Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

kary za łamanie przepisów


  • Zaloguj siÄ™, aby dodać odpowiedź
23 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   paawelek83

paawelek83

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1300 postów
  • LokalizacjaOżarów Mazowiecki

Napisano 16 kwiecień 2012 - 13:26

Witam. W moim okrÄ™gu a mianowicie Mazowieckim obowiÄ…zuje zakaz wÄ™dkowania ze Å›rodkÃÅ‚w pÅ‚ywajÄ…cych w okresie od 2.01 do 30.04. i z tÄ…d moje pytanie jakie konsekwencje groÅźą za zÅ‚amanie tych przepisÃÅ‚w i kto moÅźe mnie za to ukarać? Czy Policja moÅźe karać za wymysÅ‚y naszego wspaniaÅ‚ego zarzÄ…du okrÄ™gu, czy ich obowiÄ…zuje tylko ustawa?

#2 OFFLINE   bartsiedlce

bartsiedlce

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 6280 postów
  • LokalizacjaSiedlce
  • ImiÄ™:Bartek

Napisano 16 kwiecień 2012 - 13:40

MoÅźe CiÄ™ ukarać PSR, Policja, StraÅź LeÅ›na. Kara, ktÃÅ‚ra grozi to mandat 50-500 zÅ‚ (wg uznania kontrolujÄ…cego). Dodatkowa przykrość to moÅźliwość karania wielokrotnie za to samo wykroczenie, jak nie masz farta, to dostaniesz mandat i od PSR i od Policji tego samego dnia. KarÄ™ dodatkowÄ… moÅźe naÅ‚oÅźyć na Ciebie KoÅ‚o, do ktÃÅ‚rego naleÅźysz (statutowÄ…).
OkrÄ™g jest uÅźytkownikiem rybackim tej wody i moÅźe nakÅ‚adać dodatkowe obostrzenia, Ty wykupujÄ…c zezwolenie akceptujesz regulamin Å‚owienia. :(

#3 OFFLINE   paawelek83

paawelek83

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1300 postów
  • LokalizacjaOżarów Mazowiecki

Napisano 16 kwiecień 2012 - 16:09

nie pocieszyÅ‚eÅ› mnie. a chciaÅ‚em ruszyć na ponton na koniec kwietnia(poczÄ…tek dÅ‚ugiej majÃÅ‚wki) :(

#4 OFFLINE   bartsiedlce

bartsiedlce

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 6280 postów
  • LokalizacjaSiedlce
  • ImiÄ™:Bartek

Napisano 17 kwiecień 2012 - 09:03

Jest ryzyko, jest zabawa. <_<
SugerowaÅ‚bym popÅ‚ywanie Å‚ÃÅ‚deczkÄ… z echem, znalezienie fajnych miejscÃÅ‚wek dostÄ™pnych z brzegu i legalne Å‚owienie. Zdrowiej dla serducha i kieszeni. :mellow:

#5 OFFLINE   ganz

ganz

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 11 postów

Napisano 19 kwiecień 2012 - 11:39

MoÅźe CiÄ™ ukarać PSR, Policja, StraÅź LeÅ›na. Kara, ktÃÅ‚ra grozi to mandat 50-500 zÅ‚ (wg uznania kontrolujÄ…cego)....

Witam
Nie do koÅ„ca to jest prawda. Z tego co mi wiadomo to faktycznie PSR moÅźe ukarać w postÄ™powaniu mandatowym ale Policja juÅź raczej nie bo wewnÄ™trzne zalecenia majÄ… aby kierować sprawÄ™ do sÄ…du (u mnie przynajmniej tak jest).

JeÅ›li dostaniesz mandat to moÅźesz siÄ™ tylko cieszyć bo gdy trafisz do sÄ…du i zostaniesz ukarany grzywnÄ… lub naganÄ… to (podstawa USTAWA z dnia 18 kwietnia 1985 r. o rybactwie Å›rÃÅ‚dlÄ…dowym: art. 27 a-c ):
1. sąd orzeka o podaniu orzeczenia o ukaraniu do publicznej wiadomości, na koszt ukaranego
2. sÄ…d dodatkowo orzeka, odpowiednio:
.... 2) przepadek rybackich narzÄ™dzi poÅ‚owowych i innych przedmiotÃÅ‚w, ktÃÅ‚re sÅ‚uÅźyÅ‚y lub byÅ‚y przeznaczone do popeÅ‚nienia wykroczenia,....
.... 3) trwaÅ‚e odebranie karty wÄ™dkarskiej albo karty Å‚owiectwa podwodnego bÄ…dź jej przekazanie do depozytu sÄ…dowego na okres nie krÃÅ‚tszy niÅź 12 miesiÄ™cy,
.... Orzeczenie o przepadku, o ktÃÅ‚rym mowa w ust. 4 pkt 2, moÅźe dotyczyć rÃÅ‚wnieÅź przedmiotÃÅ‚w niestanowiÄ…cych wÅ‚asnoÅ›ci sprawcy.
3. dodatkowo dochodzą koszty postępowania sądowego.

Pozdrawiam
ganz

#6 OFFLINE   bartsiedlce

bartsiedlce

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 6280 postów
  • LokalizacjaSiedlce
  • ImiÄ™:Bartek

Napisano 19 kwiecień 2012 - 12:51

NapisaÅ‚em, kto moÅźe ukarać mandatem, jakie sÄ… zalecenia wewnÄ™trzne, nie wiem. :wacko:

#7 OFFLINE   Maja 2

Maja 2

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 389 postów
  • LokalizacjaBartoszyce
  • ImiÄ™:Tomasz
  • Nazwisko:Majewski

Napisano 19 kwiecień 2012 - 13:36

JuÅź kiedyÅ› o tym pisaÅ‚em. W myÅ›l przytoczonej przez ganza ustawy sÄ…d orzeka Å›rodki karne za wszystkie popeÅ‚nione wykroczenia co automatycznie wyklucza ukaranie mandatem karnym- zakazuje tego ustawa Kodeks PostÄ™powania W Sprawach O Wykoczenia do ktÃÅ‚rej jest odwoÅ‚anie w UoRÅš. JeÅźeli PSR nakÅ‚ada mandaty, to wÄ™dkarzowi faktycznie lepiej je przyjąć, a w razie czego to PSR bÄ™dzie siÄ™ martwić. ( Tak na marginesie to nie wiem na jakiej podstawie PSR karze mandatami- chyba chodzi o jakieÅ› rozporzÄ…dzenie, jednak jest to przepis mniejszej rangi, ktÃÅ‚re nie moÅźe zmieniać jednoznacznego zapisu w ustawie- wynika z tego, Åźe na dobrÄ… sprawÄ™ ukaranie mandatem za wykroczenie z ustawy o rybactwie Å›rÃÅ‚dlÄ…dowym jest bezprawne). JeÅźeli nie przyjmie siÄ™ mandatu, to wtedy wniosek do sÄ…du zapewniony i konsekwencje takie jak opisaÅ‚ ganz niechybne.

#8 OFFLINE   Mateusz Baran

Mateusz Baran

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2557 postów
  • LokalizacjaBrussels

Napisano 19 kwiecień 2012 - 14:22

Sorki bo to trochę robi się trudne dla zwykłego ludzia.

Czyli powinno siÄ™ przyjÄ…c mandat od PSR i pÃłźniej wywalić go do kosza, czy odesÅ‚ać dwa dni pÃłźniej z uprzejmym wyjaÅ›nieniem, Åźe zostaÅ‚ wystawiony bezprawnie, a w Å›lad za tym jest niewaÅźny?

czy moÅźe mam pÃłźniej w sÄ…dzie dochodzić praw swoich i odzyskiwać te kilka stÃÅ‚w mandatu?

#9 OFFLINE   bartsiedlce

bartsiedlce

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 6280 postów
  • LokalizacjaSiedlce
  • ImiÄ™:Bartek

Napisano 19 kwiecień 2012 - 14:52

Odpowiem ogÃÅ‚lnie - przywoÅ‚ana powyÅźej ustawa reguluje pracÄ™ PSR, w tym zezwala na nakÅ‚adanie grzywien w drodze mandatu karnego za wykroczenia okreÅ›lone w ustawie; Art. 23, ust. 6).
W zwiÄ…zku z powyÅźszym nie polecam wyrzucania mandatÃÅ‚w, ani odwoÅ‚ywania siÄ™ do sÄ…du.
@Maja2 - nie wprowadzaj kolegÃÅ‚w w bÅ‚Ä…d, najpierw przeczytaj.

Jeszcze dla zainteresowanych - http://www.arimr.gov.pl/fileadmin/pliki/PO-ryby/D19850091Lj. pdf
Polecam lekturÄ™, bo jest kilka waÅźnych dla nas dyrektyw.
Pozdrawiam - Bartek

#10 OFFLINE   Maja 2

Maja 2

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 389 postów
  • LokalizacjaBartoszyce
  • ImiÄ™:Tomasz
  • Nazwisko:Majewski

Napisano 19 kwiecień 2012 - 14:55

WyjÅ›cia sÄ… dwa. Przyjmujesz i pÅ‚acisz- to PSR w razie czego siÄ™ tÅ‚umaczy z niewÅ‚aÅ›ciwego postÄ™powania. Ciebie nie moÅźna drugi raz ukarać za to samo wykroczenie. Dwa- przyjmujesz i wystÄ™pujesz w sÄ…dzie o uchylenie nieprawnie naÅ‚oÅźonego mandatu( tylko sÄ…d moÅźe uchylić naÅ‚oÅźony mandat). W razie wygrania sprawy pozornie jesteÅ› do przodu, ale skoro mandat zostaje uchylony, to znaczy, Åźe nie zostaÅ‚eÅ› ukarany za wykroczenie i sÄ…d moÅźe nakazać przeprowadzenie ponownego postÄ™powania, tym razem juÅź zgodnie z KPOW i moÅźe siÄ™ to skoÅ„czyć wyciÄ…gniÄ™ciem konsekwencji przewidzianych w ustawie o rybactwie Å›rÃÅ‚dlÄ…dowym.

#11 OFFLINE   Maja 2

Maja 2

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 389 postów
  • LokalizacjaBartoszyce
  • ImiÄ™:Tomasz
  • Nazwisko:Majewski

Napisano 19 kwiecień 2012 - 15:33

Art. 96&2 KPOW: W drodze mandatu karnego nie nakÅ‚ada siÄ™ grzywny za wykroczenia, za ktÃÅ‚re naleÅźaÅ‚oby orzec Å›rodek karny
Art. 28 Kodeksu Wykroczeń:
§ 1. Åšrodkami karnymi sÄ…:
1) zakaz prowadzenia pojazdÃÅ‚w;
2) przepadek przedmiotÃÅ‚w;
3) nawiÄ…zka;
4) obowiÄ…zek naprawienia szkody;
5) podanie orzeczenia o ukaraniu do publicznej wiadomoÅ›ci w szczegÃÅ‚lny sposÃÅ‚b;
6) inne środki karne określone przez ustawę.
§ 2. Åšrodki karne moÅźna orzec, jeÅźeli sÄ… one przewidziane w przepisie szczegÃÅ‚lnym,
a orzeka siÄ™ je, jeÅźeli przepis szczegÃÅ‚lny tak stanowi.
§ 3. Przepadek przedmiotÃÅ‚w moÅźna orzec, choćby zachodziÅ‚a okoliczność wyÅ‚Ä…czajÄ…ca
ukaranie sprawcy.
§ 4. ObowiÄ…zek naprawienia szkody orzeka siÄ™ w sposÃÅ‚b okreÅ›lony w przepisie
szczegÃÅ‚lnym.
Ustawa o Rybactwie ÅšrÃÅ‚dlÄ…dowym
Art. 27a ustęp 3. W razie ukarania za wykroczenia określone w ust. 1, sąd orzeka o podaniu orzeczenia
o ukaraniu do publicznej wiadomości, na koszt ukaranego.
4 W razie ukarania za wykroczenia określone w ust. 1, sąd dodatkowo orzeka, odpowiednio:
1) na rzecz pokrzywdzonego:
a) obowiÄ…zek naprawienia szkody, na wniosek tego pokrzywdzonego, lub
B) uprawnionego do rybactwa nawiązkę w wysokości od pięciokrotnej do
dwudziestokrotnej wartości przywłaszczonych ryb;
2) przepadek rybackich narzÄ™dzi poÅ‚owowych i innych przedmiotÃÅ‚w, ktÃÅ‚re
sÅ‚uÅźyÅ‚y lub byÅ‚y przeznaczone do popeÅ‚nienia wykroczenia, a takÅźe przedmiotÃÅ‚w
pochodzących bezpośrednio lub pośrednio z wykroczenia, na rzecz
uprawnionego do rybactwa;
3) trwałe odebranie karty wędkarskiej albo karty łowiectwa podwodnego bądź
jej przekazanie do depozytu sÄ…dowego na okres nie krÃÅ‚tszy niÅź 12 miesiÄ™cy,
do czasu zÅ‚oÅźenia przez osobÄ™ ukaranÄ… ponownego egzaminu z wynikiem
pozytywnym.
i ust 7 Orzekanie w sprawach określonych w ust. 1, następuje w trybie przewidzianym
przepisami Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia.
I tak Wam powiem, Åźe policja nie karze mandatami za te wykroczenia i wg powyÅźszych przepisÃÅ‚w PSR teÅź nie powinna. Art. 23. ust. 6 przytoczony przez bartsiedlce z tego co wiem to pozostaÅ‚ość z poprzedniej ustawy dopuszczajÄ…cej karanie mandatami przez PSR i rÃÅ‚wnieÅź przez policjÄ™. Obecnie taryfikator policyjny nie przewiduje mandatÃÅ‚w za wykroczenia wÄ™dkarskie z powodÃÅ‚w podanych przeze mnie wyÅźej. WiÄ™kszość prawnikÃÅ‚w zajmujÄ…cych siÄ™ tÄ… tematykÄ… rÃÅ‚wnieÅź wyraÅźa opiniÄ™ o niedopuszczalnoÅ›ci karania mandatami za wykroczenia wÄ™dkarskie.

#12 OFFLINE   bartsiedlce

bartsiedlce

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 6280 postów
  • LokalizacjaSiedlce
  • ImiÄ™:Bartek

Napisano 19 kwiecień 2012 - 19:41

CzyÅźby rzeczywiÅ›cie sprzeczność? Podany przeze mnie link zawiera tekst jednolity z uwzglÄ™dnieniem najnowszych zmian, czyli aktualnie obowiÄ…zujÄ…cÄ… ustawÄ™.
RozmawiaÅ‚em ostatnio ze straÅźnikami PSR i twierdzÄ…, Åźe nigdy sÄ…dy nie zakwestionowaÅ‚y zasadnoÅ›ci naÅ‚oÅźenia mandatu, a w szczegÃÅ‚lnoÅ›ci jeÅ›li chodzi o zasady funkcjonowania StraÅźy.
Tak, czy inaczej temat okazaÅ‚ siÄ™ interesujÄ…cy, sprÃÅ‚bujÄ™ porozmawiać z komendantem i z kolegÄ… prawnikiem o tym.

Pozdrawiam - Bartek

#13 OFFLINE   Krzysiek_W

Krzysiek_W

    -

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3558 postów

Napisano 19 kwiecień 2012 - 19:48

Ciekawe informacje i niezły zonk :wacko: . Przydałby się jakiś precedens.

#14 OFFLINE   bartsiedlce

bartsiedlce

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 6280 postów
  • LokalizacjaSiedlce
  • ImiÄ™:Bartek

Napisano 19 kwiecień 2012 - 20:01

To czekamy na odwaÅźnego, ktÃÅ‚ry odmÃÅ‚wi przyjÄ™cia mandatu i powalczy w sÄ…dzie. :D

#15 OFFLINE   paawelek83

paawelek83

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1300 postów
  • LokalizacjaOżarów Mazowiecki

Napisano 19 kwiecień 2012 - 20:38

Temat zrobiÅ‚ siÄ™ ciekawy ale nie do koÅ„ca o to mi chodziÅ‚o. ChodziÅ‚o mi o to, Åźe panowie policjanci sÄ… zobowiÄ…zani prawem ustawodawczym czy jakoÅ› tak, czyli, Åźe podstawÄ™ do ukarania dajÄ… im ustawy i rozporzÄ…dzenia ministrÃÅ‚w itd. a konkretny wymysÅ‚ czyli zakaz wÄ™dkowania ze Å›rodkÃÅ‚w pÅ‚ywajÄ…cych nie jest ujÄ™ty w Åźadnym dzienniku ustaw wiÄ™c wydaje mi siÄ™ Åźe policja, leÅ›nicy i inne tego typu jednostki nie powinno to obowiÄ…zywać. Nawet nie jest to ujÄ™te w RAPR a jedyne miejsce w ktÃÅ‚rym jest owy zapis to zasady wÄ™dkowania okrÄ™gu Mazowieckiego. Jedynymi jednostkami podlegÅ‚ymi PZW to chyba SSR bo PSR to teÅź raczej nie ma nic wspÃÅ‚lnego z PZW. Skoro nie ma o tym nic w ustawach wiÄ™c sÄ…dy i inne instytucje paÅ„stwowe nie majÄ… nic do tego, a jest jedynie w regulaminie gospodarza wody, to tylko gospodarz moÅźe za to ukarać, czyli reasumujÄ…c jedyne co grozi to sÄ…d koleÅźeÅ„ski koÅ‚a PZW i ewentualne tego nastÄ™pstwa. Czy dobrze myÅ›lÄ™ czy jest jednak inaczej?

#16 OFFLINE   Krzysiek_W

Krzysiek_W

    -

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3558 postów

Napisano 19 kwiecień 2012 - 20:56

Temat zrobiÅ‚ siÄ™ ciekawy ale nie do koÅ„ca o to mi chodziÅ‚o. ChodziÅ‚o mi o to, Åźe panowie policjanci sÄ… zobowiÄ…zani prawem ustawodawczym czy jakoÅ› tak, czyli, Åźe podstawÄ™ do ukarania dajÄ… im ustawy i rozporzÄ…dzenia ministrÃÅ‚w itd. a konkretny wymysÅ‚ czyli zakaz wÄ™dkowania ze Å›rodkÃÅ‚w pÅ‚ywajÄ…cych nie jest ujÄ™ty w Åźadnym dzienniku ustaw wiÄ™c wydaje mi siÄ™ Åźe policja, leÅ›nicy i inne tego typu jednostki nie powinno to obowiÄ…zywać. Nawet nie jest to ujÄ™te w RAPR a jedyne miejsce w ktÃÅ‚rym jest owy zapis to zasady wÄ™dkowania okrÄ™gu Mazowieckiego. Jedynymi jednostkami podlegÅ‚ymi PZW to chyba SSR bo PSR to teÅź raczej nie ma nic wspÃÅ‚lnego z PZW. Skoro nie ma o tym nic w ustawach wiÄ™c sÄ…dy i inne instytucje paÅ„stwowe nie majÄ… nic do tego, a jest jedynie w regulaminie gospodarza wody, to tylko gospodarz moÅźe za to ukarać, czyli reasumujÄ…c jedyne co grozi to sÄ…d koleÅźeÅ„ski koÅ‚a PZW i ewentualne tego nastÄ™pstwa. Czy dobrze myÅ›lÄ™ czy jest jednak inaczej?



W praktyce gdybyÅ› chciaÅ‚ siÄ™ dowiedzieć, to prawdopodobnie musiaÅ‚byÅ› postÄ…pić jak w postach powyÅźej. Ostatecznie gdybyÅ› wytrwaÅ‚ i byÅ‚oby CiÄ™ stać to doszedÅ‚byÅ› do SÄ…du NajwyÅźszego. Wtedy byÅ‚oby to jasne, niemniej wysiÅ‚ek wÅ‚oÅźony w takie przedsiÄ™wziÄ™cie, poszedÅ‚ by na marne, poniewaÅź w tym czasie prawo zostaÅ‚oby zaktualizowane, a My uÅźytkownicy wÃÅ‚d regulowanych powyÅźszymi ustawami, rozporzÄ…dzaniami itd. bÄ™dziemy mieli inne problemy. :D

#17 OFFLINE   bartsiedlce

bartsiedlce

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 6280 postów
  • LokalizacjaSiedlce
  • ImiÄ™:Bartek

Napisano 19 kwiecień 2012 - 21:14

PSR i SSR nie sÄ… zaleÅźne od PZW. Pierwsza powoÅ‚ywana jest przez wojewodÄ™, druga przez starostÄ™.
Nie mam pojÄ™cia, jak rzecz siÄ™ ma z zakazami wprowadzanymi lokalnie, przez uprawnionego do rybactwa na danej wodzie i czy sÅ‚uÅźby mogÄ…/powinny egzekwować te zakazy.
Kolejny temat do wyjaśnienia.
W przyszÅ‚ym tygodniu pogadam z Komendantem PSR i z prawnikiem, zobaczymy. Sam jestem ciekaw efektÃÅ‚w.

#18 OFFLINE   ganz

ganz

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 11 postów

Napisano 20 kwiecień 2012 - 06:59

... a konkretny wymysÅ‚ czyli zakaz wÄ™dkowania ze Å›rodkÃÅ‚w pÅ‚ywajÄ…cych nie jest ujÄ™ty w Åźadnym dzienniku ustaw wiÄ™c wydaje mi siÄ™ Åźe policja, leÅ›nicy i inne tego typu jednostki nie powinno to obowiÄ…zywać. ...

Witam
Niestety zapis o ktÃÅ‚rym mÃÅ‚wisz jest ujÄ™ty w ustawie ale nie wprost. ZwrÃłć uwagÄ™ na art. 27a Ustawy:
1. Kto: ...
2) dokonując amatorskiego połowu ryb: ...
B) nie posiada zezwolenia, o ktÃÅ‚rym mowa w art. 7 ust. 2, bÄ…dź nie stosuje siÄ™ do warunkÃÅ‚w zezwolenia ...


jak wiesz informacja o zakazie poÅ‚owu ze Å›rodkÃÅ‚w pÅ‚ywajÄ…cych zawarta jest w zezwoleniu, ktÃÅ‚re zostaÅ‚o przywoÅ‚ane.
Nie jestem pewien ale jeÅźeli OkrÄ™g wpisze, Åźe poÅ‚ÃÅ‚w dozwolony jest tylko w skÃÅ‚rzanej spÃÅ‚dnicy i zielonym bereciku to sÅ‚uÅźby bÄ™dÄ… musiaÅ‚y to egzekwować. :mellow:

Pozdrawiam
ganz

#19 OFFLINE   Jerzy Kowalski

Jerzy Kowalski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 672 postów

Napisano 20 kwiecień 2012 - 10:12

Ciekawa dyskusja, poruszajÄ…ca kilka waÅźnych zagadnieÅ„, choć dziwne, Åźe wciÄ…Åź trwa, pÃÅ‚Å‚tora roku po nowelizacji Ustawy rybackiej ...

W tej nowelizacji wreszcie zostaÅ‚a jednoznacznie zapisana ochrona prawna warunkÃÅ‚w wykonywania zezwolenia udzielonego przez uprawnionego do rybactwa. Oczywista oczywistość, ktÃÅ‚rÄ… zawsze moÅźna byÅ‚o wyprowadzić z regulacji, teraz jest zapisana Å‚opatologicznie...

Na marginesie - SSR moÅźe, a praktycznie zazwyczaj jest, zaleÅźna od PZW (rzadko od innych uÅźytkownikÃÅ‚w rybackich, ktÃÅ‚rzy czÄ™sto nie wystÄ™pujÄ… o zezwolenie na powoÅ‚anie SSR). SamorzÄ…dy powiatowe tylko w kilku powiatach w Polsce powoÅ‚aÅ‚y SSR, a zazwyczaj wydajÄ… zgodÄ™ na powoÅ‚anie SSR przez uÅźytkownikÃÅ‚w rybackich, stÄ…d SSR jest powoÅ‚ywana przez uÅźytkownika rybackiego (PZW) za zgodÄ… samorzÄ…du powiatowego, a skoro powoÅ‚ywana to i zaleÅźna.

PSR ani inne sÅ‚uÅźby nie majÄ… oczywiÅ›cie uprawnieÅ„ do nakÅ‚adania mandatÃÅ‚w za wykroczenia dotyczÄ…ce amatorskiego poÅ‚owu ryb, choć robiÄ… to prawem kaduka, powoÅ‚ujÄ…c siÄ™ na interpretacjÄ™ Ministerstwa Rolnictwa, ktÃÅ‚re to nie ma w tej sprawie Åźadnej podstawy do wypowiadania siÄ™. PSR jest podlegÅ‚a administracji rzÄ…dowej (wojewodzie), a ta z kolei - Ministerstwu Spraw WewnÄ™trznych i Administracji. MSWiA wydaÅ‚o oczywistÄ… interpretacjÄ™, ZGODNÄ„ Z PRAWEM, jednoznacznie wskazujÄ…c, Åźe nie ma podstaw do nakÅ‚adania mandatÃÅ‚w za wykroczenia rybackie. Wszystkie sprawy powinny być kierowane do rozpatrzenia przez sÄ…dy rejonowe.
Bezpodstawne nakÅ‚adanie mandatÃÅ‚w przez PSR mogÅ‚oby zostać zakwestionowane przez uzytkownikÃÅ‚w rybackich, ktÃÅ‚rych takie postÄ™powanie straÅźy POZBAWIA MOÅ»LIWOÅšCI DOCHODZENIA SWOICH PRAW PRZED SÄ„DAMI, w tym ustawowego uprawnienia do uzyskania NAWIÄ„ZKI, czy do uzyskania przedmiotÃÅ‚w sÅ‚uÅźacych do popeÅ‚nienia wykroczenia, poddawanych przepadkowi na rzecz wÅ‚aÅ›nie uÅźytkownika rybackiego.

W postepowaniu mandatowym popełniający wykroczenie zachowuje jednocześnie uprawnienia do połowu czyli kartę wędkarską, choć zgodnie z Ustawą powinna być zatrzymana w depozycie, albo trwale odebrana.

Problem w tym, Åźe uÅźytkownikom rybackim nie chce siÄ™ wystÄ™pować do sÄ…dÃÅ‚w o przerwanie praktyki nakÅ‚adania mandatÃÅ‚w przez PSR, a ta robi po polsku, czyli jak kto chce. Zaniechanie ze strony uÅźytkownikÃÅ‚w rybackich wynika teÅź z ich niesprawnoÅ›ci w wystÄ™powaniu przed sÄ…dami we wÅ‚asnych sprawach, z braku zainteresowania takim wystÄ™powaniem oraz z oczekiwania, Åźe ktoÅ› inny zaÅ‚atwi ich sprawy za nich.

Zachęcam do zapoznania się z artykułem zamieszczonym tutaj:
http://www.ww.media....Viewer&nid=4011

ReasumujÄ…c, nie jestem w stanie pojąć, dlaczego cytowane tu przepisy wywoÅ‚ujÄ… aÅź takie zamieszanie. Nie jestem tego w stanie pojąć z co najmniej dwÃÅ‚ch powodÃÅ‚w. Po pierwsze, przepisy zarÃÅ‚wno ustawy o rybactwie Å›rÃÅ‚dlÄ…dowym, jak i Kodeksu postÄ™powania w sprawach o wykroczenia sÄ… jednoznaczne w omawianym zakresie i nie pozostawiajÄ… Åźadnych wÄ…tpliwoÅ›ci, Åźe ani PSR, ani Policja, ani inne uprawnione organy nie mogÄ… karać mandatami za wykroczenia wÄ™dkarskie. Po drugie, przyjÄ™cie odmiennego zaÅ‚oÅźenia, nie dość, Åźe nieuzasadnionego prawnie, prowadzi do tego, Åźe przyjÄ™cie mandatu przez kÅ‚usownika jest mu na rÄ™kÄ™, gdyÅź w konfrontacji ze Å›rodkami karnymi, ktÃÅ‚re obligatoryjnie orzeka sÄ…d, mandat stanowi naprawdÄ™ nikÅ‚Ä… dolegliwość. Nie bez znaczenia jest teÅź fakt, Åźe ukaranie mandatem bezpowrotnie uniemoÅźliwia zastosowanie omawianych Å›rodkÃÅ‚w karnych, co de facto uderza w caÅ‚e Å›rodowisko wÄ™dkarskie.

Pozdrawiam serdecznie

Jerzy Kowalski



#20 OFFLINE   Krzysiek_W

Krzysiek_W

    -

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3558 postów

Napisano 20 kwiecień 2012 - 10:26

Jerzy. DziÄ™kujÄ™ za to objaÅ›nienie. Niemniej, dalej nie rozumiem. JeÅ›li przyjmujÄ™ mandat, ktÃÅ‚ry jest wystawiony bezprawnie, to on siÄ™ staje uprawomocniony? Innymi sÅ‚owy czy w tym momencie moÅźe być osobno wszczÄ™te postÄ™powanie przed sÄ…dem, czy teÅź nie? Chodzi oczywiÅ›cie o jasnÄ… podstawÄ™ prawnÄ… pod tym wzglÄ™dem, a nie o intrepretacjÄ™.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych