Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Jak zaimportować mapę satelitarną do echosondy Lowrance?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
731 odpowiedzi w tym temacie

#261 OFFLINE   nrt80

nrt80

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 303 postów

Napisano 06 styczeń 2015 - 14:16

eee, ja to bym chętnie z Tobą pogadał, wymienił się doświadczeniami i nauczył czegoś nowego. tylko czy Ty jeszcze czegoś nie wiesz w tym temacie?

Wyczuwam zasłużona złośliwość, jakoś pokracznie przelałem na klawiature swoje myśli.

Parę lat temu też walczyłem z osm, ale w ME i z lcmbuilderem. Znudziło mi się, temat odpuściłem fundamentalnie. Było to jakoś po tym, jak się dowiedziałem że format jest super, tylko builder jest tak okrojony ze nie wiele rodzajów warstw i obiektów obsługuje. Potem Lowrance wypuścił aktualizacje softu i uwalil mi cześć mapy. W hdsie, w elit kach działała dalej. Od tamtej pory mam focha, bawię się reefem i logami, obsługę imc zostawiam "mattowi".
Lowrance zaś lubi mieć kontrolę nad tym co gdzie i na czym można, dużo zmieniła sprzedaż drd. Od tamtej pory można więcej, ale polityka została taka sama.
Pzdr

#262 OFFLINE   StCroix

StCroix

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 402 postów
  • LokalizacjaJastrzębie Zdrój
  • Imię:Irek
  • Nazwisko:Klag

Napisano 06 styczeń 2015 - 14:24

nie ma złośliwości, a zwykła ciekawość.

kiedyś nie potrafiłem chodzić, choć inni już potrafili. analogicznie, może potrafisz coś, czego ja jeszcze nie umiem :P

pomyślałem więc, że jeśli "pokażesz" mi jak, zacznę Cię naśladować ;-)



#263 OFFLINE   rafalc

rafalc

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 198 postów
  • Lokalizacjadolny slask
  • Imię:rafal

Napisano 06 styczeń 2015 - 14:49

Od kolegi nrt80 sam bym się chętnie jeszcze wiele ponauczał(człowiek ma wiedze w tym temacie jak mało kto)zresztą gdyby nie jego pomoc to moja przygoda z mapowaniem pewnie by się skończyła, a tak pokazał mi światło za którym poszedłem.Potem setki motogodzin przy kompie i coś z tego wyszło.Marcin raz jeszcze wielkie dzięki za pomoc.



#264 OFFLINE   lamiglas87

lamiglas87

    Forumowicz

  • Zbanowani
  • PipPip
  • 287 postów
  • LokalizacjaPałuki/WLKP
  • Imię:Radek
  • Nazwisko:W

Napisano 06 styczeń 2015 - 15:17

No to w takim razie bede musial rozwazyc kupno echosondy z HDI ale raczej zostane przy Elitce 5 bo ta 4 to za mala dla mnie. A mapke ktora wstawilem zrobila osoba ktora caly dzien plywala po tym zbiorniku i zdolala nazbierac wystarczajaca duzo logow, dodam ze zbiornik ma ok.200 ha wiec plywajac te kilkadziesiat czasem kilkaset razy w ciagu roku na jednym zbiorniku przy okazj chyba logi warto zbierac i chyba nie jest to az takie straszne, oczywiscie mam tu na mysli dalsza prace z Dr.Depth bo kolega wlasnie tam wykonal ta mape :)


Użytkownik lamiglas87 edytował ten post 06 styczeń 2015 - 15:19


#265 OFFLINE   SzymonK

SzymonK

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 261 postów
  • LokalizacjaTomaszów Maz.
  • Imię:Szymon

Napisano 06 styczeń 2015 - 15:28

200 ha to nie problem, przepłyniesz po nim 100-200km (w sposób zaplanowany a nie przypadkowy) i będziesz miał bardzo dobrą mapę. Ja pływam po 2,5 tys. ha i jest problem (w dodatku tylko na elektryku). W zeszłym sezonie udało mi się "z grubsza" opłynąć połowę zbiornika. Dodam, że zbieranie logów nie za bardzo da się połączyć z równoczesnym wędkowaniem, trwałoby to latami. Jak chcesz mieć mapę w miarę szybko trzeba raczej wędki odłożyć na bok.



#266 OFFLINE   lamiglas87

lamiglas87

    Forumowicz

  • Zbanowani
  • PipPip
  • 287 postów
  • LokalizacjaPałuki/WLKP
  • Imię:Radek
  • Nazwisko:W

Napisano 06 styczeń 2015 - 15:41

No z tym sie zgodze ze raczej sie nie polowi bo znajomy co prawda lowil ale tylko na trolling :) akurat tez wtedy bylem na wodzie ale za bardzo nie braly wiec duzo nie stracil :) z tym ze szmat drogi przejechal . Jednak wiem ze zabawa jest warta swieczek, a to jak jezioro wyglada pod woda to wiadomo ze mam to w glowie , ale co innego jak jedzie sie na nieznane lowisko to taka mapka batymetryczna jest przydatna:) wiec jakby ktos chcial sie pochwalic swoimi zbiorami bylbym wdzieczny. Tez posiadam troche mapek ale wszystko jest na papierze pozdro



#267 OFFLINE   leepek

leepek

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 304 postów
  • LokalizacjaToruń
  • Imię:Marek

Napisano 06 styczeń 2015 - 16:08

Mam jeszcze takie pytanie. Posiadam drd w jakiejś starej wersji. Bodajże 3.cośtam.
Jak bardzo jest ona uboga w porównaniu do ostatniej wypuszczonej?
Działać działa, lcmy z izobatami robi, rastra cieniowanego też. Nowszy drd ma jakieś ciekawsze funkcje?

#268 OFFLINE   StCroix

StCroix

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 402 postów
  • LokalizacjaJastrzębie Zdrój
  • Imię:Irek
  • Nazwisko:Klag

Napisano 06 styczeń 2015 - 16:57

jest ponoć wersja z twardością dna i skanem bocznym.



#269 OFFLINE   leepek

leepek

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 304 postów
  • LokalizacjaToruń
  • Imię:Marek

Napisano 06 styczeń 2015 - 17:08

fakt, widziałem właśnie możliwości tej nowszej na youtube.



#270 OFFLINE   diamel

diamel

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 6 postów
  • LokalizacjaNT

Napisano 06 styczeń 2015 - 22:09

Witam, mam prośbę. Mianowicie sam próbuję zrobić sobie mapkę by nie pływać po trawie ale ZumiBuddy nie chce mi zapisać pliku. Pluje błędami. Czy ktoś mógłby mi ewentualnie pomóc i wyklikać jezioro czorsztyńskie . lmc? Będę wdzięczny. Moje echo to elite-4hdi.



#271 OFFLINE   rafalc

rafalc

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 198 postów
  • Lokalizacjadolny slask
  • Imię:rafal

Napisano 07 styczeń 2015 - 22:18

W Mapedicie tez są problemy czorsztyńskiego nie generuje ale sromowickie i Dunaj z dopływami i okolice spokojnie(jak chcesz daj namiar na priv,to mogę ci  podeslac LCMa co na biegu stworzyłem)nad dopracowaniem trzeba by niestety posiedzieć trochę, żeby to wszystko recznie obklikać


Użytkownik rafalc edytował ten post 07 styczeń 2015 - 22:19


#272 OFFLINE   StCroix

StCroix

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 402 postów
  • LokalizacjaJastrzębie Zdrój
  • Imię:Irek
  • Nazwisko:Klag

Napisano 08 styczeń 2015 - 00:09

Rafał, przecież to można zrobić gdziekolwiek. Googlearth, ReefMaster... podkład w RM lub satelita GE, najechać, obklikać, wrzucić do DrD, zrobić lcm. oczywiście bez niczego bo z bani nie weźmiesz głębokości. niemniej jednak jakiś tam lcm wyjdzie. tylko jaki to ma sens?



#273 OFFLINE   StCroix

StCroix

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 402 postów
  • LokalizacjaJastrzębie Zdrój
  • Imię:Irek
  • Nazwisko:Klag

Napisano 08 styczeń 2015 - 00:27

Witam, mam prośbę. Mianowicie sam próbuję zrobić sobie mapkę by nie pływać po trawie ale ZumiBuddy nie chce mi zapisać pliku. Pluje błędami. Czy ktoś mógłby mi ewentualnie pomóc i wyklikać jezioro czorsztyńskie . lmc? Będę wdzięczny. Moje echo to elite-4hdi.

do HDI mam AT5 Polski. pisałem o tym wcześniej. są wszystkie wody w PL, zatem gdziekolwiek będziesz, nigdy nie wpłyniesz na trawę. nie ma co prawda batymetrii, są drogi, lasy i wody. jakaś kolej i inne pierdoły. podałem w poprzednich postach numer telefonu. wystarczy zadzwonić, zapytać, ustalić sposób "dostawy". ja nic za to nie chcę. nie bójcie się pytać i nie bójcie się tego, że wody jest więcej niż potrzebujecie. dziś potrzebujesz wodę X, jutro Y i znów będziesz szukał, a jest przecież zoom i pozycjonowanie. jak tylko echo określi gdzie się znajduje, ten obszar będzie wyświetlać, reszta idzie w tzw. pizdu (czyt. stanowi szeroko pojęte tło). pod telefonem jestem od wczesnych godzin porannych (rozsądnie rzecz jasna) do godz. 10:30. później gdzieś tak od 21:00 do chwili gdy padnę na ryj ;-).

aaa, nie przejmuj się tym, że to AT5. jest (że tak brzydko napiszę) gówniane, porównywalne z lcm, nic lepsze. ponadto masz możliwość dopisania z czasem własnej batymetrii w formacie lcm (nałożenie drugiej mapy na już istniejącą) nie tracąc nic z wcześniejszej mapy (czyt. cała reszta będzie wskazywać tylko wodę jako wodę)



#274 OFFLINE   nrt80

nrt80

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 303 postów

Napisano 08 styczeń 2015 - 12:31

Rafał, przecież to można zrobić gdziekolwiek. Googlearth, ReefMaster... podkład w RM lub satelita GE, najechać, obklikać, wrzucić do DrD, zrobić lcm. oczywiście bez niczego bo z bani nie weźmiesz głębokości. niemniej jednak jakiś tam lcm wyjdzie. tylko jaki to ma sens?

 

warto tylko pamiętać o tym, że drd pluje .mp/.lcm gdy linie brzegowe są dodane do śladu. gdy otwieramy sam shoreline w drd to nie potrafi zrobić podkładu, metodą jest import pojedynczej kropki z GE jako punktu do drd i do tak otwartego pliku trzeba zaimportować linię brzegową i wygenerować mapę. upierdliwe. do samych podkładów wygodniej jest opanować ME z podpiętym lcmbuilderem, dla świętego spokoju można wówczas wygenerować jedną mapkę w .mp w drd i po otwarciu jej w ME zobaczyć jakie ma właściwości. takie same ustawiamy wówczas w programie jako default, choć jak się nie myle chyba się nie dało i miałem jednego .mp na bazie drd do wszystkich podkładów :)

ostateczną metodą jaką opanowałem przy lcm było stworzenie jednej wspólnej mapy podkładów dla wszystkich wód na których pływałem w .mp, samym doktorkiem generowałem później same izobaty i robiłem merge w drd wskazując komplet (podkład+ wszystkie pojedyncze .mp z izobatami). można też generować twardości w .mp, w innej kolorystyce, i przy samym mergu wybierać co nam potrzebne. jak się dało "lekkie" kolory przy twardości to można było zrobić kombo z głębokościami, ale szczerze mówiąc nigdy mi się to nie przydało na wodzie i później temat odpuściłem.

 

at5- format ma jedną wadę: nie wiem dokładnie na których echach i z jakim softem, zainteresowani niech użyją wujka google a samo info potraktują jako wskazówkę, ale znam conajmniej jednego HDS5 gen1 z softem 4.x+ na którym nie da się rejestrować logów gdy używa się at5, a da się gdy używa się lcm. może karta? może decyduje ilość slotów? może soft? na HDS8 gen2 problemów nie mam żadnych.



#275 OFFLINE   rafalc

rafalc

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 198 postów
  • Lokalizacjadolny slask
  • Imię:rafal

Napisano 08 styczeń 2015 - 12:40

Rafał, przecież to można zrobić gdziekolwiek. Googlearth, ReefMaster... podkład w RM lub satelita GE, najechać, obklikać, wrzucić do DrD, zrobić lcm. oczywiście bez niczego bo z bani nie weźmiesz głębokości. niemniej jednak jakiś tam lcm wyjdzie. tylko jaki to ma sens?

Tak Irku tylko że w ME można to zrobić na biegu bez klikania dookoła zbiornika(a to jest czas jeżeli to jest duży zbiornik)tam porostu wycinasz kawalek mapy i generujesz do LCMa i po krzyku.Mapa wygląda podobnie jak nasza mapa Polski AT5,tyle tylko ze jest mniejszy kawalek,wiec i mniejsza pojemność.Można tak jak mówisz załadować całą Polske i po krzyku ale jak ktoś nie chce(ma małą pojemność karty)to zawsze jest to jakaś alternatywa.



#276 OFFLINE   rafalc

rafalc

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 198 postów
  • Lokalizacjadolny slask
  • Imię:rafal

Napisano 08 styczeń 2015 - 12:59

Co do zapisu na kartach to w instrukcji do elitki 7HDI jest napisana informacja:Uwaga-Użytkownik nie może zapisywać zrzutów ekranowych na karcie Navionics,ani na żadnej innej karcie z mapami.(z tego co wiem to takie orginalne karty są zakodowane i dlatego nie można na nich nic zapisywać.Dlatego producenci echosond wprowadzili 2 slot na karte żeby można było zapisywać logi podczas używania orginalnych kart np.Navionicsa czy innych)



#277 OFFLINE   nrt80

nrt80

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 303 postów

Napisano 08 styczeń 2015 - 14:18

Co do zapisu na kartach to w instrukcji do elitki 7HDI jest napisana informacja:Uwaga-Użytkownik nie może zapisywać zrzutów ekranowych na karcie Navionics,ani na żadnej innej karcie z mapami.(z tego co wiem to takie orginalne karty są zakodowane i dlatego nie można na nich nic zapisywać.Dlatego producenci echosond wprowadzili 2 slot na karte żeby można było zapisywać logi podczas używania orginalnych kart np.Navionicsa czy innych)

 

ok, tylko w hds5 gen1 jest jeden slot i karta z mapami w lcm działa i zapisywać logi można, a ta sama karta z mapami w at5 również działa, ale zapisywać logów się nie da. ergo: lcm wiecznie żywy, a at5, dla aktywnych, jest zarezerwowany dla posiadaczy... hmmm... droższych ech. znając lowrance'a- bym się nie zdziwił. jak się uda to sprawdzę czy w gen2 mogę zapisać na karcie z mapą w at5, ale myślę że tak. nigdy tego nie robiłem, ale zawsze echo się dopytywało na której karcie ma zapisać logi. 



#278 OFFLINE   StCroix

StCroix

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 402 postów
  • LokalizacjaJastrzębie Zdrój
  • Imię:Irek
  • Nazwisko:Klag

Napisano 09 styczeń 2015 - 12:36

Co do zapisu na kartach to w instrukcji do elitki 7HDI jest napisana informacja:Uwaga-Użytkownik nie może zapisywać zrzutów ekranowych na karcie Navionics,ani na żadnej innej karcie z mapami.(z tego co wiem to takie orginalne karty są zakodowane i dlatego nie można na nich nic zapisywać.Dlatego producenci echosond wprowadzili 2 slot na karte żeby można było zapisywać logi podczas używania orginalnych kart np.Navionicsa czy innych)

to chyba nie do końca tak. myślę (mogę się mylić), że po prostu nie da się zrobić jednocześnie zrzutu ekranu i zapisu logów. kiedy już zacznę pływać, spróbuję zrobić zrzut podczas normalnego używania mapy, zrzut podczas zapisu danych (jeśli dobrze kombinuję, nie ma szans na powodzenie) i zrzut podczas korzystania z mapy z jednoczesnym zapisem danych (również nie widzę szans). zatem tylko pierwsza opcja bez względu na to, jaką mamy kartę i co mamy na niej zapisane.

"logowanie" działa bez względu na to jakiej mapy używam.



#279 OFFLINE   nrt80

nrt80

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 303 postów

Napisano 09 styczeń 2015 - 13:38

to chyba nie do końca tak. myślę (mogę się mylić), że po prostu nie da się zrobić jednocześnie zrzutu ekranu i zapisu logów. kiedy już zacznę pływać, spróbuję zrobić zrzut podczas normalnego używania mapy, zrzut podczas zapisu danych (jeśli dobrze kombinuję, nie ma szans na powodzenie) i zrzut podczas korzystania z mapy z jednoczesnym zapisem danych (również nie widzę szans). zatem tylko pierwsza opcja bez względu na to, jaką mamy kartę i co mamy na niej zapisane.

"logowanie" działa bez względu na to jakiej mapy używam.

 

na jakim echu?



#280 OFFLINE   StCroix

StCroix

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 402 postów
  • LokalizacjaJastrzębie Zdrój
  • Imię:Irek
  • Nazwisko:Klag

Napisano 09 styczeń 2015 - 14:44

7HDI

no i ważne. kartę mam swoją, nie Navionics'a. mapy także swoje. nie wiem jakie jest zachowanie na innych.


Użytkownik StCroix edytował ten post 09 styczeń 2015 - 14:45





Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych