Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Wywazanie wedek spiningowych. Tych dluzszych, ale i tych krotszych


  • Zaloguj siÄ™, aby dodać odpowiedź
23 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   strary

strary

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1945 postów

Napisano 13 marzec 2012 - 08:37

(...) istotne jest teÅź wywaÅźenie kija, jak nie bÄ™dzie dobrze kija wywaÅźaÅ‚ to teÅź nadgarstek bÄ™dzie bolaÅ‚.To jest istotna sprawa i na wywaÅźenie powinno siÄ™ zwracać uwagÄ™


W takim przypadku wystarczy trochÄ™ taÅ›my oÅ‚owianej na koÅ„cu dolnika przykleić izolkÄ… i po sprawie. Tak czytam i czytam i mam wraÅźenie, Åźe nikt tego prostego zabiegu nie stosuje. Dla mnie przy ciÄ™Åźszych i dÅ‚ugich kijach to wrÄ™cz zabieg podstawowy. WiÄ™kszoÅ›ci takich kijÃÅ‚w Åźaden koÅ‚owrotek nie wywaÅźa w sposÃÅ‚b zadowalajÄ…cy. Warto sprÃÅ‚bować, pÃłźniej czÅ‚owiek siÄ™ sam sobie dziwi, Åźe wczeÅ›niej tego nie zrobiÅ‚ :huh: .

A Åźeby nie byÅ‚o caÅ‚kiem off to powtÃÅ‚rzÄ™ pytanie, juÅź zadane na tym forum a zostawione bez odpowiedzi...
Czy te Penny, ktÃÅ‚re tÄ™po chodzÄ… od nowoÅ›ci, sÄ… takie modele, docierajÄ… siÄ™ czy ich praca taka juÅź pozostaje.

#2 OFFLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14833 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • ImiÄ™:Daniel

Napisano 13 marzec 2012 - 09:21

[quote]

(...) istotne jest teÅź wywaÅźenie kija, jak nie bÄ™dzie dobrze kija wywaÅźaÅ‚ to teÅź nadgarstek bÄ™dzie bolaÅ‚.To jest istotna sprawa i na wywaÅźenie powinno siÄ™ zwracać uwagÄ™
[/quote]

W takim przypadku wystarczy trochÄ™ taÅ›my oÅ‚owianej na koÅ„cu dolnika przykleić izolkÄ… i po sprawie. Tak czytam i czytam i mam wraÅźenie, Åźe nikt tego prostego zabiegu nie stosuje. Dla mnie przy ciÄ™Åźszych i dÅ‚ugich kijach to wrÄ™cz zabieg podstawowy. WiÄ™kszoÅ›ci takich kijÃÅ‚w Åźaden koÅ‚owrotek nie wywaÅźa w sposÃÅ‚b zadowalajÄ…cy. Warto sprÃÅ‚bować, pÃłźniej czÅ‚owiek siÄ™ sam sobie dziwi, Åźe wczeÅ›niej tego nie zrobiÅ‚ :huh: .

A Åźeby nie byÅ‚o caÅ‚kiem off to powtÃÅ‚rzÄ™ pytanie, juÅź zadane na tym forum a zostawione bez odpowiedzi...
Czy te Penny, ktÃÅ‚re tÄ™po chodzÄ… od nowoÅ›ci, sÄ… takie modele, docierajÄ… siÄ™ czy ich praca taka juÅź pozostaje.
[/quote]

Tez lubilem miec dociazana pupe w kijach. Ostatnie lata to zmiany w kierunku coraz krotszych wedek, a tym coraz mniej ciezaru z tylu potrzeba :mellow:
Reka sie cieszy a praca kija zyskuje :D




#3 ONLINE   hasior

hasior

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3529 postów
  • Lokalizacjatam gdzie ryby

Napisano 13 marzec 2012 - 09:28

jak kij leci na pysk zawsze bez wyjÄ…tkÃÅ‚w zakÅ‚adam gaÅ‚kÄ™
z odpowiedniÄ… iloÅ›ciÄ… oÅ‚owiu.to w seryjniakach.ale i customy teÅź tak zdarzaÅ‚o siÄ™ dowaÅźać.Wtedy w rÄ™ku czujesz tylko przynÄ™tÄ™ obciÄ…ÅźajÄ…cÄ… blank,reszta jest wywaÅźona idealnie pod palec Å›rodkowy jak nawadze zegarmistrzowskiej :mellow:

#4 OFFLINE   fedx

fedx

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 348 postów
  • Lokalizacjawwa

Napisano 13 marzec 2012 - 09:48

zastanawiam siÄ™ nad takÄ… kwestiÄ… co jest lepsze dla zestawu i komfortu Å‚owienia - zaÅ‚oÅźenie umiarkowanie ciÄ™Åźkiego koÅ‚owrotka i duÅźej iloÅ›ci oÅ‚owiu w koniec rÄ™kojeÅ›ci, czy teÅź zaÅ‚oÅźenie ciÄ™Åźkiego krÄ™cioÅ‚a i maÅ‚ej iloÅ›ci oÅ‚owiu w rÄ™kojeść ? czy moÅźe obydwa takie rozwiÄ…zania sÄ… podobne co do efektu koÅ„cowego ?

#5 OFFLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14833 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • ImiÄ™:Daniel

Napisano 13 marzec 2012 - 09:53

zastanawiam siÄ™ nad takÄ… kwestiÄ… co jest lepsze dla zestawu i komfortu Å‚owienia - zaÅ‚oÅźenie umiarkowanie ciÄ™Åźkiego koÅ‚owrotka i duÅźej iloÅ›ci oÅ‚owiu w koniec rÄ™kojeÅ›ci, czy teÅź zaÅ‚oÅźenie ciÄ™Åźkiego krÄ™cioÅ‚a i maÅ‚ej iloÅ›ci oÅ‚owiu w rÄ™kojeść ? czy moÅźe obydwa takie rozwiÄ…zania sÄ… podobne co do efektu koÅ„cowego ?


Mi najwygodniej sie lowi jak zakladam sredni wagowo kolowrotek i nie daje olowiu w dolniku.



#6 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 13 marzec 2012 - 10:41

Kazdy porzadniejszy blank jest juz konstruowany z mysla o rozsadnym wywazeniu...co wiaze sie z rozsadna dlugoscia dolnika.

W wedce np 3,2m raczej nie da sie bezkarnie skrocic dolnika do Å‚okcia....pecyna olowiu, jaka trzeba zalozyc skutecznie zdestabilizuje prace kija podczas wyrzutu.

Z kolei w wedkach, ktore cos takiego zniosa (mocniejsze, sztywniejsze) skracanie dolnika do lokcia jakby mija sie z celem (do czegos on ma sluzyc)

Obecnie wszystkie kije, ktorych uzywam maja do 9' - przy tej dlugosci najczesciej mozna juz robic rozmaite sztuki...

Gumo

#7 OFFLINE   Jarek

Jarek

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 498 postów
  • LokalizacjaSilesia

Napisano 13 marzec 2012 - 12:10

KupiÅ‚em niedawno nÃÅ‚wkÄ™ Dragon Millenium Pike. Jak przykrÄ™ciÅ‚em koÅ‚owrotek to leciaÅ‚ na pysk strasznie. Od razu pierwszego dnia rozkroiÅ‚em dolnik i nacisnÄ…Å‚em oÅ‚owiu w blank. ZakleiÅ‚em distalem pomieszanym z tartym korkiem i jest o niebo lepiej :D

#8 OFFLINE   strary

strary

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1945 postów

Napisano 13 marzec 2012 - 12:26

zastanawiam siÄ™ nad takÄ… kwestiÄ… co jest lepsze dla zestawu i komfortu Å‚owienia - zaÅ‚oÅźenie umiarkowanie ciÄ™Åźkiego koÅ‚owrotka i duÅźej iloÅ›ci oÅ‚owiu w koniec rÄ™kojeÅ›ci, czy teÅź zaÅ‚oÅźenie ciÄ™Åźkiego krÄ™cioÅ‚a i maÅ‚ej iloÅ›ci oÅ‚owiu w rÄ™kojeść ? czy moÅźe obydwa takie rozwiÄ…zania sÄ… podobne co do efektu koÅ„cowego ?


Tego nie da siÄ™ okreÅ›lić bez wyprÃÅ‚bowania obu tych sposobÃÅ‚w. Na szczęści jest to dziecinnie proste :mellow: .
NiektÃÅ‚re kije nie cierpiÄ… zbyt doskonaÅ‚ego wywaÅźania bo wtedy majÄ… skÅ‚onność, jak juÅź kolega wczeÅ›niej zauwaÅźyÅ‚, wpadać w dygoty podczas rzutu. Tylko praktyka pokaÅźe.




#9 OFFLINE   Andru77

Andru77

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1786 postów
  • LokalizacjaRoztocze

Napisano 14 marzec 2012 - 08:06

Nie wiem czy dobrze zapytam:
Kiedy jest prawidÅ‚owo wywaÅźone wÄ™dzisko?

#10 OFFLINE   Fatso

Fatso

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2669 postów
  • LokalizacjaWarszawa, Choszczówka
  • ImiÄ™:MichaÅ‚

Napisano 14 marzec 2012 - 08:41

DoÅ›wiadczenie mam bez wÄ…tpienia jeszcze maÅ‚e: uzbroiÅ‚em wÅ‚asnorÄ™cznie raptem ok. 20 kijÃÅ‚w Embarassed .
Tylko jeden z nich, ten pierwszy, potraktowaÅ‚em oÅ‚owiem ... potem ÅźaÅ‚owaÅ‚em, bo przez to źle leÅźaÅ‚ w Å‚apce przy rzucaniu :( .

Zresztą dostałem za swoje: kiedy zacząłem go przerabiać, to uszkodziłem bezpowrotnie blank :(

Poprawnie skonstruowany blank wymaga jedynie dobrania odpowiedniej dÅ‚ugoÅ›ci rÄ™kojeÅ›ci (czyli odpowiedniego umieszczenia dobrze dopasowanego koÅ‚owrotka) i nie potrzebuje Åźadnego dociÄ…Åźania dolnika.

Takie jest moje dotychczasowe doświadczenie B)

Pzdr,
Fatso

P.S. Kij spinningowy - moim zdaniem - kiedy Å›rodek ciÄ™ÅźkoÅ›ci ma gdzieÅ› w pierwszych 10 cm od stopki koÅ‚owrotka w gÃÅ‚rÄ™ ... no moÅźe jeszcze maÅ‚e kilka w dÃÅ‚Å‚ :unsure:

#11 OFFLINE   strary

strary

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1945 postów

Napisano 14 marzec 2012 - 09:14

Nie wiem czy dobrze zapytam:
Kiedy jest prawidÅ‚owo wywaÅźone wÄ™dzisko?

A tak przewrotnie zapytam, prÃÅ‚bowaÅ‚eÅ› tak trzymać kij z koÅ‚owrotkiem, aby rÄ™ki nie przeginaÅ‚ ani do tyÅ‚u ani do przodu? Co myÅ›lisz o takiej sytuacji?

@Fatso, to o czym piszÄ™ dotyczy juÅź gotowych wÄ™dzisk a nie etapu projektowania i wykonywania wÄ™dziska. Poza tym gdyby tak byÅ‚o jak mÃÅ‚wisz to nie stosowano by w dolnikach rÃÅ‚Åźnych metalowych dodatkowych gaÅ‚ek, wkÅ‚adek i pierÅ›cieni.

#12 OFFLINE   Andru77

Andru77

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1786 postów
  • LokalizacjaRoztocze

Napisano 14 marzec 2012 - 10:39

Ostatnio wÅ‚aÅ›nie siÄ™ dÅ‚uÅźej nad tym zastanawiaÅ‚em, byÅ‚o to po tym jak przymierzyÅ‚em caldie 3000 do jednoskÅ‚ada 6'9 niby nie ciÄ…gnęła w ÅźadnÄ… stronÄ™ ale czuć byÅ‚o ciÄ™Åźar, miaÅ‚em teÅź podpiÄ™tego i testowanego nad wodÄ… Pfluegera Patriarch najmniejszego czyli okoÅ‚o poÅ‚owy lÅźejszy niÅź caldia, rÃÅ‚wnieÅź nie odczuwaÅ‚em by szczegÃÅ‚lnie ciÄ…gnęło kij w ktÃÅ‚rÄ…Å› stronÄ™ czuć jednak byÅ‚o lekkość zestawu. MoÅźe gdybym Å‚apaÅ‚ caldiÄ… to pewnie by moÅźna byÅ‚o jakoÅ› zweryfikować bo inaczej jest na sucho a inaczej w czasie Å‚apania.Teraz mam Airity 2508 w miarÄ™ lekko, Å›rodek ciÄ™ÅźkoÅ›ci znajduje siÄ™ jakieÅ› 6-7 cm w stronÄ™ części szczytowej.Nie odczuwam jakoÅ› szczegÃÅ‚lnie by go ciÄ…gnęło. Jeszcze nie testowany w boju ale lada dzieÅ„ zacznÄ™ jeździć za jaziem i zobaczymy co bÄ™dzie po paru godzinach Å‚apania.

#13 OFFLINE   Fatso

Fatso

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2669 postów
  • LokalizacjaWarszawa, Choszczówka
  • ImiÄ™:MichaÅ‚

Napisano 14 marzec 2012 - 10:52

@Fatso, to o czym piszÄ™ dotyczy juÅź gotowych wÄ™dzisk a nie etapu projektowania i wykonywania wÄ™dziska. Poza tym gdyby tak byÅ‚o jak mÃÅ‚wisz to nie stosowano by w dolnikach rÃÅ‚Åźnych metalowych dodatkowych gaÅ‚ek, wkÅ‚adek i pierÅ›cieni.

Najlepszy dowÃÅ‚d na to, Åźe trza kije zbroić samemu :lol: , albo chociaÅź u zbrojmistrza :mellow: . A powaÅźnie, to mnie sie teÅź zdarzaÅ‚o rÃÅ‚Åźne kije sklepowe kupować i rÃÅ‚Åźnie z ich wywaÅźeniem bywaÅ‚o. Jednak najlepszÄ… metodÄ… jest (jeÅ›li o gotowce chodzi) kupienie takiego, ktÃÅ‚ry jest sensownie zrobiony. Wtedy nie bÄ™dzie Åźadnej potrzeby dociÄ…Åźania. Ja wprawdzie kilka kijÃÅ‚w zrobiÅ‚em z gaÅ‚kÄ… metalowÄ…, ale stosowaÅ‚em i stosujÄ™ wyÅ‚Ä…cznie lekkie aluminiowe, ktÃÅ‚re - owszem - trochÄ™ (acz niewiele) masy dodajÄ… w dole kija, ale nie wpÅ‚ywajÄ… znaczÄ…co na pracÄ™ kija w Å‚apie.

Z kolei jeÅ›li rozwaÅźamy zastosowanie oÅ‚owiu, to znaczy, Åźe z naszym patykiem jest coÅ› mocno nie tak i lepiej po prostu byÅ‚o go nie kupować :unsure:
Pzdr,
Fatso

#14 OFFLINE   strary

strary

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1945 postów

Napisano 14 marzec 2012 - 12:19

Andru, jak uchwyt koÅ‚owrotka, na kiju jak sÅ‚upek od pÅ‚otu, bÄ™dzie zamontowany w punkcie rÃÅ‚wnowagi kija, lub blisko niego, czyli w miejscu gdzie nie leci on ani na pysk ani na d...Ä™ to nawet najmniejszy podlodowy koÅ‚owrotek dobrze wywaÅźy tÄ… wÄ™dkÄ™.
Tak pewnie jest w Twoim przypadku. Kij jest dobrze zrobiony pod konkretne zastosowania i swojÄ… moc.

Problemem w wywaÅźeniu wÄ™dki bez dociÄ…Åźenia jest rozsÄ…dna dÅ‚ugość dolnika bo przecieÅź kaÅźda wÄ™dka ma punkt rÃÅ‚wnowagi ale w niektÃÅ‚rych, potÄ™Åźniejszych modelach, dolnik musiaÅ‚by mieć pewnie z metr

#15 OFFLINE   Fatso

Fatso

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2669 postów
  • LokalizacjaWarszawa, Choszczówka
  • ImiÄ™:MichaÅ‚

Napisano 14 marzec 2012 - 12:37

Z bardzo potÄ™Åźnymi kijami (morskie, sumowe) i do tego sÅ‚usznej dÅ‚ugoÅ›ci, nie mam doÅ›wiadczenia Embarassed .

UÅźywam takich do 25lb max, a zwykle 10-17. W takich kijach nie mam problemu z dÅ‚ugoÅ›cia dolnika. Mam teÅź jerkÃÅ‚wkÄ™ na przyciÄ™tym, morskim blanku. Ma ledwie 1,80 i dlatego nie leci na mordÄ™ :mellow: , aczkolwiek nawet gdyby byÅ‚a dÅ‚uÅźsza, to blank jest na tyle lekki, mimo mocy, Åźe kij teÅź byÅ‚by dobrze wywaÅźony, przy sensownej dÅ‚ugoÅ›ci dolnika.
Pzdr,
Fatso

#16 OFFLINE   Krzysiek_W

Krzysiek_W

    -

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3558 postów

Napisano 14 marzec 2012 - 12:40

A ja coraz bardziej siÄ™ skÅ‚aniam do wywaÅźania dÅ‚ugoÅ›ciÄ… dolnika, tak jak to tylko moÅźliwe. KiedyÅ› miaÅ‚em strasznÄ… fazÄ™ na krÃÅ‚tkie dolniki, ale teraz myÅ›lÄ™, Åźe to Å›lepa uliczka. Przynajmniej tak mi siÄ™ wydaje :D

#17 OFFLINE   Andru77

Andru77

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1786 postów
  • LokalizacjaRoztocze

Napisano 14 marzec 2012 - 13:34

A ja coraz bardziej siÄ™ skÅ‚aniam do wywaÅźania dÅ‚ugoÅ›ciÄ… dolnika, tak jak to tylko moÅźliwe. KiedyÅ› miaÅ‚em strasznÄ… fazÄ™ na krÃÅ‚tkie dolniki, ale teraz myÅ›lÄ™, Åźe to Å›lepa uliczka. Przynajmniej tak mi siÄ™ wydaje :D

KrÃÅ‚tkie tzn jakie? Wszystko w granicach rozsÄ…dku. OsobiÅ›cie nie lubiÄ™ gdy zahaczam kijem o ramiÄ™ w czasie manewrowania wiÄ™c dolnik raczej krÃÅ‚tki preferujÄ™.Jak na razie siÄ™ sprawdziÅ‚o przy 2 kijach( jeden 2,75 drugi 2,06 lub 0,5)

#18 OFFLINE   Krzysiek_W

Krzysiek_W

    -

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3558 postów

Napisano 14 marzec 2012 - 15:18

KrÃÅ‚tkie, czyli wÅ‚aÅ›nie do Å‚okcia, w lekkich kijach nawet jeÅ›li sÄ… dÅ‚uÅźsze nie trudne do osiÄ…gniÄ™cia. W granicach rozsÄ…dku jest elastyczne, choć rozumiem wszystkich tych, ktÃÅ‚rym dÅ‚ugi dolnik przeszkadza. Pozatym, jeÅ›li juÅź bÄ™dzie jakaÅ› bombka dowaÅźajÄ…ca, to na dÅ‚ugim dolniku bÄ™dzie o wiele efektywniejsza niÅź na krÃÅ‚tkim (efekt dźwigni), czyli moÅźe siÄ™ okazać, Åźe dÅ‚uÅźszy dolnik z bombkÄ… da mniejszÄ… sumarycznÄ… wagÄ™ kija, niÅź krÃÅ‚tszy dolnik z wiÄ™kszym ciÄ™Åźarkiem. :D

#19 OFFLINE   popper

popper

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9515 postów
  • LokalizacjaDolny ÅšlÄ…sk
  • ImiÄ™:Waldek

Napisano 14 marzec 2012 - 17:06

A ja coraz bardziej siÄ™ skÅ‚aniam do wywaÅźania dÅ‚ugoÅ›ciÄ… dolnika, tak jak to tylko moÅźliwe. KiedyÅ› miaÅ‚em strasznÄ… fazÄ™ na krÃÅ‚tkie dolniki, ale teraz myÅ›lÄ™, Åźe to Å›lepa uliczka. Przynajmniej tak mi siÄ™ wydaje :D


Nie tylko Ty tak myślisz.
DanieXR od zawsze słyszał u mnie ten tekst:
......jak siÄ™ nie da zbalansować kijka, przy dÅ‚ugoÅ›ci dolnika xxxx cm, to go wydÅ‚uÅź tyle ile trzeba. Zero oÅ‚owiu w dupie

UwaÅźam to za sÅ‚uszny kierunek, w znakomitej wiÄ™kszoÅ›ci rozwiÄ…zaÅ„.

#20 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 17 marzec 2012 - 15:10

A jak sie wydluzy dolnik ile trzeba dajmy na to w kiju 3m...to moze (wszak dociekliwy ludek ci wedkarze) sie okazac, ze dlugosc robocza jest mniejsza niz w kiju 2,75m... :lol:

Ale magia liczb bywa wielka... B)

Gumo




Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych