Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

[Artykuł] Cała prawda o łamańcach ;)


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
133 odpowiedzi w tym temacie

#81 ONLINE   Banjo

Banjo

    Zaawansowany

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPip
  • 2775 postów
  • LokalizacjaOława
  • Imię:Sławomir
  • Nazwisko:Bednarczyk

Napisano 08 maj 2020 - 08:32

Dziś łamańce na literę D  ;) .

 

Dragon.

 

Załączony plik  _MG_4856.JPG   40,18 KB   6 Ilość pobrań

 

Drozdi.

 

Załączony plik  _MG_6390.JPG   35,16 KB   6 Ilość pobrań


  • malinabar i Franc lubią to

#82 ONLINE   Banjo

Banjo

    Zaawansowany

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPip
  • 2775 postów
  • LokalizacjaOława
  • Imię:Sławomir
  • Nazwisko:Bednarczyk

Napisano 12 maj 2020 - 09:28

Obiecałem, że do przedstawionych przez kolegów rozwiązań wykonam rysunki. Staram się dotrzymywać słów  ;) .

Dzisiaj rysunek dotyczy rozwiązania pokazanego przez Martina (@abudam), a mianowicie stosowanego w woblerach: DAM Vampir oraz HEDDON Game Fisher.

 

Załączony plik  dluga+blacha.jpg   31,4 KB   5 Ilość pobrań

 

Rysując go już można co nie co zauważyć  ;) . Wobler ten jest trójczęściowy, przy czym środkowy człon jest najkrótszy. Nieczęsto to zdarza się. Powodem tego jest to, że przez ten człon przechodzi blaszka łącząca człony pozostałe. Zapewne producentowi zależało, aby była w miarę krótka. Przymocowana do niego jest za pomocą nieruchomego sworznia, ale mogłaby się względem niego obracać, gdyby nie fakt, że na wyjściach z tego członu jest zablokowana przez wąskie rowki. Oba człony blaszka ta łączy za pomocą nieruchomo w nich osadzonych sworzniach. Kąt wychyleń tych członów względem członu środkowego jest bardzo duży, że względu na szerokie rowki w nich wykonane. Konstrukcyjnie bardzo ciekawe rozwiązanie  ;)  :) . Podczas pracy tego łamańca człon środkowy może wychylać się względem członu pierwszego, a ostatni człon względem środkowego. 


  • Franc i abudam lubią to

#83 ONLINE   Banjo

Banjo

    Zaawansowany

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPip
  • 2775 postów
  • LokalizacjaOława
  • Imię:Sławomir
  • Nazwisko:Bednarczyk

Napisano 13 maj 2020 - 11:22

Skoro jesteśmy przy Martinie  ;) , to kolejne przez Niego zaprezentowane rozwiązanie łączenia członów w woblerze Nils Master narysowałem po swojemu  ;) :

 

Załączony plik  blaszka.jpg   22,7 KB   6 Ilość pobrań

 

W rozwiązaniu tym drugi człon dołączany jest do podłużnego oczka za pomocą odpowiednio wygiętej blaszki. W zależności od wysokości blaszki jest bardziej lub mniej krępowana praca lusterkująca. Podobne rozwiązanie przedstawiłem na rys.18 w artykule. Tylko tam wstawiono dwa oczka wykonane z drutu. Niemniej efekt uzyskano ten sam. Na pewno oczko z blaszki łatwiej jest wykonać i tym tłumaczę to rozwiązanie w woblerze Nils Master. W produkcji masowej upraszcza się technologię wykonania, aby zaoszczędzić czas związany z pracochłonnością. Ale pojawia się problem innej natury. Jak zabezpieczyć blaszkę przed jej wyrwaniem z korpusu, o czym sygnalizował Martin. W przypadku, gdy oczko końcowe z kotwicą wykonane jest z drutu, to w jakiś sposób trzeba połączyć oczko wykonane z blaszki z oczkiem z drutu. Raczej w woblerze Nils Master tego tak nie zrobiono. W tym przypadku można zauważyć, że korzystniej będzie wykonać wszystkie oczka z jednolitego drutu, czyli rozwiązanie z rys.18. Na pozór bardziej pracochłonne, ale bardziej bezpieczne. Tak przynajmniej uważam.


  • Franc i abudam lubią to

#84 OFFLINE   eRKa

eRKa

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2592 postów
  • Lokalizacjacentralna Polska
  • Imię:Romek
  • Nazwisko:K

Napisano 13 maj 2020 - 16:13

Sławku - poprawnie wklejone(odtłuszczone elementy, właściwy klej) pojedyncze oczka są tak samo wytrzymałe jak pełny stelaż. Kiedyś zrobiłem próbę na jakimś mikrusku. Oczka  z drutu 0,6(skręcane) o długości ok 10 mm wytrzymywały ponad 5 kg zanim uległ zniszczeniu korpusik.



#85 ONLINE   Banjo

Banjo

    Zaawansowany

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPip
  • 2775 postów
  • LokalizacjaOława
  • Imię:Sławomir
  • Nazwisko:Bednarczyk

Napisano 13 maj 2020 - 16:18

Romku, tutaj chodziło o oczko z blaszki.


Użytkownik Banjo edytował ten post 13 maj 2020 - 16:19

  • Franc lubi to

#86 OFFLINE   eRKa

eRKa

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2592 postów
  • Lokalizacjacentralna Polska
  • Imię:Romek
  • Nazwisko:K

Napisano 13 maj 2020 - 17:46

Ale to żadna różnica. Co najwyżej problem z wyfrezowaniem odpowiednich rowków. 



#87 ONLINE   Banjo

Banjo

    Zaawansowany

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPip
  • 2775 postów
  • LokalizacjaOława
  • Imię:Sławomir
  • Nazwisko:Bednarczyk

Napisano 13 maj 2020 - 21:02

Trochę jednak jest różnica. W przypadku wkrętki klej trudniej jest ściąć niż w przypadku płaskiej powierzchni. W przypadku blaszki jej powierzchnie przydałoby się w miarę głęboko porysować, aby trochę tam kleju zostało. 


  • Franc i trout master lubią to

#88 ONLINE   Banjo

Banjo

    Zaawansowany

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPip
  • 2775 postów
  • LokalizacjaOława
  • Imię:Sławomir
  • Nazwisko:Bednarczyk

Napisano 14 maj 2020 - 11:39

Dzisiaj o połączeniu zastosowanym w szczurze, którego prezentował Jacek (@jaceen) oraz doprecyzował Michał (@czarny1). Pozwoliłem sobie na innym korpusie to połączenie pokazać ;) .

 

Załączony plik  sworz-1.jpg   25,05 KB   6 Ilość pobrań

 

Mimo, że to tylko dwuczłonowiec, to dużo ma wspólnego z trójczłonowcami przedstawionymi przez Martina. Również w członie dołączanym jest sworzeń oraz nacięte są szerokie rowki. Zatem na boki (praca ogonowa) może mocno wychylać się. Jeśli chodzi o łączenie z korpusem, to w przypadku szczura wykorzystano połączenie dwuoczkowe zrealizowane za pomocą drutu. Zarówno to rozwiązanie, jak i w trójczłonowcach nie pozwala na pracę lusterkującą, ewentualnie przy luzie pomiędzy oczkami a sworzniem można by zaobserwować niewielkie lusterkowanie. Przy ciasnym pasowaniu - to tylko praca ogonowa. Jeżeli człon dołączany przybliżymy w kierunku korpusu ze sterem, to możemy zmniejszyć wychylanie na boki, ale dodatkowo pojawią się efekty akustyczne  ;) .


Użytkownik Banjo edytował ten post 14 maj 2020 - 11:40

  • Franc lubi to

#89 OFFLINE   abudam

abudam

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 186 postów
  • LokalizacjaGiessen/Niemcy
  • Imię:Martin
  • Nazwisko:Kuerschner

Napisano 14 maj 2020 - 22:48

Witam ponownie,

 

wiec w >piekielnych czelusciach< mojego zbioru przynet DAM, odkrylem jeszcze jednego starego, unikatowego juz lamanca z konca lat 1920-tych i poczatku lat 1930-tych (DAM katalog z 1933r. nr. 3191, str. 138/139)

Ten DAM Ever Ready >Novum< wobler ma 10,5 cm dlugosci.

 

Załączony plik  IMG_0268.JPG   59,09 KB   6 Ilość pobrań Załączony plik  IMG_0262.JPG   49,31 KB   6 Ilość pobrańZałączony plik  IMG_0263.JPG   32,05 KB   6 Ilość pobrańZałączony plik  IMG_0265.JPG   51,97 KB   6 Ilość pobrańZałączony plik  IMG_0267.JPG   45,21 KB   7 Ilość pobrań

 

Wobler posiada takze ciekawe sworzeniowe polaczenie obydwu czlonow. Obydwie blaszki (znowu blaszki ?!) przymocowane sa dwoma gwozdzikami do czlonow, oraz polaczone sworzniem - u gory i u dolu wygietym pod innym katem drucik, czym ograniczono zbyt mocne wychylenie sie tylnego czlonu. Zmiana tego kata (przez proste wygiecie) mogla prawdopodobnie zmieniac/regulowac prace woblera - wychylanie sie tylnego czlonu wobec przedniego. Uprzedzam jednak, bo jest to tylko taka moja teoria, jako aktywnego wedkarza, ktory by to czesciej praktykowal.

Owe polaczenie uwazam osobiscie za proste, ciekawe i interesujace ze wzgledu na mozliwisc regulacji pracy lamanego woblera. Watpliwosci mam jednakze znowu co do wytrzymalosci tego polaczenia, poniewaz jest to wobler szczupakowy wedlug jego opisu w katalogu. A duzy szczupak jednak potrafi....

 

W owym czasie produkowane damowskie >Baby< woblery (kat.nr. 3119) posiadaly takze to samo polaczenie.

 

Pozdrawiam serdecznie

Martin

 

PS

Slawek, mam nadzieje, ze nie zrobilem Tobie znowu zbyt wiele perypetii z rysowaniem, itp. - SORRY !


Użytkownik abudam edytował ten post 14 maj 2020 - 23:23


#90 ONLINE   Banjo

Banjo

    Zaawansowany

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPip
  • 2775 postów
  • LokalizacjaOława
  • Imię:Sławomir
  • Nazwisko:Bednarczyk

Napisano 15 maj 2020 - 05:42

Martinie podsyłasz bardzo ciekawe rozwiązania konstrukcyjne. Widać, że na świecie łamańce już dawno temu nurtowały wielu producentów i prześcigali się w wymyślaniu swoich, oryginalnych rozwiązań  ;) . Lubię rysować i to rozwiązanie także narysuję  ;)   :).

 

Dziękuję za podsyłanie fajnych rozwiązań.

 

Łamaniec ma 10,5 cm długości i powiadasz na szczupaki. Swego czasu na takie łowiło się pstrągi  ;) .  


  • Franc lubi to

#91 ONLINE   Banjo

Banjo

    Zaawansowany

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPip
  • 2775 postów
  • LokalizacjaOława
  • Imię:Sławomir
  • Nazwisko:Bednarczyk

Napisano 15 maj 2020 - 05:52

Ostał mi się jeszcze jeden do narysowania. Zostawiłem go sobie na deser  ;) . Mowa o malutkim 3 cm łamańcu, którego pokazał nam Robert (@BOB). Idąc po najmniejszej linii oporu ponownie do narysowania połączenia członów w tym mikrusku wykorzystałem inne korpusy  ;) . O to co udało mi się narysować:

 

Załączony plik  sworzen-2.jpg   12,52 KB   9 Ilość pobrań

 

Jak widać, jest to kolejne rozwiązanie sworzniowe, ale można je także nazwać zawiasowym, gdyż zawiasy działają w podobny sposób. W tym przypadku połączenie dwóch członów jest umieszczone na zewnątrz. Również taki sposób łączenia w bardzo dużym stopniu ogranicza pracę lusterkującą na korzyść pracy ogonowej. 


Użytkownik Banjo edytował ten post 15 maj 2020 - 08:06


#92 ONLINE   Banjo

Banjo

    Zaawansowany

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPip
  • 2775 postów
  • LokalizacjaOława
  • Imię:Sławomir
  • Nazwisko:Bednarczyk

Napisano 16 maj 2020 - 06:25

Martin dał mi kolejną robótkę ;) . O to poniżej DAM Ever Ready >Novum<  w mojej wersji  ;) :

 

Załączony plik  s-1.jpg   13,62 KB   7 Ilość pobrań

 

Nie ma co się rozpisywać ;) . To kolejne połączenie sworzniowe. W tym przypadku sworzeń przechodzi przez blaszki wygięte jak zszywka, które od czoła są przymocowane poprzez nity do członów łamańca. Kolejne rozwiązanie nadające głównie akcję ogonową. Sworzeń wykonany z drutu jest zdecydowanie dłuższy od łączonych blaszek i wygięty, co ma zabezpieczać przed wypadnięciem, gdyż jest duża różnica w średnicach drutu i otworów, przez które przechodzi. Martin wspomniał, że to wygięcie może pełnić jeszcze jedną rolę, a mianowicie regulować amplitudę wychyleń na boki członu dołączanego. Nie jestem pewien, że był to zamierzony cel, ale nie wykluczam, że tak własnie było.

 

Przeglądałem sobie ostatnio stare łamańce i zauważyłem, że w połowie i nieco wcześniej i później XX w. producenci nie stosowali pełnego stelaża wykonanego z drutu. Ster, oczka mocujące linkę i kotwice były głównie mocowane do korpusów za pomocą nitów, potem wkrętów z oczkiem. W woblerach jednoczęściowych było podobnie. Z braku pełnego stelaża musieli sobie poradzić w inny sposób niż obecnie z łączeniem członów w łamańcach. Część z nich była ostatnio,dzięki kolegom omawiana. Patrząc z obecnej perspektywy są one mało praktyczne, gdyż są pracochłonne, czasochłonne ze względu na swoją złożoność. Jednak drut stosowany na stelaż i wykorzystywany do łączenia członów wiele spraw rozwiązał. Mimo tego, dla mnie te stare rozwiązania są ciekawe pod względem konstrukcyjnym i historycznym, dlatego jeśli pozwolicie będę je dalej tutaj prezentował.


  • Franc i abudam lubią to

#93 OFFLINE   Franc

Franc

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1538 postów
  • LokalizacjaPłock
  • Imię:Jacek

Napisano 16 maj 2020 - 09:02

Bardzo fajny materiał  :clappinghands:

Poszukam , może coś ma z łamańców i wkleję  fotkę


  • Banjo, Dokuś i Delbanka lubią to

#94 ONLINE   Banjo

Banjo

    Zaawansowany

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPip
  • 2775 postów
  • LokalizacjaOława
  • Imię:Sławomir
  • Nazwisko:Bednarczyk

Napisano 16 maj 2020 - 09:09

Jak znajdziesz Jacku, to zapodaj fotki, koniecznie pokazując łączenie członów.


  • Franc i Delbanka lubią to

#95 OFFLINE   Franc

Franc

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1538 postów
  • LokalizacjaPłock
  • Imię:Jacek

Napisano 16 maj 2020 - 09:25

No nic nowego nie wniosę , może tylko ze niektóre zrobione przez Grzegorza maja płetwy i zdaje sobie sprawę ze jako element dekoracyjny robią wrażenie .Ale w niektórych przypadkach robią taka robotę ... zachęcam do obserwacji
09af3d5427d29792776020656b9604f6.jpg


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

#96 OFFLINE   Franc

Franc

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1538 postów
  • LokalizacjaPłock
  • Imię:Jacek

Napisano 16 maj 2020 - 09:26

0d52b41096ee36177b7b3a59f3fa1755.jpg


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

#97 OFFLINE   Franc

Franc

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1538 postów
  • LokalizacjaPłock
  • Imię:Jacek

Napisano 16 maj 2020 - 09:27

6e9afe7c2a2f10421f7af560ba1614f3.jpg


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

#98 OFFLINE   Franc

Franc

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1538 postów
  • LokalizacjaPłock
  • Imię:Jacek

Napisano 16 maj 2020 - 09:33

Załączony plik  IMG_6533.JPG   123,29 KB   9 Ilość pobrańZałączony plik  IMG_6546.JPG   119,88 KB   10 Ilość pobrańZałączony plik  IMG_6538.JPG   149,93 KB   10 Ilość pobrań

Załączone pliki



#99 ONLINE   Banjo

Banjo

    Zaawansowany

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPip
  • 2775 postów
  • LokalizacjaOława
  • Imię:Sławomir
  • Nazwisko:Bednarczyk

Napisano 16 maj 2020 - 10:48

Jacku piękne egzemplarze  :) .


  • Franc i Delbanka lubią to

#100 OFFLINE   BOB

BOB

    SUM

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 10147 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Robert

Napisano 16 maj 2020 - 12:57

Nic oryginalnego, bardziej ciekawostka.

Ruski turbinowiec-łamaniec :D

Przepraszam, że nie wyjąłem z oryginalnego, wyszukanego opakowania ;)  :)

 

Załączone pliki






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych