Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

kary za łamanie przepisów


  • Zaloguj siÄ™, aby dodać odpowiedź
23 odpowiedzi w tym temacie

#21 OFFLINE   bjpol

bjpol

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 500 postów
  • LokalizacjaWrocÅ‚aw

Napisano 20 kwiecień 2012 - 13:05

JeÅźeli przyjmiesz mandat, to staje siÄ™ on prawomocny w chwili podpisania, a uchylić go moÅźe tylko SÄ…d i to w jednym, jedynym przypadku:
Art. 101. § 1. Prawomocny mandat karny podlega uchyleniu, jeÅźeli grzywnÄ™ naÅ‚oÅźono za czyn niebÄ™dÄ…cy czynem zabronionym jako wykroczenie. Uchylenie nastÄ™puje na wniosek ukaranego zÅ‚oÅźony w zawitym terminie 7 dni od daty uprawomocnienia siÄ™ mandatu lub z urzÄ™du.
Czyli, jeÅźeli Twoj czyn byÅ‚ wykroczeniem, a nakÅ‚adajÄ…cy nie dopeÅ‚niÅ‚ jakichÅ› formalnoÅ›ci, lub naloÅźyÅ‚ mandat wtedy, gdy nie powinien (bo np. naleÅźaÅ‚o orzec Å›rodki karne) to i tak mandat jest prawomocny i SÄ…d go nie uchyli.

#22 OFFLINE   Krzysiek_W

Krzysiek_W

    -

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3558 postów

Napisano 20 kwiecień 2012 - 14:22

OK. DziÄ™kujÄ™ :D . Tego wÅ‚aÅ›nie brakowaÅ‚o mi w tej ukÅ‚adance. Jest to jedno z najwiÄ™kszych kuriozÃÅ‚w o jakich sÅ‚yszaÅ‚em :wacko: . DziwiÄ™ siÄ™, Åźe jeszcze nikt nie zawalczyÅ‚ o to w najwyÅźszej instancji.

#23 OFFLINE   Maja 2

Maja 2

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 389 postów
  • LokalizacjaBartoszyce
  • ImiÄ™:Tomasz
  • Nazwisko:Majewski

Napisano 20 kwiecień 2012 - 16:25

WiÄ™cej chyba nie ma nic do dodania w tym temacie, natomiast z ciekawoÅ›ci zawodowej zwracam siÄ™ do Ciebie @bartsiedlece. Czy masz informacjÄ™, Åźe ktoÅ› wystÄ™powaÅ‚ do sÄ…du kwestionujÄ…c taki mandat naÅ‚oÅźony przez PSR i jak siÄ™ to skoÅ„czyÅ‚o? Temat faktycznie bardzo interesujÄ…cy. Jeszcze dla przykÅ‚adu podam Wam, Åźe za zniszczenie mienia wartego do 250 zÅ‚( granica wykroczenia) wÅ‚Ä…cznie, rÃÅ‚wnieÅź nie powinno siÄ™ nakÅ‚adać mandatÃÅ‚w, poniewaÅź to rÃÅ‚wnieÅź zamyka drogÄ™ sÄ…dowi do orzeczenia nawiÄ…zki na rzecz pokrzywdzonego, a zawsze to lepiej dostać zwrot pieniÄ…ÅźkÃÅ‚w za poniesionÄ… szkodÄ™ i poczuć sÅ‚odki smak zemsty za dodatkowe ukaranie sprawcy grzywnÄ… :mellow: To takie wytÅ‚umaczenie na chÅ‚opski rozum. :D

#24 OFFLINE   bartsiedlce

bartsiedlce

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 6280 postów
  • LokalizacjaSiedlce
  • ImiÄ™:Bartek

Napisano 20 kwiecień 2012 - 21:05

Jak napisaÅ‚em wyÅźej, w przyszÅ‚ym tygodniu podejmÄ™ temat z komendantem PSR i z prawnikiem. Nie mogÄ™ wczeÅ›niej, dwa dni mnie nie ma, a w poniedziaÅ‚ek mnie krojÄ…, wiÄ™c najwczeÅ›niej w Å›rodÄ™.
Nie zapominam o sprawie, bo mnie to teÅź nurtuje, jaka teoria, a jaka praktyka?
Bartek




Użytkownicy przeglądający ten temat: 3

0 użytkowników, 3 gości, 0 anonimowych