE   Stany

Stany

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 7 postów

Napisano 11 maj 2014 - 12:39

Wydaje mi się że niekoniecznie, NMEA0183 tylko wysyła dane nawigacyjne z HDS do innych urządzeń np. do autopilota. RS-422 pełni funkcje serwisowe. Proponuję jednak zapis logu sonaru obrabiać bezpośrednio na komputerze po jego zgraniu na dysk twardy.

 

Tak na pewno zrobię , nie będę przecież nad wodę jechał z PC-tem.

Po prostu skoro w opisie softu ReefMaster Pro jest mowa o tym (przy pomocy NMEA 0183 Daten Live tworzyć) , to pomyślałem o takiej możliwości.

Nie wiele czasu trzeba było w inwestować aby zapoznać się z tym nowym programem.

Pierwszy raz to robiłem i udało mi się zrobić mapki 2D i 3D przy pomocy lodów z sądy .

Mam jeszcze 13 dni do testowania tego softu , który wydaje mi się przejrzysty w obsłudze a potem zdecyduje o tym czy go kupić.



#205 OFFLINE   Nikonfan

Nikonfan

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 22 postów
  • LokalizacjaGdańsk

Napisano 11 maj 2014 - 12:43

Stany zdaj relację jak zakończysz testy bo mi również wydało się fajną alternatywą a chętnie wysłucham opinii.



#206 OFFLINE   Stany

Stany

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 7 postów

Napisano 11 maj 2014 - 18:55

To wystarczyło mi aby się połapać.  

Otworzyć i nazwać Projekt , następnie importować  do projektu logi przyciskając ikonę satelity.

W integrować logi w mapę <Add Tracks Projects> kliknąć na nazwę projektu.

Potem przy pomocy <Define Map Boundary> zakreślić ramkę w okuł naszego zbiornika , program kompiluje . Po kompilowaniu przycisnąć <Countur View>  dla grafiki 2D , i jest gotowe.

Nie mam jeszcze własnych logów, korzystałem z logów przesłanych w sofcie.

Korzystałem trochę z opisu na tej stronie.

http://www.tacklefev...php?board=132.0



#207 OFFLINE   Pietruk

Pietruk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2318 postów
  • LokalizacjaŁomża
  • Imię:Piotr

Napisano 14 maj 2014 - 06:13

Pierwszy raz to robiłem i udało mi się zrobić mapki 2D i 3D przy pomocy lodów z sądy .

 

Polska język, trudna język.

Wyszło że robisz mapy z lodów z sądu, co na to Minister Sprawiedliwości? :D

 

Nie lepiej by brzmiało:

Pierwszy raz to robiłem i udało mi się zrobić mapki 2D  3D przy pomocy logów z sondy.

 

Skorzystaj ze słownika i popraw błędy w swoich wszystkich postach, bo dzieci czytając to przyjmą że to jest poprawna wersja, a nie jest. Piszemy sonda a nie sąda.



#208 OFFLINE   Stany

Stany

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 7 postów

Napisano 14 maj 2014 - 07:42

Polska język, trudna język.

Wyszło że robisz mapy z lodów z sądu, co na to Minister Sprawiedliwości? :D

 

Nie lepiej by brzmiało:

Pierwszy raz to robiłem i udało mi się zrobić mapki 2D  3D przy pomocy logów z sondy.

 

Skorzystaj ze słownika i popraw błędy w swoich wszystkich postach, bo dzieci czytając to przyjmą że to jest poprawna wersja, a nie jest. Piszemy sonda a nie sąda.

Może i masz racje, sam się czasami śmieję z mojej polszczyzny.

Nie żyją w Polsce od ponad trzydziestu lat, również moja edukacja nie odbywała się w polskim języku, a więc proszę o zrozumienie .

Nie używam również komputera z polskim systemem operacyjnym.

Proszę więc  patrzyć  na moje błędy z przymrużeniem oka, one bowiem są nie do uniknięcia.   


Użytkownik Stany edytował ten post 14 maj 2014 - 07:53


#209 OFFLINE   leepek

leepek

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 304 postów
  • LokalizacjaToruń
  • Imię:Marek

Napisano 04 czerwiec 2014 - 21:15

Kombinował ktoś z robieniem mapy, metodą którą napisałem w tamtym roku? Bo ja próbuję teraz i nie chcą mi się podpiąć żadne mapy...(ani google, bing itp)

Skrypty pobrałem nowe, ze źródeł UMP. Twórca mapedit++ twierdził, że u niego działa.

Wie ktoś czym to może być spowodowane? Może to moj laptop jakieś problemy stwarza

 

edit.

 

Nie ma pytania.

Pierdo...ny windows i jego blokady. Uruchomienie jako administrator pomogło.


Użytkownik leepek edytował ten post 04 czerwiec 2014 - 21:41


#210 Guest_Michal Sz_*

Guest_Michal Sz_*
  • Guests

Napisano 21 czerwiec 2014 - 10:52

Ja też nie mogenic zrobić w mapedit++ i żadna mapa mi się nie łąduje do Echo Elite 5 HDI.

Ma ktoś wypróbowany 100% sposób ?



#211 OFFLINE   StCroix

StCroix

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 402 postów
  • LokalizacjaJastrzębie Zdrój
  • Imię:Irek
  • Nazwisko:Klag

Napisano 27 lipiec 2014 - 13:54

po przebrnięciu przez temat kilka razy od początku do końca, od końca do początku i wyrywkowo, za cholerę nie znajduję odpowiedzi na pytania rodzące się w mojej (być może chorej i pustej) głowie.

otóż - używam Elitki 7 HDI, zapisałem sporo logów (czyt. opłynąłem cały zbiornik niemalże metr po metrze), wrzuciłem dane do DrDepth'a, wygenerowałem mapę i zapisałem na karcie. niby wszystko dobrze, a wcale nie jest dobrze.

dlaczego? ano dlatego, że chciałbym mapę cieniowaną. o ile widzę takową z poziomu PC, o tyle samo echo wyświetla mi jakiś syf.

łowisko to żwirownia. dno tak zryte i nierówne, że wszystkie izobaty tylko dodatkowo mnie ogłupiają i są jakby niekompletne. myślę, że cieniowanie obrazka wniosłoby dużo do sprawy. jak sobie z tym radzicie Panowie? przecież jakoś te cieniowane mapy powstają - prawda?

podrzuci ktoś jakieś informacje?

czy jedynym wyjściem jest ReefMaster? a może i on nie pozwoli mi stworzyć mapy w takim formacie, aby widoczna była w cieniach zamiast linii batymetrycznych?

w końcu sześć stówek w błoto rzucać to czyn jakby lekko pozbawiony sensu.

z góry dziękuję za pomoc.

Irek



#212 OFFLINE   nrt80

nrt80

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 303 postów

Napisano 27 lipiec 2014 - 19:07

po przebrnięciu przez temat kilka razy od początku do końca, od końca do początku i wyrywkowo, za cholerę nie znajduję odpowiedzi na pytania rodzące się w mojej (być może chorej i pustej) głowie.
otóż - używam Elitki 7 HDI, zapisałem sporo logów (czyt. opłynąłem cały zbiornik niemalże metr po metrze), wrzuciłem dane do DrDepth'a, wygenerowałem mapę i zapisałem na karcie. niby wszystko dobrze, a wcale nie jest dobrze.
dlaczego? ano dlatego, że chciałbym mapę cieniowaną. o ile widzę takową z poziomu PC, o tyle samo echo wyświetla mi jakiś syf.
łowisko to żwirownia. dno tak zryte i nierówne, że wszystkie izobaty tylko dodatkowo mnie ogłupiają i są jakby niekompletne. myślę, że cieniowanie obrazka wniosłoby dużo do sprawy. jak sobie z tym radzicie Panowie? przecież jakoś te cieniowane mapy powstają - prawda?
podrzuci ktoś jakieś informacje?
czy jedynym wyjściem jest ReefMaster? a może i on nie pozwoli mi stworzyć mapy w takim formacie, aby widoczna była w cieniach zamiast linii batymetrycznych?
w końcu sześć stówek w błoto rzucać to czyn jakby lekko pozbawiony sensu.
z góry dziękuję za pomoc.
Irek


Problemem nie jest program w którym to obrabiasz na pc, a komercyjny charakter cieniowanego formatu navico.

W lcm tego nie zrobisz. To znaczy jest to do ogarnięcia w peeeeewnym stopniu przez wykształconego informatyka ale to nie temat o tym.

Czarek ma, chyba, sublicencje na prof. dev. Tollkit. Pogadaj z nim, oddaj dane za mapę dla ciebie.


Wysłane z mojego SM-G900F przy użyciu Tapatalka

#213 OFFLINE   StCroix

StCroix

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 402 postów
  • LokalizacjaJastrzębie Zdrój
  • Imię:Irek
  • Nazwisko:Klag

Napisano 27 lipiec 2014 - 19:12

rozmawiałem wczoraj telefonicznie. strasznie niemiły typ. co prawda nie proponowałem wymiany danych za gotową mapę i chyba tego nie zrobię. jakoś tak niemiło się zapisał w pamięci.

a coś, co robi format at5? czyżby reefmaster i brak innej drogi?


Użytkownik StCroix edytował ten post 27 lipiec 2014 - 19:13


#214 OFFLINE   resiak82

resiak82

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 121 postów
  • LokalizacjaWlkp
  • Imię:Marek

Napisano 11 sierpień 2014 - 21:06

Witam. Jestem nowym posiadaczem echa lowrance 4 hdi. Mam pytanie do osób które ogarnęły jak zaimportować mapy do echa. Czytałem od początku po kilka razy i nic mi nie wychodzi. Czy ktoś by mi pomógł stworzyć mapkę jeziora Kierskiego? Był bym bardzo wdzięczny. Pozdrawiam



#215 OFFLINE   SzymonK

SzymonK

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 261 postów
  • LokalizacjaTomaszów Maz.
  • Imię:Szymon

Napisano 12 sierpień 2014 - 02:08

Też wgryzam się w ten temat. Ja robię w formacie at5 i kluczowym programem jest IMC. Trzeba mu tylko dostarczyć odpowiednie pliki rastrowe i/lub wektorowe, a te z kolei można przygotować np. w Reefmasterze. Testuję właśnie triala i coś tam zaczyna mi wychodzić, ale sam reefmaster średnio mi się podoba i nie wiem czy warto za niego płacić. Jestem prawie pewien, że zarówno rastry jak i wektory można zrobić w qGISie i to chyba nawet lepiej niż w RM, tyle że on też nie jest prosty i na razie nie do końca go ogarniam, ale przynajmniej jest darmowy.

W każdym razie niewiele pomogło mi szukanie informacji na forach, zbyt dużo tego żeby komuś chciało się to opisywać, polecam przeczytać manuale od IMC i Reefmastera, co prawda dopiero po kilku dniach ale udało mi się na ich podstawie zrobić mapę zarówno cieniowaną jak i wektorową i działa to na elitce, muszę tylko paletę kolorów trochę dopracować.


Użytkownik SzymonK edytował ten post 12 sierpień 2014 - 02:10


#216 OFFLINE   StCroix

StCroix

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 402 postów
  • LokalizacjaJastrzębie Zdrój
  • Imię:Irek
  • Nazwisko:Klag

Napisano 15 sierpień 2014 - 14:57

Też wgryzam się w ten temat. Ja robię w formacie at5 i kluczowym programem jest IMC. Trzeba mu tylko dostarczyć odpowiednie pliki rastrowe i/lub wektorowe, a te z kolei można przygotować np. w Reefmasterze. Testuję właśnie triala i coś tam zaczyna mi wychodzić, ale sam reefmaster średnio mi się podoba i nie wiem czy warto za niego płacić. Jestem prawie pewien, że zarówno rastry jak i wektory można zrobić w qGISie i to chyba nawet lepiej niż w RM, tyle że on też nie jest prosty i na razie nie do końca go ogarniam, ale przynajmniej jest darmowy.

W każdym razie niewiele pomogło mi szukanie informacji na forach, zbyt dużo tego żeby komuś chciało się to opisywać, polecam przeczytać manuale od IMC i Reefmastera, co prawda dopiero po kilku dniach ale udało mi się na ich podstawie zrobić mapę zarówno cieniowaną jak i wektorową i działa to na elitce, muszę tylko paletę kolorów trochę dopracować.

 

no dobrze. czym jest IMC? (jakiś link, może program na e-mail?) o ile qGIS'a znalazłem (istotnie dziwactwo), o tyle tego drugiego ni chu... chu...

pomożesz? a może wspólnymi siłami pogwałcimy temat? w kwestii ReefMastera dałem ciała. zainstalowałem jakiś czas temu, minął termin przydatności i dziś nie daje się już odpalić na tym komputerze. muszę mieć pewność, że mam wystarczająco dużo danych aby zainstalować go na drugim komputerze i tam spróbować coś zrobić.



#217 OFFLINE   resiak82

resiak82

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 121 postów
  • LokalizacjaWlkp
  • Imię:Marek

Napisano 15 sierpień 2014 - 16:25

Też nadal nie ogarniam tematu :(



#218 OFFLINE   rafalc

rafalc

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 198 postów
  • Lokalizacjadolny slask
  • Imię:rafal

Napisano 18 sierpień 2014 - 23:09

kolego resiak82 daj jakiś namiar na poczte priv,to postaram ci zrobić ta mapke twojego jeziorka(sam jeszcze raczkuje w temacie ale dzięki pomocy niektórych  kolegow z forum trochę się nauczyłem i obiecałem sobie ze tez komus pomoge w miare moich możliwości)Pozdrawiam.Rafal



#219 OFFLINE   SzymonK

SzymonK

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 261 postów
  • LokalizacjaTomaszów Maz.
  • Imię:Szymon

Napisano 20 sierpień 2014 - 23:29

no dobrze. czym jest IMC? (jakiś link, może program na e-mail?) o ile qGIS'a znalazłem (istotnie dziwactwo), o tyle tego drugiego ni chu... chu...

pomożesz? a może wspólnymi siłami pogwałcimy temat? w kwestii ReefMastera dałem ciała. zainstalowałem jakiś czas temu, minął termin przydatności i dziś nie daje się już odpalić na tym komputerze. muszę mieć pewność, że mam wystarczająco dużo danych aby zainstalować go na drugim komputerze i tam spróbować coś zrobić.

 

Byłem na urlopie kilka dni bez netu, ale już odpowiadam.

 

IMC to Insight Map Creator czyli darmowy soft do robienia map .at5 - https://insightstore...7?type=NL-MC-DL.

Masz tam dokumentacje, gdzie jest opisane co i jak, np. jak przy pomocy qGISa zrobić geoTiffa, a potem z niego mapę .at5. Ale to nie będzie jeszcze mapa batymetryczna, ja w ten sposób na początek wgrałem sobie do sondy mapę topograficzną sprzed zalania zbiornika zaporowego z naniesioną obecną linią brzegową o co ułatwiło mi trochę zbieranie danych.

Program robi też mapy wektorowe .at5, ale trzeba mu dostarczyć pliki przygotowane w jakimś innym programie.

 

Próbowałem zrobić batymetrię w qGisie ale na razie wychodzi  mi to bardzo słabo w porównaniu do reefmastera, chyba odpuszczę ten temat.

 

 

W reefmasterze jest to dość proste, możesz w nim przygotować zarówno pliki rastrowe (cieniowane) jak i wektorowe, a następnie przy pomocy IMC robisz z nich mapę .at5. Tyle że wychodzą kolejne problemy, Elitki moją trochę okrojoną paletę barw i mapy cieniowane na sondzie nie wyglądają tak dobrze jak na komputerze. Ponadto nawet jesli w reefmasterze przygotujesz je w najwyższej mozliwej rozdzielczości, to i tak jest ona za mała i na sondzie w skali jaka jest przydatna do obławiania miejscówek wychodzi pikseloza. Z kolei w mapach wektorowych reefmaster generuje trochę za dużo warstwic i obraz staje się mało czytelny. Jak ustawisz np. główne warstwice co 1m, to te dodatkowe robi co 25cm. Na szczęście da się to obejść.

Jak już zrobisz w reefmasterze mapę, która wygląda jako tako, to robisz z niej "user map", a tam da się wykasować niepotrzebne warstwice i da się precyzyjnie określić kolory.

 

Elitki wyświetlają mapy wektorowe w ten sposób, że kolory zmieniają się gwałtownie na danej warstwicy. Jesli dodatkowo masz wgraną mapę rastrową i włączysz w sondzie opcję "shaded relief" to wtedy ignorowane są kolory z mapy wektorowej a pokazywane te z mapy cieniowanej, z wektorowej widać jedynie same warstwice. Możesz więc przygotować 2 mapy, a na wodzie między nimi przełączać i zdecydować co ci lepiej pasuje. Ja wogóle zrezygnowałem z map cieniowanych i albo wyświetlam wektorową z batymetrią w ustalonych przeze mnie kolorach, albo mapę topo sprzed zalania zbiornika.

 

Ja bym radził zebrać jak najwięcej logów, przeczytać manuala do IMC i Reefmastera, oraz niektóre wątki na forum reefmastera, a potem zainstalować reefmastera i się pobawić. Ja jak wygenerowałem pierwszą mapę, to stwierdziłem, że mam w zbiorniku w niektórych miejscach tak urozmaicony teren z mnóstwem górek, że muszę je dokładniej opływać - ta pierwsza wykonana przeze mnie mapa bardzo mi w tym pomogła. Przed końcem okresu próbnego udało mi się jeszcze zrobić kolejną dużo dokładniejszą mapę. Za jakiś miesiąc może dwa, zainstaluje reefmastera na drugim kompie i dołożę do mapy kolejny obszar zbiornika. Na zmapowanie całego zbiornika raczej nie ma szans, bo to kilka tys. hektarów wody i jest zakaz spalin, ale w promieniu 2-3 km od stanicy z której wypływam mniej więcej powinno się udać, a dalej na ryby to i tak się nie zapuszczam na elektryku.

 

Pokombinuj i jakby co pytaj, najlepiej na priv to szybciej odpowiem, bo codziennie nie zaglądam na forum.


Użytkownik SzymonK edytował ten post 20 sierpień 2014 - 23:36


#220 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15633 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 20 sierpień 2014 - 23:38

Byłem na urlopie kilka dni bez netu, ale już odpowiadam.

 

IMC to Insight Map Creator czyli darmowy soft do robienia map .at5 - https://insightstore...7?type=NL-MC-DL.

Masz tam dokumentacje, gdzie jest opisane co i jak, np. jak przy pomocy qGISa zrobić geoTiffa, a potem z niego mapę .at5. Ale to nie będzie jeszcze mapa batymetryczna, ja w ten sposób na początek wgrałem sobie do sondy mapę topograficzną sprzed zalania zbiornika zaporowego z naniesioną obecną linią brzegową o co ułatwiło mi trochę zbieranie danych.

Program robi też mapy wektorowe .at5, ale trzeba mu dostarczyć pliki przygotowane w jakimś innym programie.

 

Próbowałem zrobić batymetrię w qGisie ale na razie wychodzi  mi to bardzo słabo w porównaniu do reefmastera, chyba odpuszczę ten temat.

 

 

W reefmasterze jest to dość proste, możesz w nim przygotować zarówno pliki rastrowe (cieniowane) jak i wektorowe, a następnie przy pomocy IMC robisz z nich mapę .at5. Tyle że wychodzą kolejne problemy, Elitki moją trochę okrojoną paletę barw i mapy cieniowane na sondzie nie wyglądają tak dobrze jak na komputerze. Ponadto nawet jesli w reefmasterze przygotujesz je w najwyższej mozliwej rozdzielczości, to i tak jest ona za mała i na sondzie w skali jaka jest przydatna do obławiania miejscówek wychodzi pikseloza. Z kolei w mapach wektorowych reefmaster generuje trochę za dużo warstwic i obraz staje się mało czytelny. Jak ustawisz np. główne warstwice co 1m, to te dodatkowe robi co 25cm. Na szczęście da się to obejść.

Jak już zrobisz w reefmasterze mapę, która wygląda jako tako, to robisz z niej "user map", a tam da się wykasować niepotrzebne warstwice i da się precyzyjnie określić kolory.

 

Elitki wyświetlają mapy wektorowe w ten sposób, że kolory zmieniają się gwałtownie na danej warstwicy. Jesli dodatkowo masz wgraną mapę rastrową i włączysz w sondzie opcję "shaded relief" to wtedy ignorowane są kolory z mapy wektorowej a pokazywane te z mapy cieniowanej, z wektorowej widać jedynie same warstwice. Możesz więc przygotować 2 mapy, a na wodzie między nimi przełączać i zdecydować co ci lepiej pasuje. Ja wogóle zrezygnowałem z map cieniowanych i albo wyświetlam wektorową z batymetrią w ustalonych przeze mnie kolorach, albo mapę topo sprzed zalania zbiornika.

 

Ja bym radził zebrać jak najwięcej logów, przeczytać manuala do IMC i Reefmastera, oraz niektóre wątki na forum reefmastera, a potem zainstalować reefmastera i się pobawić. Ja jak wygenerowałem pierwszą mapę, to stwierdziłem, że mam w zbiorniku w niektórych miejscach tak urozmaicony teren z mnóstwem górek, że muszę je dokładniej opływać - ta pierwsza wykonana przeze mnie mapa bardzo mi w tym pomogła. Przed końcem okresu próbnego udało mi się jeszcze zrobić kolejną dużo dokładniejszą mapę. Za jakiś miesiąc może dwa, zainstaluje reefmastera na drugim kompie i dołożę do mapy kolejny obszar zbiornika. Na zmapowanie całego zbiornika raczej nie ma szans, bo to kilka tys. hektarów wody i jest zakaz spalin, ale w promieniu 2-3 km od stanicy z której wypływam mniej więcej powinno się udać, a dalej na ryby to i tak się nie zapuszczam na elektryku.

 

Pokombinuj i jakby co pytaj, najlepiej na priv to szybciej odpowiem, bo codziennie nie zaglądam na forum.

To widzę , że mapka Sulejowa się szykuje....






Użytkownicy przeglądający ten temat: 5

0 użytkowników, 5 gości, 0 anonimowych