Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Shimano Vanquish ;)


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1105 odpowiedzi w tym temacie

#361 OFFLINE   disel

disel

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 40 postów

Napisano 21 październik 2013 - 18:31

No to teraz mam 3 opcje: 1. Jak radzi Jozi - rozkręcić, przesmarować porządnie (po przeczytaniu na forum postów mówiących jak powinno się smarować stelki i twinki). 2. Zaryzykować oliwkę, ale to już mniej chętnie ;). 3. Przez rok nic nie robić i potem porządnie przesmarować.

Nasuwa mi się pewne pytanie: Czy nie straciłbym gwarancji rozkręcając kołowrotek tydzień po zakupie w sklepie?

Przemek



#362 OFFLINE   Bury knives

Bury knives

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 842 postów
  • Lokalizacjahttps://www.facebook.com/buryknives

Napisano 21 październik 2013 - 18:37

Opcja 4 -wyslij do Józka Lesniaka i masz po problemie.



#363 OFFLINE   Jozi

Jozi

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9666 postów
  • LokalizacjaBieszczady
  • Imię:Józek

Napisano 21 październik 2013 - 18:42

No to teraz mam 3 opcje: 1. Jak radzi Jozi - rozkręcić, przesmarować porządnie (po przeczytaniu na forum postów mówiących jak powinno się smarować stelki i twinki). 2. Zaryzykować oliwkę, ale to już mniej chętnie ;). 3. Przez rok nic nie robić i potem porządnie przesmarować.

Nasuwa mi się pewne pytanie: Czy nie straciłbym gwarancji rozkręcając kołowrotek tydzień po zakupie w sklepie?

Przemek

Wybór Twój, jak ja mam wybór to pierniczę gwarancję, rozkręcam i smaruję, bo nierozkręcany przez rok gwarancji i użytkowany-nawet myśleć nie chcę bo wiem jakie suche są w środku :D



#364 OFFLINE   Karol Krause

Karol Krause

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4148 postów
  • LokalizacjaBIAŁOŁĘKA-GŁOGÓW
  • Imię:Karol
  • Nazwisko:Krause

Napisano 21 październik 2013 - 18:49

Jak miałbym wybierać świadomie to wolałbym posmarować ;) niż oglądać się na fabryczną gwaracje i zdać się na ich smarowanie  :P  :lol:  :lol:  :lol:



#365 OFFLINE   disel

disel

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 40 postów

Napisano 21 październik 2013 - 19:44

Będę musiał się zastanowić, co zrobić i tak żeby nie zepsuć. ;)

Swoją drogą dziwna sprawa z tym Shimano. Firma zdobyła światową renomę i jest uważana za producenta najlepszych, długowiecznych kołowrotów za grube tysie (no może Daiwa im dorównuje według opinii nie których). Opinię tą zbudowała między innymi dziurką w korpusie i oliwką w zestawie. No akurat w Vanquishu pozostała tylko dziurka bo oliwki nie dali :)



#366 OFFLINE   Sławek.Sobolewski

Sławek.Sobolewski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2336 postów
  • LokalizacjaWarmia&Mazury, kraina 3000 jezior w dorzeczu Wisły i rzek pobrzeża Bałtyku

Napisano 21 październik 2013 - 21:20

Będę musiał się zastanowić, co zrobić i tak żeby nie zepsuć. ;)

Swoją drogą dziwna sprawa z tym Shimano. Firma zdobyła światową renomę i jest uważana za producenta najlepszych, długowiecznych kołowrotów za grube tysie (no może Daiwa im dorównuje według opinii nie których). Opinię tą zbudowała między innymi dziurką w korpusie i oliwką w zestawie. No akurat w Vanquishu pozostała tylko dziurka bo oliwki nie dali :)

Ta owa dziurka czyli otworek serwisowy nigdy nie służył jako wlew oleju, nie wiem skąd ten pomysł? Dają co prawda gdzie nie gdzie oliwkę w pudełku z kołowrotek bynajmniej nie celem wlania do pierwszej lepszej znalezionej w kołowrotku dziurki :D

 

Pozdrawiam



#367 OFFLINE   skippi66

skippi66

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1723 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Michał
  • Nazwisko:K.

Napisano 21 październik 2013 - 21:51

Natychmiast rozbierz tego Vańka i go nasmaruj. Toż on przecie jest w środku zupełnie suchy, jak się na tym znam. Dlatego tak ładnie chodzi :)

Oliwką natomiast możesz sobie sam nasmarować, coby lżej wchodziło i wychodziło. :) Ale broń Boże kołowrotek.



#368 OFFLINE   wojtekdrugi

wojtekdrugi

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 5 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 22 październik 2013 - 02:29

Opiszę swoje doświadczenia z Shimano.Dwa Bigbaitrunery posmarowałem pierwszy raz w tym roku po 10 latach użytkowania.SuperX pierwszy raz po 14 latach.Wszyskie pracują wyśmienicie.Ostatnio kupiłem Vańka i prawdą jest że smaru jest w nim niewiele,ale nie przesadzajcie z ładowaniem na full.Należy pamiętać że wszyskie łozyska kryte posiadają smar fabryczny który ma im wystarczyć do końca ich dni(wiem o czym piszę).W mojej ocenie oryginalny smar podany przez port smarowniczy w niewielkiej ilości ( 1 ml) absolutnie wystarczy.Dodam jeszcze ż 10000 baitrunera nie smarowałem od 11 lat podobnie jak super gtra

i nic im nie dolega



#369 OFFLINE   Jozi

Jozi

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9666 postów
  • LokalizacjaBieszczady
  • Imię:Józek

Napisano 22 październik 2013 - 05:42

Opiszę swoje doświadczenia z Shimano.Dwa Bigbaitrunery posmarowałem pierwszy raz w tym roku po 10 latach użytkowania.SuperX pierwszy raz po 14 latach.Wszyskie pracują wyśmienicie.Ostatnio kupiłem Vańka i prawdą jest że smaru jest w nim niewiele,ale nie przesadzajcie z ładowaniem na full.Należy pamiętać że wszyskie łozyska kryte posiadają smar fabryczny który ma im wystarczyć do końca ich dni(wiem o czym piszę).W mojej ocenie oryginalny smar podany przez port smarowniczy w niewielkiej ilości ( 1 ml) absolutnie wystarczy.Dodam jeszcze ż 10000 baitrunera nie smarowałem od 11 lat podobnie jak super gtra

i nic im nie dolega

Czy ktoś pisał o ładowaniu smaru na full.My nie jesteśmy surowi technicznie aby nie wiedzieć o tak prostych rzeczach :D .

Próbowałeś smarować przez port, jesteś w stanie dobrze nasmarować przez niego przekładnię?Nie jestem do kończa przekonany czy wiesz o czym piszesz.


  • Karol Krause lubi to

#370 OFFLINE   gulf

gulf

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2700 postów
  • LokalizacjaRoztocze
  • Imię:Mateusz

Napisano 22 październik 2013 - 11:47

.....Nie jestem do kończa przekonany czy wiesz o czym piszesz.

O bigbaitruetitanach ;) :lol: 



#371 OFFLINE   skalek-77

skalek-77

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2280 postów
  • Imię:Rafał

Napisano 22 październik 2013 - 12:45

Ta nieszczęsna oliwkę to dają celowo i z premedytacją,Bo jak wyślesz kołowrotek do serwisu to mają gotową odpowiedż .cytuję,"smar rozrzedzony oliwką co doprowadziło do zatarcia przekładni" i po gwarancji :( .Ja już to przerobiłem jak byłem młody i głupi, chociaż żadnej oliwki nie lałem. ;) .Serwis ,oczywiście nasz krajowy,taką odpowiedz powinien sobie na pieczątce zamówić :lol:​ ,nie trza by było pisać.Swoją drogą ciekawy chwyt. Dać oliwkę do zestawu i po sprawie :P


  • Guzu lubi to

#372 OFFLINE   hasior

hasior

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3529 postów
  • Lokalizacjatam gdzie ryby

Napisano 22 październik 2013 - 12:49

Swoją drogą ciekawy chwyt. Dać oliwkę do zestawu i po sprawie  :P

 

 

 

Żerowanie na nie świadomce ludu,na szczęście są takie fora, jak nasze i coraz więcej ludzi smaruje.


Użytkownik hasior edytował ten post 22 październik 2013 - 12:50


#373 OFFLINE   Jozi

Jozi

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9666 postów
  • LokalizacjaBieszczady
  • Imię:Józek

Napisano 22 październik 2013 - 13:04

Jak wszyscy będą świadomi jak smarować to zaczną produkować takie kołowrotki, które po 5 latach trzeba będzie wyrzucić na złom  :unsure: .



#374 OFFLINE   Karol Krause

Karol Krause

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4148 postów
  • LokalizacjaBIAŁOŁĘKA-GŁOGÓW
  • Imię:Karol
  • Nazwisko:Krause

Napisano 22 październik 2013 - 13:15

Jak wszyscy będą świadomi jak smarować to zaczną produkować takie kołowrotki, które po 5 latach trzeba będzie wyrzucić na złom  :unsure: .

Józek o to Ty nie musisz się bać ;) starych kołowrotków to pewnie pół piewnicy masz :lol:  :lol:  :lol: posmarowanych :P  ;) 



#375 OFFLINE   Jozi

Jozi

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9666 postów
  • LokalizacjaBieszczady
  • Imię:Józek

Napisano 22 październik 2013 - 13:37

Józek o to Ty nie musisz się bać ;) starych kołowrotków to pewnie pół piewnicy masz :lol:  :lol:  :lol: posmarowanych :P  ;)

Karol do końca życia i 1 dzień dłużej :lol:  :lol: :lol: . 


  • Karol Krause lubi to

#376 OFFLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14827 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 22 październik 2013 - 14:04

Jak wszyscy będą świadomi jak smarować to zaczną produkować takie kołowrotki, które po 5 latach trzeba będzie wyrzucić na złom  :unsure: .

 

W dzisiejszym swiecie malo ktore malzenstwo zawarte po roku 2000 wytrzymuje 5 lat, a co dopiero kolowrotek ;)



#377 OFFLINE   disel

disel

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 40 postów

Napisano 22 październik 2013 - 18:00

Oki, ale wracając do smarowania.

Dziś już późno i nie zadzwonię, ale (hipotetyczne pytanie), gdybym zadzwonił do serwisu shimano i powiedziałbym, że kupiłem nowy kołowrotek i chcę go od razu nasmarować to: 1. Wyśmiano by mnie i powiedziano, żebym stosował się do instrukcji obsługi - przed wędkowaniem jedną kropelkę należy wkroplić,

2. Nasmarowano i straciłbym gwarancję,

3. Nasmarowano i gwarancję bym zachował?

Ciągle mi chodzi o tą gwarancję, szkoda jej. Zazwyczaj tak jest z różnorakim sprzętem, że jak coś ma się zepsuć to zepsuje się w pierwszym roku użytkowania, a potem to już będzie normalne zużycie materiału.

Jeszcze jedna kwestia mnie nurtuje. Generalnie z mechanizmami przekładni jest tak, że jak są bardzo ciasno spasowane, to dodawanie smaru w miejscach łączenia pracy poszczególnych części przekładni spowoduje zwiększenie oporów pracy - smar będzie wyciskany z ciasnych przestrzeni i to powoduje ten opór. Oliwka, olej na niewielką lepkość i w mechanizmach takich powoduje mniejsze opory pracy. To może dlatego inżynierowie Shimano zalecają mimo wszystko stosowanie tej oliwki.

Na razie pytań wystarczy ;)

Przemek



#378 OFFLINE   Jozi

Jozi

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9666 postów
  • LokalizacjaBieszczady
  • Imię:Józek

Napisano 22 październik 2013 - 18:22

Napewno w shimano powiedzą CI, że gwarancję utracisz :) .

Dodawanie smaru, no może nie tak jak towotu do kombajna, tylko cienko na kole napędowym z wormem, bo to najważniejsze punkty.Ja to robię patyczkiem(wykałaczką)-nanoszę cienko w każde zagłębienie zęba i wcale nmi nie wyciska :)



#379 OFFLINE   popper

popper

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9515 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk
  • Imię:Waldek

Napisano 22 październik 2013 - 18:24

Napewno w shimano powiedzą CI, że gwarancję utracisz :) .

Dodawanie smaru, no może nie tak jak towotu do kombajna, tylko cienko na kole napędowym z wormem, bo to najważniejsze punkty.Ja to robię patyczkiem(wykałaczką)-nanoszę cienko w każde zagłębienie zęba i wcale nmi nie wyciska :)

Jeśli "nie wyciska", to już masz luzy.


  • Guzu i wobler129 lubią to

#380 OFFLINE   stella

stella

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 286 postów
  • LokalizacjaPolska Północna
  • Imię:Tadeusz

Napisano 22 październik 2013 - 18:36

Dobre Waldek, dobre... :D






Użytkownicy przeglądający ten temat: 3

0 użytkowników, 3 gości, 0 anonimowych