Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Przyczepa do łodzi


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2536 odpowiedzi w tym temacie

#1261 OFFLINE   GrzesM

GrzesM

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 402 postów
  • LokalizacjaKatowice
  • Imię:Grzegorz

Napisano 24 maj 2020 - 09:02

Tydzień temu odbierałem swojego Silvera 445 i przyczepę MiroCar1 z regulowaną osią. Panowie tak ustawili oś aby nacisk na hak wynosił 30-35 kg. Zestawem przejechałem 600 km i prowadziło się bardzo dobrze.

#1262 OFFLINE   IntruZ9

IntruZ9

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 480 postów
  • LokalizacjaPCT
  • Imię:intruz

Napisano 24 maj 2020 - 09:13

Kurde teraz zauważyłem że mam też regulowana os!! Dam do przodu jakieś 30cm

#1263 OFFLINE   GrzesM

GrzesM

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 402 postów
  • LokalizacjaKatowice
  • Imię:Grzegorz

Napisano 24 maj 2020 - 09:22

U mnie oś przesuwa się luzując te zaznaczone strzemiona.

Załączone pliki



#1264 OFFLINE   radmac5

radmac5

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 657 postów
  • Imię:Radek

Napisano 24 maj 2020 - 09:28

Ja mam os w swojej przyczepce już na maksa do przodu... I z łodzią mam nacisk na hak 60 kg ...

#1265 OFFLINE   GrzesM

GrzesM

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 402 postów
  • LokalizacjaKatowice
  • Imię:Grzegorz

Napisano 24 maj 2020 - 09:37

To chyba trochę dużo, sprawdź na haku jaki ma maksymalny nacisk.

#1266 OFFLINE   karkoszek

karkoszek

    Zaawansowany

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 1790 postów
  • LokalizacjaGryfino
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:Lures.pl

Napisano 24 maj 2020 - 09:49

Na haku zazwyczaj jest 75kg, więc jest dobrze. Będzie się trochę trudniej ją zakładać i zdejmować na hak
  • radmac5 lubi to

#1267 OFFLINE   piernik

piernik

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 331 postów
  • LokalizacjaToruń

Napisano 24 maj 2020 - 10:10

Kurde teraz zauważyłem że mam też regulowana os!! Dam do przodu jakieś 30cm


Przy tej przyczepie i przy podobnej długości łodzi mam ustawioną oś na drugim otworze od dyszla.

#1268 OFFLINE   radmac5

radmac5

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 657 postów
  • Imię:Radek

Napisano 24 maj 2020 - 10:34

Na haku zazwyczaj jest 75kg, więc jest dobrze. Będzie się trochę trudniej ją zakładać i zdejmować na hak


lodz ciągle suvem więc ciągnie bez problemu I dobrze się prowadzi ... Ale tak jak mówisz problem jest z manewrowaniem ręcznym... myślałem że jak przesunie od do środka o 20 cm to zejdzie kilogramów z haka... (tylko ciekawe ile? )
Bo jak np 10 kg to nie warto się bawić z osią... no i boj3 się że będzie się gorzej prowadzić

#1269 OFFLINE   karkoszek

karkoszek

    Zaawansowany

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 1790 postów
  • LokalizacjaGryfino
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:Lures.pl

Napisano 24 maj 2020 - 10:47

Zejść zejdzie, oby nie za dużo. Nacisk na hak musi być znaczący, bo wtedy jest bezpiecznie i przyczepka jedzie stabilnie. Gdyby przeważało na tył to jest niebezpieczne. Nie będziesz z tyłu wieszał silnika? Jakiś akumulator? Każda masa powoduje, że środek ciężkości Ci się zmienia, co za tym idzie nacisk na hak. 60 jest ok, ale jak chcesz to możesz próbować - metodą prób i błędów. 20 cm to dosyć sporo i może już być za dużo.



#1270 OFFLINE   kruz

kruz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 714 postów
  • LokalizacjaFMI
  • Imię:Krzysztof

Napisano 24 maj 2020 - 16:09

ja mam takie rogi własnej roboty i sprawdzają się świetnie. Na czas przejadu stabilizuje je gumą od plandeki15eba7bb5cbc3443fdd15aa4a1beb778.jpeg


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Grzegorz, mógłbyś pokazać jak masz rozwiązany montaż tych rogaczy do przyczepy ? Tzn zrobić zdjęcie z bliska i z boku przyczepy.

Jak się wk..ie to pójdę do kogoś, żeby mi to na stałe przyspawał. Często woduję łódź w silnym nurcie rzeki i napór jest tak duży, że się wszystko wygina albo i pęka.



#1271 OFFLINE   ŁukaszFZS

ŁukaszFZS

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 73 postów
  • LokalizacjaLegionowo
  • Imię:Łukasz

Napisano 24 maj 2020 - 19:50

Ja u siebie mam takie pospawane , i przykręcone do ramy przyczepy na 4 śruby . 

 

Załączone pliki



#1272 Guest_Michal Sz_*

Guest_Michal Sz_*
  • Guests

Napisano 24 maj 2020 - 21:12

Tydzień temu odbierałem swojego Silvera 445 i przyczepę MiroCar1 z regulowaną osią. Panowie tak ustawili oś aby nacisk na hak wynosił 30-35 kg. Zestawem przejechałem 600 km i prowadziło się bardzo dobrze.

Tez mam zestaw z łodzią 4m i ta sama przyczepa  i mam pytanie jaki ten nacisk powinien byc na hak, dosc cieżko mi sie recznie manewruje tym zestawem próbowałem szarpnac dyszel do gory ale ani ja ani moj kolega próbując  za raczke nie dalem rady podniesc sadze ze jest wiecej niz 50kg.



#1273 OFFLINE   GrzesM

GrzesM

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 402 postów
  • LokalizacjaKatowice
  • Imię:Grzegorz

Napisano 24 maj 2020 - 21:26

Jak odbierałem przyczepę w MiroCar Pan Mirosław doradził żeby po załadunku łodzi tak wyrgulować oś aby nacisk na hak wynosił około 35 kg, zrobili to ludzie w silver yacht, wszystko ustawili przy załadunku łodzi. Ja moją podnoszę bez problemu.

#1274 Guest_Michal Sz_*

Guest_Michal Sz_*
  • Guests

Napisano 24 maj 2020 - 21:35

Jak odbierałem przyczepę w MiroCar Pan Mirosław doradził żeby po załadunku łodzi tak wyrgulować oś aby nacisk na hak wynosił około 35 kg, zrobili to ludzie w silver yacht, wszystko ustawili przy załadunku łodzi. Ja moją podnoszę bez problemu.

Ok czyli musze to poprawic sam.



#1275 OFFLINE   sero1975

sero1975

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1463 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Sergiusz

Napisano 25 maj 2020 - 05:56

Jak gadałem z Suskim to mówił , ze żeby przyczepa się dobrze prowadziła to nacisk na hak musi być waga przyczepy plus minimum 20 kilo . Ja mam Traca z przodu pontonu z kotwica i wyciągarka elektryczna i ledwo podnoszę łapiąc za dyszel .

#1276 OFFLINE   Sławek77

Sławek77

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1371 postów
  • LokalizacjaWielkopolska

Napisano 25 maj 2020 - 06:04

Jak gadałem z Suskim to mówił , ze żeby przyczepa się dobrze prowadziła to nacisk na hak musi być waga przyczepy plus minimum 20 kilo . Ja mam Traca z przodu pontonu z kotwica i wyciągarka elektryczna i ledwo podnoszę łapiąc za dyszel .


Dobrze zrozumiałeś waga przyczepy+20 kg=nacisk? 🤔

#1277 OFFLINE   M a r a s

M a r a s

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1165 postów
  • LokalizacjaZS
  • Imię:Marek

Napisano 25 maj 2020 - 07:08

Jak gadałem z Suskim to mówił , ze żeby przyczepa się dobrze prowadziła to nacisk na hak musi być waga przyczepy plus minimum 20 kilo . Ja mam Traca z przodu pontonu z kotwica i wyciągarka elektryczna i ledwo podnoszę łapiąc za dyszel .

To hak ma ciągnąć czy dźwigać ?

 

Mój hak ma dopuszczalny nacisk 120 kg i w zależności jaką przyczepę zapinam tak staram się aby nacisk na hak był odpowiedni. Podłodziowa - jej masa około 350 kg a nacisk +- 40 kg inna przyczepa o masie 1500 kg ma nacisk +- 75 kg.

 

Jak nacisk będzie za mały to będzie miała tendencję do "zamiatania tyłem" co w skrajnych przypadkach może przejąć sterowanie całym zestawem i pociągnąć cały zestaw np. do rowu. 

Za duży nacisk na hak  powoduje podniesienie przodu samochodu co w tym wypadku  też jest niebezpieczne bo tracimy kontrolę nad kierowaniem zestawem bo przednia oś samochodu jest odciążona.


  • Sławek77 i pawlo29 lubią to

#1278 OFFLINE   GrzesM

GrzesM

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 402 postów
  • LokalizacjaKatowice
  • Imię:Grzegorz

Napisano 25 maj 2020 - 07:27

Właśnie zrobiłem pomiary z użyciem wagi. Nacisk na wysokości kuli haka wynosi u mnie 46 kg. Łódź z silnikiem pełnym zbiornikiem i akumulatorem.Na haku oznaczenie 75 kg lub 85 kg dla 4 motion.

#1279 OFFLINE   M a r a s

M a r a s

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1165 postów
  • LokalizacjaZS
  • Imię:Marek

Napisano 25 maj 2020 - 07:38

Właśnie zrobiłem pomiary z użyciem wagi. Nacisk na wysokości kuli haka wynosi u mnie 46 kg. Łódź z silnikiem pełnym zbiornikiem i akumulatorem.Na haku oznaczenie 75 kg lub 85 kg dla 4 motion.

Jak już jechałeś z zestawem i jest ok to tak zostaw.

 

Co do "możliwości" haka.

Homologacja haka a instrukcja samochodu to dwie inne sprawy.

I tak , w instrukcji samochodu mamy np. nacisk pionowy max 75 kg a uciąg czyli DMC przyczepy powiedzmy 1800kg.

Producentów haków mamy od groma i najlepszym rozwiązaniem jest kupno haka o nieco wyższych parametrach niż to co mówi nam instrukcja samochodu. Pamiętając żeby w tym przypadku nie "poprawiać" fabryki . Czyli jak kupimy hak o większych możliwościach nie przekraczajmy tych z instrukcji samochodu jakby nie było to też jest on homologowany.

 

Może być tak ,że kupimy hak o mniejszych możliwościach i niestety nie możemy ich przekraczać mimo ,że samochód jest przystosowany na więcej.


Użytkownik M a r a s edytował ten post 25 maj 2020 - 07:41


#1280 OFFLINE   GrzesM

GrzesM

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 402 postów
  • LokalizacjaKatowice
  • Imię:Grzegorz

Napisano 25 maj 2020 - 08:35

600 km zrobione i jest super👍




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych