Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Nawijanie plecionki


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
43 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Czez

Czez

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 281 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 11 październik 2005 - 08:41

Już zgłupiałem :( od czytania porad dotyczących nawijania plecionki. Chodzi mi o nawijanie na kołowrotek ze szpulą stałą. Pytanie : na sucho, czy na mokro?
Z góry dziękuję za odpowiedź ;)

#2 OFFLINE   mifek

mifek

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 11308 postów
  • LokalizacjaWioska Z Tramwajami
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:...znane...

Napisano 11 październik 2005 - 09:29

sucho :mellow:

#3 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18586 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 11 październik 2005 - 09:47

@Czez

nie Ty jeden :lol:

Ja nawijam na multika na mokro i jest dobrze,
a jak nawijam na stala szpule na mokro - to jest zle. Ale podobno ta stala szpula na zlom sie nadaje, wiec moze nie chodzi o to ze zle plecionke nawijam tylko ze korba po prostu sucks

pozdrawiam

#4 OFFLINE   rognis_oko

rognis_oko

    Zaawansowany

  • Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3395 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 12 październik 2005 - 12:29

@Czez,

zarówno na kołowrotek o stałej szpuli, jak i na multika, plecionkę nawijam zawsze na sucho. Nigdy nie miałem później problemów z nawiniętą linką. :D

#5 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 13 październik 2005 - 19:06

@friko, ja uwazam, ze mokra plecionka 'puchnie', czyli pecznieje od wody, nawijasz taka pogrubiona wlasnie, a jak juz wyschnie, to zmniejsza swoja objetosc i juz nie lezy na szpuli tak, jak powinna

ja nawijam wszystko na sucho

#6 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 14 październik 2005 - 13:52

Zawsze sucho, zawsze pewnie... B)
Gumo
  • Batumi lubi to

#7 OFFLINE   Czez

Czez

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 281 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 14 październik 2005 - 14:16

Zawsze sucho, zawsze pewnie... B)
Gumo

Ino bez skrzydełek...tzn. daleko nie polata B)


#8 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18586 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 17 październik 2005 - 15:12

No coz... przewinalem plecionke na kolowrotku (tzn. nawinalem jeszcze raz sucha, pod obciazeniem) i... jest troche lepiej. To znaczy rzucalem troche w niedziele, w bardzo zlych warunkach atmosferycznych (wiatr wyginal kij, he he) glowkami o roznych ciezarach i broda zrobila mi sie tylko raz. Bylo to w takiej sytuacji ze w jednym rzucie mialem twardy zaczep ktory zacialem i troche sie z nim mocowalem, a po zerwaniu plecionki w nastepnym rzucie mialem brode. Tlumacze to tym iz byc moze plecionka troche sie zakleszczyla na szpuli, chociaz to jest takie tlumaczenie na sile lekko bo znowu az tak sie nie mocowalem tym zaczepem a rwalem oczywiscie z reki.

Podejrzewam iz szkopul moze lezec w plecionce. To jest dosyc gruba PowerPro kupiona w Salonie Muskie w Warszawie, i to co zwraca mopja uwage to fakt iz pomimo uzytkowania plecionka jest stosunkowo sztywna.

Dla porownania wydaje mi sie iz Tuff Line XP jest bardziej miekka i nie mam z nia problemow na kolowrotku staloszpulowym (stare Aero). Szczerze mowiac to PP ktora mam nawinieta na C4 tez wydaje sie o niebo bardziej miekka :huh:
W sumie to co moge zrobic to nawinac Tuff Line na ten mlynek i wtedy sie okaze - jak dalej beda robic sie brody to wiadomo, jak nie beda - znaczy sie wina plecionki... Z tego co pamietam ktos (chyba @pitt) pisal o problemach z PP wlasnie na stalej szpuli...

Najgorsze jest to ze na multiku brode zawsze mozna rozplatac, a na stalej szpuli zostaje tylko ciecie i ponowne wiazanie agrafki w warunkach polowych :wacko:

Pozdrawiam

#9 OFFLINE   phalacrocorax

phalacrocorax

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 794 postów
  • LokalizacjaDziekanów Leśny

Napisano 17 październik 2005 - 19:04

Najgorsze jest to ze na multiku brode zawsze mozna rozplatac, a na stalej szpuli zostaje tylko ciecie i ponowne wiazanie agrafki w warunkach polowych

Taaa... i po kilku takich brodach można sobie nową plecionkę nawinąć bo tamtej zostaje na pół rzutu.
Multi rulez :mellow:

#10 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 18 październik 2005 - 07:41

Ja nawijam na sucho ale później na wodzie rozwijam i ... mokro pod obciążeniem woblera. Uważam, że jest zdecydowanie lepiej, ciaśniej nawinięta. Po takim zabiegu zminimalizowana jest liczba bród z plecionką, która głęboko się zakleszczyła pod zwojami. Na zlocie miałem jeden multik zwinięty na sucho no i wydarzyło się co się wydarzyło - nóż :D

Pozdrawiam
Remek


#11 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18586 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 18 październik 2005 - 08:25

@Remek,

ale jak tak wlasnie poprzednio mialem nawinieta plecionke na tym staloszpulowcu - na mokro, pod woblerem - i brody sie robily. Chociaz plecionka mam wrazenie byla nawinieta duzo ciasniej niz teraz, i wrecz zwoje sie odklejaly jak ja ostatnio przewinalem. Prawde mowiac nie zauwazylem tez zeby plecionki ubylo na szpuli, raczej mam przeciwne wrazenie - iz objetosc plecionki nawinietej na scuho wrecz sie zwiekszyla. Prawdopodobnie ma to zwiazek z tym iz plecionka na mokro byla nawijana pod duzym obciazeniem (bardzo mocno pracujacy wobler).

Natomiast na multikach mam nawinieta na mokro i sie nie robia, nic mi sie tez nie zakleszcza.

Moze inaczej nawija sie plecionke na multika (na mokro) a inaczej na staloszpulowca (na sucho) ?

pozdrawiam

#12 OFFLINE   Czez

Czez

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 281 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 18 październik 2005 - 08:46

Pod wpływem pierwszych komentarzy nawinąłem plecionkę na stałoszpulowca na sucho i...wszystko OK :mellow: Sobota i niedziela nad wodą i żadnej brody, splątań etc. W każdym razie jak na pierwszy raz, wrażenia bardzo pozytywne, tylko ten denerwujący świst...ale pewnie się przyzwyczaję ;)
Jedyne kłopoty jakie miałem to z zaciskaniem węzłów, ale popracuję nad tym B)


#13 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 18 październik 2005 - 09:04

Hehe, nie wiem na czym budujecie teze, ze z multika zawsze mozna rozplatac a ze staloszpulowca nie... :lol:
Jak sie porzadnie zaplacze tak czy owak pozostaje noz...

Przyczyny platania moga byc rozne, zaczynajac od wlasciwosci plecionki, poprzez jej zbyt luzne nawiniecie (nowa plecionka jakby jej nie nawijal, ma tendencje do platania bo jest nie ulozona na szpuli).
Dalej czynnik ludzki, rodzaj kolowrotka (kiepskie nawijanie) oraz warunki atmosferyczne. W niedziele akurat byly w sam raz zeby sie wszystko w cholere poplatalo...

Bylbym ostrozny w poszukiwaniach plecionek. Pamietam, jaka renome miala Fireline a jeszcze lepiej pamietam, ze po dwoch porzadnych wypadach wyrzucilem ja do kosza...
PP z pewnoscia idealem nie jest ale z pewnoscia wystarczy na 1 sezon niezbyt czestego uzywania, cena tez nie powala...
Gumo



#14 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18586 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 18 październik 2005 - 09:18

Hehe, nie wiem na czym budujecie teze, ze z multika zawsze mozna rozplatac a ze staloszpulowca nie... :lol:
Jak sie porzadnie zaplacze tak czy owak pozostaje noz...


@Gumo,

napisze jak to jest w moim przypadku: brody na multiku tworza mi sie zawsze...wlasnie na multiku (szpuli). Najczesciej coraz rzadziej, chyba ze eksperymentuje ze zbyt lekkimi w stosunku do zestawu przynetami albo rzucam po ciemku.

Natomiast te brody na staloszpulowcu tworzyly mi sie na samej plecionce. Objaw jest taki ze przy wyrzucie czuje walniecie o przelotke i widze jak mniej wiecej w polowie odleglosci rzutu na plecionce powstal supel, taka mala brodka - kilka zapetlen, dosyc mocno zacisnietych.

Tak ze to zupelnie inny rodzaj brody. gdybym mial igle pewnie bym to rozplatal, ale szkoda czasu no poza tym - jak ostatnio - takie precyzyjne operacje w warunkach polowych moga byc dosyc uciazliwe.

Pozdrawiam

#15 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 18 październik 2005 - 09:31

Friko, ja tam powiem krótko. Na tym Shimano, który Tobie oferuję nie zrobisz brody nawet gdybyś bradzo się postarał. W zasadzie to ja nawet nie pamiętam czy kiedykolwiek myślałem o tym, że na tym kręciołku można zrobić brodę - nie dopuszczałem nawet takich myśli. Tak więc komfort łowienia się troszeczkę poprawi.

Pozdrawiam
Remek


#16 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 18 październik 2005 - 10:18

Friko, ja tam powiem krótko. Na tym Shimano, który Tobie oferuję nie zrobisz brody nawet gdybyś bradzo się postarał.

Sadzac po tym, czym rzucalesm Friko, propozycja jest kuszaca...chociaz to Shimano... :lol:
Gumo

#17 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18586 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 18 październik 2005 - 11:25

Sadzac po tym, czym rzucales Friko



he he, ale do Wisly jeszcze go nie wy....m jak poczatkowo mialem zamiar
zrobie jeszcze - dla ciekawosci - eksperyment z inna plecionka, bo cos mi sie ta PP nie podoba i czuje ze tu moze byc pies pogrzebany... strasznie sztywna franca jest, kupowana byla jak pisalem w kraju, na metry z wielkiej szpuli ciete wiec roznie moze z nia byc... zwlaszcza ze nie jest wcale taka wytrzymala jak byc powinna, mialem kilka zaczepow na ktorych rwalem plecionke zaskakujaco mala sila! Plecionki 30 lb na dobra sprawa nie powinienem byc w stanie zerwac z reki czy nawet owijajac na przedramieniu, tylko dopiero na jakims kolku czy rekojesci noza.... a tu z reki rwalem :wacko:

pozdrawiam



#18 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 18 październik 2005 - 11:43

@Friko. Ja na moim używam żyłek, plecionek PP (15lb, na drugiej szpuli 40lb) i tak jak powiedziałem ... nie myślałem nigdy, że może mi się zrobić broda.

@Gumo, widzę, że jesteś uprzedzony do shimano. Nie wiem czy słusznie bo jak widzę niektóre konstrukcje tej firmy to szczerze powiedziawszy inne powinny się od nich uczyć. Oczywiście te tanie są kiepskie ale te droższe ... hmmm ... całkiem niezłe.

Pozdrawiam
Remek


#19 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 18 październik 2005 - 12:25

@Friko, jezeli urwales reka 30LBS to to nie jest PP albo trafiles na jakies prety zbrojeniowe. Pamietam, ze pod mostem w Wierzbicy tez cos tak latwo sie urwalo... :wacko:
Nowa PP 15LBS przy probie zerwania reka powoduje werzniecie sie w reke do kosci, 30LBS to juz mozna rekawiczke przeciac...

@Remek, ja doszedlem do Twin Powera XT, ktory kosztowal mnie w swoim czasie w Polsce ok. 1000pln (caly metalowy, wszystkie udogodnienia).
Przedtem mialem Super Aero po 500/Szt (totalny chlam). Tez panowal taki poglad, ze te drozsze sa lepsze.
Po ulamaniu sie bez powodu kablaka w TP w miejscu jednoznacznie wskazujacym na blad w produkcji, nie wierze w Shimano, a zwlaszcza kupowane w Polsce.
W ogole bezpieczniej kierowac sie ta zasada przy zakupie jakichkolwiek kolowrotkow... :wacko: ..zdrowiej jest (pamietam, ze tego pamietnego dnia pekly mi kablaki w 2och Shimanach w tych samych m-cach i musialem lowic sposobem kombinowanym.. :angry: )
Wobec tego stwierdzilem, ze trzeba wyeliminowac slabe elementy z zestawu(jestem zbyt ubogi zeby dalej sprawdzac jakosc coraz wyzszych modeli) i od tamtej pory sprzedalem co sie dalo z Shiman i nie kupilem zadnego wiecej.
Kupuje Daiwe a ostatnio Penna i na razie sie nie przejechalem...
Gumo

#20 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 18 październik 2005 - 14:19

Remek, mysle ze nie potrzebuja sie uczyc od Shimano:

http://image.basspro.com/images/images2/82000/82233.jpg

Gumo




Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych